Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Obecné udalosti a spoločenské podujatia - Archív 2019

Obecné udalosti 2019

Seniori z Klubu dôchodcov Trnavá Hora sa zúčastnili husacích hodov v Slovenskom GrobeVytlačiť
 

Seniori z Klubu dôchodcov Trnavá Hora sa zúčastnili husacích hodov v Slovenskom GrobeSeniori z Klubu dôchodcov v Trnavej Hore symbolicky privítali jeseň. Dňa 21. septembra sa zúčastnili husacích hodov v Slovenskom Grobe.

Počas dňa čakalo seniorov niekoľko zastavení. Najskôr navštívili vinárske múzeum v Pezinku. Pozreli si zbierku lisov, sudov, náradia a dokumentov, ktoré ukazujú ťažkú prácu vinárov v minulosti.

Ďalšie kroky viedli do Slovenského Grobu, dedinky na Záhorí, ktoré je preslávené vychýrenými husacími hodmi. Seniori si tu pochutili na pečených chrumkavých husiach s lokšami, ktoré zapíjali pohárom vína.

Seniori tak strávili deň v spoločnosti priateľov umocnený skvelým gastronomickým zážitkom.


 
 

Založenie Kľačianskeho stolnotenisového klubuVytlačiť
 

Založenie Kľačianskeho stolnotenisového klubuKľačiansky stolnotenisový klub vznikol iba nedávno, ale už je zaregistrovaný v Slovenskom stolnotenisovom zväze. Členovia klubu budú súťažiť v majstrovskej súťaži 5. ligy družstiev z okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica.

Hracím dňom bude nedeľa so začiatkom o 10-tej hodine, ak sa tímy nedohodnú inak. Súťaž začína v októbri a konči v apríli 2020.

„Snažili sme sa obohatiť ľudí Trnavej Hory a príslušných obcí o športové podujatia, ktoré snáď budú občania so záujmom navštevovať. Budeme sa veľmi tešiť, ak nás prídu pravidelne povzbudzovať,“ hovorí na margo novovzniknutého klubu jeho zakladateľ Jozef Gero.


 
 

Výlet členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora na LadnoVytlačiť
 

Výlet členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora na LadnoČlenovia Klubu dôchodcov Trnavá Hora sa dňa 17. augusta 2019 vybrali do rázovitej časti obce Trnavá Hora, na Ladno.

Niektorí absolvovali túto cestu autami. Ostatní, viac turisticky zdatní, ju absolvovali pešo. V rámci tohto výletu sa zúčastnili aj pietneho aktu pri pamätníku Juraja Kriváňa, ktorý tragicky zahynul pri havárii lietadla v týchto horách. Akciu viedol bývalý armádny výsadkár Martin Mrenica, ktorému bol Juraj Kriváň inštruktorom.

Všetci členovia sa potom stretli na chate Vonkomerovcov, kde už bol pripravený výborný guláš. Bol to krásne strávený čas pri guláši s priateľmi, v nádhernej prírode za pekného počasia končiaceho leta.

Fotogaléria - Výlet členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora na Ladno


 
 

Zdravá otvorená moderná obecná samospráva: Trnavá Hora medzi TOP desiatkou nominovaných obcíVytlačiť
 

Zdravá otvorená moderná obecná samospráva: Trnavá Hora medzi TOP desiatkou nominovaných obcíV piatok 20. septembra sa v Ružomberku odovzdávalo ocenenie Zdravá otvorená moderná obecná samospráva. Medzi desiatku nominovaných obcí sa dostala aj naša obec Trnavá Hora.

Ocenenie udeľovalo Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) po prvýkrát, išlo tak o nultý ročník súťaže. Obce do 5000 obyvateľov hodnotila porota za proobčiansky prístup, aktívne zverejňovanie a podporu participácie.

V užšom výbere bola naša obec spoločne s obcami Čečejovce, Hviezdoslavov, Horná Súča, Kálnica, Keť, Koválovec, Rimavská Baňa a Spišský Hrhov. Ako počas oceňovania odznelo: „Boli to všetko inšpiratívne príklady samospráv, v každej bolo možné vyzdvihnúť niečo iné. Slovenská samospráva vie byť zdravou, otvorenou a modernou komunitou. Čím viac takýchto obcí bude, tým väčšiu šancu má naša krajina byť naozaj dobrým miestom pre život.“

Nominácie si odnieslo všetkých desať nominovaných samospráv. Cenu odovzdával spisovateľ Jozef Karika, ktorého meno aj kariéra sú úzko späté práve so samosprávou. Udeľovania sa zúčastnili zástupcovia takmer všetkých nominovaných samospráv. Ocenenie pre rok 2019 si mohla odniesť iba jedna obec, a tou sa stala obec Hviezdoslavov. Ako porota uviedla, bolo to najmä za aktívny prístup v informovaní občanov, zverejňovanie nad rámec zákona, inovatívne metódy financovania a podporu komunitného prostredia.

Pri hodnotení a nominovaní sa porota zamerala aj na internetové stránky, čo všetko obce zverejňujú a ako komunikujú na sociálnych sieťach. Pozreli sa na rozpočty, účtovné závierky a ďalšie informácie zistiteľné z verejných zdrojov. V prípade topfinalistov sa porota pýtala aj miestnych obyvateľov, aby získala aj spätnú odozvu.

A hoci naša obec tento rok získala „iba“ nomináciu, je to úspech. Dostali sme sa medzi TOP desať nominovaných, čo je najmä zásluhou vedenia obce. Veď okrem zákonmi stanovených povinných zverejňovaní nájdete na našej webovej stránke aj množstvo informácií, ktoré sú nad zákonný rámec.


 
 

Slávnostné otvorenie školského roka v Základnej škole Trnavá HoraVytlačiť
 

Slávnostné otvorenie školského roka v Základnej škole Trnavá HoraDruhé septembrové ráno roku 2019 vnieslo do otvorených priestorov Základnej školy Trnavá Hora opäť detský ruch.

Nový školský rok bol tradične privítaní štátnou hymnou a veselou básňou, ktorú tohto roku predniesli Ema Kniezová a Timea Magulová, žiačky 6. ročníka.

V príhovore privítal riaditeľ školy Peter Plankenbüchler a starosta obce Pavel Kravec nie len 136 žiakov, ale aj ich rodičov a zamestnancov školy. Rozžiarené tváre našich sedemnástich prváčikov po prvý raz zasadli do školských lavíc. Významný rok začal aj pre deviatakov, ktorí sa pripravujú zavŕšiť významnú etapu ich života.

Všetkým žiakom želáme, aby bol pre nich školský rok 2019/2020 úspešný, plný pekných chvíľ a zážitkov v kruhu priateľov, spolužiakov či pedagógov.


 
 

Spomienka na 75. výročie SNP pri Pamätníku SNP na KľačanochVytlačiť
 

Spomienka na 75. výročie SNP pri Pamätníku SNP na KľačanochVo štvrtok 29. 8. 2019 prebiehali v Banskej Bystrici centrálne oslavy 75. výročia SNP. Obyvatelia Trnavej Hory si túto udalosť pripomenuli vlastným podujatím pri Pamätníku SNP na Kľačanoch.

V podvečerných hodinách sa ich zišlo viac ako pol stovky a boli zastúpené všetky vekové kategórie - od tých najmenších až po bielovlasých kmeťov. Je teda nádej, že raz aj sté výročie tejto historickej udalosti si bude mať kto pripomenúť.

Po štátnej hymne a privítaní účastníkov sa slova ujala Lenka Ihradská ako reprezentantka obecnej samosprávy. Vo svojom prejave zdôraznila význam SNP pre náš dnešný mierový život. Po nej vystúpil Juraj Valent a pútavo rozpovedal známe i neznáme fakty o Povstaní a jeho dopadoch na osudy ľudí v našich končinách. Opäť dokázal, že sa vždy dá nájsť v archívoch niečo nové, zaujímavé.

Príjemným spestrením na záver podujatia bolo vystúpenie krúžku ľudového tanca pri ZŠ v Trnavej Hore pod vedením Dominiky Valentíkovej.

-JT-


 
 

Starosvetská mlatba na Kľačanoch 2019 prilákala návštevníkov až z ďalekej IndieVytlačiť
 

Starosvetská mlatba na Kľačanoch 2019 prilákala návštevníkov až z ďalekej IndieObčianske združenie Kľačianske dvory s podporou Obecného úradu v Trnavej Hore zorganizovalo v sobotu 3.8.2019 už ôsmy ročník Starosvetskej mlatby a remesiel na Kľačanoch.

Aj keď oficiálny začiatok bol o štrnástej hodine, už s hodinovým predstihom sa začali schádzať prví nedočkavci na pľaci „U kováča“- a mali sa veru na čo tešiť.  Tradične najväčší záujem vzbudzovali strojové i ručné mlátenie obilia pomocou historického náradia a techniky a tiež prezentácie remeselníkov. Nechýbala kováčska dielňa, hrnčiar, či tesár.

Okrem vlastnoručného vyskúšania remeselných techník mohli si prítomní zamaškrtiť na množstve koláčov a iných dobrôt pripravených kľačianskymi žienkami. Gastronomickým vrcholom boli  dva druhy guľáša.

Množstvo atrakcií čakalo i na deti, ktoré si okrem tradičných hier mohli vlastnými rukami zhotoviť výrobky pri stolíkoch remeselníkov. Do spevu i do tanca vyhrávala osvedčená hudobná skupina.

Už tradičné podujatie, ktoré v začiatkoch organizovali členovia občianskeho zduženia iba pre svoje vlastné potešenie, oslovuje rok čo rok viac návštevníkov nielen z obce a blízkeho okolia. Medzi tohtoročnými vyše tromi stovkami zúčastnených nechýbali napríklad ani hostia z ďalekej Indie, ktorí vyzdvihli dôležitosť udržiavania tradícií pre každú kultúru.

Vďaka za odvedenú prácu pri príprave a priebehu patrí všetkým členom občianskeho združenia i jeho sympatizantom a obecnému úradu.

Fotogaléria - Starosvetská mlatba na Kľačanoch 2019 prilákala návštevníkov až z ďalekej Indie

spracoval: -JT-


 
 

Futbalový turnaj O pohár starostu obce Trnavá Hora 2019Vytlačiť
 

Futbalový turnaj O pohár starostu obce Trnavá Hora 2019V sobotu 6. júla 2019 sa na ihrisku Hrable v obci Trnavá Hora konal ďalší ročník obľúbeného futbalového turnaja O pohár starostu obce.

Vo vzájomných zápasoch si proti sebe zmerali sily štyri tímy. Futbalový turnaj sa začal v dopoludňajších hodinách, kedy sa proti sebe postupne postavili tímy futbalistov Trnavej Hory A a B, Seven Cafe a Hokejistov. Zo súbojov vyšli lepšie Hokejisti a tím Áčka, ktorí hrali popoludní o prvé miesto.

Po vzájomných zápasoch nakoniec získali štvrté miesto tím futbalistov Trnavej Hory B, tretie miesto Seven Cafe, druhé miesto patrí futbalistom Trnavej Hory A a z víťazstva sa tešili Hokejisti. Okrem samotných tímov boli udelené ceny aj najlepšiemu strelcovi, brankárovi, hráčovi, naprázdno neobišiel ani rozhodca či najsympatickejší hráč celého turnaja.

Popri sledovaní futbalu si diváci mohli zgustnúť na troch druhoch guláša, grilovaných špecialitách, hod-dogoch, varenej kukurici či sladkých palacinkách. Zapíjať to mohli dobrým pivom, ale aj nealko nápojmi. Po turnaji sa konala diskozábava, ktorá bola až do skorých ranných hodín v réžii DJ Pauča.

Fotogaléria - Futbalový turnaj O pohár starostu obce Trnavá Hora 2019


 
 

Zájazd členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora na Trenčiansky hradVytlačiť
 

Zájazd členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora na Trenčiansky hradV stredu 8. 5. 2019 sa členovia Klubu dôchodcov Trnavá Hora vybrali na autobusový zájazd do Trenčína s výstupom na Trenčiansky hrad.

Keďže tento deň bol aj štátnym sviatok (Deň víťazstva nad fašizmom) konali sa v areáli hradu aj rôzne sprievodné podujatia, výstup sokoliarov, šermiarov a pesničkárov. Zájazdu sa zúčastnilo 42 seniorov, ktorí sa poprechádzali po hradných nádvoriach a komnatách, a taktiež sa pokochali krásnymi výhľadmi z hradu na mesto Trenčín a okolie. Po chutnom obede sa zastavili členov klubu aj na pútnickom mieste Skalka, kde sa nachádzajú zvyšky kláštora, kde žili svätí Beňadik a Svorad (zakladatelia benediktínskeho opátstva) v 11. storočí.

Fotogaléria - Zájazd členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora na Trenčiansky hrad


 
 

Zájazd Klubu dôchodcov Trnavá Hora spojený s návštevou Múza slovenskej dediny a Národného cintorínaVytlačiť
 

Zájazd Klubu dôchodcov Trnavá Hora spojený s návštevou Múza slovenskej dediny a Národného cintorínaKlub dôchodcov Trnavá Hora zorganizoval dňa 23. 6. 2019 zájazd do Martina spojený s návštevou Slovenského národného múzea v Martine - Múzea slovenskej dediny a národného cintorína.

V najväčšom skanzene na Slovensku si 38 členov pozrelo historické stavby z Oravy, Liptova, Kysuc a Turca. Členovia klubu sa pohostili obedom v drevenici, ktorá je súčasťou skanzenu. Neskôr sa vybrali aj na Národný cintorín, kde si uctili velikánov Slovenského národa.

Fotogaléria - Zájazd Klubu dôchodcov Trnavá Hora spojený s návštevou Múza slovenskej dediny a Národného cintorína


 
 

Deň detí na Trnavej Hore 2019Vytlačiť
 

Deň detí na Trnavej Hore 2019Sobota 1. júna 2019 patrila v obci Trnavá Hora už tradične deťom. Pri príležitosti medzinárodného dňa detí Obec Trnavá Hora s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja, Zrubu pod Borovicou, Lesou SR o.z. Žarnovica, Komunálnej poisťovňi pripravila pre deti deň plný súťaží a zábavy.

Na deti už tradične čakali stanovištia, kde si mohli otestovať svoju šikovnosť a zabaviť sa. Deti sa mohli čo to naučiť na stanovištiach odborníkov (zdravotných záchranárov, astronómov, či lesných pedagógov). Za absolvovanie stanovíšť čakali na deti drobné darčeky a nanuky. Lákadlom boli nafukovacie a skákacie atrakcie, kúpanie v pene od hasičov, jazda na koňoch či maľovanie na tvár. Úspech zožalo aj predstavenie dog-dancing - tanečné vystúpenie so psíkmi. Veľa zábavy si užili deti s našimi moderátormi z potulného divadla NAtraKY pri ich divadelnom predstavení. Novinkou bol fotokútik s možnosťou tlače originálnych fotografií. Občerstviť sa mohli návštevníci v bufete, ktorý zabezpečila pizzeria Laredo.

Dievčatá z registračného stánku mali už od rána plné ruky práce, keďže detí prišlo až nad naše očakávania. Pri plánovaní podujatia sme počítali s návštevnosťou približne 160 detí. Odhad to nebol zlý, nakoľko detí z Trnavej Hory bolo zaregistrovaných 104, takže sme s akou-takou rezervou počítali. S čím sme ale nepočítali, bolo množstvo detí z okolitých obcí aj miest, ktorých prišlo až 138. Spolu sme zaregistrovali 242 detí. Táto skutočnosť ovplyvnila aj dlhé čakacie doby pri registrácii, pri súťažných stanovištiach, a asi najviac v bufete. Z tohto pohľadu treba povedať, že naši dobrovoľníci na stanovištiach podávali nadľudské výkony, keď sa približne 4 hodiny ani nezastavili. Vyslovujeme im za to veľkú vďaku. Ďakujeme všetkým prispievateľom do diskusie na obecnej stránke, spätná väzba je pre nás dôležitá. Vaše názory a postrehy nám pomôžu podujatie vyhodnotiť a zlepšovať ho do budúcnosti.

Ďakujeme všetkým, ktorí s prípravou a realizáciou podujatia pomáhali a veríme, že ich ten obrovský nával návštevníkov neodradí od budúcej spolupráce. Veríme, že všetkým deťom sa v prvú júnovú sobotu na ihrisku páčilo.

Fotogaléria - Deň detí na Trnavej Hore 2019

Banskobystrický samosprávny kraj, Zrub pod Borovicou, Lesy SR o.z. Žarnovica, Komunálna poisťovňa, a.s., obec Trnavá Hora


 
 

Základná škola v Trnavej hore vychováva deti k zodpovednému environmentálnemu správaniuVytlačiť
 

Základná škola v Trnavej hore vychováva deti k zodpovednému environmentálnemu správaniuSvet je ohrozený sústavným ničením životného prostredia, nielen globálne, ale aj miestne. Aj v našom bezprostrednom okolí vidíme odhodené obaly, plasty, plechovky a nie raz v prírode aj čierne skládky. Preto ochrana životného prostredia by mala byť súčasťou nášho každodenného života.

Nezabúdajú na to ani žiaci Základnej školy Trnavá Hora, ktorí sa starajú o okolitú prírodu. V zime prikrmujú vtáčiky, ktorým sypú potravu do vlastnoručne vyrobených a vyzdobených búdok. Na jar sa zúčastňujú brigád, ktorými skrášľujú okolie školy a podieľajú sa na čistení častí našej obce. Každý rok vyzbierajú v prírode niekoľko vriec odpadov.

Vlani takto vyzbierali Močiarskú dolinu a v tomto roku Kľačiansku dolinu, kde nazbierali približne 30 vriec odpadov. Škola každoročne organizuje zber papiera, ktorý aktuálne prebieha. V minulom školskom roku sa vyzbieralo 5200 kg papiera, v predminulom 4280 kg. Ocenení sú tradične jednotlivci i triedne kolektívy. Žiaci sa zapájajú do projektov a súťaží s environmentálnou tematikou. Zbierajú plastové vrchnáky a použité batérie, v škole denne separujú papier, plasty, sklo.

V každej triede sa nachádza nádoba s mydlom a jednorazové papierové utierky, ktoré po použití odhadzujú do samostatného smetného koša, aby zbytočne nezaberali miesto medzi ostatnými odpadkami. Každý v škole vie, kde patrí banánová šupka, alebo ohryzok z jabĺčka, pretože nedávno nám pribudla ďalšia nádoba na bio odpad.

Denne ich k tomu vedú pedagógovia, ktorí formujú environmentálne myslenie a vzťah našich detí k životnému prostrediu. Téme ekológia sa venujú prostredníctvom prierezovej témy environmentálna výchova, ktorá je súčasťou prírodovedy, vlastivedy, biológie a iných predmetov. Cieleným procesom sa snažia u žiakov vypestovať citový vzťah a lásku k prírode.

Viac informácií na www.zstrnavahora.edupage.org


 
 

Krúžok ľudového tanca pri Základnej škole Trnavá Hora sa predstavil zahraničným študentomVytlačiť
 

Krúžok ľudového tanca pri Základnej škole Trnavá Hora sa predstavil zahraničným študentomKrúžok ľudového tanca pri ZŠ Trnavá Hora pod vedením Dominiky Valentíkovej, predstavil svoj program na medzinárodnom environmentálnom projekte Erasmus+. Ten sa  konal 9.4.2019 v Zrube pod borovicou v Kľačianskej doline.

Téma ekológie, odpadov a separovania je v dnešnej dobe veľmi rozoberaná. Touto problematikou sa zaoberali aj mladí ľudia z projektu Erasmus+. Zúčastnilo sa ho 28 ľudí vo veku 17 až 25 rokov zo 4 krajín Európy: Nemecko, Bulharsko, Chorvátsko a Slovensko.

Aj takto sa naša obec Trnavá Hora a jej základná škola prezentuje verejnosti.

Spracoval: Pavel Kravec, starosta obce


 
 

TJ Sokol Trnavá Hora predstavila nové logo verejnostiVytlačiť
 

TJ Sokol Trnavá Hora predstavila nové logo verejnostiFutbalový klub TJ Sokol Trnavá Hora predstavil verejnosti v nedeľu 14. 4. 2019 pred zápasom s Brehmi nové logo TJ Sokol Trnavá Hora. Logo je veľmi pôsobivé.

Základ tvorí štít s nápisom v červenej farbe „TJ SOKOL TRNAVÁ HORA 1966“, ktorého podkladom sú pruhy v obecných logo farbách, zelenej a žltej. Štít má v ľavom hornom rohu futbalovú loptu a v spodnej časti ho oslavne obopínajú vavrínové vetvičky. V strede štítu je obrysovo nakreslený vták sokol, podľa ktorého je futbalový klub pomenovaný.

Autorom nového loga je „dvorný grafik“ futbalového klubu Michal Piatrik, ktorý ho nakreslil za výdatnej podpory generálneho manažéra klubu Karola Mužíka.

Rok 2019 začal futbalový klub aj novými šatňami, novým gastroaltánkom, novými dresmi. V najbližšej dobe možno pribudne aj nová hymna futbalového klubu. To všetko má podporiť futbalového ducha, ktorého účelom je nielen vyhrávať, ale prinášať radosť a potešenie zo športu.

Fotogaléria - TJ Sokol Trnavá Hora predstavila nové logo verejnosti

spracoval: Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Jarné upratovanie obce Trnavá Hora v roku 2019Vytlačiť
 

Jarné upratovanie obce Trnavá Hora v roku 2019Jarné upratovanie obce Trnavá Hora je vždy viactýždňový a náročný proces. Najskôr sa zametali cesty a ulice od zimného posypu. Toho bolo počas tejto zimy naozaj bohato, a na jar sme si ho užili pred jarným upratovaním v podobe rozvíreného prachu.

Neskôr sa popri cestách vyzbierali plastové a plechovkové odpady a orezávali sa obecné dreviny. Nakoniec sa vyhrabali verejné priestory počas vyhlásenej verejnej brigády, ktorej v sobotu 23. marca zúčastnilo približne 180 účastníkov z Klubu dôchodcov, DHZ, Farnosti, Zväzu rybárov, TJ Sokol, OZ Kľačianske dvory a Kľačianskeho klubu. Všetkým patrí veľká vďaka.

V tomto roku boli obecné cesty a komunikácie čistené nie len ručne, ale aj objednaným pojazdným vysávačom. Vďaka nemu bola väčšina zimného posypového materiálu povysávaného už za tri dni v celej obci. Občania vykonávajúce aktivačné práce následne už len pozametali zvyšky a ťažšie dostupné časti ulíc.  

Túto jar bol vykonaný masívny výrub náletových drevín. Ten sa rozrástol do neprimeraných rozmerov v dôsledku zániku drobného chovu kráv, kôr a oviec. Na Kľačanoch sa od kríkov a invazívnych burín vyčistil breh okolo vznikajúceho jazierka. Následne sa pokračovalo s výrubmi pod krížom a peším chodníkom na Grúni, na cintoríne a pod traťou v dolnej časti obce, na zákrute Mlynskej ulice, na Okružnej ceste od hornej stanice, v areáli bývalého zdravotného strediska a na konci Agátovej ulice pod traťou.

Dve skupiny po 23 žiakov zo ZŠ Trnavá Hora vyčistili v stredu 20. marca okolie cesty a potoka od ihriska Hrable až po Tralaland.  V stredu 3. apríla 2019 pokračovali a vyčistili okolie chodníka na Grúni a okolie cesty od Obecného úradu v Trnavej Hore až po hornú časť obce Trnavá Hora. Vyčistili aj breh pod tzv. ostrou zákrutou, ktorá je trvalým miestom odhadzovania odpadov, ktoré už v minulosti vyčistila rodina Forgáčova.

Žiaci nazbierali neuveriteľných 5 traktorových vlečiek plastových, plechovkových, ale aj iných odpadov, napr. televízne obrazovky, skrine z mrazničky a podobne. Je  priam na neuverenie ako barbarsky sa správame k prírode, ktorú ničíme pre ďalšie generácie. Dôvodom je pravdepodobne  návyk z minulosti a snaha ušetriť. Dnes má naša obec Trnavá Hora zriadený komfortný zber odpadov spred rodinných domov, zberný dvor na všetky druhy odpadov, preto sa nikto nemôže vyhovárať, že on nemá možnosti, nie je to zariadené a pod. A neobstojí ani argument, že treba za to platiť, lebo tvorcom odpadov nie je nikto iný, ako my občania. Čokoľvek si kúpime, to všetko tvorí odpad, niekedy ihneď (obal výrobku) a časom sa odpadom stane samotný výrobok.

Vo fotogalérii si môžete pozrieť, čo všetko sa našlo v prírode v okolí našej obce Trnavá Hora.

Fotogaléria - Jarné upratovanie obce Trnavá Hora v roku 2019

spracoval Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Názov obce Kľačany môže byť motivovaný polohou obce v blízkosti lužných lesov Vytlačiť
 

Názov obce Kľačany môže byť motivovaný polohou obce v blízkosti lužných lesov

Slovenský rozhlas už od roku 2015 vysiela reláciu Čudnopis o tom, prečo sa to, či ono, volá tak, ako sa volá. V rámci relácie z dňa 30. 12. 2018, pri vysvetľovaní názvu Turčianske Kľačany boli spomenuté aj naše Kľačany.

Odborník na problematiku z Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici Jaromír Krško hovorí: „Pri názvoch osád typu Kľačany máme na výber dve motivácie, ktoré sú reálne. Prvou motiváciou je apelatívum „kľača“, ktoré označovalo niečo krivé, zahnuté, pokrútené, napríklad konáre, kmene stromov a takéto porasty sa vyskytujú predovšetkým v mokrinách. Východiskom tohto apelatíva je praslovanské „klenč“ alebo „klenča“ a dnes sa v niektorých slovenských nárečiach, napríklad v oblasti Myjavy, Záhoria alebo Šariša týmto termínom pomenúvajú ohnuté držadlá na pluhu. V iných slovanských jazykoch podobné slová označujú niečo pokrivené, napríklad české „kleč“ označuje kosodrevinu, pretože má pokrútené konáre, srbské „klekovina“ znamená takisto kosodrevina a slovinské „klak“ označuje pokrivený výhonok. Napokon aj sloveso „kľačať“ znamená byť ohnutý v kolenách. To je z praslovanského slovesa „klenčati“. Takže názov obce „Kľačany“ môže byť motivovaný polohou obce v blízkosti lužných lesov, v ktorých sa vyskytujú pokrivené stromy. Toto je zároveň odpoveď nášmu poslucháčovi Jánovi Tomčiakovi z Kľačian, dnes časti Trnavej Hory. Čiže Kľačany pri Trnavej Hore majú takúto motiváciu.“

Celá je v archíve RTVS: Čudnopis, Nedeľa 30.12.2018, Turčianske Kľačany

 


 
 

Český publicista publikoval článok o SNP a oslobodení JalnejVytlačiť
 

Český publicista publikoval článok o SNP a oslobodení JalnejSlovenské národné povstanie (SNP) sa priamo dotýkalo aj obcí, ktoré v dnešnej dobe sú súčasťou obce Trnavá Hora. V obecnej časti Kľačany je v súčasnosti postavený pamätník veliteľovi Petrovi Kubíkovi, ktorý tu počas bojov v SNP zahynul. Doposiaľ žije pamätník na toto obdobie, Vincent Červienka z Jalnej.

Ten sa rozprával s českým publicistom Jiřím Ráčilom, ktorému porozprával o osude svojho brata Pavla. Český publicista nedávno publikoval článok v Detektor revue, ktorí sa okrem iného venuje aj oslobodeniu Jalnej v roku 1945 a taktiež obdobiu SNP v roku 1944.

Ako sám autor uvádza: „v článku jsou použity vzpomínky a audiozáznamy dosud žijícího pamětníka, pána Vincenta Červienky (Jalná 12). Jeho vyprávění o osudu jeho bratra Pavla Červienky (rodáka z Jalné) a archivní dokumenty přispěly i k objasnění části osudu hrdiny SNP, kapitána pěchoty Pavla Mudrocha v oblasti Podkriváně.“ V článku je použitý aj rukopis starostku Podkriváňa pána Líšky, ktorý pochádza z archívu Vincenta Červienky.

Audiozáznamy pána Vincenta Červienku:

Informácie o článku

Vydanie: Detektor revue", č. 06, ročník 2018, ISSN periodika: 1802-7113, Web periodika: www.detektorrevue.cz

Celý článok Světlo pod svícnem


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka