Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Občianske združenie Kľačianske dvory - Archív usporiadaných podujatí

Starosvetská mlatba na Kľačanoch 2019 prilákala návštevníkov až z ďalekej IndieVytlačiť
 

Starosvetská mlatba na Kľačanoch 2019 prilákala návštevníkov až z ďalekej IndieObčianske združenie Kľačianske dvory s podporou Obecného úradu v Trnavej Hore zorganizovalo v sobotu 3.8.2019 už ôsmy ročník Starosvetskej mlatby a remesiel na Kľačanoch.

Aj keď oficiálny začiatok bol o štrnástej hodine, už s hodinovým predstihom sa začali schádzať prví nedočkavci na pľaci „U kováča“- a mali sa veru na čo tešiť.  Tradične najväčší záujem vzbudzovali strojové i ručné mlátenie obilia pomocou historického náradia a techniky a tiež prezentácie remeselníkov. Nechýbala kováčska dielňa, hrnčiar, či tesár.

Okrem vlastnoručného vyskúšania remeselných techník mohli si prítomní zamaškrtiť na množstve koláčov a iných dobrôt pripravených kľačianskymi žienkami. Gastronomickým vrcholom boli  dva druhy guľáša.

Množstvo atrakcií čakalo i na deti, ktoré si okrem tradičných hier mohli vlastnými rukami zhotoviť výrobky pri stolíkoch remeselníkov. Do spevu i do tanca vyhrávala osvedčená hudobná skupina.

Už tradičné podujatie, ktoré v začiatkoch organizovali členovia občianskeho zduženia iba pre svoje vlastné potešenie, oslovuje rok čo rok viac návštevníkov nielen z obce a blízkeho okolia. Medzi tohtoročnými vyše tromi stovkami zúčastnených nechýbali napríklad ani hostia z ďalekej Indie, ktorí vyzdvihli dôležitosť udržiavania tradícií pre každú kultúru.

Vďaka za odvedenú prácu pri príprave a priebehu patrí všetkým členom občianskeho združenia i jeho sympatizantom a obecnému úradu.

Fotogaléria - Starosvetská mlatba na Kľačanoch 2019 prilákala návštevníkov až z ďalekej Indie

spracoval: -JT-


 
 

Podujatia Občianskeho združenia Kľačianske dvory – jar 2018Vytlačiť
 

Podujatia Občianskeho združenia Kľačianske dvory – jar 2018Občianske združenie organizuje rôzne podujatia počas celého roka. Snáď iba s výnimkou prázdninového mesiaca júla a zimného januára. V jarných mesiacoch tohto roku sa ich už uskutočnilo viacero. V tomto príspevku spomenieme tri z nich a ostatným sa budeme venovať samostatne.

Prvým jarným podujatím bolo jarné upratovanie obce, ktoré každoročne organizuje obec v spolupráci s viacerými spoločenskými organizáciami na svojom území. Na Kľačanoch sme okrem „obvyklých“ miest záujmu tiež oslobodili od tŕnia, chrastia a množstva odpadu prístupovú cestu k Pamätníku SNP. Táto chvojina našla svoje využitie na vatru na Deň víťazstva.

Posledný aprílový deň tradične i na Kľačanoch patrí stavbe mája. Tentokrát to bolo aj s hudbou a tancom. A potešujúci je fakt, že priemerný vek staviteľov mája sa už dostal na úroveň okolo 40 rokov. Boli časy, keď to bolo vysoko cez 55.

Tretím významným podujatím bolo stretnutie občanov Trnavej Hory i blízkeho okolia pri Pamätníku SNP. To bolo 7.5. a zišlo sa tam minimálne pol stovky ľudí všetkých vekových kategórií. Po prednese básne žiakom ZŠ a príhovoroch starostu obce Pavla Kraveca a nášho histórie znalého Jurka Valenta sa vo vatre zúžitkovalo tŕnie a chrastie, čo bolo nakopené počas už spomínaného jarného upratovania obce.

Fotogaléria - Podujatia Občianskeho združenia Kľačianske dvory – jar 2018

Spracoval -JT-


 
 

Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2018Vytlačiť
 

Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2018V sobotu 25.8.2018 sa v obci Trnavá Hora - časť Kľačany uskutočnil siedmy ročník Starosvetskej mlatby. Podujatie s podtitulom "starším pre spomienku a mladším pre poučenie" mapuje tradičný spôsob hospodárenia našich predkov a ich remeselné, či kultúrne zvyklosti.

Asi tristo hostí malo možnosť v trojhodinovom programe vidieť ukážky strojového i ručného mlátenia obilia, viazania slamy, prácu kováča, hrnčiara, košikára a ukážky ručných prác kľačianskych žien. Deti ochutnali manuálne lisované ovocné šťavy, na slamenej strelnici si osvojili techniku streľby z praku a zajazdili si na koňoch. Stoly sa prehýbali pod ťarchou tradičných pochúťok z pecí miestnych gazdiniek, podával sa aj guláš a k nemu všakovaké nápoje. Do tanca vyhrávala ľudová hudba.

Fotogaléria - Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2018

Video - Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2018


 
 

Mikulášska kontrola detí na KľačanochVytlačiť
 

Mikulášska kontrola detí na Kľačanoch 2017S miernym predstihom oproti iným dedinám prišiel Svätý Mikuláš so svojou suitou na Kľačany už v nedeľu večer 3.12.2017. A prišiel pekne poctivo po starosvetsky do každého domu, kde bývajú deťúrence vhodného veku.

V patričnom ustrojení, bez potreby lepiť si falošnú bradu a fúzy. Keďže sa jeho príchod podarilo celkom dobre utajiť, prekvapenie bolo u mnohých nefalšované. Smiech a krik sa striedal aj s plačom a slzičkami, lebo to čertisko bolo fakt hrôzostrašné. Ešte šťastie, že to anjelik dokázal vždy dať do poriadku. Posypanú cestu prikryla popoludní nová vrstva snehu, a tak prepravu Mikuláša od domu k domu zabezpečovali sane s konským poťahom. Zabávali sa dobre deti aj dospelí, veď v servisnom tíme bolo okrem poníka Athosa deväť ďalších dospelákov. Takže každý účinkujúci mal k dispozícii troch „pucflekov“. Jednoznačný uzáver z tohto podujatia: vrátiť sa k tejto starej forme, ktorá má svoje neprekonateľné čaro. A najmä, keď vyjde také počasie, ako tento rok.

Fotogaléria - Mikulášska kontrola detí na Kľačanoch

Spracoval: -JT-


 
 

Odhalenie pamätnej tabule padlým KľačancomVytlačiť
 

Odhalenie pamätnej tabule padlým KľačancomPosledná októbrová nedeľa (29. 10. 2017) sa v našej obci niesla v znamení neobvyklej udalosti. V Trnavej Hore - Kľačanoch bola odhalená pamätná tabuľa venovaná obyvateľom Kľačian, ktorí sa nevrátili z bojísk prvej svetovej vojny.

Odhalenie tabule pripravilo Občianske združenie Kľačianske dvory v spolupráci s obcou Trnavá Hora. Aj napriek veľmi nepriaznivému počasiu, dažďu a silnému vetru, sa na priestranstve pred miestnym cintorínom stretla päťdesiatka mladších i starších účastníkov.

Slávnosť otvoril starosta obce Pavel Kravec príhovorom, v ktorom privítal občanov a poďakoval im za účasť. Zároveň pripojil úvahu o nezmyselnosti vojny a jej tragických následkoch. Následne vystúpil s krátkym príhovorom a biografickými medailónikmi padlých Kľačancov Juraj Valent z OZ Kľačianske dvory. Popísal okolnosti vzniku pamätnej tabule a stručne zhrnul prácu na zhromažďovaní údajov.

Po slávnostnom odhalení tabule vykonal pán farár Andrej Darmo, správca farnosti Trnavá Hora, vysvätenie kríža a modlitby za duše padlých.

Uložením kvetín a zapálením sviečok sa skončila oficiálna časť. Neoficiálna časť pokračovala neformálnym posedením spojeným s občerstvením v kľačianskom kultúrnom dome.

Fotogaléria - Odhalenie pamätnej tabule padlým Kľačancom


 
 

Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2017Vytlačiť
 

Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2017Zaujímavá a bohatá sobotná prezentácia mlatby obilia a remeselníckej výroby na Kľačanoch pritiahla viac ako 300 zvedavých návštevníkov.

Občianske združenie Kľačianske dvory s podporou Obecného úradu v Trnavej Hore zorganizovalo v sobotu 5.8.2017 ďalší ročník Starosvetskej mlatby a remesiel na Kľačanoch.

Ak počítame aj mlatbu, ktorá sa konala neplánovane v roku 2012, tak to bol už šiesty ročník. Tentokrát to bolo v novom formáte. Nie už iba na jednom dvore, ale jednotlivé stanovištia boli rozložené od začiatku Kľačian až po kultúrny dom. Takýto spôsob dal viac priestoru pre jednotlivé aktivity, návštevníci sa už netlačili všetci iba na jednom mieste. Podľa predbežných odhadov ich tento rok prišlo viac ako 300. Na začiatku bola prezentácia roľníckych činností, rôznych starých strojov a náradia, ale aj množstvo všelijakých maškrtiek a pre deti streľba z luku a gumipušky. Medzi jednotlivými úsekmi, keď hučala mláťačka obilia, vyhrávali a spievali trnavohorskí muzikanti a prišla zaspievať aj pani Paššáková, rodáčka z Oravy so svojim harmonikovým doprovodom.

Ďalej sa prezentovali remeselníci ako hrnčiar, rezbár, kováč, košikár, korytár. Po pár metroch boli k dispozícii dva koníky, ktoré veru nemali veľa času na oddych. Pri kultúrnom dome sa dalo dosýta najesť i smäd zahasiť. Od piatej do šiestej bol vnútri kultúrny program a potom až do noci vyhrávala živá hudba.

Ohlasy návštevníkov potvrdili, že takýto formát akcie má svoje nesporné výhody, a tak i v budúcnosti sa zachová.

Vďaka za odvedenú prácu pri príprave a priebehu patrí všetkým členom občianskeho združenia i jeho sympatizantom a obecnému úradu, ktorý zabezpečil pokosenie potrebných plôch.

Fotogaléria - Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2017

 


 
 

Kľačiansky rozprávkový les - MDD 2017 na KľačanochVytlačiť
 

Kľačiansky rozprávkový les - MDD 2017 na KľačanochKľačiansky rozprávkový les pre deti k MDD, ktoré sa konalo v nedeľu 4.6.2017, zorganizovalo Občianske združenie Kľačianske dvory s finančnou, technickou a morálnou podporou Obecného zastupiteľstva v Trnavej Hore.

Už skoro popoludní sa začali schádzať vo vynovených priestoroch kultúrneho domu nielen organizátori a účinkujúci, ale aj prví nedočkaví účastníci prechodu rozprávkovým lesom. Trasa bola iná ako pred rokom, trochu dlhšia, náročnejšia i strašidelnejšia. Nečudo, že mnohí šarvanci sa radšej vydali na trasu v skupinkách a tí menej odvážni dokonca s rodičmi.

Veď, čo keby sa niektorá z tých rozprávkových bytostí rozhodla niekoho so sebou uchytiť a ujsť niekam do neznáma! Nebolo to, samozrejme, o strašení, ale o zábave, poznávaní a poučení. Bolo treba určovať rastlinky, ošetriť poraneného alebo prejaviť šikovnosť pri zdolávaní prekážok. Keďže záujemcov o putovanie sa nazbieralo viac ako tri desiatky, bolo potrebné púšťať ich na cestu postupne.

A tak tí, čo čakali, alebo sa už vrátili, si vyplnili čas jazdou na koňoch a hrami na detskom ihrisku za kulturákom. V cieli čakal každého úspešného pútnika batôžtek s maškrtami a po skončení opekanie (pravých!) špekačiek a iné dobroty. A dážď, ktorému viseli celé popoludnie nohy, sa spustil až hodinu po skončení vonkajších aktivít.

Fotogaléria - Kľačiansky rozprávkový les - MDD 2017 na Kľačanoch


 
 

Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v KľačanochVytlačiť
 

Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v KľačanochOd konca II. svetovej vojny uplynulo 72 rokov. Pri tejto príležitosti sa v  nedeľu 7. mája 2017 v podvečer v areáli Pamätníka SNP v Kľačanoch pálila vatra víťazstva. Podujatie organizovalo Občianske združenie Kľačianske dvory spolu s Obecným úradom Trnavá Hora.

Osláv Dňa víťazstva, ktoré sú každoročne spojené s koncom II. svetovej vojny v Európe, sa tento rok v Kľačanoch zúčastnilo takmer 120 obyvateľov (Podľa realistických odhadol to boli aspoň 2 kopy (1kopa=5 tuctov, 1 tucet = 12) .

Keďže sa od Handlovej blížili nebezpečne vyzerajúce mračná, program sa začal trochu skôr, ako bolo naplánované. Úvodné slová patrili starostovi obce Pavlovi Kravecovi, po ktorom predniesol svoj odborný referát vyštudovaný historik Juraj Valent. Veľmi dobre sa zhostil svojej úlohy. Vyvrátil obavy pochybovačov, že sa na túto tému nedá povedať nič nové (Príhovor - Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v Kľačanoch). V archívoch našiel údaje, o ktorých zrejme nikto z prítomných doposiaľ nevedel. Záver patril Danielovi, žiakovi základnej školy, ktorý predniesol báseň o Červenoarmejcoch.

Pripravenú vatru - kopu raždia z jarného upratovania obce - zapálil poslanec obecného zastupiteľstva Vladimír Mašlár.

Oproti minulým rokom sa zmenilo miesto i obsah občerstvenia pre účastníkov. Prítomní sa neskôr presunuli do zrekonštruovanej časti Kultúrneho domu v Kľačanoch, kde sa podávala teplá kapustnica a koláče. Oheň až do neskorých večerných hodín „strážili“ hasiči z miestneho DHZO.

Fotogaléria - Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v Kľačanoch


 
 

72 rokov od vypuknutia Slovenského národného povstaniaVytlačiť
 

72 rokov od vypuknutia Slovenského národného povstaniaV pondelok 29. augusta sa pri príležitosti 72. výročia od vypuknutia Slovenského národného povstania uskutočnilo stretnutie na Pamätníku Petra Kubíka v Kľačanoch.

Na úvod slávnosti odznela hymna Slovenskej Republiky. Súčasťou spomienkového podujatia bol aj pietny akt kladenia venca na znak úcty padlých účastníkov SNP a preživších vojakov, ktorí bojovali počas SNP, a to za účasti predstaviteľov obce, Klubu dôchodcov v Trnavej Hore a OZ Kľačianske dvory.

Prítomní občania sa po krátkom príhovore zástupkyne starostu obce Lenky Ihradskej presunuli na cintorín v Kľačanoch, kde spoločne zapálili sviečky na hroboch padlých partizánov, ktorí tu sú pochovaní, na pamiatku tých, ktorí položili svoj život pre lepšiu a slobodnú budúcnosť nás všetkých. Stretnutie účastníkov osláv pokračovalo posedením pod pamätníkom SNP, kde členovia Občianskeho združenia Kľačianske dvory pripravili občerstvenie.


 
 

Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2016Vytlačiť
 

Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2016V sobotu 13.augusta 2016 boli Kľačany zasa plné návštevníkov zblízka i zďaleka. I nezainteresovaný pozorovateľ by bol hneď uhádol, že sa tam deje niečo mimoriadne. Konal sa ďalší ročník starosvetskej mlatby a starých remesiel.

Keď sme v roku 2011 spustili staručkú mláťačku, aby sme vymlátili za fúrku obilia, ešte sme netušili, že sa takáto činnosť stretne s takým záujmom okolia. Od nasledujúceho roku sa to už konalo so zámerom mladých poučiť a starším oživiť spomienky. S každým rokom sa rozširuje okruh prezentovaných činností i počet návštevníkov. Tentoraz boli okrem samotného mlátenia s typickou zvukovou kulisou pufkajúceho stabiláka ďalšie ohniská záujmu návštevníkov. Či už manželský pár z Brehov pri Novej Bani s hrnčiarstvom a pradením, košikár, rezbár, streľnica pre deti a ďalšie. Veľkému záujmu sa tešilo ručné mlátenie obilia cepami s následnou ukážkou zhotovenia slamenej strechy. Na to prišli naši kamaráti z Hrušova. Okrem plánovaného programu sa po západe Slnka objavil aj hltač ohňa so svojou ohňovou šou.

Baraní guľáš z repliky rakúsko-uhorskej vojenskej poľnej kuchyne sa míňal veľmi rýchlo a podvečer bolo potrebné doviezť ďalší sud piva, lebo prvotný odhad spotreby bol nedostatočný. Maškrtiť sa dalo na rôznych koláčikoch a iných kulinárskych výtvoroch miestnych gazdiniek.

Počasie sa vydarilo priam ideálne a aj to určite prispelo k veľkému počtu návštevníkov, bolo ich zasa viac ako vlani. Miestne komunikácie nie sú stavané na taký nával áut aj napriek tomu, že sa vopred vykonali viaceré organizačné i technické opatrenia. Určite však do ďalšieho ročníka niečo vymyslíme. Je očividné, že je záujem o podujatia tohto druhu a ak sa podarí zapojiť do organizácie a prípravy aj ďalšie subjekty, bude sa dať uvažovať o ďalšom rozšírení a zatraktívnení.

Fotogaléria - Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2016

Video - Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2016


 
 

Jánske ohne na Kľačanoch 2016Vytlačiť
 

Fotogaléria - Jánske ohne na Kľačanoch 2016Ani tento rok nechýbala na Kľačanoch poriadna vatra na sviatok Jána, ktorá bola zapálena v sobotu 25. 6. 2016. Samotné zapálenie vatry nasledovalo po posilnení všetkých zúčastnených fajnovým guľášom a inými dobrotami a po zotmení ju bolo vidieť doďaleka.

Nevedno, či to bolo počasím, alebo dobre vysušeným raždím, ale táto tohtoročná bola mimoriadne horúca. Bolo treba stáť vo veľmi úctivej vzdialenosti od nej. A o nejakom preskakovaní odvážlivcov cez ňu nemohlo byť ani reči. Plápolala dlho do noci, až kým ju nočný dážď a ranná silná búrka celkom nazahasili.

Účastníkov bolo nemálo, ale mohlo ich byť ešte viac, keby nebola bývala v ten deň dopoludnia súťaž vo varení kotlíkového guľášu v Podpitelovej. Nuž, čo sa dá robiť, nedá sa byť naraz na všetkých hodoch. Na budúci rok si to vzájomne lepšie skoordinujeme.

Fotogaléria - Jánske ohne na Kľačanoch 2016


 
 

MDD v Kľačanoch 2016Vytlačiť
 

MDD v Kľačanoch 2016Tohtoročný Medzinárodný deň detí mali kľačianske deti i ich cezpoľní kamaráti bohatý. Po sobotňajšom obecnom podujatí na ihrisku Hrable mali v nedeľu 5. 6. 2016 popoludní dobrodružnú cestu Rozprávkovým lesom, zorganizovanú Občianskym združením Kľačianske dvory.

Na ôsmich rozprávkových stanovištiach roztrúsených po lese nad dedinou plnili rôzne úlohy a za ich splnenie dostali do batôžka všelijaké dobroty. Dokopy sa vydalo na poldruhakilometrovú trasu 26 statočných nebojácnych deťúreniec- zopár, pravda, aj v sprievode rodičov alebo starších súrodencov. Veď niektoré sa aj schovávali za chrbty svojich sprievodcov pred hrôzostrašnou ježibabou či desivým pirátom.

Všetci došli úspešne do cieľa, nikto sa nestratil a na záver ich ešte Avatar povozil na svojom koni. Na dobu akcie sa umúdrilo počasie, pršať opäť začalo až podvečer, keď sa už dojedali opekačky. Tak sa teda všetci presťahovali do budovy kultúrneho domu a tam pokračovali v zábave.

Fotogaléria - MDD v Kľačanoch 2016


 
 

Vatra ku Dňu víťazstva 2016Vytlačiť
 

Fotogaléria - Vatra ku Dňu víťazstva 2016V sobotu 7. 5. 2016 večer sa konala ďalšia vydarená akcia usporiadaná Občianskym združením Kľačianske dvory v spolupráci s Obecným úradom v Trnavej Hore. Bolo ňou spomienkové zhromaždenie ku Dňu víťazstva v areáli Pamätníka SNP.

Milo prekvapilo, že už dobrú štvrťhodinu pred oficiálnym začiatkom sa začali schádzať v nemalom počte účastníci. Deti, mládež i tí skôr narodení, nielen Kľačanci, ale aj z ostatných častí Trnavej Hory. Bez nadsádzky možno povedať, že sa nás zišli aspoň 3-4 tucty.

Na úvod starosta obce Pavel Kravec privítal všetkých prítomných, vyjadril potešenie nad takou hojnou účasťou a potom odovzdal slovo nášmu erudovanému historikovi Jurajovi Valentovi. Ten najskôr v krátkosti zhrnul známe historické fakty. A v druhej časti svojho vystúpenia spomenul svoju vlastnú skúsenosť s občanom zNemecka, ktorý po 7 desaťročiach vyhľadal v Trnavej Hore miesto, kde zahynul jeho starý otec koncom Druhej svetovej vojny.

Po ukončení oficiálnej časti bola pod bedlivým pohľadom členov Dobrovoľného hasičského zboru z Jalnej zapálená v areáli pamätníka vatra. Keď sa začalo stmievať, presunuli sa účastníci o 60 výškových metrov nižšie, kde ich čakalo občerstvenie. Tam tí najvytrvalejší mohli počítať aj hviezdičky na nočnej oblohe.

Fotogaléria - Vatra ku Dňu víťazstva 2016


 
 

Stavanie Mája v KľačanochVytlačiť
 

Stavanie Mája v KľačanochSlovenské zvyky a tradície si Kľačanci stále uchovávajú. Tradíciu stavania Mája neporušili ani tento rok. Postavili ho v podvečer 30. apríla 2016.

V Kľačanoch zatiaľ nebola prerušená tradícia stavania mája. Ten už nestojí v každom dvore, kde majú nejakú dievku, lebo tie niekdajšie už trošku odrástli a nové ešte nedorástli. Ale ten centrálny pri kultúrnom dome stojí každý rok.

V minulosti to bola záležitosť starousadlíkov, dnes sú staviteľmi skôr „prindiši“, predovšetkým z Občianskeho združenia Kľačianske dvory. Tento rok bol zaznamenaný zásadný prelom, keď sa priemerný vek účastníkov stavania dostal na úroveň 50 rokov. Jednoducho, sami rúči mládenci a čiperné devy.

Fotogaléria - Stavanie Mája v Kľačanoch 2016


 
 

Silvestrovská veselica v KľačanochVytlačiť
 

Silvestrovská veselica v KľačanochV posledný deň roku 2015 Občianske združenie Kľačianske dvory zorganizovalo rozlúčku so starým rokom a privítanie nového. Súc poučení predchádzajúcim rokom tentokrát sme začali v kultúrnom dome kúriť už deň vopred.

Oplatilo sa a bola tam teplota prijateľná aj pre menej otužilých účastníkov. Samozrejme k rozohriatiu prispelo aj dobré jedlo, nápoje od výmyslu sveta i hudba s tancom. Zišli sa nás tam tri tucty dospelých a minimálne dva tucty detí, ktoré sa vyšantili dosýta a niektoré z nich vydržali aj dlho po polnoci. Veľa zábavy vyvolala tombola. Väčšina prítomných bola z Kľačian, ale prišlo aj zopár cezpoľných. Je však jasné, že ak chceme v budúcnosti privítať viac návštevníkov, narážame na kapacitné možnosti kultúrneho domu.

Fotogaléria - Silvestrovská veselica v Kľačanoch


 
 

Mikuláš bol aj v KľačanochVytlačiť
 

Mikuláš bol aj v KľačanochĎalším vydareným podujatím Občianskeho združenia Kľačianske dvory bola 6. 12. 2015 návšteva Mikuláša s anjelom a čertom.

Prišli síce do nevykúreného kľačianskeho kultúrneho domu, ale zima nebola nikomu.

Ani týmto pútnikom z ďalekých krajín, ani takmer dvom tuctom deťúreniec, ani ich rodičom. V očkách sa zračila zvedavosť a dokonca i trošku strachu z toho strašného čertiska. Ešte že anjel vedel zjednať nápravu a potešiť, poláskať. Po správnom zodpovedaní „kontrolných“ otázok, zarecitovaní alebo zaspievaní si každý drobec vyslúžil balíček plný dobrôt. Na ich nákup prispela obec i OZ Kľačianske dvory.


 
 

8. 8. 2015 Žatva a staré remeslá na Kľačanoch 2015

Fotogaléria - Žatva a staré remeslá na Kľačanoch 2015V sobotu 8. augusta 2015 prišla na Kľačanoch opäť k slovu stará poľnohospodárska technika. Po pozitívnej odozve z predchádzajúcich rokov sa aj tento rok uskutočnila ukážka starosvetského mlátenia obilia a iných činností na gazdovskom dvore našich predkov.

Celé podujatie sa koná pod heslom „Mladým pre poučenie, starším pre spomienku“.

Aj keď bol oficiálny začiatok stanovený na 15. hod., prví nedočkavci sa začali objavovať už vari hodinu pred tým. Podujatie si už získalo svojich priaznivcov, návštevníkov bolo zasa viac ako v predchádzajúcom roku, ich celkový počet sa blížil k dvom stovkám. Pre deti bola okrem hučiacich strojov veľkým lákadlom streľba z gumopušiek i z luku na cieľ na provizórnej streľnici. Úspech mali aj naši trnavohorskí muzikanti, ktorí vyhrávali a vyspevovali odušu. Nie len výstavných exponátov pribudlo, bol aj väčší počet rôznych domácich zvierat- kozy, ovce, jalovička, zajace a rôzne operance.

Úmornú horúčavu zvládli účastníci aj vďaka provizórnemu výčapu. Okrem guľášu bolo možné okoštovať i rôzne dobroty našich gazdiniek.

Tento ročník ukázal, že podujatia naráža na svoje priestorové limity. Na Kľačanoch nie je jednoduché nájsť dostatok vhodných rovných plôch. Už sa však pracuje na tom, aby sa tento nedostatok odstránil a na budúci rok budú nové atrakcie a nová organizácia. Dúfame, že tak získame ďalších priaznivcov a návštevníkov.

Fotogaléria - Žatva a staré remeslá na Kľačanoch 2015


 

27. 6. 2015 Jánske ohne na Kľačanoch 2015

Fotogaléria - Jánske ohne na Kľačanoch 2015Už po ôsmykrát sa mnohí obyvatelia Kľačian, Trnavej Hory i blízkeho aj širšieho okolia stretli v sobotu podvečer 27. júna 2015 na jánskych ohňoch v Kľačanoch. Okrem viacerých nositeľov mena Ján ho organizačne zabezpečovalo aj Občianske združenie Kľačianske dvory.

Podujatie sa dostáva do povedomia ľudí, viacerí sa s predstihom pýtali, či bude aj tento rok. Guláš sa začal pripravovať už dopoludnia. Aby sa vyhovelo rôznym chúťkam, ceduľka z jednej strany kotla hlásala, že sa jedná o bravčový a z druhej strany baraní. Vyhovel teda väčšine účastníkov. Päťdesiatlitrový kotol stačil len tak- tak.

Samotná vatra bola zapálená trochu skôr, ako sa zotmelo, lebo najmä najmenší účastníci už boli veľmi nedočkaví. Pri zapaľovaní síce vznikli menšie technické problémy s horením mokrého raždia, ale aj tie sa podarilo úspešne prekonať. Počas celého podujatia panovala družná atmosféra, utvrdili sa staré vzťahy a nadviazali sa nové známosti. Vatra však bola priveľká, aby si niekto trúfol cez ňu preskakovať.

Veľký úspech mal cap s velikánskymi rohami a aj jazda na koňoch bola pre nejedného účastníka vítaným spestrením programu.

Fotogaléria - Jánske ohne na Kľačanoch 2015


 

8. 5. 2015 Vatra víťazstva pri príležitosti 70. výročia od ukončenia vojny

Vatra víťazstva pri príležitosti 70. výročia od ukončenia vojnyV piatok 8. mája sa pri príležitosti 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny uskutočnila v priestoroch Pamätníka SNP v Kľačanoch spomienková oslava. Pripravilo ju Občianske združenie Kľačianske dvory a obec Trnavá Hora.

Spomienkovej oslavy sa zúčastnilo viac ako tridsať občanov, medzi nimi deti, mládež, ale i tí skôr narodení, a to nielen z Trnavej Hory, ale aj zo susednej obce Pitelová. Pozvanie na podujatie prijal aj starosta obce Pavel Kravec, ktorý prítomným pripomenul význam tejto udalosti pre naše dejiny.

Neskôr sa slova ujal zanietený znalec vojnovej histórie Juraj Valent, ktorý má svoje korene v Kľačanoch. Uviedol veľmi zaujímavé a dodnes nepublikované údaje o priebehu oslobodzovania našej obce i jej okolia. Vo vojenských archívoch našiel aj konkrétne mená tých, ktorí tu padli. Jeho príspevok bude publikovaný samostatne na webovej stránke obce.

Po príhovoroch bola o deviatej hodine večer zapálená vatra, na čo dozerali aj členovia Dobrovoľného hasičského zboru z Jalnej. Impozantný pohľad na vatru bol najmä zdola z cesty. A tí, čo boli najskôr nablízku, sa postupne sťahovali z dosahu žiary plameňov. Na rozdiel od minulosti, keď bolo takéto vatry vidieť i na iných kopcoch v okolí, tentokrát bola táto kľačianska jediná. Organizátori pripravili pre účastníkov aj malé občerstvenie. Mnohým padlo vhod, keďže absolvovali dlhšiu večernú prechádzku spod Grúňa do Kľačian.


 

9. 8. 2014 Starosvetská mlatba na Kľačanoch

Fotogaléria - Starosvetská mlatba na KľačanochV sobotu 9. augusta sa v Kľačanoch opäť po roku rozozvučala „starenka“ mláťačka na obilie poháňaná „starčekom“ stabilným naftovým motorom. Starosvetskú mlatbu si nenechalo ujsť takmer 150 návštevníkov.

Prípravy na podujatie trvali celý predchádzajúci týždeň a v samotnú sobotu sa už od rána začal pripravovať baraní guláš. Prví návštevníci podujatia začali prichádzať zblízka i zďaleka už pred 14-tou hodinou, kedy bol naplánovaný začiatok. Pre deti bola okrem hučiacich strojov veľkým lákadlom streľba z gumipušiek na cieľ na provizórnej strelnici. Veľký úspech mala aj krásne spievajúca Ľudmila s harmonikárom z Oravy. Zo zvierat sa najväčšej pozornosti detí i dospelých tešili kozičky a veľký smradľavý cap s velikánskymi rohami.

V podvečerných hodinách začalo zápolenie v točení konského gápľa. Naprázdno to šlo vcelku hravo, ale po zapnutí záťaže veru mnohým navreli žily a začali prehrabávať na mieste. Jednoduchšie to bolo „dvojzáprahom“ alebo dokonca „štvorzáprahom“.

A pre nejedného účastníka či účastníčku sa stalo vrcholným zážitkom, keď si vyskúšali prévét (po slovensky výserník) vo výške približne 10 metrov nad roklinou. Po nultom a prvom ročníku bol tento druhý zas o krok dopredu, ale na budúci rok budú ďalšie nové atrakcie. 

Fotogaléria - Starosvetská mlatba na Kľačanoch


 

21. 6. 2014 Jánske ohne na Kľačanoch 2014

Fotogaléria - Jánske ohne na Kľačanoch 2014V sobotu 21. júna sa v Kľačanoch, na mieste, ktoré si starší obyvatelia pamätajú ako Pľac u Kováča, uskutočnilo Jánske pálenie ohňov. Organizátorom podujatia bolo Občianske združenie Kľačianske dvory v spolupráci s viacerými nositeľmi mena Ján.

Už v sobotu dopoludnia sa začal variť baraní guláš v replike vojenskej poľnej kuchyne spred 1. svetovej vojny. Navarilo sa ho úctyhodných 40 litrov! Účastníci a gratulanti prichádzali na podujatie podvečer. Jánska vatra bola zapálená už pred pol desiatou večer. Počas celého podujatia panovala družná atmosféra, utvrdili sa staré vzťahy a nadviazali sa nové známosti.

Deti aj dospelí mali možnosť potešiť sa s koníkmi, ovečkami či kozičkami a na lúkach nad Borovicou sa pásli podľa svojej obyčaje lane s mladými jelenčekmi.

Na pálenie Jánskych ohňov zavítalo približne 50 miestnych i cezpoľných návštevníkov.

Fotogaléria - Jánske ohne na Kľačanoch 2014


 

3. 8. 2013 Tradičná mlatba na Kľačanoch

Fotogaléria - Tradičná mlatba na Kľačanoch 2013Po minuloročnej premiére zorganizovalo občianske združenie Kľačianske dvory aj v tomto roku ukážku tradičnej mlatby a ďalších, pomaly zabudnutých gazdovských činností. Podujatie sa uskutočnilo v sobotu 3. augusta 2013 v miestnej časti Kľačany. Pre všetkých záujemcov bol vstup voľný.

Na priestranstve pod pamätníkom bola v prevádzke bola historická, vlani sprevádzkovaná mláťačka, tentoraz poháňaná stabilným naftovým motorom. Účastníci sa mohli do diania aktívne zapojiť a vyskúšať si ručné mlátenie obilia cepmi, prácu s rajtárom, mletie obilia na žarnove či dojenie kôz. Veľký úspech mala aj prenosná vyhňa a ukážky kováčskeho remesla. Záujmu sa tešil aj domáci chlieb, ktorý bol priebežne pečený v hlinenej peci. Pristavená vynovená konská brička lákala posedieť a spraviť fotografiu na pamiatku. Deti mali pripravené vhodné krmivo na kŕmenie kozičiek a poníka Atosa, čo s radosťou využívali.

Košatý orech na nádvorí gazdovského domu a pod ním pripravený priestor vytvorili príjemné podmienky na posedenie aj v páľave tohto horúceho slnečného augustového dňa. Na uhasenie smädu bolo okrem čerstvej vody aj chladené, priamo na mieste čapované pivo a nechýbalo ani doma pečené kysnuté pečivo. Záver podujatia sa tak pretiahol až do večerných hodín, kedy sa dolinou niesol spev v sprievode harmoniky. Dal takto symbolickú bodku za vydareným podujatím, ktoré navštívilo približne 100 záujemcov. Prichádzali priebežne počas celého dňa, a boli nielen z našej obce, či blízkeho okolia, ale aj z miest naozaj vzdialených. To bolo pre organizátorov potvrdením záujmu o podujatie a súčasne impulzom pre opakovanie tradičnej mlatby aj v budúcom roku. Už teraz začali uvažovať o doplnení a rozšírení podujatia o ďalšie zaujímavé aktivity.

Fotogaléria - Tradičná mlatba na Kľačanoch


 

22. 6. 2013 Jánske ohne na Kľačanoch

Fotogaléria - Jánske ohne na KľačanochV sobotu dňa 22. 6. 2013 Občianskeho združenia Kľačianske dvory pálili vojany na klačianskych lúkach.

V severných regiónoch Slovenska je výraz vojany dobre známy, inde sa to volá rôzne- Jánske ohne, Ohne Svätojánske, Páliť Vajana, Vajano, Vajanuo, Vajanka, Vajanok.

Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly - zem, voda i oheň. Preto sa zvykli páliť jánske ohne, vatry. Mládež, ženy aj muži na svätého Jána tancovali a spievali okolo vatier, často ich aj preskakovali.

Keďže Jána pripadlo tento rok na pondelok, organizátori z Občianskeho združenia Kľačianske dvory presunuli pálenie vojanov už na sobotný večer 22. 6. 2013.

Na klačianskych lúkach sa nazbieralo nielen raždia, ale aj účastníkov, ktorí spolu hodovali na tradičnom baraňom guláši. Aj vatra sa podarila poriadna. Niekoľko hostí z Prešporku zažilo takéto niečo po prvýkrát v živote.

Kompletná verzia príspevku Jánske ohne na Kľačanoch

Fotogaléria - Jánske ohne na Kľačanoch


 
English version
ÚvodÚvodná stránka