Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Trnavohorská šarkaniáda 2018Vytlačiť
 

Trnavohorská šarkaniáda 2018Počasie ako stvorené na púšťanie šarkanov privítalo v sobotu 6. októbra 2018 na ihrisku Hrable všetkých účastníkov Trnavohorskej šarkaniády. Jasná modrá obloha, hrejivé slniečko - a čo bolo najpodstatnejšie, aj vietor prišiel!

Všetkých 35 zaregistrovaných šarkanov preto lietalo jedna radosť. Raz vyššie, raz nižšie, občas aj po trávniku, občas aj v korunách stromov, raz ovládané malým majiteľom či majiteľkou, raz ocinom či maminou. Aj tentoraz dominovali zakúpené šarkany, mnohé obdivuhodných farieb a tvarov, ale najmä krásne letiace.

Organizátori upustili od súťažného charakteru podujatia, ich cieľom bolo predovšetkým vytvoriť pre deti podmienky pre príjemné strávenie voľného času na čerstvom vzduchu a pri aktivite, ktorá k tomuto ročnému obdobiu patrí. Diplomy boli preto pripravené ako účastnícke a aj malý sladko-slaný balíček dostali všetky zaregistrované deťúrence. Niektoré výkony si však zaslúžili zvláštne ocenenie. Pozornosť organizátorov upútal Lucasko Urgela, ktorý svojho statného šarkanového tátoša ovládal úplne sám, bez pomoci rodičov, a lietal mu naozaj krásne. Šarkan Ninky Koštovej zas lietal naozaj vysoko, a to aj vtedy, keď tatino zabezpečoval fotografie z podujatia a nemohol vypomáhať pri jeho ovládaní. Obaja preto dostali aj malé sladké ocenenie.

Súčasťou podujatia bola aj tentoraz súťaž vo vyrezávaní tekvičiek. Pripravených bolo 30 guľatých tekvíc spolu s materiálom na dotvorenie súťažných exponátov, záujemcov o vyrezávanie bolo 22. Všetky hotové tekvicové strašidielka boli naozaj vydarené a tak bolo veľmi ťažké určiť tú „naj“. Víťazom sa nakoniec stal Samko Halaj, ktorý svoje tekvicové dielo vyhotovil úplne sám.

Počas celej šarkaniády bol deťom aj dospelým k dispozícii teplý čaj, pripravené špekáčiky si deti mohli samé opekať na bezpečných klátikových ohníkoch a všetci mohli ochutnať aj takmer zabudnuté jedlo, zemiaky v šupke, pečené v naozajstnej pahrebe. Pri púšťaní šarkanov viacerí poriadne vyhladli, a tak toto jednoduché občerstvenie dobre padlo.

Viacerí účastníci vyjadrili nádej, že sa šarkaniáda zopakuje aj na budúci rok. Organizátorom, občianskemu združeniu SPOON, zostáva len dúfať, že pri výbere termínu v poradí už deviateho ročníka budú mať rovnako šťastnú ruku, ako pri tomto ročníku, a že počet spokojných účastníkov ešte vzrastie.

Fotogaléria - Trnavohorská šarkaniáda 2018


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka