Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavé miesta, pamiatky, diela a rekordy

Každá obec vyniká niečím zaujímavým a významným, čím sa odlišuje od okolitých obcí a miest. Zmysel tejto sekcie webovej stránky obce Trnavá Hora je poukázať práve na zaujímavé miesta obce, či už z pohľadu ich histórie, kultúrneho dedičstva, alebo architektúry. Chceme prezentovať aj  zaujímavé diela našich občanov a ukázať tak ich šikovnosť, zručnosť a umelecké cítenie.

Expozícia dreveného Betlehemu (Jozef Turoň a Ján Truban)
Pamätník SNP Petra Kubíka, Kľačany
Kameň zo Slovenska pri múroch Vatikánu
Kostoly a kaplnky obce Trnavá Hora
Rekordy obce Trnavá Hora podľa publikácie Kniha slovenských rekordov
Fotogaléria


 

Expozícia dreveného Betlehemu (Jozef Turoň a Ján Truban)

Expozícia dreveného Betlehemu (Jozef Turoň a Ján Truban)Autorom unikátnej expozície dreveného Betlehemu, ktorá je vystavená od 23. decembra 2007 v Kultúrnom dome v Jalnej, sú naši spoluobčania, Jozef Turoň, ktorému pri tvorbe pomáhal Ján Truban.

Hoci autor diela rezbárstvo nikdy neštudoval, rozhodol sa pre túto dlhoročnú mravenčiu prácu preto, aby urobil radosť ľuďom. Unikátne dielo prešlo dvoma výraznými vývojovými etapami. V prvej etape bolo vyrezané jediným malým nožíkom z lipového dreva približne deväťdesiat postavičiek betlehemu, s výškou približne 20 centimetrov, vyjadrujúc biblické udalosti. Postavičky, z ktorých niektoré sú aj v pohybe, sú umiestnené v jednej úrovni. V druhej etape autor a jeho verný spoluautor Ján Truban, inšpirovaní aj známym slovenským betlehemom v Rajeckej Lesnej, doplnili biblické udalosti i výjavmi z bežného života. Zásadnou inováciou diela je rozčlenenie diela do troch úrovní – poschodí, čo zvýrazní jednotlivé scénky. Maľby v pozadí od Aleny Pilníkovej spolu s osvetlením a doplnením ďalších pohybujúcich sa postavičiek vytvárajú kompletné dielo.

Dominantu diela tvorí Boží hrob, po ktorého pravej strane sú vyjadrené jednotlivé biblické scénky. Nechýba tu narodenie Ježiša Krista, posledná večera či ukrižovanie. V ľavej časti dominujú tradičné scénky z každodenného života. Novinkou je aj vystlanie krajinky zeleným machom, doplnenie drevených domov, či tečúca voda poháňajúca mlynského koleso, alebo plniaca studňu.

Dielo je unikátne, nepredajné a neurčenej hodnoty, dokonca ani sám majster Turoň si neodvážil odhadnúť jeho cenu. Záujem o Betlehem prejavili nielen občania Trnavej Hory a okolitých obcí, ale i viaceré médiá, prezentovaný bol v spravodajstve niektorých televízií a tiež v regionálnych novinách.

Drevený unikát je umiestnený v priestoroch Kultúrneho domu v Jalnej. Betlehem si môžete pozrieť i vy, stačí zavolať na telefónne číslo 045-6775 121. Viac informácií vám poskytnú aj na OcÚ Trnavá Hora.

Foto vo fotogalérii >>
Expozícia dreveného betlehemu 2009
Expozícia dreveného betlehemu 2007
Otvorenie expozície dreveného betlehemu


 

Pamätník SNP Petra Kubíka, Kľačany

Pamätník SNP Petra Kubíka, KľačanySnáď jedinou dobovou historickou pamiatkou v obci, ktorá nám pripomína udalosti Slovenského národného povstania, je monumentálny pamätník Petra Kubíka v časti obce Kľačany. Jeho autorom je akademický sochár Ján Hučko. Podľa všetkých dostupných historických prameňov nie je náhoda, že tak honosný a najväčší v okrese Žiar nad Hronom pamätník bol postavený práve interbrigadistovi a partizánskemu veliteľovi Petrovi Kubíkovi. Práve v blízkosti obce Kľačany prebiehal silný partizánsky odpor voči fašizmu pod vedením Petra Kubíka, keď nakoniec 10. októbra 1944 zahynul v bojoch spolu so svojimi bojovými druhmi.

Peter Kubík, rodák z okolia Liptovského Mikuláša, bol poručík guľometnej roty Protilietadlovej batérie Klementa Gottwalda v Španielskej občianskej vojne, stal sa jedným z hlavných organizátorov formovania Brigády kapitána Nálepku v okolí Liptovského Mikuláša a neskôr aj veliteľ 1.práporu a zástupca veliteľa oddielu Georgijevský. Po vojne bol „in memoriam“ vyznamenaný Československým vojnovým krížom a v roku 1965 mu prezident udelil Rad červenej hviezdy.

Pamätník bol dokončený a slávnostne otvorený v auguste 1967. Slávnostného podujatia sa zúčastnila aj rodina Petra Kubíka, a to jeho brat Juraj Kubík s jeho dcérov Helena Hazuchová s rodinou.

Foto vo fotogalérii >>


 

Kameň zo Slovenska pri múroch Vatikánu

Kameň zo Slovenska pri múroch Vatikánu Vďaka iniciatíve rodiny Kravecovej z našej obce má Slovensko svoj kameň pri múroch Vatikánu. Kameň č.61 s nápisom „Slovenska“ (je požiadané o opravu na „Slovensko“), ktorý pochádza zo Štiavnických vrchov z okolia Hliníka nad Hronom a niekoľko rokov bol aj ozdobou záhradnej skalky rodiny Kravecovcov z Trnavej Hory sa stal súčasťou nezvyčajného, celoročne otvoreného betlehema s názvom „Il presepe dei Netturbini“ (Jasličky pouličných smetiarov).

Betlehém sa nachádza takmer v tesnej blízkosti Berniniho kolonády, ktorá lemuje námestie svätého Petra vo Vatikáne, v bývalej budove riaditeľstva „rímských smetiarov“ na Via dei Cavalleggeri č. 5. Autorom tohto projektu je Giuseppe Iani, ktorý v roku 1972 ako mladý zamestnanec rímskych „smetiarov“ spolu so svojimi spolupracovníkmi vytvoril betlehem s motívom palestínskej krajiny, ktorého vonkajšie steny sú lemované kameňmi z celého sveta, od roku 2008 už aj zo Slovenka.

Jasličky betlehema sú postavené z kameňa pochádzajúceho z Betlehema, zo San Giovanni Rottondo, ale aj z úlomkov mramoru z Berniniho kolonády. Pozostáva z 95 domov (tufový kameň), každý dom má okno, dvere, malý balkón a je osvetlený. Ulice majú dláždenie v dĺžke 54 m, tečú tri rieky v dĺžke 50 m, 7 mostov, 4 akvadukty dlhé 16 m s 38 tufovými oblúkmi, 1 mlyn, 650 schodov, z toho 400 z mramoru „berniniho“ kolonády, 5 prameňov, 2 vodopády, 1 studňa, 24 pastierskych jaskyniek, 200 postáv, 90 oviec, 7 tiav, 4 osly, 4 býky, 2 psy, 1 holubica, chór anjelov s meniacim sa osvetlením v závislosti od intenzity denného osvetlenia (deň/noc). Celé jasličky sú obložené 1200 rôznofarebnými kameňmi, z ktorých 350 pochádza z celého sveta, ostatné sú z Talianska.

Výnimočnosť tohto diela oslovila už v roku 1974 pápeža Pavola VI. Pápež Ján Pavol II. navštevoval betlehem v sprievode rímskeho starostu od svojho nástupu až do roku 2002, vždy v čase „Troch kráľov“, aby si uctil túto tak dôležitú službu človeka pre človeka. V tejto tradícií pokračuje aj pápež Benedikt XVI. Jasličky navštívila aj Matka Tereza z Kalkaty, ale aj bývalý štátny sekretár Svätej stolice kardinál Angelo Sodano a iné svetové osobnosti politického a spoločenského života.


 

Kostoly a kaplnky obce Trnavá Hora

Kostoly a kaplnky obce Trnavá HoraObec Trnavá Hora pozostáva z viacerých častí (Trnavá Hora, Jalná a Kľačany), a tak sa každá časť môže pochváliť svojou sakrálnou pamiatkou. Dominantou obce Trnavá Hora je Farský kostol z roku 1775 vystavaný v barokovo - klasicistickom štýle a zasvätený svätému Jánovi Nepomuckému. Kostol je zapísaný aj do pamiatkového zoznamu ako kultúrna pamiatka. V hornej časti obce Trnavá Hora sa nachádza Kaplnka Nepoškvrneného srdca Panny Márie z roku 1947. V osade Ladno sa nachádza najstaršia kaplnka - zvonica v trnavohorskej farnosti, ktorá bola dokončená v máji 1932. Kaplnka Najsvätejšieho Srdca Ježišovho z roku 1952 sa nachádza v časti Kľačany.

Foto vo fotogalérii >>


 

Rekordy obce Trnavá Hora podľa publikácie Kniha slovenských rekordov

Rekordy obce Trnavá Hora podľa publikácie Kniha slovenských rekordovPríprava halušiek na najsevernejšom mieste zemegule: Marcel Petrík spolu so svojími polárnymi psami nielen dobyli Estónsko za polárnym kruhom, ale aj pripravili dňa 12. 3. 1998 tradičný slovenský pokrm halušky, a to na najsevernejšom mieste zemegule. (v knihe na str. 14)

Komorný koncert v najväčšej výške na Slovensku: manažér talianskeho sláčikového Tria d´Archi della Fenice, občan našej obce Pavel Kravec, zorganizoval dňa 21. júla 2005 koncert komornej hudby na Lomnickom štíte v nadmorskej výške 2632 m.n.m. (v knihe na str. 94)

Najmenšia vzdialenosť medzi obcami na Slovensku, ktoré nemajú spoločnú hranicu: most medzi Trnavou Horou a Pitelovou v dĺžke 10 m predstavuje najmenšiu vzdialenosť medzi obcami Trnavá Hora a Pitelová. Obec Pitelová zároveň predstavuje najmenšiu uzavretú obec. (v knihe na str. 158)

Kniha slovenských rekordov (Igor Svítok, Richard Vrablec ), vydaná v roku 2007, mapuje rekordy na území Slovenska alebo Slovákmi vytvorené rekordy v rokoch 1998 - 2007.


 
English version
ÚvodÚvodná stránka