Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Starosta informuje

Obecné minimúzeum obce Trnavá Hora má nové exponáty Vytlačiť
 

Obecné minimúzeum obce Trnavá Hora má nové exponáty Obecné minimúzeum obce Trnavá Hora zriadené v lekárskej vitrína z roku 1957 nájdenej v bývalom zdravotnom stredisku má dva nové prírastky.

Prvým a unikátnym exponátom je smaltovaná nástenná tabuľa, ktorá bola umiestnená na priečelí budovy vtedajšieho zdravotného strediska. Tabuľa nesie nápis Okresný ústav národného zdravia Žiar n./ Hronom, Obvodné zdravotné stredisko Trnavá Hora.

Druhým novým exponátom je prvý tranzistorový, cievkový, a na svoju dobu veľkosťou „mini“ magnetofón, ktorý sa vyrábal v rokoch 1966 až 1969. Exponát je aj dnes funkčný. Starší si naň pamätajú ako na veľký hit mládeže na začiatku 70 rokov, pretože bol prenosný. Umožňoval im tak nahrávanie a prehrávanie hudby, kdekoľvek sa im to zapáčilo. Jeho fungovanie bolo možné prostredníctvom 6 kusov „šúlkových“ monočlánkov.

Verím, že časom nám niekto ešte prinesie aj prvý u nás vyrábaný kazetový magnetofón, ktorý mal obchodné pomenovanie „A3“.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Demografia obce Trnavá Hora v roku 2018Vytlačiť
 

Demografia obce Trnavá Hora v roku 2018Nový rok 2019 je príležitosťou pre vyhodnotenie rôznych údajov života obce, medzi ktoré patrí aj demografia. V roku 2018 sa narodilo 8 detí, z toho 4 muži a 4 ženy. Obec Trnavá Hora mala 1232 obyvateľov k 31.12. 2018, čo je viac o 18 obyvateľov v porovnaní z prechádzajúcim rokom 2017. Tento počet obyvateľov ovplyvnilo aj prisťahovanie 37 obyvateľov, úmrtie 13 a odsťahovanie 14 obyvateľov. Obyvateľstvo k 31.12. 2018 tvorí 624 mužov a 608 žien. Podrobnejšie údaje sú v priloženej tabuľke.

Demografia obce Trnavá Hora v roku 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci december 2018Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci december 2018December 2018 sme v našej obci privítali mrznúcim dažďom a poľadovicou v dôsledku čoho sme operatívne zrušili aj pripravovanú akciu Uvítanie deti do života obce, ktorá bola presunutá na neskorší termín. Celý december sme intenzívne informovali občanov o zmene výberu platieb za zber zmesového odpadu, z paušálneho na množstevný, čo prináša občanov zásadnú zmenu v podobe zakúpenia žetónov, ktorými sú označované kukanádoby určené na vysypanie zberovou službou. Príroda nás potrápila aj podobe padania stromov a konárov, či intenzívnym snežením s potrebou jeho odhrnutia z miestnych komunikácii a ich posypom proti šmýkaniu. Prebiehala tiež príprava na vianočné a novoročné sviatky, hasiči postavili a ozdobili vianočné stromčeky v kostole, KD Jalná a na lúke oproti hojdačkovému ihrisku. Úspešne sme zorganizovali vianočné trhy a Mikuláša.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci december 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka