Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Oprava betónového piliera pamätníka SNP na KľačanochVytlačiť
 

Oprava betónového piliera pamätníka SNP na KľačanochOd slávnostného otvorenia pamätníka SNP v roku 1967 na Kľačanoch, na mieste, ktoré sa volá Pliešky, ubehlo už mnoho rokov. Vplyv počasia sa podpísal aj na chátrajúcom stave betónového piliera, ktorého autorom je Ing. arch. M. Dzurenka.

Do roku 1989 bol pamätník ešte v prijateľnom stave. Boli pri ňom organizované rôzne akcie, oslavy výročia SNP, koniec 2. sv. vojny, pionierske sľuby, a iné. Po zmene politického režimu klesol počet akcii a pamätník začal chátrať, boli ukradnuté železné reťaze, gule pilierov reťazí, časť žrde zástavy, pod vplyvom počasia došlo k zvetraniu betónového piliera až k odpadnutiu horných rožných častí.

Povrch betónového piliera pamätníka bol pôvodne vo forme pohľadového betónu, ktorý bol v neidentifikovateľnom čase ošetrený pravdepodobne akrylátovou farbou, ktorá bola približne v roku 2008 prekrytá stierkou ošetrenou náterom.

V roku 2017 bola klampiarom Marekom Heškom z dolnej Trnavej Hory oplechovaná vrchná časť piliera tzv. atika a murármi Dušanom Didim a Jaroslavom Mrázom odstránená stierka z celého piliera, ktorý bol následne očistený tlakovým čističom a súčasne boli domurované chýbajúce rohy vrchnej časti piliera.

V septembri roku 2018 bol betónový pilier ošetrený firmou Watzke zo Sliača, ktoré spočívalo v očistení zbytkov pôvodnej farby vodným lúčom VVL 400 bar, vyspravením poškodeného betónu sanačnou maltou Sika 620 a náterom bledošedou farbou Sikagard 680 o celkovej ploche 42 m2.

Zároveň bola renovovaná pôvodná pamätná tabuľa, nachádzajúca sa na betónovom pilieri, firmou Zvonolejárstvo Trvalec zo Žarnovickej Huty. Tabuľu upevnili späť dňa 22. 9. 2018 OZ predseda OZ Kľačianské dvory Ján Tomčiak a členovia Juraj Valent, Peter Fabok a Jozef Matejka.

V súčasnosti prebiehajú práce na montáži chýbajúceho bleskozvodu, minibagrom p. Kubicu a elektrikárom Jaroslavom Ivanom z Kľačianskej doliny. Projekt dodal Ing. Vladimír Kubík z Kľačianskej doliny.

Fotogaléria - Oprava betónového piliera pamätníka SNP na Kľačanoch

Pavel Kravec, starosta obce


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka