Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Úspech obce Trnavá Hora v hodnotení triedení zberu a triedenia odpadovVytlačiť
 

Úspech obce Trnavá Hora v hodnotení triedení zberu a triedenia odpadovOrganizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zverejnila už po druhýkrát rebríček najlepšie triediacich obcí z tých, s ktorými spolupracuje. Obec Trnavá Hora má zmluvu na financovanie zvozu a triedenia odpadov, vďaka tomu obec neplatí za zvoz a triedenie základných separovaných zložiek odpadov.

Hodnotenie sa týka približne 50 % všetkých miest a obcí Slovenska.  Obec Trnavá Hora sa posunula zo 159. miesta v roku 2017 na 21. miesto za rok 2018. To predstavuje naozaj významný úspech v rámci celého Slovenska. V rámci okresu Žiar nad Hronom sme sa posunuli z piateho na štvrté miesto.

Rebríček bol zostavený kombináciou hodnotenia dvoch kľúčových parametrov pri zbere a triedení odpadov – efektivita a vyťažiteľnosť.

Efektivita ukazuje, ako účinne je využitá inštalovaná infraštruktúra. Udáva, koľko gramov v daných komoditách sa vyzbiera v jednom litri. Pod litrami si môžeme predstaviť objemy zberných nádob a vriec, ktoré sú dodávané do domácností. Takže čím viac gramov odpadu je v týchto objemoch správne zatriedených, tým je systém lepší. V rámci tohto kritéria zaznamenala naša obec medziročné zvýšenie zo 42 g/l v roku 2017 na 54 g/l v roku 2018.

Druhý z ukazovateľov, ktorý je pre hodnotenie kľúčový, je vyťažiteľnosť. Predstavuje pomer hmotnosti triedeného odpadu na počet obyvateľov v danej obci. Čím viac kíl na obyvateľa obec ročne vyzbiera, tým je úspešnejšia. Aj z hľadiska vyťažiteľnosti sa naša obec vyvíja pozitívnym smerom. V roku 2018 pripadalo na jedného obyvateľa našej obce približne 62 kg separovaného odpadu, kým v roku 2017 to bolo len približne 50 kg na obyvateľa.

Pavel Kravec, Starosta obce


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka