Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kam do okolia - Cykloturistika

Poloha obce Trnavá Hora, v údolí medzi Kremnickými a Štiavnickými vrchmi, predurčuje túto obec ako východiskový bod pre podnikanie skvelých výletov do okolitej prírody, či už formou relaxu, alebo športu. V blízkom okolí obce sa nachádza množstvo termálnych i netermálnych kúpalísk, ako aj vodných nádrží. Obcou preteká rieka Hron, ktorá ponúka priaznivcom vodných športov ideálnu možnosť splavovať ju počas letných mesiacov. Priaznivcom cyklistiky odporúčame nádhernú trasu Kľačianskou dolinou. Za povšimnutie tiež stoja historické pamiatky v okolí, či už zachovalé hrady, zámky a kaštiele, alebo zrúcaniny hradov a historické banské mestečká. Pre obdivovateľov techniky sa v blízkom okolí nachádza niekoľko unikátov, ako napr. štiavnické tajchy, banské múzeum.

Banské mestečká v okolí obce Trnavá Hora
Cykloturistika
Kam na prechádzku či túru
Splavovanie Hrona
Kúpaliská a vodné nádrže v okolí obce Trnavá Hora
Kúpele v okolí obce Trnavá Hora
Hrady, zámky, kaštiele v okolí obce Trnavá Hora


 

Cykloturistika

Kopcovitý terén Štiavnických a Kremnických vrchov a ich údolie v povodí rieky Hron v okolí obce Trnavá Hora sú obľúbeným a vyhľadávaným prostredím pre cyklistov. Toto prostredie ponúka trasy tak pre málo zdatných príležitostných cyklistov, ako aj pre stredne zdatných cykloturistov, ba dokonca niektoré trasy v kopcovitom teréne sú vhodné pre stredne zdatných horských cyklistov. Dlhé údolie Hrona zas ponúka trasy pre „diaľkových“ cyklistov.

Pre menej zdatných cyklistov odporúčame nenáročná trasu Trnavá Hora – Ihráčske jazero v dĺžke približne 7 kilometrov v smere na obec Ihráč. Smerom na Ihráčske jazero prevláda jemne stúpajúci terén s niekoľkými rovinami. Okolie jazera ponúka príjemný relax. Cesta späť je veľmi príjemná a nenáročná. V prípade záujmu je možné vydať sa na dlhšiu trasu v okolí jazera po lesnej ceste smerom, buď na Kremnicu – Krahule, alebo prejsť do Železnej Breznice.

Zaujímavá je trasa pre horské bicykle z Trnavej Hory cez Jalnú, smerom na Šášovký hrad po lesnej ceste pozdĺž rieky Hron a diaľnice. Trasa je prevažne rovná, po lesnej ceste s výhľadom na obec Trnavá Hora, Pitelová a rieku Hron. Pozdĺž tejto trasy je niekoľko zaujímavých prírodných útvarov – skál. Prostredie Šášovského hradu je vhodné aj na relax.

Náročnejšou trasou je lesná cesta z Jalnej smerom na Močiar, poprípade až do obce Podhorie v Štiavnických vrchoch. Smerom na Močiar prevláda náročnejšie stúpanie. Trasa je v peknom lesnom prostredí pozdĺž potôčika, kde sú aj studničky. V obci Močiar, ako aj v Podhorí sa dá osviežiť v miestnych krčmách.

Pre náročných cyklistov odporúčame dlhšiu trasu z Trnavej Hory cez Ihráč až do Kremnice, s pokračovaním do Krahúľ alebo Turčeka. Nemenej náročnejšia je trasa – okruh z Trnavej Hory cez Banskú Belú do Banskej Štiavnice s návratom cez Sklené Teplice a Žiar nad Hronom. Zaujímavá je aj trasa do Zvolena cez Hronskú Dúbravu, Železnú Breznicu, Tŕnie, Turová a Budču s možnosťou výletu na Zvolenský hrad.

Informácie o ďalších zaujímavých trasách v blízkom okolí obce Trnavá Hora:


Niekoľko ďalších odporúčaných a registrovaných trás v širšom okolí obce Trnavá Hora nájdete na tomto linku:

 • Bystrický okruh: Banská Bystrica (Podlavice) - Riečanské sedlo - Pod Holým vŕškom - Kordíky - Králiky U Ruskov - Chata na Suchom vrchu - Banská Bystrica (Podlavice)
 • Kremnický okruh: Kremnica - Kremnické Bane - Kunešov - Slaská – Kopernica - Lúčky - Kremnica
 • Krahule - Kremnica: Krahule - Skalka - Sedlo Tri kríže - Chata Hostinec - Partizánska dolina - Kremnica (550 m.n m.)
 • Badínska trasa: Badín - Badínsky vodopád
 • Riečanská trasa: Harmanec - Pod Holým vŕškom
 • Prepájacia trasa: Nemce – napojenia na Králický okruh
 • Prepájacia trasa: Banská Bystrica (Skubín) – cez obec Tajov s napojením na Bystrický okruh
 • Králický okruh: Králiky - Mútne - Ortúty - Králiky (Mútne) - Králiky (U Ruskov) - Králiky
 • Cyklotrasa Turček: Kremnica - Rekreačné stredisko Toliar - Partizánska dolina odbočka Krahule - Obrázok - Skalka - Zlatá cesta - Gergoihi tunel - Chata Cabanka - Kordické sedlo - Svršník - Chata Obrázok - Kaltrín - križovatka Krahuľská dolina - Turček - symbolický stred Európy - Krahule - Partizánska dolina odbočka Krahule - Kremnica
 • Okruh okolo Ostrého vrchu: Banská Bystrica (Hušták) - Podlavice - Riečanské sedlo - Laskomer - Banská Bystrica (Hušták)
   

 
English version
ÚvodÚvodná stránka