Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2017Vytlačiť
 

Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2017Zaujímavá a bohatá sobotná prezentácia mlatby obilia a remeselníckej výroby na Kľačanoch pritiahla viac ako 300 zvedavých návštevníkov.

Občianske združenie Kľačianske dvory s podporou Obecného úradu v Trnavej Hore zorganizovalo v sobotu 5.8.2017 ďalší ročník Starosvetskej mlatby a remesiel na Kľačanoch.

Ak počítame aj mlatbu, ktorá sa konala neplánovane v roku 2012, tak to bol už šiesty ročník. Tentokrát to bolo v novom formáte. Nie už iba na jednom dvore, ale jednotlivé stanovištia boli rozložené od začiatku Kľačian až po kultúrny dom. Takýto spôsob dal viac priestoru pre jednotlivé aktivity, návštevníci sa už netlačili všetci iba na jednom mieste. Podľa predbežných odhadov ich tento rok prišlo viac ako 300. Na začiatku bola prezentácia roľníckych činností, rôznych starých strojov a náradia, ale aj množstvo všelijakých maškrtiek a pre deti streľba z luku a gumipušky. Medzi jednotlivými úsekmi, keď hučala mláťačka obilia, vyhrávali a spievali trnavohorskí muzikanti a prišla zaspievať aj pani Paššáková, rodáčka z Oravy so svojim harmonikovým doprovodom.

Ďalej sa prezentovali remeselníci ako hrnčiar, rezbár, kováč, košikár, korytár. Po pár metroch boli k dispozícii dva koníky, ktoré veru nemali veľa času na oddych. Pri kultúrnom dome sa dalo dosýta najesť i smäd zahasiť. Od piatej do šiestej bol vnútri kultúrny program a potom až do noci vyhrávala živá hudba.

Ohlasy návštevníkov potvrdili, že takýto formát akcie má svoje nesporné výhody, a tak i v budúcnosti sa zachová.

Vďaka za odvedenú prácu pri príprave a priebehu patrí všetkým členom občianskeho združenia i jeho sympatizantom a obecnému úradu, ktorý zabezpečil pokosenie potrebných plôch.

Fotogaléria - Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2017

 


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka