Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Spomienka na Juraja Kriváňa (majstra sveta v parašutizme) neďaleko obce Trnavá Hora - LadnoVytlačiť
 

Spomienka na Juraja Kriváňa (majstra sveta v parašutizme) neďaleko obce Trnavá Hora - LadnoPo vlaňajšom odhalení pamätníka majstrovi sveta v parašutizme Jurajovi Kriváňovi, sa v sobotu 7. októbra 2017 konalo druhé spomienkové stretnutie. Oblastný klub Vojenských výsadkárov SK v Banskej Bystrici zorganizoval toto stretnutie na mieste tragédie, neďaleko obce Trnavá Hora - Ladno v blízkosti Bvorcovej lúky, kde Juraj Kriváň zahynul v roku 1960 pri havárii lietadla.

Stretnutia sa zúčastnila aj majsterka športu v parašutizme Helena Mjartanová Kepáková, ktorá na stretnutí prispela zaujímavou spomienkou: „Poznala som Juraja Krivána osobne, ako reprezentanti v parašutizmu sme mali sústredenia v Chrudime v Čechách. Naposledy som s ním bola v roku 1960 na súťaži v Moskve. V sobotu sme mali skákať padákom v Žarnovici, kde v tej dobe organizovali závody na plochej dráhe. V piatok sme mali spolu letieť z letiska Prievidza do Očovej. Ja som bola v robote, keď ma volal Juraj telefónom. Žiadal ma, aby som prišla na letisko, že poletíme skôr, lebo počasie sa zhoršuje. Požiadala som ho, aby do lietadla zobral len moju brašnu s padákom a osobnými vecami, ja že do Očovej pridem v sobotu ráno autobusom. Juraj teda odletel sám, ale do Očovej nedoletel. V sobotu ráno na autobusovej stanici v Prievidzi ma zastavil policajt a požiadal ma, aby som išla na letisko. Tam som sa dozvedela, že Juraj v Očovej nepristál. V prvej chvíli predpokladal, že uletel do cudziny. Vysvetlili sme mu, že to nie je možné a že musel havarovať. Potom sme ho začali hľadať. " Zvyšok tragického príbehu vysvetlilo vyšetrovanie.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka