Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Základná škola v Trnavej hore vychováva deti k zodpovednému environmentálnemu správaniuVytlačiť
 

Základná škola v Trnavej hore vychováva deti k zodpovednému environmentálnemu správaniuSvet je ohrozený sústavným ničením životného prostredia, nielen globálne, ale aj miestne. Aj v našom bezprostrednom okolí vidíme odhodené obaly, plasty, plechovky a nie raz v prírode aj čierne skládky. Preto ochrana životného prostredia by mala byť súčasťou nášho každodenného života.

Nezabúdajú na to ani žiaci Základnej školy Trnavá Hora, ktorí sa starajú o okolitú prírodu. V zime prikrmujú vtáčiky, ktorým sypú potravu do vlastnoručne vyrobených a vyzdobených búdok. Na jar sa zúčastňujú brigád, ktorými skrášľujú okolie školy a podieľajú sa na čistení častí našej obce. Každý rok vyzbierajú v prírode niekoľko vriec odpadov.

Vlani takto vyzbierali Močiarskú dolinu a v tomto roku Kľačiansku dolinu, kde nazbierali približne 30 vriec odpadov. Škola každoročne organizuje zber papiera, ktorý aktuálne prebieha. V minulom školskom roku sa vyzbieralo 5200 kg papiera, v predminulom 4280 kg. Ocenení sú tradične jednotlivci i triedne kolektívy. Žiaci sa zapájajú do projektov a súťaží s environmentálnou tematikou. Zbierajú plastové vrchnáky a použité batérie, v škole denne separujú papier, plasty, sklo.

V každej triede sa nachádza nádoba s mydlom a jednorazové papierové utierky, ktoré po použití odhadzujú do samostatného smetného koša, aby zbytočne nezaberali miesto medzi ostatnými odpadkami. Každý v škole vie, kde patrí banánová šupka, alebo ohryzok z jabĺčka, pretože nedávno nám pribudla ďalšia nádoba na bio odpad.

Denne ich k tomu vedú pedagógovia, ktorí formujú environmentálne myslenie a vzťah našich detí k životnému prostrediu. Téme ekológia sa venujú prostredníctvom prierezovej témy environmentálna výchova, ktorá je súčasťou prírodovedy, vlastivedy, biológie a iných predmetov. Cieleným procesom sa snažia u žiakov vypestovať citový vzťah a lásku k prírode.

Viac informácií na www.zstrnavahora.edupage.org


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka