Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Starosta informuje 2017

Starosta informuje 2017

Obec Trnavá Hora pozvala osamelých občanov na spoločný obed v duchu „Nech na Vianoce nie je nikto sám“Vytlačiť
 

Obec Trnavá Hora pozvala osamelých občanov na spoločný obed v duchu „Nech na Vianoce nie je nikto sám“Obec Trnavá Hora pozvala osamelých občanov na spoločný obed v duchu „Nech na Vianoce nie je nikto sám“

Na Štedrý deň organizujú mestá a obce obed, na ktorý pozývajú bezdomovcov alebo ľudí, ktorí sú z rôznych životných príčin osamelí. Aj v našej obci sa konal v tento deň už tretí raz obed, ktorého cieľom bolo poskytnúť spoločnosť všetkým, ktorí sa môžu cítiť osamelí.

Zo 48 oslovených občanov pozvanie prijalo 13, pre ktorých farnosť a obec pripravili za podpory štedrých ľudí malé pohostenie s tradičnými vianočnými jedlami.

Na začiatku obeda sme si udalosti narodenia Ježiša Krista pripomenuli čítaním z Biblie, ktoré predniesol farár Andrej Darmo a potom sa už pokračovalo tradičnými úkonmi: rozkrojením jabĺčka, jedením oblátok, opekancov a vypraženej ryby s majonézovým šalátom.

Po obede sa pospomínalo na všeličo, čo sme niekedy prežili. Na záver dostal každý účastník od farnosti malý darček.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Výzva na aktualizáciu kontaktných údajov pre využívanie informačných kanálov (SMS, Email) obce Trnavá HoraVytlačiť
 

Výzva na aktualizáciu kontaktných údajov pre využívanie informačných kanálov (SMS, Email) obce Trnavá HoraVážení občania,

Už tri roky vám zasielame aktuálne informácie potrebné pre váš život v obci  prostredníctvom služby SMS a email info kanál, ktorá sa osvedčila. Po tejto dobe je  potrebné pristúpiť k aktualizácii vašich kontaktov. Niektorí ste sa prisťahovali iní zase zmenili telefóne číslo alebo emailovú adresu.

Preto sme do vašich poštových schránok doručili tlačivá, aby ste zmeny svojich kontaktov, či nové prihlásenie na zasielanie informácii, potvrdili na priloženom tlačive, ktoré odovzdáte na niektorom nižšie uvedenom mieste.

Výzva sa netýka občanov, ktorí infokanál využívajú a nemenili emailovú adresu alebo telefónne číslo!

Zavedenie SMS a email info kanálu neznamená zrušenie informovania prostredníctvom verejného rozhlasu.

SMS a email info kanál je pre občanov bezplatný!

Vyplnené tlačivá (podľa možnosti každý občan) môžete odovzdať  do 15. januára 2018 priamo na obecnom úrade alebo vložiť do schránok, ktoré sa nachádzajú: na obecnom úrade, v predajni COOP Jednota Jalná, v predajni COOP Jednota - dolná časť obce Trnavá Hora, v predajni COOP Jednota - horná časť obce Trnavá Hora a na Kľačanoch prídeme tlačivá vziať od občanov domov

Za prihlásenie do „infokanálov“  resp. aktualizáciu vašich emailov a telefónnych čísiel Vám vopred ďakujeme!

List občanom Výzva na aktualizáciu kontaktných údajov pre využívanie informačných kanálov (SMS, Email) obce Trnavá Hora

Formulár Výzva na aktualizáciu kontaktných údajov pre využívanie informačných kanálov (SMS, Email) obce Trnavá Hora

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Kalendár vývozu komunálneho odpadu a separovaných zložiek obce Trnavá Hora na rok 2018Vytlačiť
 

Kalendár vývozu komunálneho odpadu a separovaných zložiek obce Trnavá Hora na rok 2018V roku 2018 bude vo vývoze odpadov zásadná zmena v cykloch, keďže Technické služby budú všetky druhy separovaného odpadu odvážať každý mesiac (a nie každý druhý ako to bolo u niektorých zložiek v roku 2017).

Tlačený Kalendár vývozu odpadov na rok 2018 bude distribuovaný do každej domácnosti. Elektronická verzia je dostupná v sekcii Ako nakladať s odpadom. Na stránkach obce vás budeme aj pribežne informovať o termínoch vývozu separovaného odpadu v Oznamoch.

Kalendár vývozu komunálneho odpadu a separovaných zložiek obce Trnavá Hora na rok 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Badmintonový turnaj na KľačanochVytlačiť
 

Badmintonový turnaj na KľačanochVerili by ste, že v spustnutom kultúrnom dome na Kľačanoch sa raz bude hrať badmintonový turnaj? Ešte v roku 2016 by to bola len takmer scestná myšlienka. Všetko však zmenil prenájom kultúrneho domu nájomcovi Jozefovi Gerovi, ktorý najskôr zrekonštruoval spoločenské priestory na pekné a útulné klubové prostredie poskytujúce široké možnosti posedenia v ktorom sa dokonca konalo aj zasadnutie obecného zastupiteľstva.

Neskôr opravil aj divadelnú sálu v ktorej sa okrem väčších kultúrnych podujatí konajú aj tenisové turnaje a najnovšie aj badmintonový turnaj.

Dnes dostal kultúrny dom pomenovanie Kľačiansky klub v ktorom sa v sobotu 2.12.2017 uskutočnil 1. ročník badmintonového turnaja za účasti hráčov z Trnavej Hory, Jalnej, Banskej Bystrice, Prahy, Zvolena, Žiaru nad Hronom a samozrejme aj z Kľačian.

Po dramatických bojoch so skvelou športovou náladou a odhodlanosťou vyhrať, nakoniec turnaj skončil víťazstvom dvojice Martin Ambróz a Mária Humená. Druhé miesto obsadil pár Peter Nemec a Terezka Faboková a tretie miesto obsadila dvojica Jozef Gero a Monika Humaiová. Nevďačné štvrté miesto, ktoré sa u nás tradične vyhlasuje, obsadila dvojica Zuzka Mašlárová a Vladka Turčanová. Turnaj sa vydaril a ďalšie pokračovanie bude v lete 2018.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci november 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci november 2017Zima je v novembri už predo dvermi a táto situácia poznamenáva aj stretnutia a rokovania starostu. Dokončievame niektoré jesenné práce napr. hrabanie lístia, kosenie burín, výruby náletov, ale rozbiehame aj to, čo sa z rôznych dôvodov nestihlo v lete: začala výstavba detského ihriska, ktoré kvôli zdĺhavému projektovaniu dostalo stavebné povolenie až na začiatku novembra, keď  už výdatne „úradovali“ jesenné dažde . Viac informácií poskytuje tabuľková príloha stretnutí a rokovaní starostu obce.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci november 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora získala 4. miesto v súťaži ZlatýErb.sk 2017Vytlačiť
 

Obec Trnavá Hora získala 4. miesto v súťaži ZlatýErb.sk 2017Obec Trnavá Hora získala 4. miesto v súťaži ZlatýErb.sk 2017 v kategórii o najlepšiu webovú stránku obcí. Webové stránky sa hodnotia podľa viacerých a náročných kritérií, ktoré reflektujú metodiku MV SR vydanú pre fungovanie webov. Ide nielen o vzhľad stránky, prehľadné usporiadanie, povinné zverejňovanie dokumentov, ale aj o ich obsah.

Súťaž bola vyhodnotená v rámci medzinárodného kongresu ITAPA (informačné technológie a verejná správa) v stredu 15. 11. 2017. Naša obec sa v tejto súťaži už roky umiestňuje na popredných miestach a celkovom bola 4 krát vyhodnotená na prvom mieste a to v rokoch 2011, 2013, 2015 a 2016. Na 2. mieste sa umiestnila v roku 2012 a 4. miesto získala v 2010. V roku 2014 sme sa umiestnili na 5. mieste. Stránka bola po prvýkrát v súťaži v roku 2008 (8. miesto).

Za dosiahnutý úspech patrí veľké poďakovanie administrátorovi našej web stránky www.trnavahora.sk Miroslavovi Bahledovi.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci október 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci október 2017Jeseň je v tomto roku výnimočne sychravá, čo má vplyv aj na práce vykonávané v obci. Tak ako je v lete nekonečným príbehom kosenie, tak takým je zase na jeseň hrabanie lístia, ktoré sťažuje neustály dážď.

Dokončievali sme niektoré rozpracované akcie napr. povrchové úpravy terénov, opravovali sme cesty, likvidoval sa odpad, kosili sme niektoré časti obce hlavne v cintorínoch a ich okolí, aby boli pripravené na „dušičkové sviatky“, začali sme ale aj s výstavbou detského ihriska a s opravou plechových kontajnerov, ktoré sú už značne zhrdzavené.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci október 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

V obci Trnavá Hora sa opravovali poškodené cestyVytlačiť
 

V obci Trnavá Hora sa opravovali poškodené cestyStav miestnych komunikácii je v našej obci na pomerne dobrej úrovni, čo však neznamená, že nemôže byť aj lepší. Niektoré ulice a ich úseky sú už dlhodobo vo veľmi zlom stave hlavne v dôsledku poškodzovania ťažkou nákladnou dopravou pri jednorazových prejazdoch jednorazove alebo v dôsledku jej trvalej prevádzky. Iné ulice sú zdanlivo dobré, ale praskliny, ktoré sa na nich nachádzajú sú predzvesťou neskoršieho vážnejšieho narušenia asfaltového povrchu, ktoré sa objavuje hlavne po zime ako známe výtlky.

Vďaka dotácie Štátnych lesov 20 400 € obec v období od 28.9. do 26.10. 2017 opravila vysúťaženou firmou Strabag niekoľko úsekov.

V obecnej časti Kľačany sa opravila cesta od vchodu do cintorína a horná časť Partizánskej cesty.

V hornej časti obce Trnavá Hora došlo k oprave miestnej komunikácie pred domom č. 34 Hlobeňovci, pri COOP Jednote a krajnica na ulici Pri kaplnke.

V dolnej časti obce Trnavá Hora sa opravili úseky od stanice po Babu Jagu, rozšírenie od stanice na Hrable, vchod do materskej školy, parkovisko a krajnica pred obecným úradom, odbočka na chodník k ZŠ,  pri dome p. Janáka, parkovisko pri kostole, Horná a Dolná ulica.

Pri oprave boli použité rôzne technológie od známeho asfaltovania, cez zarezávanie okrajov vysprávok až po turbovanie penetráciou, či betonáž odvodňovacích drážok. Viac môžete vidieť vo fotogalérii.

Fotogaléria - V obci Trnavá Hora sa opravovali poškodené cesty

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Spomienka na Juraja Kriváňa (majstra sveta v parašutizme) neďaleko obce Trnavá Hora - LadnoVytlačiť
 

Spomienka na Juraja Kriváňa (majstra sveta v parašutizme) neďaleko obce Trnavá Hora - LadnoPo vlaňajšom odhalení pamätníka majstrovi sveta v parašutizme Jurajovi Kriváňovi, sa v sobotu 7. októbra 2017 konalo druhé spomienkové stretnutie. Oblastný klub Vojenských výsadkárov SK v Banskej Bystrici zorganizoval toto stretnutie na mieste tragédie, neďaleko obce Trnavá Hora - Ladno v blízkosti Bvorcovej lúky, kde Juraj Kriváň zahynul v roku 1960 pri havárii lietadla.

Stretnutia sa zúčastnila aj majsterka športu v parašutizme Helena Mjartanová Kepáková, ktorá na stretnutí prispela zaujímavou spomienkou: „Poznala som Juraja Krivána osobne, ako reprezentanti v parašutizmu sme mali sústredenia v Chrudime v Čechách. Naposledy som s ním bola v roku 1960 na súťaži v Moskve. V sobotu sme mali skákať padákom v Žarnovici, kde v tej dobe organizovali závody na plochej dráhe. V piatok sme mali spolu letieť z letiska Prievidza do Očovej. Ja som bola v robote, keď ma volal Juraj telefónom. Žiadal ma, aby som prišla na letisko, že poletíme skôr, lebo počasie sa zhoršuje. Požiadala som ho, aby do lietadla zobral len moju brašnu s padákom a osobnými vecami, ja že do Očovej pridem v sobotu ráno autobusom. Juraj teda odletel sám, ale do Očovej nedoletel. V sobotu ráno na autobusovej stanici v Prievidzi ma zastavil policajt a požiadal ma, aby som išla na letisko. Tam som sa dozvedela, že Juraj v Očovej nepristál. V prvej chvíli predpokladal, že uletel do cudziny. Vysvetlili sme mu, že to nie je možné a že musel havarovať. Potom sme ho začali hľadať. " Zvyšok tragického príbehu vysvetlilo vyšetrovanie.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Poďakovanie za úrodu vo Farskom kostole svätého Jána Nepomuckého Trnavá HoraVytlačiť
 

Poďakovanie za úrodu vo Farskom kostole svätého Jána Nepomuckého Trnavá HoraJesenný zber úrody pokladáme sa samozrejmosť ako výsledok  nášho celoročného snaženia v záhradách a poliach. Už menšou samozrejmosťou je, že aj úroda je bohatá a úmerná nášmu snaženiu.

Ovplyvňuje ju hlavne počasie, ktoré je v posledných desaťročiach nevyspytateľné v dôsledku narušenia prírodnej ekológie priemyselnou činnosťou človeka. Počasie, človek nedokáže ovplyvniť takmer vôbec aj napriek rôznym pokusom a snaženiam, skôr ho nahrádza, hlavne v oblasti závlah. Nedeľná výzdoba Farského kostola v obci Trnavá Hora je vytvorená z domácich plodov ovocia, zeleniny i lesných hríbov z lesa, ktorými veriaci ďakujú Bohu za dar úrody. Výzdoba je naozaj pozoruhodná a môžete si ju pozrieť do 22.10. 2017 pred a po bohoslužbách.

Pavel Kravec, Starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci september 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci september 2017September je mesiacom otvorenia nového školského roka aj v našej Základnej škole, ktorého sa zúčastňuje tradične aj starosta obce. Okrem toho sme riešili opravu mostíka cez Ihráčsky potok pri ihrisku Hrable, poškodenie obecných a súkromných pozemkov diviačou zverou.

Spolupracovali sme tiež pri rozdávaní potravinových balíčkov, stretli sme sa s poslancami a spracovateľkou nového VZN, ktorým sa zavedie nový spôsob platenia za odpady, ale stretnutia sa týkali aj pripomienok k návrhu územného plánu obce. Starosta však pracuje aj v sobotu a štátne sviatky, lebo práce je veľa a život sa nezastaví ani tých dňoch voľna. Napr. cez štátne sviatky je potrebné odovzdať technickým službám vyseparované odpady zo zberného dvora, odviezť vyseparovaný odpad z Ladna, či zabezpečiť opravu strunových kosačiek.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci september 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora zriadila minimúzeum predmetov pochádzajúcich z dedičstva občanovVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora zriadila minimúzeum predmetov pochádzajúcich z dedičstva občanovViete, že naša obec zriadila vo vestibule Obecného úradu Trnavá Hora najpravdepodobnejšie najmenšie minimúzeum na Slovensku?

Takto honosne sme nazvali presklenú lekársku skriňu, ktorá slúžila na ukladanie lekárskych nástrojov v dnes, už v zrušenom zdravotnom stredisku. Už sama presklená skriňa, ktorá bola vyrobená v roku 1957 v poľskom Lubline, je historická a po zreštaurovaní v roku 2016 začala slúžiť výstavným účelom. Obec nemá priestory pre zriadenie obecného múzea a tak táto skriňa je základom pre zbierkovú činnosť, ktorou by sme chceli zachovať niektoré fragmenty zo života našej obce a jej obyvateľov.

A tak v obecnom minimúzeum môžete vidieť kufríkový písací stroj z polovice minulého storočia o ktorom si dnešné deti myslia, že je to starý počítač ale bez obrazovky alebo elektrónkové rádio, cestovný pas vojnového slovenského štátu, fotoaparáty na film a prístroj pomocou, ktorého sa z tzv. filmu po ich vyvolaní robili fotografie, kotúčovú magnetofónovú pásku, poštársku peňaženku ale aj 90 ročnú učebnicu občianskej náuky a spoločenskej výchovy „pro zemědělské školy“. Okolie skrinky zdobia nedávno zreštaurované obecné štíty a fotokópia historickej mapy regiónu z obdobia Rakúsko – uhorska poskytnutej rakúskym štátnym archívom.

Novinkou sú zreštaurované skrinkové bicie hodiny, ktoré dodávajú svojím odbíjaním priestorom obecného úradu zvláštnu dnes už nezvyklú atmosféru.

Zvláštnosťou minimúzea je skutočnosť, že väčšina vystavených predmetov pochádza z dedičstva občanov našej obce, ktorých mená sú aj takto zachované.

Obecné minimúzeum môžete vidieť v pracovné dni od pondelka do piatku počas úradných hodín Obecného úradu Trnavá Hora.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Toto pokladám za drzosť voči všetkým občanom našej obce!Vytlačiť
 

Toto pokladám za drzosť voči všetkým občanom našej obce!Neuveriteľné! Len niekoľko dní po obnovení samooblužného miesta na zber (len) starých pneumatík sa zopakovala situácia spred pár týždňov.

Niekto na miesto, ktoré je určené len pre zber starých pneumatík, opakovane „odložil“ káblové obaly, ktoré predtým vyraboval od medi, či hliníka pre svoj zisk a bezcenný odpad, ktorý spracovatelia gumy odmietajú, nezaviezol na zberný dvor ale jednoducho odhodil k starým pneumatikám možno aj v mylnej nádeji, že sa to podobá gume a tak sa to zvezie s nimi. Keby to boli káble s medeným alebo hliníkovým drôtom, tak by išli do elektro odpadu, ale takto niekto vybral kov pre svoj zisk a bezcenný odpad hodil na starosť obci. No povedzte nie je to drzosť voči všetkým občanom, ktorí musia likvidáciu tohto bezcenného odpadu zaplatiť?

Slabou útechou je aj vedomie, že takýto odpad mohol skončiť aj v prírode ako čierna skládka. Okrem obalov z káblov tam tento drzáň odhodil aj rukavice a škatuľu s drobným plastovým odpadom. Keď sa pozriete na foto v prílohe, káble sú narezané na rovnakú dĺžku a nie je vylúčené, že pochádzajú z trestnej činnosti o čom budem informovať políciu.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci august 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci august 2017Druhá polovica tohtoročných horúcich letných prázdnin, keď teploty prekračovali všetky rekordy sa stretnutia a rokovania starostu nezastavili ani počas starostovskej dovolenky.

Dnešné komunikačné možnosti ako aj štýl práce s nezastaviteľným tokom informácií vyžaduje, aby boli problémy obce riešené neustále aj keď starosta nie je na obecnom úrade. A čo starosta riešil? Riešila sa oprava mostíka pri ihrisku Hrable, súťaž na opravu povrchu miestnych komunikácii, ktorú dotujú Štátne lesy, ktoré vysekali aj náletové dreviny v potoku vedúcom cez zberný dvor.

Počas mesiaca boli riešené aj podnety občanov týkajúce sa poškodzovania zemiačniska diviakmi, určenie vysypávania stavebnej zeminy občanov, či požiadavky na pomoc pri odvoze odpadov.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci august 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Samoobslužné zberné miesto pneumatík v obci Trnavá Hora bolo po oprave opäť spustené do prevádzkyVytlačiť
 

Samoobslužné zberné miesto pneumatík v obci Trnavá Hora bolo po oprave opäť spustené do prevádzkyKaždý motorista našej obce pozná samoobslužné zberné miesto pneumatík nachádzajúce sa v dolnej časti obce na Dlhej ulici. Bolo vybudované už asi pred 20 rokmi a zub času sa podpísal na jeho stave. Plot, brána, stĺpiky boli silne napadnuté hrzdou a jeho vzhľad už bol tak trochu na hanbu našej obce.

Preto obec pristúpila k jeho zásadnej oprave a 20.8.2017 ukončila opravu samoobslužného zberného miesta starých pneumatík. Pletivo bolo vymenené, brána a stĺpiky dostali nový náter v obecných farbách, ktorými sú žltá a zelená. Na bráne je tabuľa s upozornením, že zberné miesto slúži len na ukladanie pneumatík podľa veľkosti.

Zberné miesto je určené len pre ukladanie starých pneumatík, pretože sa stáva, že občania buď v nevedomosti, ale častejšie z pohodlnosti, na zberné miesto odkladajú nielen odpady, ktoré sa gume podobajú ale aj úplný iný odpad napr. plasty, či textil.

Preto vás prosím, aby ste na toto miesto odkladali naozaj len staré pneumatiky, pretože zberná firma nám iné odpady nepreberie.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci júl 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci júl 2017Prvý prázdninový mesiac bol v živote obce poznamenaný dvomi významnými akciami, ktorým sú tradičné súťaže o pohár starostu obce vo futbale a v hasičskom športe, organizačne výborne pripravené a počas, ktorých vyšlo aj počasie.

Júl je aj mesiacom kedy sa v obci intenzívne pracuje na opravných prácach, či zlepšovaní infraštruktúry, ale úplne tým najhlavnejším problémom je kosenie zelene. Je to nekonečný príbeh, ktorý začnete na jednom konci obce a ešte nie ste ani na druhom a už aby ste znovu začali tam kde ste kosili pre týždňom. Zeleň je skutočnou „zelenou kalamitou“ na likvidáciu, ktorej obec nemá dostatočný potenciál. Všetky ostatné práce a rokovania sú v prílohe.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci júl 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Rozšírenie kamerového systému obce Trnavá HoraVytlačiť
 

Rozšírenie kamerového systému obce Trnavá HoraMonitorovací kamerový systém je v súčasnosti už pomerne rozšírený systém prevencie voči kriminalite a myslím, že už doterajší kamerový systém obce pozostávajúci zo 6 monitorovacích kamier zvýšil ochranu niektorých kľúčových budov v obci.

Obec  na druhý pokus získala dotáciu vo výške 15 000 €  s povinnou  spoluúčasťou obce vo výške 3 245,88 € z projektu Ministerstva vnútra na rozšírenie kamerové systému o 14 kamier, ktoré sú rozmiestnené vo všetkých častiach obce, takto: Kľačany 1 ks, horná časť TH 2 ks, dolná časť dolná TH  11 ks.

Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora má nové stojany na obecné erbyVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora má nové stojany na obecné erbyMožno ste si všimli, že už dlhšie chýbali erby, ktoré boli osadené pre časťami Jalná a Kľačany. Pôvodné drevené osadenia boli drevené, ich podzemná časť bola prehnitá a hrozilo ich zrútenie. Navyše boli poškodené aj ochranné plexisklá, ktoré chránili samotné erby.

Preto obec dala vyrobiť stojany z farebného plastifikovaného betónu, do ktorých sa umiestnili samotné erby.

Neviem prečo, ale nikdy sme nemali erby pred samotnou obcou, preto v najbližšej dobe budú aj pri vchode do obce od Hronskej Dúbravy a Žiaru nad Hronom umiestnené erby v podobných betónových monolitoch.

Pavel Kravec, Starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora zakúpila mulčovaciu kosačkuVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora zakúpila mulčovaciu kosačkuJedným z najväčších letných problémov našej obce je údržba verejných zelených plôch, teda kosenie. Patríme medzi obce, ktoré sa starajú o rozľahlé zelené plochy, ktoré sú vo väčšine prípadov na ťažko dostupných miestach, kde je použitie samopojazdných kosačiek veľmi obmedzené.

Obec už roky tieto plochy v kombinácii s dodávateľskou firmou( 1 až 2 x ročne len dolná časť obce) a občanmi na aktivačných prácach. Je to nekonečný letný príbeh, vykosenie celej obce, včítane častí: Kľačany, horná Trnavá Hora a Jalná by pri 10 koscoch trvalo 15 dní. Naša obec má k dispozícii denne jedného až dvoch koscov. Zeleň v lete je niečo ako sneh v zime – správa sa kalamitne. Len čo niečo pokosíte, hneď vám do toho naprší a o týždeň dva by už bolo potrebné kosiť a to ste ešte nepokosili celú obec. Pre porovnanie: obec Hliník nad Hronom kosí za pomoci výkonnej ale aj cenovo drahou kosačkou zo zberom pokosenej trávy 7 až 9 x ročne.

Po takmer ročnom prieskume, čo trh vhodné ponúka pre naše podmienky, sa obecné zastupiteľstvo rozhodlo zakúpiť mulčovaciu kosačku AS SHERPA 940 XL od nemeckého výrobcu AS Motor za 12 999 €. Ku kúpe nás povzbudila aj skutočnosť, že už 7 rokov ju využíva aj mesto Žarnovica a vyjadrujú s ňou spokojnosť. S novou kosačkou sme už pokosili prvé plochy napr. prameň Ladno, okolie ihriska Hrable, pred farou, pre Domom smútku. Zatiaľ sa učíme ako s takýmto strojom narábať, lebo žiadny stroj bez kvalitnej obsluhy neurobí kvalitnú prácu.

Taktiež musíme vyrovnať mnohé plochy a vyzbierať na nich skaly, aby sa vôbec mulčovacou kosačkou dali kosiť.

Verím, že aj za pomoci nového pomocníka sa v najbližších rokoch zlepší údržba verejnej zelene v našej obci.

 Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci jún 2017Vytlačiť
 

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci jún 2017V tomto roku leto začalo veľmi skoro a v júni už bolo pravé letné počasie. Výdatné dažde a vysoké teploty spôsobili mohutný rast trávy, ktorú naši aktivační zamestnanci nestíhali kosiť a odvážať na kompostovisko. Preto sme obec, tak ako aj v minulosti, pokosili za pomoci objednaných živnostníkov.

Jún bol bohatý na stretnutia a práce: realizovaný bol projekt rozšírenia kamerového systému, ktorému sa budeme venovať v osobitnom príspevku, na Ladne sme vybudovali stojisko na separovaný zber odpadov, podobné stojisko aj vybudovaním parkovacej plochy pre 5 áut sme vybudovali na Kľačanoch, upravili sme plochu pod autobusovou zástavkou pri Belikove, ale starosta čerpal aj dva týždne ozdravnej dovolenky a ako vidieť z prehľadu aj počas dovolenky „úradoval“ a reagoval na vzniknuté problémy v obci.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci jún 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora zaviedla zber separovaného odpadu už aj v chatovej oblasti LadnoVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora zaviedla zber separovaného odpadu už aj v chatovej oblasti LadnoObec má povinnosť zaviesť separovaný zber odpadov vo všetkých častiach obce. Toto sa nám úž pred rokmi podarilo v dolnej a hornej časti obce Trnavá Hora, a taktiež v časti Jalná a Kľačany. V niektorých okrajových a vzdialenejších častiach obce (osadách) je zavedenie zberu separovaného problému stále problém. Zatiaľ nemáme zavedený takýto zber v častiach obce v Kľačianskej doline a chatovej oblasti Belikovo. Od júna 2017 sa nám podarilo zaviesť zber separovaného odpadu v prvej vzdialenejšej časti, a to chalupárskej osade Ladno, kde sa nachádza len 20 domov.

Obec na odkúpenom pozemku upravila a spevnila plochu tak, aby na nej bolo možné umiestniť základné separačné kontajnery na plasty, drobné kovy a tetrapaky, ktorých obsah bude obec zvážať do zberného dvora deň pred odvozom týchto komodít z obce. Pre zber skla a zmesového odpadu sme umiestnili kontajnery na ohradenú plošinu na odbočke na Ladno. Pre „ladňancov“ sme vydali na ich podmienky upravený manuál separácie odpadov s ktorým sme im zároveň doručili aj plastové separačné vrecia.

Je to veľká zmeny pre život chalupárov na Ladne, ale verím, že spoločne to zvládneme a nájdeme takú formu separácie, aby bola, čo najefektívnejšia a evidentne zvýšila aj objem separovaných odpadov k čomu nás zaväzuje aj poskytnutá dotácia z Recyklačného fondu, ktorý podporil nákup kontajnerov schválením projektu: „Intenzifikácia separácie odpadov v obci Trnavá Hora“

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Lyže, na ktorých sa nelyžuje, využila obec Trnavá Hora na dekoráciu plotaVytlačiť
 

Lyže, na ktorých sa nelyžuje, využila obec Trnavá Hora na dekoráciu plotaNový majitelia nehnuteľnosti sa častokrát musia vysporiadať zo „zbierkami“ rôznych, na pohľad ešte dobrými a kvalitnými vecami, o ktoré však už nikto nemá záujem. Takto sa nám na Zberný dvor dostala aj zbierka lyží, ktoré sme núkali zadarmo kadekomu, od základnej školy až po fyzické osoby. O zdanlivo dobré lyže a to aj kvalitných značiek však nikto neprejavil záujem a tak sme z nich urobili pri vchode do zberného dvora zaujímavú dekoráciu, ktorá zakrýva nevábny potok a upúta aj svojou netradičnosťou.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obnovený kríž v Dome smútku Trnavá HoraVytlačiť
 

Obnovený kríž v Dome smútku Trnavá HoraV čase, keď bol postavený Dom smútku Trnavá Hora z ideologických dôvodov nebolo možné inštalovať  v obradnej sieni kríž – symbol našej viery a kresťanskej kultúry. Po zmene politického režimu aj v dome smútku bol na čelnej mozaikovej stene za katafalkom umiestnený dreveno – liatinový kríž, ktorý sa trochu strácal za truhlou umiestnenou na katafalku.

Preto sme kríž obnovili patinovaním liatinového „umučenia“ a novým dreveným korpusom. Celý kríž sme zavesili na lankách do priestoru, čím kompozične viac vypĺňa priestor  čelnej steny a pôsobí ucelenejším dojmom.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v máji 2017Vytlačiť
 

Stretnutia  a rokovania  starostu obce v máji 2017Máj je lásky čas ako sa hovorí a tak aj život v obci je týmto poznamenaný. Obec organizovala dve tradične vydarené a milé spoločenské a zábavné podujatia: Deň matiek a Deň detí, ktorý bol tento rok z termínových dôvodov trochu v predstihu.

Rokovania a stretnutia starostu sa týkali realizácie rozšírenia kamerového systému na ktorý obec získala dotáciu, novinkou je , že už bude aj na Kľačanoch, hornej Trnavej Hore a ihrisku Hrable. Veľa času sme strávili pri oprave vodovodu v obecných budovách po výnimočne tuhej zime. Najväčšie problémy boli s vodovodom v bývalom zdravotnom stredisku, kde bolo potrebné vymeniť celé potrubie od navŕtavacieho pásu, ktorý mal zaasfaltovaný ventil, ktorý sa musel hľadať prácne ručným výkopom. Pracovali sme na rozširovaní stojísk na zber skla a od júna zavádzame zber separovaného odpadu pre chalupárov na Ladne, ale o tom bude v júni samostatný príspevok. Všetko sa o práci starostu dozviete z heslovitého prehľadu v prílohe.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v máji 2017.


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci apríl 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci apríl 2017Jarné udržiavacie práce sa rozbehli naplno aj keď ich tempo spomaľujú  neustále dažde, ktoré pri oteplení spustia ako tzv. zelenú kalamitu, čo pre obec znamená kosenie a neustále kosenie, ktorému nie je konca kraja.

Práce je veľa a času málo a tak v prehľade vidieť, že mnohé práce vykonávame aj v sobotu či cez štátne sviatky.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci apríl 2017.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Okrúhle 20. zasadnutie Obecného zastupiteľstva Trnavá Hora sa konalo v KD KľačanyVytlačiť
 

Okrúhle 20. zasadnutie Obecného zastupiteľstva Trnavá Hora sa konalo v KD KľačanyZaujímavá zhoda dvoch čísiel - 20. apríla 2017 sa konalo 20. zasadnutie obecného zastupiteľstva v tomto volebnom období a po niekoľkých rokoch znovu v Kultúrnom dome Kľačany. Symbolická číselná zaujímavosť pre znovu ožívajúci kultúrny dom, ale tento raz so širším využitím a novým manažmentom. V polovici minulého roka obecné zastupiteľstvo schválilo prenájom kultúrneho domu v Kľačanoch pre p. Gera, ktorý v ňom chce rozvíjať športovo – oddychovú činnosť.

Už takmer 20 rokov „mŕtvy“ kultúrny dom postupne znovu ožíva. Je znovu pripojený na elektrickú energiu a jeho novšia časť, prístavba zo 60 rokov minulého storočia je už vo vnúti zrekonštruovaná a plne funkčná pre posedenie a občerstvenie. Ponúkajú tam výbornú, kávu, nealko i dobré pivko, ale nájde sa aj kábeška či iný nápoj. Interiér je zaujímavý vnútorným usporiadaním v ktorom sa spája nový i dobový nábytok, výtvarné diela i množstvo kníh, ktoré sú dekoráciou, ale možno si ich požičať aj načítanie. Jednoducho, treba to vidieť na vlastné oči a skúsiť na vlastnej koži.

Po zasadnutí zastupiteľstva poslanec OZ Vladimír Mašlár predstavil, cez vizualizáciu, svoj projekt revitalizácie prenajatej bažiny nachádzajúcej sa pred kultúrnym domom z ktorej chce v blízkej dobe vybudovať prírodné jazierko s rybolovom a kúpaním. Nuž, držme im palce, aby ich zámery vyšli a priniesli do obce pekné prostredie, kultúru, šport i priestor pre občerstvenie.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Aj obec Trnavá Hora má bezdomovcovVytlačiť
 

Aj obec Trnavá Hora má bezdomovcovViete, kto je to bezdomovec ? Občan, ktorému bol zrušený trvalý pobyt podľa §7 ods. 1 písm. d) až g) Zákona 253/1998 Z.Z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky a nemá sa kde prihlásiť na trvalý pobyt podľa §3 alebo 4, sa prihlási na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste, kde sa zdržiava.

V takom prípade sa občanovi do občianskeho preukazu ako miesto trvalého pobytu uvedie iba obec kde sa občan zdržuje.

Adresa sídla obecného úradu tejto obce je adresou takého občana na účely doručovania písomností od orgánov verejnej správy a iných štátnych orgánov a na účely zápisu do zoznamu voličov. Verili by ste, že aj v našej obci je 46 osôb, ktoré ako trvalé bydlisko majú našu obec bez udania ulice a súpisného a orientačného čísla, teda „de jure“ sú bezdomovci ?

Neplatia dane, poplatky, za odvoz odpadov - dobre vymyslené. A obec je v tejto situácii bezmocná!

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

V obci Trnavá Hora boli osadené dopravné zrkadláVytlačiť
 

V obci Trnavá Hora boli osadené dopravné zrkadláVýznam dopravných zrkadiel motoristom nie je potrebné vysvetľovať, každý má svoju skúsenosť a motoristi našej obce asi najviac oceňujú dopravné zrkadlo na problematickej šášovskej križovatke. Dopravné zrkadlo je pomôckou pre zlepšenie orientácie v križovatke a aj ono má svoje špecifiká. Napr. určité skreslenie vzdialenosti prichádzajúceho vozidla ku križovatke, vozidlo je reálne bližšie než ako sa javí v zrkadle.

Pre zvýšenie bezpečnosti sme v našej obci inštalovali dve dopravné zrkadlá. Na odbočke zo Slnečnej ulice na Okružnú cestu pri dome rodiny Černaya a druhé na začiatku hornej časti obce, na prípojke ulice Pri kaplnke na ulicu Hlavná cestu, ktoré sme nedávno označili zvislými dopravnými značkami hlavná a vedľajšia cesta.

Verím, že tieto zrkadlá zlepšia vodičom orientáciu na týchto kritických miestach v našej obci.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Modernizácia chodieb a hygienických zariadení v Základnej škole Trnavá HoraVytlačiť
 

Modernizácia chodieb a hygienických zariadení v Základnej škole Trnavá HoraDnešná generácia štyridsiatnikov a päťdesiatnikov, ktorá získala základné vzdelanie na ZŠ Trnavá Hora si ešte iste pamätá ako vyzerali chodby, triedy, ale aj hygienické zariadenia v ich časoch.

Klasické mramorované dlaždice, jednoduché WC predelené zelenými plechovými stenami v triedach umývadlá s rozmočeným mydlom a uteráčkmi, ktorý musel každý žiak svoj.

Dnes už toto nie pravda, mení sa doba, menia sa riaditelia, mení sa životný štýl, učebné osnovy, ale aj prostredie školy.

Od minulého školského roka 2016/2017 má naša škola nového riaditeľa Petra Plankenbuchlera, ktorý prevzal vedenie školy po veľmi úspešnej riaditeľke Kristíny Holej, ktorej skončilo volebné obdobie. Nový riaditeľ pokračuje v nastúpenom trende modernizácie školy a za krátke obdobie, využijúc vianočné zimné a jarné prázdniny stihol už položiť novú dlažbu na schodiskách a priľahlých plošinách, odstránením vnútorných dverí vchodového vestibulu zväčšiť jeho priestor, pri riaditeľni a pod schodmi vytvoriť sedačkový oddychový priestor a zmodernizovať interiér WC, ktorého vnútorné zariadenie vonia novotou - obklady, umývadlá, mydelníky, bigzásobníky WC papiera sú samozrejmosťou už aj na tejto škole. A ešte niečo naviac - každá trieda má hygienický kútik vybavený zásobníkom na tekuté mydlo, zásobníkom na papierové utierky.

Z fotiek vo fotogalérii si môžete vytvoriť obraz o vynovených priestoroch.

Fotogaléria - Modernizácia chodieb a hygienických zariadení v Základnej škole Trnavá Hora

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Analýza trnavohorských vôd v rámci akcie Deň vodyVytlačiť
 

Analýza trnavohorských vôd v rámci akcie Deň vodyVoda, zem a slnko sú základom života na Zemi. Od roku 1993 OSN vyhlásila 22. marec za svetový Deň vody, ako propagáciu významu jej ochrany.

Už niekoľko rokov v tento deň Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť a.s. Banská Bystrica poskytuje záujemcom bezplatne analýzu prinesených vzoriek vody.

Obec Trnavá Hora dala na bezplatnú analýzu 4 pramene nachádzajúce sa v jej katastri.

Analýza bola zameraná len na prítomnosť dusičnanov, a to na vzorke jedného litra vody. Výsledky analýzy potvrdili, že z hľadiska dusičnanov, majú všetky pramene vysokú kvalitu. Kojenecká voda má najvyššiu prípustnú normu 10 mg/l a dospelý človek 50 mg/l, zatiaľ čo výsledky z jednotlivých prameňov sú oveľa nižšie: studnička pri ceste na Močiar 4,4 mg/l, vodovod Kľačany 4,4 mg/l, vodovod Trnavá Hora – horná 4,4 mg/l a vodovod Ladno 5,7 mg/l .

Na zdravie!

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec v spolupráci so Základnou školou Trnavá Hora zbierala odpadky v Jalňanskej dolineVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora v spolupráci so Základnou školou Trnavá Hora zbierala odpadky v Jalňanskej dolineJe až na neuverenie, že človek ničí sám seba vyhadzovaním odpadov do prírody, ktorá je zdrojom vody, vzduchu, zelene a teda jeho života.

Nie je to inak ani v Jalňanskej doline, ktorá je častým miestom nedeľných vychádzok našich rodín končiacich na čistinke pri kríži na ktorej obec umiestnila lavičku a začala ju udržiavať.

Už v minulých rokoch obec vyčistila úsek od konca časti obce Jalná až po kríž od pneumatík starého železa a iných odpadov. Odpady sú vyhadzované tesne popri ceste alebo v časti medzi cestou a potokom.

V utorok 11. apríla 2017 obec v spolupráci so Základnou školou Trnavá Hora za účasti 30 žiakov, riaditeľa školy a jedného pedagóga znovu vyčistila celý úsek a neuveríte, že na približne kilometrovom úseku nazbierala 10 vriec odpadov a 4 pneumatiky. A čo tam našli? Plastové fľaše, tetrapaky, plastové a fóliové obaly z jedla a sladkostí, plastové kanistre a iné. A kto to tam vyhadzuje? Len ten, kto chodí po ceste na Močiar a možno aj pravidelne.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Zrenovované historické obecné štíty obce Trnavá HoraVytlačiť
 

Zrenovované historické obecné štíty obce Trnavá HoraO poznaní histórie sa hovorí, že je základom pre budovanie budúcnosti a nie je to inak ani so zachovávaním historických predmetov.

Pred niekoľkými rokmi sa našli pri rekonštrukcii strechy Kultúrneho doma Jalná dva historické smaltované štíty označujúce budovy, v ktorých od roku 1944 sídlili „Miestne národné výbory“, ktoré sa v roku 1989 pretransformovali na „obecné úrady“. Okrem samosprávnych štítov sa našiel aj jeden štít s nápisom: „Rim-kat. ľudová škola“. Štíty boli poškodené, smalt olúpaný, plech pokrivený, zadná časť štítov zhrdzavená.

V závere minulého roka sme požiadali reštaurátora Mgr. Art. Miloša Packu z Budče o ich zreštaurovanie, ktoré bolo po niekoľkých mesiacoch úspešne ukončené, ako vidieť z priložených fotografií na ktorých je pôvodný stav a stav po reštaurovaní.

Štíty budú pre verejnosť natrvalo vystavené vo vestibule obecného úradu, aby občanom pripomínali históriu našej obce.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci marec 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci marec 2017Každý mesiac sa svojím typickým charakterom premieta aj do stretnutí a rokovaní starostu obce. Zima skončila a príprava na jar pokračuje po februári aj v marci.

Opakovane sa zametali ulice, oprávnenému odberateľovi sa odovzdával elektronický odpad,  likvidujú sa čierne skládky, ktorá sa v poslednom období začínajú vyskytovať častejšie najmä pri vstupe do ladňanskej doliny pri dúbravskom nadjazde, kde sme v spolupráci so Školským lesným podnikom  odstránili nálety a vyrovnali terén, aby sme minimalizovali podmienky pre skryté vyhadzovanie odpadov do prírody. Mesiac vyvrcholil obecnou tradičnou mega akciou – Jarné upratovanie obce - vďaka, ktorej je obec určite krajšia.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci marec 2017.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Nezamestnanosť v obci Trnavá HoraVytlačiť
 

Nezamestnanosť v obci Trnavá HoraViete, že naša obec má takmer 12% percentnú mieru nezamestnanosti? Údaj je k 1.3. 2017, keď Úrad práce v ZH evidoval 11,87% nezamestnanosť, teda 72 občanov evidovaných ako uchádzačov o zamestnanie. Z tohto počtu je 43 žien a 29 mužov. Mladých do 29 rokov je nezamestnaných 23 osôb a nad 50 rokov 18 osôb.

Zaujímavá je vzdelanostná štruktúra v ktorej s neukončeným vzdelaným je 1 so základným 11, vyučených 33, stredoškolákov 16 a 11 s vysokoškolským vzdelaním.

Z celkového počtu 72 uchádzačov o zamestnanie je 14 ktorý pracujú čiastočne na dohodu, ktorá však nie je riadnym pracovným pomerom.

Pre obec je však najvýznamnejšie, že 9 evidovaných uchádzačov o zamestnanie je zapojených do rôznych foriem aktivačnej činnosti, dobrovoľníckej práce alebo pravidelne pracujú na dohodu s obcou na výkon menších obecných prác, pretože bez ich práce si neviem fungovanie obce predstaviť. Kto by zametal, vyprázdňoval koše, kosil a hrabal trávu, zvážal odpady a separoval, rozvážal obedy, roznášal poštu, upratoval kultúrny dom a kopu iných ďalších činností?

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Jarné upratovania obce 2017Vytlačiť
 

Jarné upratovania obce 2017Jar sa nezadržateľne blíži a každý dobrý hospodár ju víta riadením po zime. A tak aj obec musí vyzametať ulice, vyhrabať trávniky, orezať stromy a pod.

Aj keď tohoto roku sme mali v dobrovoľníckom projekte zapojených niekoľko občanov evidovaných ako uchádzačov o prácu bez ktorých si už údržbu v obci neviem predstaviť, predsa len tradičné jarné upratovanie obce má svoje nezastupiteľné miesto. Vecne aj ľudsky. Po sobote vidieť, že v obci je čistejšie a ľudsky sme sa po zime trochu znovu stmelili. A to je niekedy viac ako všetko ostatné.

V tomto roku sa jarného čistenia obce zúčastnilo celkom cca 180 občanov z toho v areáli základnej školy 34 detí a 10 dospelákov včítane pedagógov a riaditeľa, pri Dome smútku, cintoríne, zástavke Trnavá Hora a pred farou 33 členov Klubu dôchodcov a 10 farníkov, na ihrisku Hrable a jeho prístupovej ceste 18 členov DHZ a 7 futbalistov včítane trénera, na hornej Trnavej Hore 16 občanov, na Kľačanoch 15 členov OZ Kľačianske dvory, pri Hrone 4 členovia Zväzu rybárov, 5 občanov na aktivačných prácach zabezpečovalo odvoz odpadov a v celej obci sa individuálne do upratovania pripojilo ešte ďalších 20 občanov na Jalnej, Mlynskej ulici a ostatných častiach obce.

Patrím im vďaka a úcta lebo ich účasť je prejavom záujmu o spoločné dobro.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Školská jedáleň Trnavá Hora má nové chladničkyVytlačiť
 

Školská jedáleň Trnavá Hora má nové chladničkyNarastajúce nároky na hygienu definované hygienickými normami kladú stále nové požiadavky na vybavenie školských jedálni pri skladovaní potravín. Verili by ste, že pre dodržanie všetkých hygienických noriem potrebuje naša školská jedáleň až 6 chladničiek? Normy zakazujú spoločné skladovanie niektorých potravín v chladničkách, napr. osobitne musia byť uchovávané: vajcia, mlieko a mliečne výrobky, ovocie a zelenina, mäso nesmie byť spolu s mäsovými výrobkami, ale aj  vzorky varených jedál, ktoré sa odkladajú na 24 hod pre kontrolu musia byť v osobitnej chladničke.

A tak má naša školská jedáleň od marca tohto roku až 6 chladničiek a jednu mrazničku. Zakúpili sme dve nové veľkokapacitné chladničky pre skladovanie ovocia a zeleniny, ktoré umožňujú vkladanie celých zeleninových a ovocných bedničiek.

Diskutovaná bola aj téma prestavby jedného zo skladov na tzv. chladiacu miestnosť v ktorej sa môžu všetky vymenované  potraviny skladovať spoločne, ale pre vysoké finančné náklady túto alternatívu poslanci OZ zamietli.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

MŠ Trnavá Hora má nové skrinky v šatni malkáčovVytlačiť
 

MŠ Trnavá Hora má nové skrinky v šatni malkáčovVšetky veci raz doslúžia a príde čas, aby sa vymenili, lebo ich „služba“ skončila. A  tak prišiel čas aj na výmenu skriniek v šatni malých detí v našej materskej škole, ktorý voláme milou zdrobnelinou - malkáči.

Až 24 krásnych farebných skriniek so smajlíkovými úchytkami  a teleskopickým zatváraním vyrobil stolár Ivan Urgela.

Naozaj radosť nielen na ne pozrieť, ale ich aj užívať. Veríme, že na budúci rok zase vymeníme skrinky v šatni velkáčov.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci február 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci február 2017Hoci je február najkratším mesiacom v tomto roku dal nám v obci riadne zabrať.

Na jednej strane sme sa borili s množstvom januárového snehu, ktorý sa pomaly roztápal a zaplavil šatne v škole. Na druhej strane nočný mráz vytváral ľad na cestách a chodníkoch, ktorý sme solili, rozbíjali a odstraňovali, niekedy aj v nedeľu.

Stretnutia a rokovania boli zamerané na dokončenie návrhu územného plánu obce a príprave rozhodnutia o dočasnej stavebnej uzávere do prijatia územného plánu, opravám vody po zimných mrazoch, ale aj oprave obecného rozhlasu, odberu uhynutej líšky a mačky hygienikmi. Viac sa o stretnutiach a rokovaniach starostu obce vo februári 2017 dozviete s priloženého prehľadu.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci február 2017.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

9. trnavohorský farský plesVytlačiť
 

9. trnavohorský farský plesV sobotu 19. februára sa konal v KD Jalná už 9. farský ples, tentoraz v štýle „ples v opere“.

Všetko také ako to vídavame na bratislavskom plese v opere.  Z KD Jalná sa nápisom na vchode stala „opera“ do ktorej sa vchádzalo po červenom koberci (používaných v kostole), vo vestibule bola „foto stena“, kde účastníkov fotil „profi fotograf“ alebo sa účastníci fotili svojimi  smartfónmi, plesajúcich pri vchode do sály  vítal „šéf“ plesového výboru kvetom a prípitkom, na miesto ich uvádzala hosteska. Ples moderoval televízny moderátor TV LUX s manželkou a v programe vystúpili na „roztancovanie“  žiaci tanečnej školy Stella a neskôr aj speváčka v sprievode  gitaristu a hráča na ukulele. Na stoloch čakala účastníkov aj malá pozornosť a výborná večera. Nechýbala tombola aj megatorta.  A plesalo sa až do skorých ranných hodín.

Fotogaléria - 9. trnavohorský farský ples

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci január 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci január 2017Mimoriadna zima sprevádzaná silnými mrazmi, ktoré sme zažili naposledy pre 30 rokmi poznamenalo aj život v našej obci.

Na jednej strane zima priniesla radosť deťom v podobe dostatku snehu a prírodného klziska na multifunkčnom ihrisku v areáli ZŠ, ktorý obetavo pripravil poslanec Karol Mužík s nadšencami športu, na druhej strane priniesla zima mnoho problémov v podobe niekoľkých porúch vody, prasknutých vodomerov, ventilov a pod. Ale nielen o tomto bol starostovský január. Viac sa dočítate v priloženom prehľade stretnutí a rokovaní za mesiac január.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci január 2017.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Nové zariadenie Školskej jedálne Trnavá HoraVytlačiť
 

Nové zariadenie Školskej jedálne Trnavá HoraRok 2017 sme začali v školskej jedálni po novom. Na začiatku roka boli v školskej jedálni, vďaka prispeniu Základnej školy Trnavá Hora, vymenené staré stoly a stoličky za nové, pevnejšie – kovové a rôznofarebné, čím zlepšili estetickú stránku stravovania žiakov v školskej jedálni.

Ostatne, školská jedáleň za posledné dva roky prešla zmenami, ktoré výrazne zlepšili úroveň stravovania: nevyhovujúca vydutá linoleová podlaha bola nahradená keramickými protišmykovými dlaždicami, v jedálni bol vybudovaný hygienický kútik s umývadlom, penou a papierovými utierkami, zväčšené boli výdajné okienka na skutočné okná, ktoré zlepšili kontakt medzi stravníkom a personálom, v jedálni sa nachádza pre potreby stravníka aj mikrovlnka.

Verím, že takéto drobné zlepšenia robia stravovanie príjemnejšie a hygienickejšie, čomu napomáha aj konštituovaná stravovacia komisia, ktorá je zložená zo všetkých typov stravníkov.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Viete komu nahlásiť poruchy v dodávke vody a elektrickej energie?Vytlačiť
 

Viete komu nahlásiť poruchy v dodávke vody a elektrickej energie?Aj vám sa občas stane, že vaša domácnosť prestane byť zásobovaná vodou alebo elektrickou energiou? Viete komu je potrebné nahlásiť poruchu, aby bola, čo najskôr odstránená? Zvyčajne vás napadne starosta obce, ale tento postup odstránenie poruchy len zdržuje. Poruchu je potrebné nahlasovať priamo správcovi sieťového zariadenia.

Poruchu vodovodu v časti Kľačany, Jalná a dolná časť obce nahlasujte telefonicky na dispečing Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, tel.: 048 432 73 77, ktorí max. do 3 hodín prídu miesto poruchy identifikovať a podľa kapacitných možností aj ihneď nastúpia na opravu.

Poruchu vodovodu v hornej časti, ktorý je v majetku obce, nahlasujte na číslo: 045 677 5121 alebo 0918 454 941.

Poruchu v dodávke elektrickej energie nahlasujte SSE – Stredoslovenská energetika na číslo: 0800 159 00, ktorá na miesto poruchy vyšle pohotovostnú skupinu.

Priame nahlasovanie je potrebné hlavne kvôli podrobnejším informáciám o poruche, ktoré prijímajúci dispečeri požadujú.

Telefónne čísla odporúčame uložiť do vášho mobilu, aby vám bolo v prípade potreby k dispozícii a nájdete ich tiež na stránke v sekcii Kontakty.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Likvidácia prázdnych kaziet od tonerov v roku 2017Vytlačiť
 

Likvidácia prázdnych kaziet od tonerov v roku 2017 Vlani sme sa zapojili do bezplatnej akcie zberu prázdnych kaziet od použitých tonerov z tlačiarní, kopírok a zriadili sme dve zberné miesta: v predsieni predajne JEDNOTA COOP v dolnej časti obce a vo vestibule KD Jalná pri vchodových dverách na poštu.

Kazety môžete ukladať do zbernej krabice v igelitovom vrecku. Pôvodné boxy sa naplnili a firma www.zbernybox.sk ich odviezla, ale zároveň dodala nové boxy pre ďalší zber.

Verím, že tieto boxy využijete na odovzdanie prázdnych kaziet od tonerov, čím prispejete k šetreniu životného prostredia

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Kalendár vývozu odpadov v roku 2017Vytlačiť
 

Kalendár vývozu odpadov v roku 2017Vývoz každý druhý týždeň

Odvoz zmesového komunálneho domového odpadu v roku 2017 v kukanádobách sa uskutočňuje každý utorok v nepárny týždeň. Kukanádobu s odpadom treba vyložiť deň vopred, alebo skoro ráno do 6:00 v deň odvozu, na viditeľné miesto pred domom v blízkosti verejnej komunikácie.

Vývoz každý mesiac

Odvoz plastov v plastových vreciach spred rodinných domov je plánovaný raz za mesiac podľa harmonogramu.

Odvoz  tetrapakov v plastových vreciach spred rodinných domov je plánovaný raz za dva mesiace podľa harmonogramu.

Odvoz papierovho separovaného odpadu spred rodinných domov je plánovaný raz za mesiac podľa harmonogramu.

Bioodpad, ktorý nie je zlikvidovaný kompostovaním na vlastnom pozemku, je možne vyviesť raz za mesiac podľa harmonogramu.

Vývoz každý druhý mesiac

Odvoz  tetrapakov v plastových vreciach spred rodinných domov je plánovaný raz za dva mesiace podľa harmonogramu.

Odvoz kovových obalov v plastových vreciach spred rodinných domov je plánovaný raz za dva mesiace podľa harmonogramu.

Občania budú upozornený na jednotlivé termíny odvozov separovaných odpadov včas vyhlásením v obecnom rozhlase a taktiež prostredníctvom obecnej stránky v sekcii Oznamy. Prehľadný kalendár ako aj viac informácii ako nakladať s odpadom nájdete v sekcii Ako nakladať z odpadom.

Ostatný odpad

Pre odovzdávanie drobného stavebného odpadu a netriediteľného odpadu, ako sú sedačky, nábytok, molitan, obaly od farieb, televízory, elektronika a pod. bude zberný dvor na Lesnej správe otvorený  každú sobotu od 11. marca – do 4. novembra v čase od 13.00 h – do 15.00 hod.

Výzva starostu

Stále pretrváva problém  vysokého doplatku obce za odvoz kukanádob, pretože niektoré  sú pri odvoze poloprázdne, hoci obec platí za každú ako za plnú kukanádobu, na druhej strane je veľa domácností, ktoré majú aj dve tri kukanádoby, resp. odpad odovzdávajú pri odvoze kukanádob v plastových vreciach, čo TS ZH vždy započítajú ako platbu za vysypanie kukanádoby.

Obraciam sa preto na vás aj tento rok s výzvou, aby ste nedávali vysypávať poloprázdne kuka nádoby, ale len celkom plné a tí, ktorí máte odpadu viac než za jednu kuka nádobu, aby ste odpady čo najviac stláčali a tým minimalizovali počet kuka nádob.

Ak sa situácia nezlepší, obec v budúcnosti zavedie poplatok občanov za skutočne vyvezené kukanádoby.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci december 2016Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci december 2016December bol v znamení končiaceho sa roka 2016, čiže aj čas koncoročných naháňačiek, čo ešte treba stihnúť, či skôr, čo sa ešte dá stihnúť.

Privítali sme 17 nových malých občanov Trnavej Hory, zablahoželali sme dvom osemdesiatnikom, zviditeľnili obec v médiách, vypočuli rozhodnutie Najvyššieho súdu vo veci MVE Jalná, vyčistili jarok v Kľačianskej doline, na Štedrý posedeli s osamelými občanmi a Klubom dôchodcov, či zúčastnili rokovania Rady seniorov a už bol tu Silvester 2016 a s ním aj 1. január, ktorý odštartoval Nový rok 2017. Viac o stretnutiach a rokovaniach starostu obce sa dozviete v prílohe.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci december 2016.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka