Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Pred predajňou COOP Jednota v dolnej časti obce Trnavá Hora vznikla oddychovo-relaxačná zóna s bezbariérovým vstupomVytlačiť
 

Pred predajňou COOP Jednota v dolnej časti obce Trnavá Hora vznikla oddychovo-relaxačná zóna s bezbariérovým vstupomPo takmer štyroch rokoch snaženia sa nám podarilo revitalizovať priestor pred vchodom do predajne COOP Jednota v dolnej časti obce Trnavá Hora. Určite si ešte pamätáte, ako tento priestor vyzeral pred úpravou. Bol to priestor na ktorom rástli ihličnaté stromy bez ladu a skladu, niektoré svojou koreňovou sústavou poškodzovali už aj základy budovy.

Čo bolo najhoršie, starý vstup do predajne bol vyložený dlažbou po ktorej sa v kritickej dobe zimy a námrazy dalo pohybovať len pridržiavaním plota. Od začiatku volebného obdobia sme sa snažili dať priestoru novú podobu, ktorá by ho otvorila tak, aby vznikla plocha s lavičkami na ktorej si posedia nielen návštevníci predajne, ale aj deti vracajúce sa zo školy domov, starší občania, ktorí si pri nákupe potrebujú oddýchnuť, a aj fajnšmekri kupujúci v obchode pivko.

A prečo to trvalo až štyri roky? Už v roku 2015 sme sa snažili zákonným spôsobom o výrub nevyhnutnej časti stromov, čo však nedovolilo ochranárske združenie zamerané na ochranu stromov. Nepomohli žiadne argumenty o vybudovaní oddychovej plochy, ktorá bude vysadená okrasnými kríkmi a novými stromami. Potom sa do toho zamotala problematika rozvodnej vodovodnej a plynovej siete a tak sa celá vec stále naťahovala až do doby, keď bolo potrebné opraviť odvody strešnej vody, ktorá bola už roky upchatá a spôsobovala poľadovicu pred dverami predajne.

Paradoxne táto havarijná situácia napomohla vyriešiť problém s výrubom stromov a odtiaľ bol už len malý krok k prebudovaniu celého priestoru na oddychovú zónu s bezbariérovým vstupom, ktorý potešil najmä starších občanov.

Zároveň boli v tomto priestore vysadené dve ozdobné čerešne pilkovité a asi 80 kríčkov bršlena a kríčkových ruží.

Priestor bude postupne ešte dotvorený niečím pre zaujatie detí. Zároveň mám nádej, že na tejto ploche by sa v budúcnosti mohli konať aj malé kultúrne formy stretnutí pre občanov. Osobitne sa teším na čas, keď o pár rokov, keď stromy a kríky budú žiariť rôznymi farbami podľa ročných období.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka