Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Charakteristika obce

Názov obce: Trnavá Hora, ktorá pozostáva z častí Trnavá Hora, Jalná a Kľačany.
Okres: Žiar nad Hronom
Kraj: Banskobystrický 
Prvá písomná zmienka: rok 1388
Počet obyvateľov: 1 187 (k 31. 12. 2015)  

Trnavá Hora má rozlohu 2 455 ha a rozkladá sa v údolí rieky Hron, na ceste medzi Žiarom nad Hronom a Zvolenom. Na jednej strane chotár obce zasahuje až do Kremnických vrchov - Trnavá Hora leží na južnom svahu a Kľačany ležia vo východnej časti Kremnických vrchov. Na druhej strane obec zasahuje do Štiavnických vrchov - Jalná leží na ich severných svahoch v tesnej doline rieky Hron. Terén obce je prevažne kopcovitý.

Prvá písomná zmienka o Trnavej Hore, Jalnej a Kľačanoch je z roku 1388, v ktorej sa uvádzajú ako príslušenstvo a mýto hradného panstva Šášov. Všetky tri obce sa spojili v r. 1971 do jednej obce Trnavá Hora.

Prírodné danosti vytvárajú dobré podmienky pre rozvoj športových aktivít, ako je najmä turistika, cykloturistika (dostupné sú mestá Banská Štiavnica a Kremnica s priľahlými oblasťami cestovného ruchu) a vodná turistika – priamo obcou preteká splavná rieka Hron. V rámci katastra sa nachádza Prvá detská prázdninová republika Tralaland.

V obci je základná deväťročná škola, do ktorej dochádzajú aj žiaci z okolitých obcí (Pitelová a Hronská Dúbrava). Obec pre svojich občanov zabezpečuje aj prevádzku materskej školy a jedálne. V obci sa tiež nachádza aj ambulancia všeobecného lekára, zubná ambulancia, lekáreň, pošta, kultúrny dom v hornej a dolnej časti obce, niekoľko obchodov a pohostinstiev, barokovo-klasicistický kostol sv. Jána Nepomuckého z roku 1775 a cintorín.

Výraznejšie podnikateľské zázemie v našej obci neexistuje. Aj keď tu žije značná časť podnikateľov, ide prevažne o živnostníkov, väčší podnikateľský subjekt, ktorý by výrazne ovplyvňoval zamestnanosť a ekonomický rozvoj obce, tu nepôsobí.

V obci sú v spolupráci s občianskymi združeniami organizované pravidelné športové a kultúrno-spoločenské podujatia, ako sú súťaže požiarnikov, futbalové turnaje, stavanie mája, hasičský bál, rozsvecovanie vianočného stromčeka. V obci vychádza miestny občasník Trnky.


 
English version
ÚvodÚvodná stránka