Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Obecné udalosti a spoločenské podujatia - Archív 2018

Obecné udalosti 2018

Nočná cesta rozprávkovým lesom na Kľačanoch pri príležitosti Medzinárodného Dňa DetíVytlačiť
 

Nočná cesta rozprávkovým lesom na Kľačanoch pri príležitosti Medzinárodného Dňa DetíDruhú júnovú noc sa Kľačany stali dejiskom netradičného podujatia. Pri príležitosti Medzinárodného Dňa Detí pripravili pre malých aj veľkých OZ Kľačianske dvory a jeho sympatizanti nočnú cestu rozprávkovým lesom.

Akcia začala o 19:00 spoločnou opekačkou v areáli KD Kľačany. Po zotmení sa postupne približne tridsiatka detí vydala na nenáročnú trať lesom v okolí obce spestrenú rozprávkovými bytosťami a jednoduchými úlohami. Na štart boli deti dopravované na koníkoch, do terénu už museli po vlastných a bez rodičov.

Ako to už v rozprávkach býva, noc patrí zväčša strašidlám a nebolo tomu inak ani na Kľačanoch. Deti museli prejaviť nielen zmysel pre orientáciu a zručnosť, ale tiež prekonať strach z neznámeho. Nakoniec sa všetci, účinkujúci aj malí prieskumníci, výborne zabavili a pri spoločnom ohni si vymieňali skúsenosti z vydareného nočného dobrodružstva. 


 
 

Deň detí na Trnavej Hore 2018Vytlačiť
 

Deň detí na Trnavej Hore 2018Prvá júnová sobota patrila na Trnavej Hore výlučne deťom. Už tradične sa od rána schádzali spolu so svojimi rodičmi, príbuznými a kamarátmi na futbalovom ihrisku Hrable.

Už zo skúseností z minulých ročníkov všetky deti vedeli, že ich prvá cesta má zamieriť k registračnému stánku, aby si potom mohli zasúťažiť a získať všetky pripravené odmeny. Registračné kartičky ubúdali veľmi rýchlo, účasť detí bola tento rok hojná, aj nad všetky očakávania usporiadateľov.

Pre deti bolo pripravených desať zábavných súťažných stanovíšť, za absolvovanie ktorých získali pekné ceny a sladké odmeny. Počas celého dňa si mohli deti užívať nafukovacie atrakcie, povoziť sa na kamióne, džípe, či koni a užívať si nádherné počasie. Miernym sklamaním bola absencia veľkej nafukovacej šmykľavky, ktorú dodávateľ zrušil deň pred konaním podujatia. Deťom to určite vynahradili všetky ostatné atrakcie, včítane adrenalínovej lanovej dráhy.

Celý deň spríjemňovali hudbou, slovom a divadelným predstavením potulní divadelníci z divadla Na traky. Fantastické predstavenie si deti užili v rámci cirkusovej show. Pekné vystúpenie mali aj deti z folklórneho súboru Hronček. Opäť k nám zavítali policajti, ktorí deťom priblížili svoju prácu. Hoci priebeh podujatia narušila letná búrka, boli aj takí, čo vytrvali a za odmenu sa mohli vykúpať vo vytúženej pene od hasičov.

Všetky deti si mohli dosýta vychutnávať chladenú bazovú limonádu, pochutnať si na palacinkách, či vlastnoručne vyrobenom hamburgeri. Dospeláci mali v príjemnom chládku altánku k dispozícii bufet.

K tomu, aby sa všetci v tento krásny deň cítili čo najlepšie, prispeli mnohí. Za finančnú podporu patrí veľká vďaka: Obci Trnavá Hora, Banskobystrickému samosprávnemu kraju, Coop Jednote, spoločnostiam Hermes, PROFE a ZSNP, Kremnickej pekárni a farme Turová.

Veľká vďaka patrí všetkým dobrovoľníkom, bez nadšenia ktorých by podujatie určite nemohlo fungovať, a preto ďakujeme: za prípravu súťažných stanovíšť, za hudobnú produkciu, za prípravu dobrôt v bufete, za maľovanie detí na tvár, za registráciu, prípravu balíčkov, vozenie na koňoch, lanovú dráhu, za pomoc pri príprave a upratovaní ihriska, a pozitívnu energiu organizátorom, venovanú do celej akcie.

Fotogaléria - Deň detí na Trnavej Hore 2018


 
 

Podujatia Občianskeho združenia Kľačianske dvory – jar 2018Vytlačiť
 

Podujatia Občianskeho združenia Kľačianske dvory – jar 2018Občianske združenie organizuje rôzne podujatia počas celého roka. Snáď iba s výnimkou prázdninového mesiaca júla a zimného januára. V jarných mesiacoch tohto roku sa ich už uskutočnilo viacero. V tomto príspevku spomenieme tri z nich a ostatným sa budeme venovať samostatne.

Prvým jarným podujatím bolo jarné upratovanie obce, ktoré každoročne organizuje obec v spolupráci s viacerými spoločenskými organizáciami na svojom území. Na Kľačanoch sme okrem „obvyklých“ miest záujmu tiež oslobodili od tŕnia, chrastia a množstva odpadu prístupovú cestu k Pamätníku SNP. Táto chvojina našla svoje využitie na vatru na Deň víťazstva.

Posledný aprílový deň tradične i na Kľačanoch patrí stavbe mája. Tentokrát to bolo aj s hudbou a tancom. A potešujúci je fakt, že priemerný vek staviteľov mája sa už dostal na úroveň okolo 40 rokov. Boli časy, keď to bolo vysoko cez 55.

Tretím významným podujatím bolo stretnutie občanov Trnavej Hory i blízkeho okolia pri Pamätníku SNP. To bolo 7.5. a zišlo sa tam minimálne pol stovky ľudí všetkých vekových kategórií. Po prednese básne žiakom ZŠ a príhovoroch starostu obce Pavla Kraveca a nášho histórie znalého Jurka Valenta sa vo vatre zúžitkovalo tŕnie a chrastie, čo bolo nakopené počas už spomínaného jarného upratovania obce.

Fotogaléria - Podujatia Občianskeho združenia Kľačianske dvory – jar 2018

Spracoval -JT-


 
 

DHZO Trnavá Hora – Jalná úspešne odštartovala novú sezónu Vytlačiť
 

DHZO Trnavá Hora – Jalná úspešne odštartovala novú sezónuDHZO Trnavá Hora – Jalná odštartovala v sobotu 9.6.2018 novú súťažnú sezónu v hasičskom športe.  V súťaži na Veľkej Lúke sa zúčastnili oba tímy (mužský tím aj ženský tím) v kategórii šport. Ženskému tímu sa darilo lepšie a obsadili 1. miesto. Mužskému tímu sa podarilo obsadiť  krásne 2. miesto. O tom, že sa trnavohorskému hasičskému zboru podarilo úspešne odštartovať novú sezónu svedčí aj fakt, že ocenenia pre najrýchlejšieho prúdara a prúdarku si získali taktiež naši členovia.

Členovi zboru pokračovali v tej istý deň večer na nočnej hasičskej súťaži v Topoľčiankach, kde ženský tím súťažili v kategórii šport aj klasika, mužský len v športe. Ženám sa v športe podarilo obsadiť 3. miesto. V klasike neobsadili stupne víťazov. Mužom sa bohužiaľ útok nepodaril, takže z nočnej hasičskej súťaže si trofej neodniesli.

Na oboch súťažiach sme sa zabavili a máme do zbierky nové zážitky. Najbližšie sa vidíme na našej domácej súťaži, ktorá sa bude konať 23.6.2018, všetkých srdečne pozývame a tešíme sa na vás.


 
 

Členovia Klubu dôchodcov Trnavá Hora sa stretli na podujatí s názvom Čaj o piatejVytlačiť
 

Členovia Klubu dôchodcov Trnavá Hora sa stretli na podujatí s názvom Čaj o piatejV podvečer 26.5.2018 sa konal v Kultúrnom dome v Jalnej večierok s názvom Čaj  o piatej. Bola to spomienka na časy, keď členovia klubu počas svojej mladosti chodievali pravidelne na takéto stretnutia.

K navodeniu atmosféry zaspomínania si na tieto časy prispel aj spevák kedysi veľmi známej skupiny Yonika.

Tohto úspešného podujatia sa zúčastnilo takmer 80 členov klubu dôchodcov, ktorých privítal predseda klubu dôchodcov Ján Slašťan. Na stoloch bolo pripravene sladké občerstvenie od šikovných členiek klubu. V rámci podujatia bola pripravene aj večera po ktorej sa rozprúdila zábava. A kto netancoval, aspoň si zaspieval známe pesničky. Posedenie trvalo do noci a všetci sa rozchádzali v dobrej nálade domov.


 
 

Kľačiansky klub usporiadal badmintonový turnajVytlačiť
 

Kľačiansky klub usporiadal badmintonový turnajV sobotu 12.05.2018 sa v Kľačianskom klube uskutočnil druhý ročník badmintonového turnaja za účasti hráčov nie len z Kľačian, ale aj Banskej Bystrice, Prahy, Zvolena, Žiaru nad Hronom, Trnavej Hory a Jalnej.

Turnaj sa niesol vo veľmi peknom priateľskom a športovom duchu. Prvé miesto vyhrala dvojica M. Kočalka a M. Ambróz (Gero), druhé miesto obsadila dvojica  M. Humená a M. Ambróz a na treťom mieste skončila dvojica M. Humaiová a J. Gero.

Turnaj splnil očakávania zúčastnených. O občerstvenie pre súťažiacich sa postarala rodina Gerovcov.

Turnaj podporila aj obec Trnavá Hora za účasti starostu obce Pavla Kraveca, ktorý turnaj zahájil a  odovzdal ceny víťazom zvolaním Športu zdar.


 
 

Dobrovoľný hasičský zbor Trnavá Hora – Jalná usporiadal tanečnú zábavu svätého FloriánaVytlačiť
 

Dobrovoľný hasičský zbor Trnavá Hora – Jalná usporiadal tanečnú zábavu svätého FloriánaV sobotu 12.5.2018 zorganizovali členovia DHZO Trnavá Hora – Jalná tanečnú zábavu svätého Floriána.

V uplynulých rokoch členovia zboru organizovali v tomto období hasičský ples. Tohto roku sa rozhodli pre zmenu a usporiadali tanečnú zábavu kde do tanca hral DJ Ján Šouc. Pre všetkých zúčastnených bola prichystaná aj bohatá tombolu a samozrejme, že aj o občerstvenie bolo postarané, v šenku bolo čo zjesť aj čo vypiť. Dúfame, že všetkým, ktorí sa aspoň na chvíľu zastavili sa páčilo.


 
 

Viktória Hešková a Jakub Heško z Trnavej Hory získali zlato spolu s juniorský tímom TŠK StellaVytlačiť
 

Viktória Hešková a Jakub Heško z Trnavej Hory získali zlato spolu s juniorský tímom TŠK StellaMajstrovstvá Slovenska v plesových choreografiách, exhibíciách a showdance sa konali v Žiari nad Hronom 12.mája 2018 už po 21. krát.

V silnej konkurencii 6 súťažných tímov zvíťazili členovia Tanečno-športového klubu Stella s choreografiou Taká sa mi páči... Choreografkami a trénerkami je Stella Víťazková a Petra Víťazková. Vo víťaznom dvadsaťčlennom kolektíve tancovali aj Viktória Hešková a Jakub Heško z Trnavej Hory.


 
 

Trnavohorské svište na majstrovstvách SlovenskaVytlačiť
 

Trnavohorské svište na majstrovstvách SlovenskaChlapci a dievčatá z trnavohorského florbalového tímu nakukli v nedávnom období do najvyšších poschodí svojej vekovej kategórie na Slovensku.

Náš florbalový tím odohral uplynulú sezónu 2017/2018 v spolupráci s klubom 1. FBC Zvolen pod spoločným názvom TRNAVOHORSKÉ SVIŠTE FBC ZVOLEN. Pravdou však je, že zo Zvolena nás pravidelne dopĺňal len jeden hráč a tak prakticky celý tím tvorili desaťročné deti z našej obce. Odohrali sme kompletný ročník turnajov organizovaných SZFB v kategórii staršia prípravka zahŕňajúci konfrontáciu s klubmi dvoch krajov. A neobstáli sme vôbec zle. Z 19 zápasov sme 8 vyhrali, 1 remizovali a na našich súperov sme nestačili v 10 prípadoch. Dá sa povedať, že sme so cťou odohrali trochu horší stred tabuľky.

Solídny výsledok v stredoslovenskej súťaži nás kvalifikoval na vyvrcholenie florbalovej sezóny - na Turnaj o pohár prezidenta SZFB, čo sú akési neoficiálne majstrovstvá Slovenska. Odohral sa v dňoch 11. - 13. mája 2018 v novej športovej hale v Trenčíne. V často dych berúcej atmosfére sa ho zúčastnilo 24 družstiev z celého Slovenska, mohutne povzbudzovaných početnými fanklubmi rodičov a podporovateľov svojich klubov.

My ako nováčik sme sa prišli hlavne učiť a hľadať motiváciu pri sledovaní dlhodobo koncepčne pracujúcich tímov našich súperov. No i tak náš výsledok nebol najhorší. Konečné 17. miesto za 3 výhry a 4 prehry s vyrovnaným skóre 56:56, je pre nás v tejto konkurencii veľkým prísľubom do ďalšej práce. V prehratých súbojoch sme ani raz nezaostali o viac ako 4 góly a výsledkovo sme za sebou nechali aj tri bratislavské a jeden košický tím. Zvlášť okamihy po poslednom hvizde záverečného zápasu o umiestnenie proti súperom zo Sabinova, ktorý sme spoločným tímovým úsilím otočili zo stavu 1:5 na 6:5, sme si dokonale užili. Rozhodujúci gól strelil v predĺžení Timko Kravec. Naším najlepším strelcom a hlavným motivátorom bol kapitán Šimon Dobrovodský. Najužitočnejším hráčom pre tím zasa obranca Šimon Grassl.

Vedenie nášho florbalového tímu si vysoko cení názory, ktoré v Trenčíne zazneli na našu adresu. Veď v konkurencii družstiev z okresných a krajských miest sme vychádzali zo suverénne najmenšej hráčskej základne, prakticky len z detí našej obce. Pozornému oku florbalových odborníkov neunikla naša dlhodobá a trpezlivá práca s mladou generáciou, postrehnuteľná v rozvahe a prejavoch florbalového talentu v rozhodujúcich momentoch jednotlivých zápasov.

Uplynulé obdobie bolo pre florbal na Trnavej Hore veľkou školou skúseností a príležitosťou zmerať si sily s najlepšími. Dlhodobú podporu dostávame od obecnej samosprávy a vedenia Základnej školy v Trnavej Hore. Nemenej dôležitá je pre nás aj aktívna spolupráca s rodičmi vážiacimi si tréningovú pravidelnosť a systematickosť pohybového rozvoja svojich detí. Fakt, že v súčasnosti v tréningovom procese zameranom na základy florbalu pracujeme už aj s druhou, mladšou skupinou detí, dáva pozitívny signál do blízkej budúcnosti.

Tomáš Dobrovodský, vedúci družstva

 

http://sviste.prozone.sk

Foto a výsledky z Turnaja o Pohár prezidenta SZFB

Samostatný nájazd v atmosfére turnaja

Reportáž v Novinách TV JOJ so zábermi našich 13.5.2018 (reportáž začína v čase 31:50)


 
 

Stavanie Mája 2018 v obci Trnavá HoraVytlačiť
 

Stavanie Mája 2018 v obci Trnavá HoraV pondelok 30.4.2018 sa v obci Trnavá Hora konalo už tradičné stavanie Mája. Celú akciu mali v réžii členovia DHZ Trnavá Hora - Jalná.

Už v nedeľu boli zahájené prípravy, aby všetko prebehlo tak, ako bolo naplánované. V pondelok sa už v doobedňajších hodinách zišli niektorí členovia DHZ pri požiarnej zbrojnici, aby pomáhali pri varení guľášu „guľáš majstrom“ Vladkovi Abrahámovi, Števkovi Krajčovi a Milankovi Bartovi, st. Guľáš bol výborný, tak ako po minulé roky.

Poobede sa pripojili aj ostatní členovia k prípravám. Nachystali šenk a stanovištia jednotlivých disciplín pre deti, medzi ktoré patrili - spájanie a rozpájanie hadíc, striekanie z džberoviek na terč, dráha z pneumatík, hádzanie loptičiek do draka a slalomová dráha s podlezom. Na každom stanovišti boli určení členovia DHZ, ktorí sa venovali deťom pri plnení disciplín. Okrem „hasičských“ stanovíšť sa deti mohli povoziť na koníkoch, ktoré doviedol Miloš Žbirka spolu s Alessiom Di Carlom. Taktiež si mohli dať nakresliť nejaký pekný motív na tváričku našou Dominikou Neuschlovou. Samotnému postaveniu mája predchádzalo vystúpenie detí zo Základnej školy v Trnavej Hore pod vedením Dominiky Gazdíkovej. O hudbu a ozvučenie ako také sa postarali Jakub Kravec a Dominik Žiak. Sprievodné slovo počas celej akcie mala Lenka Ihradská, zástupkyňa starostu obce.

Po postavení mája sa deti mohli naplno venovať spomenutým disciplínam, jazde na koníkoch, maľovaniu na tvár a v neposlednom rade sa mohli previezť na hasičskej ávii počas okružných jázd po obci, ktoré zabezpečoval vodič - strojník, Miroslav Bernáth.

Dúfame, že sa všetkým na tohtoročnom stavaní mája páčilo a veríme, že na budúci rok opäť prídu medzi nás. Na záver by sme radi vyslovili veľké ĎAKUJEME Vladkovi Abrahámovi, Števkovi Krajčovi, Milankovi Bartovi st., Milošovi Žbirkovi, Alessiovi Di Carlovi, Dominike Gazdíkovej, Jakubovi Kravecovi, Dominikovi Žiakovi a Lenke Ihradskej, pretože aj oni majú veľkú zásluhu na úspešnosti tejto akcie! V neposlednom rade patrí veľká VĎAKA aj pánovi Poláčekovi, ktorý zabezpečil stromy na tohtoročné máje!

Fotogaléria - Stavanie Mája 2018 v obci Trnavá Hora

 


 
 

Posvätenie kaplnky Zmŕtvychvstania Pána na Farskom úrade v Trnavej HoreVytlačiť
 

Posvätenie kaplnky Zmŕtvychvstania Pána na Farskom úrade v Trnavej HoreNa Veľkonočný pondelok 2. apríla 2018 sa v obci Trnavá Hora udiala milá slávnosť. V priestoroch budovy farského úradu bola posvätená kaplnka Zmŕtvychvstania Pána.

Kaplnka vznikla prestavbou jednej z prízemných farských miestností v priebehu niekoľkých týždňov, prostredníctvom rúk ochotných dobrovoľníkov  a pod dohľadom Božej prozreteľnosti.

Už na prvý pohľad kaplnka zaujme svojím vzhľadom, výzdobou a zariadením interiéru, ktoré v sebe ukrývajú odkazy na mnohé symboly viery vytvárajúcimi v návštevníkovi kaplnky pocit meditatívneho pokoja.  Nechýbajú ani relikvie dvoch známych slovenských blahoslavených sestry Zdenky Schelingovej a Titusa Zemana.

Kaplnka bude slúžiť ako miesto stíšenia sa a hľadania pokoja v modlitbe pre kňazov, farníkov a príležitostných návštevníkov fary. S myšlienkou vytvorenia kaplnky prišiel správca farnosti Andrej Darmo.  Posvätil ju dekan Ján Flajžík zo Žiaru nad Hronom počas svätej omši za účasti všetkých, ktorí sa na vzniku kaplnky podieľali.


 
 

Druhý literárny večer v KD Trnavá Hora - KľačanyVytlačiť
 

Druhý literárny večer v KD Trnavá Hora - KľačanyV sobotu 24.3.2018 sa konal v poradí už druhý Literárny večer, ktorého cieľom je prinášať poslucháčom čítanie literatúry so zaujímavými témami, autormi a inými osobitosťami písaného slova.

Témou druhého literárneho večera  bola, nie tak dávna, havária atómového reaktora v Černobyle, ktorá je tragickou dejinnou udalosťou, poučením a výstrahou ľudstvu, že nie vždy dokáže to čo vytvorí vo svoj prospech ovláda tak, aby sa mu to nevymklo z rúk. Dvadsiatka hostí si vypočula pútavé rozprávanie Jána Tomčiaka, ktorý nedávno navštívil so skupinou Kľačancov Černobyľ.

Rozprávanie bolo úvodom k čítaniu z knihy Živá sila autora Sergeja Mirneho, ktorý v diele zhrnul autentické zážitky z vojenskej služby, v rámci ktorej bol nasadený ako jeden z tisícov sovietskych vojakov na likvidáciu následkov tejto ekologickej katastrofy. Úryvky boli čítané v ruskom i slovenskom jazyku. Korením večera bolo premietanie fotografií priamo z Černobyľskej oblasti a mŕtveho mesta Pripjať, ktoré boli zhotovené pri poznávacej výprave Kľačancov do tejto lokality na jeseň 2017.

spracoval Peter Fabok


 
 

Výročná členská schôdza Dobrovoľného hasičského zboru Trnavá Hora - JalnáVytlačiť
 

Výročná členská schôdza Dobrovoľného hasičského zboru Trnavá Hora - JalnáDňa 16.2.2018 sa konala výročná členská schôdza Dobrovoľného hasičského zboru Trnavá Hora – Jalná. Výročná členská schôdza sa uskutočnila v súlade so stanovami Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky.

Na výročnej členskej schôdzi sa prerokovala správu o činnosti a správa o hospodárení DHZ za rok 2017. Ďalej sa na výročnej členskej schôdzi navrhlo a schválilo nové zloženie členov výboru DHZ, plán činnosti a plán úloh DHZ na rok 2018 a vykonalo sa povýšenie našich členov do vyšších hodností.

V diskusii starosta obce Pavol Kravec poďakoval členom DHZ za ich prácu, ktorú vykonávajú v obci, a takisto im bol odovzdaný Pamätný list z Územného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Žiari nad Hronom pri príležitosti 95. výročia založenia Zemskej hasičskej jednoty na Slovensku.

Diskusia prebiehala do neskorých večerných hodín. Nakoniec sme sa v dobrej nálade rozišli a popriali si splnenie všetkých našich stanovených cieľov na rok 2018.

Fotogaléria - Výročná členská schôdza Dobrovoľného hasičského zboru Trnavá Hora - Jalná


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka