Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Obec Trnavá Hora zriadila minimúzeum predmetov pochádzajúcich z dedičstva občanovVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora zriadila minimúzeum predmetov pochádzajúcich z dedičstva občanovViete, že naša obec zriadila vo vestibule Obecného úradu Trnavá Hora najpravdepodobnejšie najmenšie minimúzeum na Slovensku?

Takto honosne sme nazvali presklenú lekársku skriňu, ktorá slúžila na ukladanie lekárskych nástrojov v dnes, už v zrušenom zdravotnom stredisku. Už sama presklená skriňa, ktorá bola vyrobená v roku 1957 v poľskom Lubline, je historická a po zreštaurovaní v roku 2016 začala slúžiť výstavným účelom. Obec nemá priestory pre zriadenie obecného múzea a tak táto skriňa je základom pre zbierkovú činnosť, ktorou by sme chceli zachovať niektoré fragmenty zo života našej obce a jej obyvateľov.

A tak v obecnom minimúzeum môžete vidieť kufríkový písací stroj z polovice minulého storočia o ktorom si dnešné deti myslia, že je to starý počítač ale bez obrazovky alebo elektrónkové rádio, cestovný pas vojnového slovenského štátu, fotoaparáty na film a prístroj pomocou, ktorého sa z tzv. filmu po ich vyvolaní robili fotografie, kotúčovú magnetofónovú pásku, poštársku peňaženku ale aj 90 ročnú učebnicu občianskej náuky a spoločenskej výchovy „pro zemědělské školy“. Okolie skrinky zdobia nedávno zreštaurované obecné štíty a fotokópia historickej mapy regiónu z obdobia Rakúsko – uhorska poskytnutej rakúskym štátnym archívom.

Novinkou sú zreštaurované skrinkové bicie hodiny, ktoré dodávajú svojím odbíjaním priestorom obecného úradu zvláštnu dnes už nezvyklú atmosféru.

Zvláštnosťou minimúzea je skutočnosť, že väčšina vystavených predmetov pochádza z dedičstva občanov našej obce, ktorých mená sú aj takto zachované.

Obecné minimúzeum môžete vidieť v pracovné dni od pondelka do piatku počas úradných hodín Obecného úradu Trnavá Hora.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka