Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Starosta informuje 2018

Starosta informuje 2018

Vianočný obed s osamelými spoluobčanmi v obci Trnavá HoraVytlačiť
 

Vianočný obed s osamelými spoluobčanmi v obci Trnavá HoraObec Trnava Hora v spolupráci s farnosťou už po štvrtý krát na Štedrý deň spoločne zorganizovali vianočný obed s osamelo žijúcimi spoluobčanmi.

Obeda sa zúčastnilo 13 občanov z celkovo 47 pozvaných. Ospravedlnilo sa 10 pozvaných s tým, že už majú pozvanie od detí, ktoré bývajú mimo obec, alebo sú pozvaný k príbuzným a priateľom. To je dobrý znak, že skutočne opustených je v našej obci je menej ako sa predpokladalo. Účastníci vianočného obeda okrem tradičných oblátok s medom a vianočnej ryby so zemiakovým šalátom, dostali aj malý darček v podobe vrecúška s voňavou levanduľou. Darčeky im vyrobili deti pripravujúce sa na prvé sväté prijímanie.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že organizovanie vianočného obeda je len gestom, ktoré sa patrí k vianočným sviatkom. Avšak po 4 rokoch som presvedčený, že takéto stretnutie má v živote obce svoje miesto, ktorého význam dokážu oceniť len samotný účastníci.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora má kontajner na skladovanie zimného posypového materiáluVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora má kontajner na skladovanie zimného posypového materiáluJedným z dlhoročných problémov obce Trnavá Hora bol chýbajúci sklad posypového materiálu. V jeseni sa obce podarilo vyriešiť tento problém postavením skladu na zimný posypový materiál, ktorý obec používa na udržiavanie zjazdnosti miestnych komunikácii.

Zimný posypový materiál vyžaduje, aby nebol vlhký, lebo pri mrznutí sa s ním nedá pracovať – nakladať a posýpať, preto musí byť skladovaný v zakrytých a suchých priestoroch. Doteraz bol posyp skladovaný v kope a prikrývaný plastovými fóliami pred obecnou garážou pri Babe Jage. Druhá kopa bola pod vstupným mostom na obecný úrad. Obe riešenia neboli najlepšie a navyše aj nie estetické.

Preto sme hľadali miesto a spôsob ako skladovať zimný posyp vyhovujúcejšie a estetickejšie. Rozhodovali sme sa medzi vybudovaním skladovej budovy a výrobou špeciálneho nadrozmerného skladu, ktorý by svojím objemom a konštrukciou zodpovedal požadovanému množstvu. Po zvážení ceny postavenia skladu a výrobou kontajnera, ako aj stanoviska urbáru k miestu na ktorom sme chceli sklad postaviť, sme sa rozhodli pre mobilný kontajner, ktorý vyrobila prešovská firma Globstav.

Kontajner má otváraciu strechu a takú šírku, aby do kontajnera mohlo vojsť pri otvorenej streche nákladné auto z ktorého sa vysype posypový materiál priamo do kontajnera.

Verím, že toto riešenie je dobré nielen preto, že mobilný kontajnerový sklad je pekný, zelený a estetický, postavený na okraji obce, ale, že posyp v ňom uskladnený bude suchý a pre zimnú údržbu použiteľný.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci november 2018 Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci november 2018 Každý rok začína november tým istým sviatkom, v ktorom spomíname na našich zosnulých. Tí aj po ich odchode z tohto sveta zostávajú v našich mysliach a srdciach. Spomienka na nich je tiež  príležitosťou stretnúť na našich cintorínoch priateľov a známych, s ktorými nás spájajú rôzne putá nášho detstva a mladosti.

Suchý november poznačil aj činnosť v obci. Dodávatelia dokončovali práce na oprave rigolov na uliciach Školská, Lúčna a pred KD Jalná. Pripravovala sa plocha na uloženie veľkokapacitného kontajnera na skladovanie zimného posypového materiálu, odvážali sme elektroodpad, staré farby a chemikálie, stavebný odpad a veľkokapacitné kontajnery s objemným odpadom. Viac sa dozviete z prílohy „stretnutia a rokovania starostu obce“

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci november 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Voľby do orgánov samosprávy obcí - Poďakovanie a príhovor novozvolenho starostuVytlačiť
 

Voľby do orgánov samosprávy obcí - Poďakovanie a príhovor novozvolenho starostuVážení občania,

cez víkend skončili komunálne voľby, v ktorých ste zvolili nového starostu obce a 9 poslancov obecného zastupiteľstva, ktorí budú v rokoch 2019–2022 rozhodovať o chode a smerovaní našej obce.

Ako novozvolený starosta obce ďakujem všetkým, ktorí sa aktívne zúčastnili hlasovania a svojím hlasom prispeli k môjmu zvoleniu, ale aj tým, ktorí neprišli voliť z rôznych dôvodov, ale so záujmom sledovali situáciu, lebo im záleží na živote a smerovaní obce.

Potešiteľne je, že účasť na voľbách bola väčšinová, aj keď len tesná, ale teší ma aj poslanecká kontinuita zastúpená mladou a najmladšou generáciou, čo svedčí o záujme rozhodovať o veciach verejných podľa ich videnia, názorov a potrieb ktoré budú súčasťou budúcnosti.

Verím, že zvolení poslanci budú aj naďalej oporou starostovi a dobrými zástupcami občanov.

Pred nami sú ďalšie 4 roky snaženia, počas ktorých chceme dokončiť začaté a začať nové.

Želám všetkým občanom, aby sa v našej obci cítili dobre, bezpečne a šťastne, lebo naším domovom nie je len náš dom a záhrada, ale celá obec.

S úctou Pavel Kravec, novozvolený starosta obce


 
 

Pred predajňou COOP Jednota v dolnej časti obce Trnavá Hora vznikla oddychovo-relaxačná zóna s bezbariérovým vstupomVytlačiť
 

Pred predajňou COOP Jednota v dolnej časti obce Trnavá Hora vznikla oddychovo-relaxačná zóna s bezbariérovým vstupomPo takmer štyroch rokoch snaženia sa nám podarilo revitalizovať priestor pred vchodom do predajne COOP Jednota v dolnej časti obce Trnavá Hora. Určite si ešte pamätáte, ako tento priestor vyzeral pred úpravou. Bol to priestor na ktorom rástli ihličnaté stromy bez ladu a skladu, niektoré svojou koreňovou sústavou poškodzovali už aj základy budovy.

Čo bolo najhoršie, starý vstup do predajne bol vyložený dlažbou po ktorej sa v kritickej dobe zimy a námrazy dalo pohybovať len pridržiavaním plota. Od začiatku volebného obdobia sme sa snažili dať priestoru novú podobu, ktorá by ho otvorila tak, aby vznikla plocha s lavičkami na ktorej si posedia nielen návštevníci predajne, ale aj deti vracajúce sa zo školy domov, starší občania, ktorí si pri nákupe potrebujú oddýchnuť, a aj fajnšmekri kupujúci v obchode pivko.

A prečo to trvalo až štyri roky? Už v roku 2015 sme sa snažili zákonným spôsobom o výrub nevyhnutnej časti stromov, čo však nedovolilo ochranárske združenie zamerané na ochranu stromov. Nepomohli žiadne argumenty o vybudovaní oddychovej plochy, ktorá bude vysadená okrasnými kríkmi a novými stromami. Potom sa do toho zamotala problematika rozvodnej vodovodnej a plynovej siete a tak sa celá vec stále naťahovala až do doby, keď bolo potrebné opraviť odvody strešnej vody, ktorá bola už roky upchatá a spôsobovala poľadovicu pred dverami predajne.

Paradoxne táto havarijná situácia napomohla vyriešiť problém s výrubom stromov a odtiaľ bol už len malý krok k prebudovaniu celého priestoru na oddychovú zónu s bezbariérovým vstupom, ktorý potešil najmä starších občanov.

Zároveň boli v tomto priestore vysadené dve ozdobné čerešne pilkovité a asi 80 kríčkov bršlena a kríčkových ruží.

Priestor bude postupne ešte dotvorený niečím pre zaujatie detí. Zároveň mám nádej, že na tejto ploche by sa v budúcnosti mohli konať aj malé kultúrne formy stretnutí pre občanov. Osobitne sa teším na čas, keď o pár rokov, keď stromy a kríky budú žiariť rôznymi farbami podľa ročných období.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Oprava betónového piliera pamätníka SNP na KľačanochVytlačiť
 

Oprava betónového piliera pamätníka SNP na KľačanochOd slávnostného otvorenia pamätníka SNP v roku 1967 na Kľačanoch, na mieste, ktoré sa volá Pliešky, ubehlo už mnoho rokov. Vplyv počasia sa podpísal aj na chátrajúcom stave betónového piliera, ktorého autorom je Ing. arch. M. Dzurenka.

Do roku 1989 bol pamätník ešte v prijateľnom stave. Boli pri ňom organizované rôzne akcie, oslavy výročia SNP, koniec 2. sv. vojny, pionierske sľuby, a iné. Po zmene politického režimu klesol počet akcii a pamätník začal chátrať, boli ukradnuté železné reťaze, gule pilierov reťazí, časť žrde zástavy, pod vplyvom počasia došlo k zvetraniu betónového piliera až k odpadnutiu horných rožných častí.

Povrch betónového piliera pamätníka bol pôvodne vo forme pohľadového betónu, ktorý bol v neidentifikovateľnom čase ošetrený pravdepodobne akrylátovou farbou, ktorá bola približne v roku 2008 prekrytá stierkou ošetrenou náterom.

V roku 2017 bola klampiarom Marekom Heškom z dolnej Trnavej Hory oplechovaná vrchná časť piliera tzv. atika a murármi Dušanom Didim a Jaroslavom Mrázom odstránená stierka z celého piliera, ktorý bol následne očistený tlakovým čističom a súčasne boli domurované chýbajúce rohy vrchnej časti piliera.

V septembri roku 2018 bol betónový pilier ošetrený firmou Watzke zo Sliača, ktoré spočívalo v očistení zbytkov pôvodnej farby vodným lúčom VVL 400 bar, vyspravením poškodeného betónu sanačnou maltou Sika 620 a náterom bledošedou farbou Sikagard 680 o celkovej ploche 42 m2.

Zároveň bola renovovaná pôvodná pamätná tabuľa, nachádzajúca sa na betónovom pilieri, firmou Zvonolejárstvo Trvalec zo Žarnovickej Huty. Tabuľu upevnili späť dňa 22. 9. 2018 OZ predseda OZ Kľačianské dvory Ján Tomčiak a členovia Juraj Valent, Peter Fabok a Jozef Matejka.

V súčasnosti prebiehajú práce na montáži chýbajúceho bleskozvodu, minibagrom p. Kubicu a elektrikárom Jaroslavom Ivanom z Kľačianskej doliny. Projekt dodal Ing. Vladimír Kubík z Kľačianskej doliny.

Fotogaléria - Oprava betónového piliera pamätníka SNP na Kľačanoch

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Školská kuchyňa v obci Trnavá Hora má moderný konvektomatVytlačiť
 

Školská kuchyňa v obci Trnavá Hora má moderný konvektomatKonvektomat je zložité a záhadné slovo, ktoré pri prvom počutí vzbudzuje v človeku predstavu všeličoho, len nie spojenie s prípravou jedla. Konvektomat je najmodernejšie zariadenie na prípravu jedál, ktoré sa používa pre veľký počet stravníkov, ako sú reštaurácie, školské a podnikové stravovacie zariadenia.

Konvektomat je vlastne veľkokapacitná rúra, ktorá pracuje na princípe používania horúceho vzduchu riadeného mikropočítačom, čo umožňuje presnú reguláciu a rovnomernosť procesu prípravy pokrmov. V konvektomate sa môžu variť a piecť naraz rôzne druhy jedál bez ovplyvnenia chute, pri minimálnej hmotnostnej strate suroviny, s minimálnym použitím tukov a olejov na pečenie.

Veľkým prínosom konvektomatov pre zdravé stravovanie je výrazné zníženie straty vitamínov, ktoré sa pri bežnom varení vo vode vyplavujú do vody s ktorou putujú do odpadu.

Od novembra 2018 aj naša Školská jedáleň Trnavá Hora dostala do výbavy konvektomat. A to vďaka schváleniu tejto investície poslancami obecného zastupiteľstva. Bude slúžiť na pripravu stravu pre deti v materskej a základnej škole, ako aj pre seniorov našej obce Trnavá Hora, ktorým obec stravu rozváža do ich domovov.

Všetkým želáme dobrú chuť!

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci október 2018Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci október 2018Blížiaca sa zima a potreba ukončenia akcií, ktoré boli pripravované alebo začaté, ovplyvnili aj rokovania starostu obce.

V októbri sme riešili montáž novej dezinfekcie vody pre vodovod v hornej časti obce, opravovali nefunkčné gamatky v knižnici. Pokračovali sme v oprave rigolov v areáli základnej školy na Školskej a Lúčnej ulici. Spolu so základnou, materskou školou a školskou jedálňou sme pripravili stretnutie seniorov pri príležitosti medzinárodného dňa Úcty k starším“.

Zaujímavou akciou o ktorej ešte budeme na webe informovať bola analýza obsahu kukanádob v súvislosti s prípravou koncepcie zvýšenia triedenia odpadov. Tá má priniesť zníženie nákladov na likvidáciu odpadov nielen obci, ale aj občanovi. Pravda, len vtedy ak občania budú dôsledne triediť odpad, preto veľa času a konzultácii starosta a poslanci strávili prípravou nových VZN o nakladaní s odpadmi a poplatku za odpady.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci október 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Spomienka na československého legionára Františeka KouřilaVytlačiť
 

Spomienka na československého legionára Františeka KouřilaNovember je časom návštev cintorínov a spomienok na našich zosnulých príbuzných. Pri návšteve cintorína v dolnej časti obce Trnavá Hora môžete nájsť hrob, na ktorom bronzová náhrobná tabuľka hovorí o zosnulom: FRANTIŠEK KOUŘIL, četn. šstrážm., *10. 9. 1882 +5. 1. 1934, Zemřel, aby žil věčne., Čest jeho památce.

Kto to bol štábny strážmajster žandárstva František Kouřil, ktorý je pochovaný na našom cintoríne?

Historik Juraj Valent, člen OZ Kľačianske dvory o ňom napísal toto: „František Kouřil sa narodil 10.9.1882 v moravskej obci Kostelec na Hané, okr. Prostějov, Rakúsko-Uhorsko, príslušný Vrahovice (miestna časť Prostějova). Bol desiatnikom Rakúsko-uhorskej armády, 3. rota, „Peší pluk 54 Hanácký“(I.R.54, Olomouc), bojoval v Rusku (Halič), kde bol v roku 1915 zajatý. Dňa 21.7.1917 vstúpil do Česko-slovenských légií v Rusku v Jekaterinoslavskej gubernii, Ukrajina, ako vojak záložného práporu Česko-slovenských légií v Rusku vo funkcii „mladší *ohněstrůjce“ (desiatnik) 1. československého ľahkého delostreleckého pluku Česko-slovenských légií v Rusku. Po návrate do ČSR bol v roku 1920 demobilizovaný a prevelený do žandárstva v hodnosti štábneho strážmajstra (šstrážm.) na žandársku stanicu v  Pitelovej, okresné žandárske veliteľstvo Svätý Kríž nad Hronom, oddelenie 10. Zvolen.“

Ako píše historik Juraj Valent: „Je to typická ukážka povojnového "umiestňovania" legionárov v čsl. štátnej službe. Zastávali pozície najmä v žandárstve, finančnej správe a armáde, fyzicky neschopní a starší zas v poštových úradoch a pod. Bývalý legionár František Kouřil umrel 5.1.1934 a bol pochovaný na našom cintoríne.“

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora využíva novú revolučnú technológiu dezinfekcie pitnej vody v hornej časti obceVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora využíva novú revolučnú technológiu dezinfekcie pitnej vody v hornej časti obceObec Trnavá Hora má vo svojom vlastníctve všetky vodné zariadenia, ktorými zásobuje pitnou vodou hornú časť obce. Teda záchyt prameňov, vodojem a rozvodnú sieť vedúcu k jednotlivým domom. Voda je pravidelne kontrolovaná Úradom verejného zdravotníctva, ktorý overuje jej zdravotnú nezávadnosť pravidelným odberom vzoriek a ich chemickým rozborom.

Dezinfekcia vody bola už od postavenia vodojemu zabezpečovaná dávkovaním chlóru, ktorý je však nepríjemný zanechávaním pachovej stopy. Od októbra roku 2018 je chlórovanie zabezpečované novou technológiou Twinoxide, ktorej prednosťou je „bezzápachovosť“. Technológiu dodala zvolenská firma Aquatrade.

Okrem novej bezzápachovej technológie dezinfekcie vody je potešiteľné, že už tri roky je zásobovanie obyvateľov tejto časti obce pitnou vodou bez porúch a výpadkov, čo však neznamená, že nepokračujeme v podávaní žiadostí o dotáciu na dokončenie rekonštrukcie vodovodnej siete. Taktiež nás na jar čaká komplexné vyčistenie záchytov prameňov a vodojemu, aby voda bola nielen pitná, ale aj kvalitná.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci september 2018Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci september 2018Tohtoročný september bol veľmi slnečný a dynamický na stretnutia, či rokovania starostu, ktoré boli spojené s prácami na zveľaďovaní obce.

Začiatok mesiaca je už tradične spojený so zahájením nového školského roku v našej základnej a materskej škole, ale vzápätí sme už s firmou Bytspol opravovali poškodené kanalizačné potrubie v areáli ZŠ, s  firmou Vatzke sme zahájili finálnu opravu betónového piliera Pamätníka SNP na Kľačanoch.

Mirovi Ivanovi sme dopravili na generálnu opravu kachlovú pec z KD Jalná, firma Aquatrade začala prípravné práce pre montáž novej bezpachovej dezinfekcie Twinoxide vo vodojeme na hornej Trnavej Hore. Mediálne sa obec objavila s témou schváleného Územného plánu obce a zastavenia výstavby MVE Jalná, s firmou Globstav sme dohodli výrobu kontajnera na skladovanie zimného posypu, vymenili sme plot na cintoríne v Kľačanoch a ešte sme vyrokovali mnoho iných vecí o ktorých sa dozviete v prílohe.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci august 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Počas Európskeho týždňa mobility aj v Banskobystrickom samosprávnom kraji cestujú všetci za polovicuVytlačiť
 

Počas Európskeho týždňa mobility aj v Banskobystrickom samosprávnom kraji cestujú všetci za polovicuBanskobystrický samosprávny kraj poskytne pre svojich občanov prepravujúcich sa prímestskými linkami počas Európskeho týždňa mobility od 16. do 22. septembra 2018 zľavnené cestovné pre všetkých plne platiacich cestujúcich vo výške 50%.

Nárok na zľavu bude mať teda každý cestujúci, ktorý doteraz využíva nezľavnené a nezvýhodnené cestovné. Zľavy na cestovnom budú poskytnuté automaticky vodičmi, ktorí by mali byť zaškolení.

Podobné zľavy poskytne aj Železničná spoločnosť Slovensko, a.s.

Viac si prečítajte v priloženej informácii Počas Európskeho týždňa mobility aj v Banskobystrickom samosprávnom kraji cestujú všetci za polovicu.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Hrádza na Hrone v obci Trnavá Hora má už druhú protipovodňovú klapkuVytlačiť
 

Hrádza na Hrone v obci Trnavá Hora má už druhú protipovodňovú klapku

Pred dvomi rokmi obec Trnavá Hora na konci jalňanskej protipovodňovej hrádzi nainštalovala tzv. protipovodňovú spätnú klapku, ktorá prepúšťa vodu z rigolovej sústavy na Jalnej do Hrona a pri zvýšení hladiny Hrona nad úroveň tejto klapky sa klapka automaticky uzavrie a zabraňuje prietok povodňovej vody do obce.

Na hrádzi pri jalňanskom moste bol už od začiatku vybudovania hrádze vybudovaný priepust pre odtok rigolovej vody z ulice Do doliny, ktorému takáto protipovodňová ochrana chýbala. V auguste 2018 obec nainštalovala aj  na tento priepust protipovodňovú klapku, ako to vidieť aj na priloženej fotografii.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci august 2018Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci august 2018Tohtoročný august bol mimoriadne horúci a lámal všetky teplotné rekordy. Aj napriek tejto situácii sme pracovali na oprave obecného majetku napr. údržbe hojdačiek a preliezok na Jalnej, hornej Trnavej Hore a pri telocvični v základnej školy, rokovali sme s firmou Aquatrade o zabezpečení dezinfekcie vody obecného vodojemu na hornej Trnavej Hore novou bezpachovou technológiou Twinoxide.

Riešili sme aj úplne prozaické problémy, ktoré ani občania nemôžu postrehnúť, napr. upchatú kanalizáciu medzi obecným úradom a základnou školou, zabezpečovali sme veľké upratovanie kultúrnych domov, Domu smútku a pod. Za najväčšiu udalosť mesiaca  a vôbec celého roka však považujem zasadnutie obecného zastupiteľstva na konci augusta, ktoré schválilo územný plán obce a tým stoplo zámer výstavby malej vodnej elektrárne na Jalnej. Viac o stretnutiach a rokovaniach sa dozviete v priloženom prehľade.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci august 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec je opäť našim domovom! - Poslanci obce Trnavá Hora stopli zámer výstavby MVE JalnáVytlačiť
 

Obec je opäť našim domovom! - Poslanci obce Trnavá Hora stopli zámer výstavby MVE JalnáV piatok 24. augusta sa v sále Kultúrneho domu Jalná konalo zasadnutie Obecného zastupiteľstva, na ktorom poslanci po prieťahoch a súdnych konaniach konečne schválili Územný plán obce Trnavá Hora a VZN č.2/2018, ktorým sa vyhlasujú záväzné časti Územného plánu obce Trnavá Hora bez rezervovania územia pre MVE Jalná, čím definitívne stopli zámer jej výstavby.

Pre obec, ale obzvlášť pre obyvateľov časti Jalná, ktorých by sa negatívne dopady MVE Jalná bezprostredne dotýkali, je to historická a významná chvíľa, ktorá odvracia všetky obavy z negatívnych dopadov fungovania elektrárne, tak ako ich poznajú obyvatelia iných obcí, kde už je MVE postavená, napr. v obci Šalková.

Po schválení Územného plánu obce Trnavá Hora už nik nemôže bez súhlasu obce (ergo obecného zastupiteľstva) získať od štátnych orgánov povolenie na výstavbu MVE Jalná.

Cesta k schváleniu územného plánu a VZN-ka so záväznými časťami trvala 10 rokov, bola zložitá, popretkávaná čudnými rozhodnutiami štátnych orgánov a následnými súdnymi spormi, ktorými sa občania prostredníctvom obce domáhali svojho práva rozhodovať o svojom živote a životnom prostredí svojprávne, zákonne a v súlade s demokratickými princípmi riadenia života obce samosprávnymi orgánmi obce.

Práce na tvorbe územného plánu začali v roku 2008 prieskumom a rozbormi architektov Englera a Ľudmily Priehodovej, ktoré neskôr prebral URBION, príspevková organizácia ministerstva dopravy a regionálneho rozvoja určená pre pomoc obciam pri tvorbe územných plánov.

Celý proces skomplikovala v roku 2012 obec Pitelová, ktorá vydala rozhodnutie o umiestnení stavby MVE Jalná, od ktorého je už len krôčik k vydaniu stavebného povolenia.

Štátne orgány síce v súlade so zákonom, ale zároveň nepochopiteľne, určili v rozpore so zásadami samosprávnych princípov obce, ako stavebný úrad obec Pitelová, hoci na jej území malo stáť len cca 10% stavby MVE a ostatných 90% malo zaberať územie obce Trnavá Hora časť Jalná. Občania časti Jalná sa prostredníctvom súdneho konania, ktoré v ich mene podala obec Trnavá Hora, dožadovali nápravy a požadovali, aby súd zrušil Rozhodnutie o umiestení stavby v časti Jalná, ako aj rozhodnutie štátnych orgánov, aby príslušným stavebným úradom bola obec Pitelová. Prešli dlhé štyri roky súdnych konaní predlžovaných odvolávaním sa žalovaných strán, až kým sa celá vec nedostala na Najvyšší súd SR, ktorý v decembri 2016 potvrdil predošlé rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici a zrušil Rozhodnutie o umiestnení stavby MVE Jalná, čím vrátil vec na nové konanie.

Týmto boli odblokované práce na tvorbe územného plánu, ktorého sa ako obstarávateľ ujala odborne spôsobilá osoba, firma eRSTAR, pričom architektka Ľudmila Priehodová pokračovala v príprave nového územného plánu, ktorý predložila v júli 2018 na schválenie Okresnému úradu v BB, odboru výstavby a bytovej politiky, ktorý v tom istom mesiaci vydal súhlasné stanovisko k predloženému návrhu ÚPN obce Trnavá Hora a súhlas s jeho postúpením na schválenie Obecnému zastupiteľstvu obce Trnavá Hora s vyhlásením záväznej časti všeobecne záväzným nariadením obce bez MVE Jalná.

Je výynamné, že po masívnej medializácii celého sporu a rozsudku Najvyššieho súdu aj štátne orgány zrazu konali, tak ako mali konať už v roku 2012 a za stavebný úrad pre MVE určili obec Trnavá Hora.

Z časového hľadiska celému procesu tvorby územného plánu a zastaveniu nového územného konania vo veci umiestnenia stavby MVE Jalná, významne pomohol súčasný minister životného prostredia, ktorý v roku 2017 neudelil investorovi MVE výnimku, aby mohol stavbu postaviť v chránenej oblasti mokradí Jalná, za čo ho investor žaluje na súde.

Takéto víťazstvo obce a občanov neprichádza len tak z ničoho nič, ale stoja za ním ľudia, ktorým záleží na budúcnosti tejto časti obce a sú ochotní venovať hodiny a dni štúdiu podkladov, zákonov, nariadení, zúčastňovať sa na svoje náklady rôznych rokovaní a stretnutí, aby odborne , právne a občiansky argumentovali, prečo MVE nechcú.

Táto situácia je aj príležitosťou pre poďakovanie za ich snaženie.

V prvom rade patrí poďakovanie predsedovi Klubu dôchodcov a predsedovi Rady seniorov Jánovi Slašťanovi, ktorý povzbudil mladých ľudí, aby sa chopili problému a bojovali proti neprávosti, ktorá sa na občanoch robí.

Druhé poďakovanie patrí všetkým občanom starým aj mladým, ktorí podporovali lídra boja za spravodlivosť, dnešného poslanca OZ pána Jaroslava Gazdíka, ktorý sa s trpezlivosťou a precíznosťou jemu vlastnou, sa doslova ponoril do štúdia zákonov, nariadení, odporúčaní národných, ale aj európskych, ktoré sú veľmi zložité a pre ich výklad a porozumenie je potrebné nielen čítať, ale aj hľadať rôzne súvislosti a vysvetlenia. Jaroslav Gazdík je dnes po rokoch štúdia problematiky ekológie a environmentalistiky naozaj odborníkom na MVE, za čo mu chcem poďakovať nielen v mene obce a občanov, ale aj osobne, lebo bol mojou pravou rukou a „googlom“ pre túto problematiku.

Rovnaké poďakovanie vyjadrujem JUDr. Samuelovi Baránikovi za jeho precíznu právnu argumentáciu, lebo vďaka nemu obec dosiahla zrušenie rozhodnutia o umiestnení stavby bez čoho by sa nedalo pokračovať v príprave a schválení územného plánu obce bez MVE Jalná.

Nezastupiteľné miesto patrí aj ochranárskym organizáciám OZ Hron pre slobodné rieky, OZ Slatinka, VIA IURIS, OZ Rieka, ale aj Štátna ochrana prírody, ktoré počas celej doby poskytovali odbornú a morálnu podporu, bez ktorej by to nešlo.

Verím, že občania Jalnej, ale aj Podpitelovej získali znovu pokoj pre šťastný život v kruhu svojich rodín, čo im ako starosta obce zo srdca želám.

Pavel Kravec, starosta obce

V Trnavej Hore 31.8. 2018

 


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci júl 2018Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci júl 2018Júlom začali letné prázdniny a dovolenková sezóna, čo však neplatí pre starostu a obecný úrad. Leto je najlepším časom pre rôzne práce na údržbe obecného majetku a zlepšovaní prostredia v obci.

Aj starosta obce v júli čerpal dovolenku, čo sa však celkom nedá povedať o jej priebehu, lebo keď sa pozriete na tieto dni, tak aj napriek dovolenke bolo potrebné riešiť rôzne záležitosti. V júli sme riešili naozaj všeličo. Od prepadnutia povrchu cesty v dôsledku veľkej poruchy na vodovodnom potrubí cez upchatú kanalizáciu od obecného úradu, administráciu veľkej akcie na opravu rigolov v areáli ZŠ z eurofondov, opravu pamätníka SNP v Kľačanoch, až po opravu regulácie verejného osvetlenia po búrke, ktorá spôsobila prepätie a zničenie regulácie.

Okrem starostí však máme aj potešujúcu správu týkajúcu sa schvaľovacieho procesu územného plánu obce, ktorý by mal po 8 rokoch dať definitívnu bodku za sporom o MVE Jalná a potvrdiť  nesúhlas občanov s jej vybudovaním. V júli Okresný úrad v BB vydal stanovisko  v ktorom konštatuje, že územný plán obce je zostavený s v súlade so zákonom a preto ho Obecného zastupiteľstvo ako najvyšší orgán obce môže schváliť.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci júl 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci jún 2018Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci jún 2018V júni sme už leto pocítili naplno, nielen na počasí, ale aj v živote obce. Tak ako sa striedalo daždivé počasie s horúcim slnkom, tak sa striedali aj akcie a práce v obci.

Akcie začali každoročne úspešným Dňom detí na ihrisku Hrable, pokračovali pretekmi v hasičskom športe, gulášovými pretekmi a mesiac sme končili futbalovým turnajom o pohár starostu obce spojený s dobrým cateringom a disco zábavou. Do polovice mesiace sme pokosili všetky pozemky v obci, trápili sme s večne nekončiacimi poruchami vodovodu, vybudovali sme nové stojisko triedeného odpadu v Kľačianskej doline, osadili lavičky a ešte veľa iných vecí, ktorých prehľad si môžete prečítať v prílohe.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci jún 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Základná škola Trnavá Hora má nové doskočisko pre skok do diaľkyVytlačiť
 

Základná škola Trnavá Hora má nové doskočisko pre skok do diaľkyObec Trnavá Hora spolu so Základnou školou uviedla do prevádzky v areáli školy nové doskočisko pre skok do diaľky.

Doskočisko sa nachádza znovu na mieste, kde bolo pred cca 30 rokmi, teda na terénom záreze pod cestou vedúcou popri škole.

Generácia dnešných seniorov, ktorá chodila do našej základnej školy si asi pamätá, že v záreze pod cestou bolo doskočisko, ktorého rozbehová dráha slúžila zároveň pre športovú disciplínu, beh na 60 m. Neskôr bolo doskočisko premiestnené na plochu pred telocvičňu, kde z neho v posledných rokoch zostala len jama, ktorá zavadzala využitiu tejto plochy.

Preto sa obec a škola vrátila k pôvodnému konceptu a vybudovali na pôvodnom mieste nové moderné doskočisko pre skok do diaľky, spĺňajúce požadované technické, bezpečnostné a hygienické normy. Doskočisko je odvodnené, má gumové ohraničenie pieskovej dopadovej plochy, ktorá sa v čase mimo prevádzku zakrýva plachtou zamedzujúcou znečisťovanie piesku rôznymi „zvieratkami“.

Týmto bola ukončená prvá etapa, ktorá umožňuje používanie doskočiska s využitím trávnej plochy na rozbeh. V budúcom roku by sme chceli pokračovať v dobudovaní pevnej rozbehovej dráhy a potom možno rozbehneme nejaké regionálne preteky mládeže v skoku do diaľky.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora zaslala županovi BBSK Jánovi Lunterovi list upozorňujúci na cesty ohrozujúce bezpečnosťVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora zaslala županovi BBSK Jánovi Lunterovi list upozorňujúci na cesty ohrozujúce bezpečnosťObec Trnavá Hora už dlhodobo upozorňuje vedenie VUC BB, že stav ciest spájajúcich obec so svetom je nevyhovujúci a v prípade padania skál z tzv. dúbravského brala aj ohrozujúci životy posádok áut prechádzajúcich popod bralo.

Preto Obec Trnavá Hora zaslala 12.3.2018 novému županovi Jánovi Lunterovi rozsiahly list v ktorom boli jednotlivé kritické úseky opísané a ich opis bol doplnený fotodokumentáciou. Obec nedostala ani takmer po 4 mesiacoch odpoveď od župana, hoci tento list bol zaslaný priamo jemu. Preto sa obec obrátila na televíziu TA3 so žiadosťou o pomoc. V priebehu týchto 4 mesiacoch sa prišiel na situáciu pozrieť vyslaný referent župy a telefonoval riaditeľ župného odboru dopravy, aby vysvetlil, že niektoré kritické miesta sa budú riešiť tzv. turbovaním a na niektoré nie sú prostriedky, ale písomnú odpoveď, ktorá je už aj zväzujúca dodnes od predsedu samosprávneho kraja Jána Luntera neprišla.

Popravde treba povedať, že keď bol Ján Lunter televíziou TA3 upozornený, že na list obci neodpovedal,  osobne zatelefonoval starostovi obce, aby sa ospravedlnil. Toto hodnotím veľmi pozitívne, lebo je to prejav osobnostnej a manažérskej zrelosti vzhľadom k tomu, že priznanie chýb sa dnes už akosi „nenosí“.

Plné znenie listu, ktorý Obec Trnavá Hora zaslala 12.3.2018 županovi BBSK Jánovi Lunterovi

Reportáž TA3 na tému: Cesty sú hrozbou, varuje obec. Banskobystrickému županovi poslali list

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora uviedla do prevádzky Detské ihrisko TrnkaVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora uviedla do prevádzky Detské ihrisko TrnkaObec Trnavá Hora uviedla do prevádzky v dolnej časti obce v priestore pri Dome smútku detské ihrisko Trnka. Pre niekoho zrejme tak trochu nezvyčajná poloha, ale obec nemá inú vhodnú plochu, na ktorej by bolo možné takúto pomerne rozsiahlu stavbu umiestniť.

Ihrisko sa skladá z 12 rôznych hracích prvok pre deti od 3 do 14 rokov (od 3 do 6 rokov detská reťazová hojdačka, od 3 do 8 rokov kolotoč, koník (pružinová hojdačka), reťazová trojhojdačka, od 3 do 12 rokov vahadlové hojdačky, preliezka psík a od 3 do 14 rokov hojdačka hniezdo, jednoduchá hojdačka, šplhacia zostava, balančné prvky, lanová pyramíd, vežová zostava).

Detské ihrisko je oplatené a uzamykateľné s týmito prevádzkovými hodinami:

  • Marec: denne od 9.00 do 17.00 h
  • Apríl, máj, jún: denne od 8.00 do 20.00 h
  • Júl, august: denne od 8.00 do 21.00 h
  • September: denne od 8.00 do 20.00 h
  • Október: denne od 9.00 do 17.00 h

Pri vchode na ihrisko je umiestnený Prevádzkový poriadok detského ihriska Trnka a informačná tabuľa s najdôležitejšími informáciami pre návštevníkov.

Fotogaléria - Obec Trnavá Hora uviedla do prevádzky Detské ihrisko Trnka

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Materská škola Trnavá Hora sa zapojila do akcie Celé Slovensko číta deťomVytlačiť
 

Materská škola Trnavá Hora sa zapojila do akcie Celé Slovensko číta deťomMaterská škola Trnavá Hora sa vďaka známemu ochranárovi prírody Jaroslavovi Slašťanovi, zamestnancovi kremnickej knižnice, zapojila do celoslovenskej akcie s názvom Celé Slovensko číta deťom.

Jej cieľom je podpora a rozvoj čítania tlačenej literatúry, ktoré je čoraz viac vytláčané internetom, a osobitne programom Googl“. Dnes sa už nehovorí, že takúto a takúto informáciu nájdeš v tej a tej knihe, ale každý povie: „však si to vygúgli“ alebo „a čo hovorí gúgl?“

Aj ja som dostal pozvanie, aby som aspoň 10 minút čítal deťom v našej materskej škole nejakú rozprávku, ktorou bola prvá kapitola z knihy Spievankovo: „Spievanka, Zahrajko a zatúlaná píšťalka“. Pre mňa je vždy najkrajším pracovným zážitkom návšteva našej materskej školy, lebo deti sú milé, hravé, nápadité a úprimné. Rád sledujem prácu pedagógov, ako sa prihovárajú deťom a prostredníctvom im blízkeho slovníka sprostredkúvajú svojim zverencom poznanie sveta, za čo im patrí vďaka.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci máj 2018Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci máj 2018Konečne prišiel máj „lásky čas“, keď sa príroda naplno prebudí a rozdáva svoju zakvitnutú krásu.

Tohtoročný máj bol horúci a veľmi suchý, čo umožnilo naplno rozbehnúť vonkajšie práce a pokračovať v tom, čo pozastavila zima.

Pokračovali sme na dokončení dobudovania nového doskočiska skoku do diaľky v areáli Základnej školy, dokončili sme hojdačkové ihrisko Trnka pri Dome smútku, zaasfaltovali sme stojisko pre kontajnery pri Monaco pube  a predovšetkým sme kosili s čím je veľký problém, lebo máme už len dvoch koscov, ktorý však môžu kosiť len tri dni v týždni a preto od 1. júna nastupujú 3 živnostníci, ktorí pokosia celú dedinu.

V závere mesiaca sme takmer dva týždne pripravovali ihrisko Hrable na mega akciu Deň detí 2018.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci máj 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Novinka na cintoríne - krhly na polievanie si už nemusíte nosiť z domuVytlačiť
 

Novinka na cintoríne - krhly na polievanie si už nemusíte nosiť z domuOdteraz môžu občania, ktorí navštevujú hroby svojich blízkych na cintoríne v dolnej časti obce Trnavá Hora, využívať na polievanie plastové krhly. Na základe občianskeho podnetu vedenie obce, ktorá je správcom cintorína, nainštalovalo na múre stojiska kontajnerov v blízkosti vody dva vešiaky, na ktorých sú umiestnené plastove krhly.

Doteraz si každý nosil nádobu na polievanie kvetov z domu, dokonca aj dochádzajúci vlakom, či autobusom, alebo za pomníkmi boli rôzne nádoby, ktoré boli neraz aj rozbité a pri kosení spôsobovali problém.

Verím, že aj takáto drobnosť uľahčí starostlivosť o hroby našich predkov, ktorých pamiatku si pripomíname a starostlivosťou o miesto ich posledného odpočinku im aspoň trochu splácame ich lásku.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Nové vybavenie Zasadačky Obecného úradu Trnavá Hora zlepší poskytovanie služieb občanomVytlačiť
 

Nové vybavenie Zasadačky Obecného úradu Trnavá Hora zlepší poskytovanie služieb občanomUž od svojho nástupu do starostovskej funkcie som mal predstavu o zlepšení vybavenie zasadačky obecného úradu, nielen jej vzhľadu, ale aj jej poskytovania občanom na posedenia, oslavy, či kary, a iné akcie, bez nutnosti neustáleho prevážania stolov, stoličiek, tanierov, príborov, pohárov, šálok na kávu z KD Jalná.

Konečne sa podarilo so súhlasom obecného zastupiteľstva nakúpiť takéto potreby do zasadačky obecného úradu. Obec zakúpila nové estetické, kvalitné a rozmerovo vhodné skladacie stoly, pohodlné a stohovateľné stoličky, taniere, príbory, poháre rôzneho druhu, šálky na kávu, polievkové misy a iné potrebné veci pre stolovanie až 66 osôb. Zasadačka má aj veľkoplošnú obrazovku, takže, kto bude mať záujem, môže pri oslavách životného jubilea môže premietať obrázky zo života jubilanta.

Verím, že takto vybavená zasadačka bude dobre slúžiť, čo k najväčšej spokojnosti, nielen pre rokovania, ale aj pre občanov pri rôznych príležitostiach.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Organizačné opatrenia pre zaistenie poriadku na ihrisku Hrable v obci Trnavá HoraVytlačiť
 

Organizačné opatrenia pre zaistenie poriadku na ihrisku Hrable v obci Trnavá Hora

V čase mimo konania športových a spoločenských akcií navštevujú areál futbalového ihriska Hrable rôzne skupiny obyvateľstva. Chodia tam deti a mládež zakopať si do lopty, tínedžeri posedieť v altánku, ale aj rôzne skupiny pochybnej povesti z ubytovne Rybníky.

Aj napriek tomu, že máme areál ihriska Hrable čiastočne monitorovaný kamerovým systémom, došlo už k poškodeniu predajných stánkov, ktoré sme riešili aj s políciou. Pre zvýšenie prehľadu o pohybe osôb v areáli ihriska Hrable, mimo športových a spoločenských akcií, zavádza obec povinnosť pre návštevníkov, aby svoj pohyb v areáli ohlásili telefonicky dole uvedeným dozorným osobám:

  • starosta obce Pavel Kravec, 0918 454 941,
  • predseda TJ SOKOL Peter Švihorík, 0915 211 513
  • správca areálu ihriska Hrable Karol Mužík, 0908 282 597.

Informačné tabule s touto povinnosťou sú umiestnené na tribúne, pri vchodovej bráne a na štíte altánku.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Na Dlhej ulici v obci Trnavá Hora bolo osadené dopravné zrkadlo Vytlačiť
 

Na Dlhej ulici v obci Trnavá Hora bolo osadené dopravné zrkadlo Po dobrých skúsenostiach z používania dvoch dopravných zrkadiel, ktoré obec nainštalovala pre zlepšenie orientácie pri odbočovaní vozidiel v neprehľadných križovatkách, sme po súhlase Dopravného úradu v Žiari nad Hronom namontovali v obci Trnavá Hora ďalšie dopravné zrkadlo.

Tentokrát na Dlhej ulici. Zvýši sa tým bezpečnosti pri odbočovaní áut z Dubovej ulice na Dlhú ulicu, ktorá je frekventovaná hlavne v ranných hodinách, keď rodičia autami dovážajú deti do Základnej školy.

Pavel Kravec, starosta obce

K zvýšeniu bezpečnosti pri odbočovaní áut z Dubovej ulice na Dlhú ulicu prispeje osadené dopravné zrkadlo Na Dlhej ulici v obci Trnavá Hora


 
 

Dôležitý oznam SPP pre odberateľov zemného plynu!Vytlačiť
 

Dôležitý oznam SPP pre odberateľov zemného plynu!Slovenský plynárenský priemysel (SPP) požiadal mestá a obce o upozornenie občanov na nekalé praktiky niektorých súkromných spoločností obohacujúcich sa na úkor občanov, tvrdením, že ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny nariadilo vo Vyhláške MPSVaR č. 508/2009 Z.z., že je zákonnou povinnosťou občanov dať si každý rok skontrolovať svoje plynové kotly a šporáky. Pravdou je, že takúto kontrolu by si mali dať občania urobiť aspoň raz za tri roky. Viac je v liste SPP.

 

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Povinnosti majiteľov žúmp zabezpečovať zneškodňovanie odpadových vôdVytlačiť
 

Povinnosti majiteľov žúmp zabezpečovať zneškodňovanie odpadových vôdMáte doma žumpu, viete o novej povinnosti?

Od 15. marca 2018 nadobudol účinnosť zákon č. 51/2018 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a č. 372/1990 Zb. o priestupkoch.

Podľa tejto zmeny ten, kto akumuluje odpadové vody v žumpe, je povinný zabezpečovať ich zneškodňovanie odvozom do čistiarne odpadových vôd a na výzvu obce alebo orgánu štátnej vodnej správy predložiť doklady o odvoze odpadových vôd najviac za posledné dva roky. Odvoz odpadových vôd zo žúmp môže vykonávať len prevádzkovateľ verejnej kanalizácie alebo osoba oprávnená podľa osobitného predpisu. Ten, kto vykonáva odvoz odpadových vôd, je povinný vydať doklad o odvoze tomu, kto o odvoz požiadal; doklad o odvoze odpadových vôd obsahuje meno, priezvisko a adresu toho, komu bol odvoz odpadových vôd vykonaný, dátum odvozu, miesto umiestnenia žumpy, množstvo vyvezených odpadových vôd, názov osoby, ktorá odvoz odpadových vôd vykonala a adresu čistiarne odpadových vôd.“

Priamo v zákone je daná povinnosť tomu (občan, organizácia), kto akumuluje odpadové vody v žumpe, aby zabezpečoval ich zneškodňovanie odvozom do čistiarne odpadových vôd a na výzvu obce alebo orgánu štátnej vodnej správy tiež povinnosť predložiť doklady o odvoze odpadových vôd najviac za posledné dva roky.

Pre našu obec je s oprávnením na odvoz obsahu zo žúmp najdostupnejšia Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť v ZH na ulici SNP č. 587/125 tel. 048 432 79 00

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora sa umiestnila v efektivite triedenia a recyklácie odpadov na 159 mieste z 1466 miest a obcíVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora sa umiestnila v efektivite triedenia a recyklácie odpadov na 159 mieste z 1466 miest a obcíFirma ENVIpack, ktorá obhospodaruje pri triedení a recyklácii odpadov viac ako 50% miest a obcí na Slovensku, vytvorila rebríček úspešnosti miest a obci v triedení a recyklácii odpadov v kategóriách do 5 tisíc a nad 5 tisíc obyvateľov.

Naša obec sa umiestnila na 159 mieste v kategórií do 5 tisíc obyvateľov. Podla ENVIpacku je to pomerne vysoká úspešnosť, pretože táto kategória má 1466 miest a obcí. Podrobnejšie výsledky nájdete v tabuľke.

Podľa metodiky vytvorenej ENVIpackom má obec Trnavá Hora efektivitu 42,55 gramov na liter vyzbieraných odpadov a vyťažiteľnosť 49,97 kg na obyvateľa. Priemerná vyťažiteľnosť odpadov v SR je cca 30 kg na obyvateľa ročne.

Výsledky efektivity triedenia a recyklácie odpadov miest a obcí

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci apríl 2018Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci apríl 2018Po dlhej a silnej zime sme sa konečne dočkali vytúženej jari, ktorá trvala len pár dní, lebo po daždivom počasí sme horúcimi dňami vhupli rovno do leta.

V apríli sa podarilo dokončiť detské ihrisko Trnka, zaslali sme upozornenie predsedovi VUC BB na havarijný stav niektorých častí komunikácií III. triedy prechádzajúcich obcou, resp. spájajúcich jednotlivé časti obce, včítane padajúcich skál z brala pri nadjazde pri Hronskej Dúbrave, zorganizovali sme tradičné jarné upratovanie obce, ktorého sa zúčastnilo približne 180 občanov. Stretnutia a rokovania starostu v polovici mesiaca ukončila neočakávaná zdravotná dovolenka. Ale aj o tomto je život a jeho peripetie, ako sa hovorí: „Človek mieni – Pán Boh mení“.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci apríl 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Triedenie odpadov je vec verejná - informačný leták ako triediť odpadVytlačiť
 

Informačný leták ako triediť odpadProces triedenia odpadu sa týka každého z nás a je to vec verejná. Ide o proces, ktorý má v rukách každý z nás, a od ktorého závisí aj budúcnosť životného prostredia na Zemi. Situácia v oblasti triedenia odpadov v obci Trnavá Hora sa výrazne zlepšila za posledné roky. Dnes jej miera triedenia odpadov v 5 základných zložkách približne 30%. Avšak táto miera je stále pomerne malá a je čo robiť, aby sa situácia triedenia odpadu zlepšila.

Pre lepšiu orientáciu ako postupovať pri triedení odpadu Obec Trnavá Hora zverejnila vo vývesných informačných tabuliach obce informačný leták firmy Envipak, ktorá zmluvne zabezpečuje recykláciu vyzbieraných odpadov v obci. Tento informačný leták je zverejnený aj na obecnej stránke v sekcii Ako nakladať s odpadom.

Triedenie odpadov je vec verejná - informačný leták ako triediť odpad

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Kultúrny dom v hornej často obce Trnavá Hora má nové vstupné dvereVytlačiť
 

Kultúrny dom v hornej často obce Trnavá Hora má nové vstupné dverePo čiastočnej rekonštrukcii KD Jalná v roku 2015, obec začína s postupnou rekonštrukciou kultúrneho domu v hornej časti našej obce.

Vlani sme opravili priestory posilňovne, ktorej steny boli značne narušené hĺbkovými trhlinami s vypadanou omietkou. Trhliny boli vyplnené maltou so začistením povrchu, steny oškrabané od starých náterov s následným vymaľovaním. Taktiež boli opravené WC, umývadlo a ohrievač teplej vody.

V tomto roku sme vymenili staré rozpadnuté vchodové dvere s oknom za nové plastové. Zároveň sme podali žiadosť na ministerstvo financií o poskytnutie dotácie na výmenu zatekajúcej eternitovej strešnej krytiny.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora má obnovené označenie názvov ulícVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora má obnovené označenie názvov ulícZačiatkom marca 2018 si mnohí občania všimli, že z nároží ulíc zmizli označenia názvov ulíc. Ich dočasné sňatie bolo spojené s povinnosťou obce označiť názvy ulíc dôvetkom „ulica“ alebo označením iného druhu verejného priestranstva v zmysle Vyhlášky č. 141/2015 Z.z. MV SR z 23. júna 2015, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní názvov ulíc a iných verejných priestranstiev.

Na základe tejto vyhlášky obecné zastupiteľstvo schválilo VZN č.2/2015 o určení názvov ulíc v obci Trnavá Hora, ktoré určilo, ku ktorým názvom ulíc sa pripája dôvetok: „ulica“ alebo „cesta“. Občania si nemusia ihneď meniť občiansky preukaz z dôvodu zmeny v názve ulice, ktorú majú uvedenú ako trvalé bydlisko, nový názov ulice im bude automaticky zapísaný pri najbližšej výmene občianskeho preukazu, ktorý si z času na čas vyžiada situácia.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci marec 2018Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci marec 2018Marec bol v očakávaní príchodu jari, ktorá tento rok prichádza naozaj veľmi neskoro a v podstate jar ešte neprišla ani na konci marca, čo úplne zabrzdilo aj tradičné jarné upratovanie obce, ktorého sa zúčastňuje veľké množstvo občanov našej obce.

Stretnutia a rokovania boli zamerané na niektoré končiace zimné problémy: poškodenie ciest výtlkmi, či odvodnenie miestnej komunikácie v Kľačianskej doline. Riešili sme aj niektoré nedoriešené staré problémy napr. zmluvné prevádzkovanie vodovodu v časti Kľačany, zmena resp. doplnenie názvov ulíc na informačných tabulách, ktoré priniesla zmeny vyhlášky v roku 2015 a riešili sme aj finalizáciu územného plánu obce.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci marec 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Trnavohorský Dom smútku má nové stoličkyVytlačiť
 

Trnavohorský Dom smútku má nové stoličkyNa žiadosť a pripomienky občanov, aby obec riešila „studené“ sedenie v Dome smútku, ktoré poskytovalo koženkové sedenie a ktoré neodstránilo ani molitanové podušky, boli koženkové lavice nahradené čiernymi „tapacírovanými“ stoličkami poskytujúcimi pocit tepla. Nové stoličky zväčšili kapacitu sedenia z 30 na 56 miest, čo iste uvítajú aj účastníci pohrebov.

Pôvodné koženkové sedenie z kovových profilov našlo svoje nové uplatnenie v bývalej židovskej synagóge mesta Spišské Podhradie.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora má novú úradnú a informačnú tabuľuVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora má novú úradnú a informačnú tabuľuKaždá vec raz doslúži a príde čas na jej výmenu. Takto je to aj s úradnou tabuľou obce Trnavá Hora a informačnou tabuľou na KD Jalná. Obe slúžili cca 20 rokov a svojím vzhľadom, ale aj obsluhou splnili svoj účel a preto boli vymenené za nové, esteticky aj konštrukčne vyhovujúce súčasným požiadavkám.

Staré tabule, či skôr skrinky boli z dreveného materiálu s ťažkým, dohora sa otvárajúcim predným sklom a polystyrénovým podkladom na ktorý sa špendlíkmi pripínali úradné dokumenty, oznamy a iné informácie. Nové skrinky sú uzamykateľné s bočným otváraním a magnetickým uchytením dokumentov.

Povinnosť obce mať voľne dostupnú úradnú tabuľu na ktorej sú zverejňované dokumenty a informácie dotýkajúce sa občanov predpokladá už Ústava SR a aj napriek modernej dobe, keď obce majú „úradnú tabuľu“ na svojich weboch, je úloha fyzickej úradnej tabule obce nachádzajúcej sa pri obecnom úrade nezastupiteľná.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Odpadové hospodárstvo obce Trnavá Hora v roku 2017Vytlačiť
 

Odpadové hospodárstvo obce Trnavá Hora v roku 2017Likvidácia komunálneho odpadu patrí medzi základné úlohy obce a zároveň aj medzi najväčšie problémy obce. A nielen obce, ale celého ľudstva. V roku 2017 sme zaznamenali viaceré pozitívne výsledky v oblasti likvidácie odpadov, ktoré ako dúfame, budú trvalým trendom aj pre ďalšie roky.

Odpadové hospodárstvo obce Trnavá Hora v roku 2017  (celý článok s obrázkami a štatistikami)

Celkové množstvo odpadov v obci narástlo oproti roku 2016 o 2,3%, teda o 6,593 ton, čo je menej ako v predošlých rokoch.

Podobne je to aj v množstve zmesového odpadu - kuka nádoby, kde nárast objemu je len o 1%, teda o 1,66 tony, pri náraste počtu vysypaných kukanádob o 177 kusov, čo považujeme za dôsledok lepšej separácie odpadov.

Najväčší pokles bol zaznamenaný v počte odvezených veľkokapacitných kontajnerov (7 – 9 m3), ktorých sme v roku 2017 odviezli na skládku v Opatovciach o 20 kontajnerov menej ako v roku 2016, teda o 40,8% menej, čo v objeme odpadov znamená o 16,55 ton menej ako v roku 2016.

V 1 100 litrových kontajneroch bol pokles o 101 kusov, čo je menej o 45,5% oproti roku 2016.

Priaznivejšie je aj triedenie odpadov. Celkové triedenie odpadov z celkového množstva odpadov narástlo v roku 2017 o 6,6% a teda v roku 2017 bola miera vytriedenia všetkých odpadov 42,9 % čo je v prepočte na 1 obyvateľa obce 101,9 kg vytriedenia všetkých zložiek odpadov.

Triedenie plastov, papiera, skla, kovových obalov a tetrapakov v roku 2017 narástlo o 2,5 % oproti roku 2016 pri miere triedenia 30,1 %, čo je v prepočte na 1 obyvateľa obce 53,3 kg vytriedených základných zložiek separácie.

Po niekoľkých rokoch snaženia o zvýšenie miery separácie odpadov s priaznivým dopadom na zníženie finančných nákladov obce došlo k zníženiu celkovej sumy doplatku obce o 2423 € (-27,5%), čo je v prepočte na 1 obyvateľa pokles o 28% teda o 2,12 € menej na obyvateľa oproti roku 2016. Doplatok obce v roku 2017 klesol na úroveň roka 2015, keď obec doplatila na obyvateľa 5,25 €.

Pod dobré výsledky sa podpísalo otvorenie zberného miesta ZBERKO v roku 2015 a následné zbavenie sa dlhoročných odpadov skladovaných v domoch. Celkové množstvo odpadov ovplyvňuje aj tzv. dedičský odpad, ktorého sa zbavujú dediči po svojich rodičoch, ktorého sú nie raz plné veľkokapacitné kontajnery aj napriek tomu, že aktivačný zamestnanci tento odpad triedia na triedený odpad určený na zhodnotenie a objemný odpad určený pre uloženie na skládku odpadov.

Iným príspevkom k zlepšeniu situácie je postupné zvyšovanie ekologického vedomia občanov, že pre zachovanie života na Zemi musí urobiť každý občan už teraz a dnes len jedno – správať sa zodpovedne, odpad triediť a netvoriť čierne skládky za čo všetkým, ktorí to robia ďakujem!

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Otvorenie zberného miesta ZBERKA v obci Trnavá Hora v roku 2018Vytlačiť
 

Otvorenie zberného miesta ZBERKA v obci Trnavá Hora v roku 2018Obec Trnavá Hora znovu otvorila v sobotu 17.3.2018 zberné miesto objemných odpadov ZBERKO na Žiarskej ceste v dolnej časti obce Trnavá Hora. Toto zberné miesto bude odteraz otvorené každú sobotu od 13.00 hod do 15.00 hod a to až do 10. novembra 2018.

V ZBERKu môžete odovzdať objemný odpad a neseparovateľný odpad, nábytok, sedačky, koberce, podlahovú krytinu, drobný stavebný odpad, drevený odpad a železný šrot. Taktiež môžete v ZBERKu odovzdať potravinárske a motorové oleje, zvyšky farieb a iných tekutých chemických odpadov.

V zbernom mieste ZBERKO sa nebudú preberané odpady, ktoré sú predmetom pravidelnej separácie s odvozom spred domu, t.j. plasty, papier, kovové obaly, tetrapaky, sklo a šatstvo, na ktoré sú po obci rozmiestnené kontajnery.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Zimná údržba miestnych komunikácií obce Trnavá Hora v sezóne 2017/2018Vytlačiť
 

Zimná údržba miestnych komunikácií obce Trnavá Hora v sezóne 2017/2018Tohtoročná zima nás poriadne potrápila, nielen svojou dĺžkou, ale aj intenzitou, na akú nie sme už celkom zvyknutý. Veď, aby padal sneh ešte 1. marca to sa nestáva každý rok. Táto zima sa prejaví aj v obecnej a domácej ekonomike vyššími doplatkami za spotrebu energií.

Obec má celkom 14 km miestnych komunikácií na ktorých vykonáva údržbu nielen v lete, ale najmä v zime, keď je potrebné odhŕňať sneh. V končiacej sa zimnej sezóne sme obecným traktorom, vybaveným snežným pluhom a posypovým zariadením, zasahovali celkom 11 x v celkovej dĺžke 87 hodín. Celkové náklady na odhŕňanie a posyp povrchu komunikácii stálo obec približne 2000 €. Do týchto nákladov sa započítavajú náklady na posypový materiál, mzda vodičov traktora, nafta (cca 130 litrov), prevádzka traktora, materiál na údržbu a opravy pluhu a posypu.

Ak padá sneh v noci, sneh sa začína odhŕňať ráno o cca 4,30 hod v závislosti od situácie, pričom sa začína najstrmšou ulicou v obci Pod borovicou a pokračuje sa postupne po celej obci. Najskôr sa odhrnie jedna polovica cesty, potom druhá, vyčistia sa križovatky a nakoniec sa posýpa.

Údržba všetkých miestnych komunikácii v obci trvá približne 5 hodín.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Zber použitých potravinových a motorových olejovVytlačiť
 

Zber použitých potravinových a motorových olejovViete kde likvidovať použité potravinové a motorové oleje?

Ako sa hovorí: „kto maže, ten ide“. A platí to aj pre automobilový a potravinársky priemysel.

Bez používania motorového oleja autá nefungujú a bez potravinárskeho oleja sa nezaobíde žiadna domácnosť. Spotreba olejov sa každoročne zvyšuje a zvyšuje sa aj záťaž na životné prostredie z dôvodu ich neekologickej likvidácie. Motorové oleje sa zvyčajne menia v servisoch, kde tento problém odpadá, horšie je to však s likvidáciou olejov z traktorov a mechanizmov a podobné je to aj s potravinovými olejmi, ktoré sú častokrát vylievané do umývadiel a kompostov.

Kde teda môžete odovzdávať motorové a potravinárske oleje? Neuveríte? Benzínové pumpy Slovnaft odoberajú bezplatne použitý potravinársky olej, ale motorový nie!

Motorový olej môžete bezplatne odovzdať v obecnom zbernom mieste „ZBERKO“ alebo pri jeho výmene v autoservise. Potravinársky olej môžete tiež odovzdať v ZBERKu alebo bezplatne na niektorej benzínovej pumpe Slovnaft.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Zber starých tonerov a náplní do tlačiarní a kopírokVytlačiť
 

Viete kde sa môžete zbaviť starých tonerov a náplní do tlačiarní a kopírok?Viete kde sa môžete zbaviť starých tonerov a náplní do tlačiarní a kopírok?

Možno viete, možno nie, ale už po dva roky sú na odloženie starých tonerov a naplní do PC tlačiarní a kopírok umiestňované v predsiení COOP Jednoty v dolnej časti obce Trnavá Hora a vo vestibule KD Jalná pri dverách pobočky Slovenskej pošty, kartónové škatule firmy CART4future (http://www.cart4future.cz), do ktorých môžete odložiť prázdne náplne a tým šetriť naše životné prostredie.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Viete kde sa môžete zbaviť starých monočlánkov, batérií, autobatérií a akumulátorov?Vytlačiť
 

Viete kde sa môžete zbaviť starých monočlánkov, batérií, autobatérií a akumulátorov?Nepodceňujme a neničme životné prostredie vyhadzovaním starých monočlánkov a batérii do kuka nádob!

Spolu s autobatériami sú nebezpečným odpadom pre odovzdávanie ktorých máme vytvorené zberné miesta  v predajniach COOP Jednota na Jalnej, dolnej a hornej Trnavej Hore, ale môžete ich odovzdať aj zbernom mieste ZBERKO na Žiarskej ceste.

Stačí kedykoľvek zavolať starostovi obce na tel.: 0918 454 941 a ZBERKO vám  odovzdanie autobatérií kedykoľvek sprístupníme!

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci február 2018Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci február 2018Aj keď skončil február, tak zima, nie a nie odísť, dokonca jej intenzita sa končiacim mesiacom stupňuje, avšak ani to nemá vplyv na plynulý chod obce: cesty sú udržiavané pravidelne a starosta rieši problémy, tak ako zvyčajne. Raz upchaté WC v KD Jalná, potom nové stoličky pre zasadačku obecného úradu, či nové vizuály pre tabule názvov ulíc a najnovšie aj adopciu 3 túlavých psov, ktorým sa vďaka dobrým ľuďom pre dvoch podarilo nájsť nových majiteľov, aj keď ja by som ich radšej volal „priatelia psov.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci február 2018

 Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci január 2018Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci január 2018Prvého januára sme začali nielen rok 2018, ale aj posledný rok tohto volebného obdobia a tak ako všetci aj starosta a poslanci majú svoje plány, ktoré ešte chcú zrealizovať: dokončiť detské ihrisko Trnka, inštalovať druhú spätnú klapku na Hrone, dokončiť nové doskočisko pre skok do diaľky v ZŠ a konečne schváliť územný plán obce, a samozrejme ešte mnoho iných vecí.

Zima je nestála, ako to už posledné desaťročia býva, ale s návalom snehu sme sa vysporiadali statočne za pomoci obecného traktora, ktorý bol vyzbrojeným pluhom a posypom. Aj keď zima je zima a mnohé práce takpovediac spia zimným spánkom, rokovania a stretnutia starostu prebiehajú neustále.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci január 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Záujem o odoberanie obecných informácii prostredníctvom obecného infokanála v obci Trnavá Hora rastieVytlačiť
 

Záujem o odoberanie obecných informácii prostredníctvom obecného infokanála v obci Trnavá Hora rastieObec Trnavá Hora od roku 2015 využíva pri komunikácii s občanmi sms a email infokanál prostredníctvom, ktorého sa zasielajú občanom rôzne dôležité informácie potrebné pre život v obci.

Po troch rokoch bolo potrebné aktualizovať adresár odberateľov tohto obecného infokanála. Počas aktualizácie boli doplnený do systému nový občania, alebo boli aktualizované údaje doterajších užívateľov tejto služby.

Po aktualizácii je k dispozícii 238 mobilných kontaktov a 179 emailových adries v tomto informačnom systéme. Rast záujemcov o zasielanie informácií prostredníctvom emailu potvrdzuje, že zasielanie informácií týmto spôsobom je vnímané pozitívne.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Nezamestnanosť v obci Trnavá Hora v roku 2017 kleslaVytlačiť
 

Nezamestnanosť v obci Trnavá Hora v roku 2017 kleslaŽijeme ekonomicky najúspešnejšiu dobu od vzniku samostatnej SR v roku 1993. Pravda, platy mohli byť vyššie a ceny zase nižšie, čo je jedným z najrozhodujúcejších ukazovateľov životnej úrovne občanov. Hneď za nimi je ukazovateľ miery nezamestnanosti, ktorá je na rekordne nízkej úrovni. Pokiaľ bol celoštátny priemer nezamestnanosti na konci roka 2017 5,94% v našej obci bola na úrovni 6,58%, čo znamená pokles oproti decembru 2016 o 4,28 %.

Naša obec so 608 ekonomicky aktívnymi občanmi je v poradí 5 najväčšou obcou v žiarskom okrese (mimo miest). Úrad práce má v evidencii 40 občanov našej obce v kategórii „uchádzač o zamestnanie“, čím sa radíme na 4 miesto v poradí obcí z najväčším počtom evidovaných uchádzačov o zamestnanie. Z evidovaných uchádzačov o zamestnanie je 10 občanov zapojených v aktivačných prácach dotovaných štátom. Aká je skutočná nezamestnanosť, skresľujú občania nezaevidovaný na úrade práce.

Prehľad nezamestnanosti za celý okres Žiar nad Hronom

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

V materskej škole v obci Trnavá Hora majú nové skrinky už aj „veľkáči“Vytlačiť
 

V materskej škole v obci Trnavá Hora majú nové skrinky už aj „veľkáči“Po vlaňajšej modernizácii šatní materskej škôlky malých detí tzv. „malkáčov“ obec vymenila staré opotrebované a esteticky zastaralé skrinky aj v šatni „veľkáčov“. Nové skrinky žiaria svetlými priateľskými farbami, ktoré vytvárajú deťom a ich rodičom hneď ráno, po vstupe do šatne dobrú náladu, ako to vidieť aj na priloženej fotografii.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci december 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci december 2017Posledný mesiac v roku je poznamenaný v očakávaní príchodu zimy, snehu, ale aj vianočných a novoročných sviatkov na ktoré sa už všetci tešíme.

Koniec roka je spojený nielen s ukončením niektorých prác pre zmenu počasia, ale aj s prípravou na sviatky, či tradičné akcie. Obec v spolupráci s DHZ, TJ Sokol ako aj občianskymi aktivistami pripravila Mikulášsku akciu, vianočne vyzdobila priestory obce, Kultúrny dom Jalná, ale už sa borila aj s prvou snehovou nádielkou a problémami, ktoré sú s tým spojené. Viac sa o činnosti starostu dozviete v prílohe.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci december 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka