Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Obec Trnavá Hora zakúpila mulčovaciu kosačkuVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora zakúpila mulčovaciu kosačkuJedným z najväčších letných problémov našej obce je údržba verejných zelených plôch, teda kosenie. Patríme medzi obce, ktoré sa starajú o rozľahlé zelené plochy, ktoré sú vo väčšine prípadov na ťažko dostupných miestach, kde je použitie samopojazdných kosačiek veľmi obmedzené.

Obec už roky tieto plochy v kombinácii s dodávateľskou firmou( 1 až 2 x ročne len dolná časť obce) a občanmi na aktivačných prácach. Je to nekonečný letný príbeh, vykosenie celej obce, včítane častí: Kľačany, horná Trnavá Hora a Jalná by pri 10 koscoch trvalo 15 dní. Naša obec má k dispozícii denne jedného až dvoch koscov. Zeleň v lete je niečo ako sneh v zime – správa sa kalamitne. Len čo niečo pokosíte, hneď vám do toho naprší a o týždeň dva by už bolo potrebné kosiť a to ste ešte nepokosili celú obec. Pre porovnanie: obec Hliník nad Hronom kosí za pomoci výkonnej ale aj cenovo drahou kosačkou zo zberom pokosenej trávy 7 až 9 x ročne.

Po takmer ročnom prieskume, čo trh vhodné ponúka pre naše podmienky, sa obecné zastupiteľstvo rozhodlo zakúpiť mulčovaciu kosačku AS SHERPA 940 XL od nemeckého výrobcu AS Motor za 12 999 €. Ku kúpe nás povzbudila aj skutočnosť, že už 7 rokov ju využíva aj mesto Žarnovica a vyjadrujú s ňou spokojnosť. S novou kosačkou sme už pokosili prvé plochy napr. prameň Ladno, okolie ihriska Hrable, pred farou, pre Domom smútku. Zatiaľ sa učíme ako s takýmto strojom narábať, lebo žiadny stroj bez kvalitnej obsluhy neurobí kvalitnú prácu.

Taktiež musíme vyrovnať mnohé plochy a vyzbierať na nich skaly, aby sa vôbec mulčovacou kosačkou dali kosiť.

Verím, že aj za pomoci nového pomocníka sa v najbližších rokoch zlepší údržba verejnej zelene v našej obci.

 Pavel Kravec, starosta obce


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka