Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Zdravá otvorená moderná obecná samospráva: Trnavá Hora medzi TOP desiatkou nominovaných obcíVytlačiť
 

Zdravá otvorená moderná obecná samospráva: Trnavá Hora medzi TOP desiatkou nominovaných obcíV piatok 20. septembra sa v Ružomberku odovzdávalo ocenenie Zdravá otvorená moderná obecná samospráva. Medzi desiatku nominovaných obcí sa dostala aj naša obec Trnavá Hora.

Ocenenie udeľovalo Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) po prvýkrát, išlo tak o nultý ročník súťaže. Obce do 5000 obyvateľov hodnotila porota za proobčiansky prístup, aktívne zverejňovanie a podporu participácie.

V užšom výbere bola naša obec spoločne s obcami Čečejovce, Hviezdoslavov, Horná Súča, Kálnica, Keť, Koválovec, Rimavská Baňa a Spišský Hrhov. Ako počas oceňovania odznelo: „Boli to všetko inšpiratívne príklady samospráv, v každej bolo možné vyzdvihnúť niečo iné. Slovenská samospráva vie byť zdravou, otvorenou a modernou komunitou. Čím viac takýchto obcí bude, tým väčšiu šancu má naša krajina byť naozaj dobrým miestom pre život.“

Nominácie si odnieslo všetkých desať nominovaných samospráv. Cenu odovzdával spisovateľ Jozef Karika, ktorého meno aj kariéra sú úzko späté práve so samosprávou. Udeľovania sa zúčastnili zástupcovia takmer všetkých nominovaných samospráv. Ocenenie pre rok 2019 si mohla odniesť iba jedna obec, a tou sa stala obec Hviezdoslavov. Ako porota uviedla, bolo to najmä za aktívny prístup v informovaní občanov, zverejňovanie nad rámec zákona, inovatívne metódy financovania a podporu komunitného prostredia.

Pri hodnotení a nominovaní sa porota zamerala aj na internetové stránky, čo všetko obce zverejňujú a ako komunikujú na sociálnych sieťach. Pozreli sa na rozpočty, účtovné závierky a ďalšie informácie zistiteľné z verejných zdrojov. V prípade topfinalistov sa porota pýtala aj miestnych obyvateľov, aby získala aj spätnú odozvu.

A hoci naša obec tento rok získala „iba“ nomináciu, je to úspech. Dostali sme sa medzi TOP desať nominovaných, čo je najmä zásluhou vedenia obce. Veď okrem zákonmi stanovených povinných zverejňovaní nájdete na našej webovej stránke aj množstvo informácií, ktoré sú nad zákonný rámec.


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka