Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kam do okolia - Splavovanie Hrona

Poloha obce Trnavá Hora, v údolí medzi Kremnickými a Štiavnickými vrchmi, predurčuje túto obec ako východiskový bod pre podnikanie skvelých výletov do okolitej prírody, či už formou relaxu, alebo športu. V blízkom okolí obce sa nachádza množstvo termálnych i netermálnych kúpalísk, ako aj vodných nádrží. Obcou preteká rieka Hron, ktorá ponúka priaznivcom vodných športov ideálnu možnosť splavovať ju počas letných mesiacov. Priaznivcom cyklistiky odporúčame nádhernú trasu Kľačianskou dolinou. Za povšimnutie tiež stoja historické pamiatky v okolí, či už zachovalé hrady, zámky a kaštiele, alebo zrúcaniny hradov a historické banské mestečká. Pre obdivovateľov techniky sa v blízkom okolí nachádza niekoľko unikátov, ako napr. štiavnické tajchy, banské múzeum.

Banské mestečká v okolí obce Trnavá Hora
Cykloturistika
Kam na prechádzku či túru
Splavovanie Hrona
Kúpaliská a vodné nádrže v okolí obce Trnavá Hora
Kúpele v okolí obce Trnavá Hora
Hrady, zámky, kaštiele v okolí obce Trnavá Hora


 

Splavovanie Hrona

Splavovanie HronaHron je pre splavovanie jednou z najkrajších lokalít Slovenska. Taktiež sa teší najväčšej obľube medzi vodákmi, pretože spĺňa všetky základné požiadavky pravej vodáckej rieky: dostatočne dlhý tok, primeraný spád, minimum prekážok, ktoré treba obchádzať, atraktívne prostredie a primeraná infraštruktúra. Na rieke sa striedajú pokojné úseky, ktoré majú slabý, či skoro žiadny prúd, s úsekmi so stredne silným prúdom. Pritom sa môžete tešiť výhľadom na okolitú krajinu, prírodu, hrady Šášov, či Revište a vychutnávať si pokoj.

Ešte donedávna splavovali Hron prevažne vodáci organizovaní v športových kluboch a turistických oddieloch, ktoré mali potrebné vybavenie a skúsenosti. Dnes si môže každý záujemca o splav požičať loď v požičovni, ktorá zabezpečí aj dopravu a poradí, čo a ako. Splavovanie sa takto stalo ľahko prístupným aj pre širokú verejnosť. Je to finančne nenáročná, no výborná aktívna dovolenka pre partie priateľov, rodiny s deťmi ale aj netradičná alternatíva firemnej akcie alebo školského výletu.

Začiatočníci by mali svoje prvé pokusy uskutočniť v lete, keď je voda teplá a nemá takú silu. Na začiatku je lepšie použiť nafukovacie kanoe alebo rafty, ktoré sú stabilnejšie a bezpečnejšie ako plastové či laminátové lode. Na vodu je dobré ísť v sprievode skúsenejšieho vodáka alebo sa aspoň informovať na aktuálne podmienky plavby napr. v požičovni.

Úsek stredného Hrona od Zvolena až po Kozmálovskú priehradu je nenáročný tok s dĺžkou vyše 80 km. Nie sú tu žiadne nebezpečné miesta, ani hate, kde by bolo treba prenášať lode. Plavba je plynulá a spestrujú ju len mierne pereje. Človek môže sledovať okolo ubiehajúcu krajinu, ktorej dominujú zrúcaniny hradu Šášov a Revište. Popri tom sa dá kúpať, opaľovať, chytať ryby. A k večeru patrí táborák, gitara a nejaké to pivko. No nie je to príjemne strávený víkend?


 

Vodácka požičovňa Hastrman

Vodácka požičovňa HastrmanVodácka požičovňa Hastrman ponúka jednodňový oddychový splav cez víkend alebo týždeň, expedičný – viac dňový alebo firemný splav spojený s opekačkou a posedením. Sme tu pre Vás a máme prostriedky aby sme vyhoveli všetkým Vaším vodáckym želaniam a požiadavkám. 

Vodácka požičovňa Hastrman patrí medzi menšie požičovne na Hrone, vďaka čomu sú jej prevádzkovatelia viac otvorenejší k vašim požiadavkám a nápadom. Sídli v Šalkovej neďaleko Banskej Bystrice. K ich vodáckej výbave patria plastové lode Vydra, laminátové kanoe, trojmiestne plastové kánoe Samba, 6-miestne rafty Coloradoa a legendárne 9 miestne terénne auto Land Rover Defender 110.

Pozrite si našu stránku www.hastrman.sk, pridajte sa k nám na facebooku, ale hlavne prídite na Hron.

Kontakt:
Andrej Kolárik
tel.: +421 915 814 917
Vodácka požičovňa Hastrman tel.: +421 905 638 825
tel.: +421 915 971 848

E-mail: info@hastrman.sk
Web: www.hastrman.sk
Facebook: www.facebook.sk 


 

Rio Granus - požičovňa lodí

Rio Granus - požičovňa lodí„Prídeš - sadneš - pádluješ - nič neriešiš“ to je heslo Rio Granus - firmy, ktorá sa postará o príjemný splav stredným Hronom. Blízka poloha novej základne Revištskom Podzámčí je najvhodnejšou alternatívou, ako sa vydať na splav z našej obce. Športovo-turistický areál Drevenica sa nachádza v peknom prostredí neďaleko zrúcaniny hradu Revište. Práve tu sa končí väčšina splavov stredného Hrona. Zároveň je to východiskový bod pre 4 až 5 dňové splavy dolného Hrona. V okolí sú organizované aj 1 a 2 dňové splavy a kajakárske kurzy. V areáli je možné parkovať autá, sa ubytovať v kempe alebo v chate a stravovať sa dá v bufete a v Reštaurácii pod hradom.

Rio Granus zabezpečuje komplexnú službu zahŕňajúcu zapožičanie kvalitných lodí a príslušenstva, dopravu lodí aj osôb, vodáckych inštruktorov, ale aj poradenstvo pri plánovaní trasy, aktuálnej splavnosti rieky, prípadne dvojdňové vodácke kurzy. Okrem splavu Hrona firma organizuje aj výlety na iných slovenských riekach, a tiež vodácke zájazdy v Európe. Akcie sú rôzne: od nenáročných letných splavov vhodných aj pre rodiny s deťmi, cez náročnejší rafting na divokej vode, až po expedície určené pre skúsených vodákov. Viac informácií na stránke www.granus.sk.

Kontakt:
RIO GRANUS
web: www.granus.sk
e-mail: kontakt@granus.sk
mobil: flex.w16.gif";);" skypesms="1" skypeaction="drop" skypeid="0" title="Skype actions" class="skype_tb_imgA" id="skype_tb_droppart_0"> +421 905 300 999


 

Votus - požičovňa lodí

Votus - požičovňa lodí Cestovná agentúra Votus zabezpečuje zapožičanie kanoe a nafukovacích raftov a ich prepravu v susednej obci Hronská Dúbrava od mája do septembra. V sezóne 2009 bude sprevádzkované nové vodácke táborisko v Hronskej Dúbrave, ktoré bude poskytovať občerstvenie v bufete. K dispozícií budú aj sprchy, WC a tenisové kurty. K dispozícii je taktiež kemp v Šášovskom Podhradí neďaleko zrúcaniny Šášovského hradu. Na táborisku sú kabínové chemické toalety, bufet, tečúca voda, sprchy s teplou vodou a žľaby na osobné umývanie aj na umývanie riadu. Jednodenné a dvojdenné vodácke výlety sú ideálnou možnosťou ako stráviť víkend v malebnom prostredí rieky Hron.

Kontakt:
telefón: +421 905 387 362 
e-mail: petersebik@centrum.sk


 
English version
ÚvodÚvodná stránka