Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kam do okolia - Hrady, zámky a kaštiele

Poloha obce Trnavá Hora, v údolí medzi Kremnickými a Štiavnickými vrchmi, predurčuje túto obec ako východiskový bod pre podnikanie skvelých výletov do okolitej prírody, či už formou relaxu, alebo športu. V blízkom okolí obce sa nachádza množstvo termálnych i netermálnych kúpalísk, ako aj vodných nádrží. Obcou preteká rieka Hron, ktorá ponúka priaznivcom vodných športov ideálnu možnosť splavovať ju počas letných mesiacov. Priaznivcom cyklistiky odporúčame nádhernú trasu Kľačianskou dolinou. Za povšimnutie tiež stoja historické pamiatky v okolí, či už zachovalé hrady, zámky a kaštiele, alebo zrúcaniny hradov a historické banské mestečká. Pre obdivovateľov techniky sa v blízkom okolí nachádza niekoľko unikátov, ako napr. štiavnické tajchy, banské múzeum.

Banské mestečká v okolí obce Trnavá Hora
Cykloturistika
Kam na prechádzku či túru
Splavovanie Hrona
Kúpaliská a vodné nádrže v okolí obce Trnavá Hora
Kúpele v okolí obce Trnavá Hora
Hrady, zámky, kaštiele v okolí obce Trnavá Hora


 

Hrady, zámky a kaštiele v okolí obce Trnavá Hora

Šášovský hrad (ruina)

Šášovský hrad Zrúcaniny gotického hradu postaveného v 13.storočí a zaniknutého v 18. storočí sa nachádzajú na skalnatom brale nad obcou Šášov nad údolím Hronu v okrese Žiar nad Hronom v nadmorskej výške 320 m.n.m. Hrad v minulosti chránil spolu s hradom Revište cestu spájajúcu banské mestá Kremnicu a Banskú Štiavnicu. Hrad je pomerne dobre prístupný a viditeľný z okolia.

Tip na výlet: Z obce Trnavá Hora je hrad prístupný aj turistickým chodníkom v Štiavnických vrchoch pozdĺž rieky Hron. Hrad sa nachádza na úpatí kopca v dedine Šášov.


 

Kremnica, hrad (zachovaný)

KremnicaKomplex mestský hrad, ktorého časti boli postavené v 13.-15. storočí dnes tvorí národnú kultúrnu pamiatku v centre mesta Kremnice vo výške 550 m.n.m.

Hrad predstavuje národnú kultúrnu pamiatku prístupunú pre verejnosť.

Tip na výlet: Kremnica je prístupná z obce Trnavá Hora želeničnou traťou s množstvom tunelov v Kremnických vrchoch. Hrad sa nachádza v centre mesta.


 

Zvolenský hrad

Zvolenský hradZvolenský hrad zachovaný v pôvodnej neporušenej podobe sa nachádza na vyvýšenej terase neďaleko centra mesta. Centrálnu stavbu tvorí hradný palác štvorkrídlového pôdorysu. Okolo hradu je opevnenie pozostávajúce z viacerých budov. Hrad je prístupný verejnosti so stálou expozíciou a rôznymi výstavami.
V priestoroch zámockej kaplnky sa konajú pravidelné rímskokatolícke bohoslužby.

Tip na výlet: Zvolen je prístupný vlakom zo zástavky Trnavá Hora, alebo Jalná. Hrad sa nachádza v centre mesta.


 

Pustý hrad (ruina)

Na kopci na juhozápad od Zvolena v nadmorskej výške 460 - 560 m.n.m sa nachádza zrúcanina hradu z 13. storočia spustošená v 16. storočí po výstavbe Zvolenského zámku. Hrad je tvorený dvoma starším a vyššie položeným horným a mladším dolným hradom. Bol sídlom provinčnej správy a neskôr župana Zvolenskej stolice.


 

Pustý hrad (Teplica)

Zrúcaniny hradu nad obcou Sklené Teplice v Štiavnických vrchoch v nadmorskej výške 629 m.n.m., o ktorom sa nezachovala žiadna pôvodná zmienka, sa prvý krát písomne spomína až v roku 1456 a po roku 1602 bol zbúraný.


 

Žakýlsky hrad

Zaniknutý hrad, o ktorom nie je známe kto a kedy ho postavil a ani kedy zanikol sa nachádza na kopci Brezový hrad vo výške 812,7 m.n.m. Najkratší prístup na hrad je z obce Podhorie.


 

Staré mesto, Banská Štiavnica

Zakonzervované základy stavieb rozsiahleho zaniknutého hradu slúžiaceho na obranu Banskej Štiavnice z obdobia medzi 13. až 15. storočím ležia v nadmorskej výške 794 m.n.m. na zalesnenom kopci na sever od centra Banskej Štiavnice. Staré mesto predstavuje v súčasnosti zalesnený kopec, od 17. storočia definitívne opustený.
 


 

Starý zámok

Mestský hrad, ktorý vznikol v roku 16. storočí prestavbou gotického halového kostola na renesančnú protitureckú pevnosť sa nachádza v centre Banskej Štiavnice. V súčasnosti je táto národná kultúrna pamiatka Slovenským banským a vlastivedným múzeom.


 

Nový zámok

Protiturecké opevnenie vybudované v rokoch 16. storočí a dnes slovenské banské múzeum aj s expozíciou z obdobia protitreckých bojov sa nachádza v centre Banskej Štiavnice vo výške 600 m.n.m. na kopci v blízkosti cesty vedúcej na niekdajšiu Vindšachtu.


 

Sitno

 Zaniknutý hrad postavený v druhej polovici 13. storočia a prebudovaný v 16. storočí leží na východnej strane vrchu Sitno v Štiavnických vrchoch vo výške 850 m.n.m. Hrad pustol po zničený kuruckými vojskami v roku 1703.


 

Antol, hrad (prestavaný na inú stavbu)

Gotický hrad spomínaný v listinách v 15.storočí, prebudovaný renesančne v 17.storočí. Na jeho mieste a zo zvyškov jeho konštrukcií vybudovaný v roku 1774 kašteľ. V súčasnosti je v ňom poľovnícke múzeum.

Kaštieľ sa nachádza na návrší v obci Svätý Anton (bývalý Antol) v nadmorskej výške 449 m.n.m. neďaleko Banskej Štiavnice.


 

Hrad Revište

Zrúcanina gotického hradu z druhej polovice 13. storočia spustošená v 19.storočí leží vo výške cca 310 m n.m. 4 km na sever od mesta Žarnovica časť Revištské Podzámčie na výbežku Čierneho vrchu pohoria Vtáčnik na pravom brehu rieky Hron.
Hradný ostroh, ktorý poskytuje nezabudnuteľný pohľad na Hronský úval a priľahlú oblasť Štiavnických vrchov je dnes zalesnený starším lesným porastom, jeho svahy sú strmé a pomerne ťažko prístupné.


 


 
English version
ÚvodÚvodná stránka