Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Obecné udalosti a spoločenské podujatia - Archív 2017

Trnavohorské svište v krajskej súťaži starších prípraviekVytlačiť
 

Trnavohorské svište v krajskej súťaži starších prípraviekFlorbal je hra, ktorá si hlavne v poslednom období získava veľkú popularitu medzi mladou generáciou. Je atraktívna, nenákladná a jej dlhodobý tréningový proces pomáha vhodne rozvíjať individualitu a všestranné pohybové formovanie detí. Na tomto princípe pracujeme s podporou rodičov a pod odborným trénerským vedením niekoľko rokov s deťmi aj v našej obci.

V tomto školskom roku sa chlapcom a dievčatám z florbalového tímu Trnavohorské svište darí dostávať do povedomia názov našej obce Trnavá Hora v súťaži starších prípraviek, ktorá sa hrá v rámci celého stredoslovenského regiónu. Súťaž prebieha pod hlavičkou Slovenského zväzu florbalu a v spolupráci so zvolenským florbalovým klubom, z ktorého nás traja hráči dopĺňajú, v nej vystupujeme pod spoločným názvom TRNAVOHORSKÉ SVIŠTE FBC ZVOLEN.

Vo vekovej kategórii 9 a 10 ročných ešte nejde o klasickú dlhodobú súťaž, hrá sa turnajovým spôsobom, nevedie sa tabuľka a samotné turnaje sa taktiež nevyhodnocujú. U detí je kladený dôraz najmä na rozvoj pohybovej aktivity, základy hernej spolupráce a budovanie tímového ducha. No i tak je niekedy v priebehu zápasov potrebné prebrať na seba zodpovednosť a v samostatnom nájazde, zoči-voči súperovmu brankárovi a pred zrakmi desiatok divákov, zúročiť natrénované skúsenosti.

V priebehu jesene sme sa zúčastnili dvoch turnajov v Žiline a v Banskej Bystrici. Na prvom sme zbierali skúsenosti a v oslabenom zložení sme v troch zápasoch podľahli súperom zo Žiliny a Oravy. Na druhý turnaj, ktorý sa uskutočnil 17. 12. 2017 v Banskej Bystrici sme sa už zodpovedne pripravili a v plnej sile, kedy sa chlapci striedali v troch útokoch, sme zasa nedali našim súperom šancu my.

Naše výsledky posledného turnaja tohto roka boli nasledovné:

 • TRNAVOHORSKÉ SVIŠTE FBC ZVOLEN - Meteníci Likavka 7 : 3 (5:1, 0:1, 2:1), Góly svišťov: Mirko Ivan 3, Šimon Dobrovodský 2, Jakub Lupták 2
 • TRNAVOHORSKÉ SVIŠTE FBC ZVOLEN - BCF Dukla B. Bystrica 8 : 3 (5:2, 3:1, 0:0), Góly svišťov: Šimon Dobrovodský 5, Jakub Lupták 2, Šimon Grassl 1
 • TRNAVOHORSKÉ SVIŠTE FBC ZVOLEN - FbK Turany 8 : 2 (3:0, 2:1, 3:1), Góly svišťov: Jakub Lupták 2, Šimon Grassl 2, Timotej Kravec 1, Adam Košta 1, Šimon Dobrovodský 1, Mirko Ivan 1

V našom športovom nadšení sme otvorení aj prípadným novým posilám, preto ak vás náš prístup zaujal, určite príďte so svojimi ratolesťami na jeden z našich štvrtkových tréningov.

V projekte Trnavohorské svište nás aj v roku 2017 podporovala obec Trnavá Hora a Základná škola v Trnavej Hore. Ďakujeme.

Viac informácií o nás sa môžete dozvedieť na stránkach www.sviste.prozone.sk.

Videogaléria:

Spracoval: Tomáš Dobrovodský, vedúci družstva


 
 

Koncoročné posedenie členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora 2017Vytlačiť
 

Koncoročné posedenie členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora 2017Na posedení, ktoré sa konalo v piatok 29.12.2017, sa stretlo 65 členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora, aby spoločne oslávili koniec roka. Posedenie začalo príhovorom predsedu klubu Jána Slašťana, ktorý zhrnul činnosť uplynulého roka.

Rok 2017 bol bohatý na rôzne zájazdy (Spišský hrad, Čierny Balog počas akcie Deň stromu, vianočné trhy v Krakove), podujatia (divadelné predstavenia vo Zvolene, tanečné divadlo v Banskej Bystrici) a spoločenské aktivity (posedenia pri rôznych príležitostiach, jarné upratovanie obce). Tento rok sa niesol aj v duchu oslavy 10. výročia Klubu dôchodcov Trnavá Hora. Predseda klubu na záver svojho príhovoru zablahoželal aj jubilantom.

Ďalší príhovor mal starosta Pavel Kravec, ktorý vyjadril podporu klubu a vďaku za našu doterajšiu spoločenskú činnosť. Zhrnul to slovami, že kedykoľvek sme boli oslovení pri rôznych akciách vždy sme boli ochotní prispieť svojou činnosťou.

Tohtoročnú kapustnicu varili naši dôchodcovia „traja Jánovia“ a to Ján Slašťan, predseda klubu Ján Slašťan a Ján Truben. Členky klubu dôchodcov tak ako aj po iné roky priniesli sladké koláčiky a slané dobroty. Spolu so živou hudbou z Kremnice bolo posedenie ukončené vo večerných hodinách už pomaly tradičnou pesničkou Tichá noc, svätá noc.

Fotogaléria - Koncoročné posedenie členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora 2017


 
 

Zájazd členov Klubu dôchodcov do KrakowaVytlačiť
 

Zájazd členov Klubu dôchodcov do KrakowaV stredu 6. decembra 2017 sa seniori z Klubu dôchodcov Trnavá Hora zúčastnili zájazdu do poľského Krakowa. Čakala ich prehliadka gotického hradu Wawel aj návšteva Kostola svätého Petra a Pavla. Návštevu v Poľsku si nenechalo ujsť 49 dôchodcov.

Ako prvá ich v poľskom meste čakala prehliadka gotického hradu Wawel – okruh Kráľovské komnaty. Sprievodca na hrade našim seniorom rozpovedal legendu o princovi Krakovi, ktorý zabil draka. Mesto tak po sebe pomenoval Krakow.

Ďalšou zastávkou našich seniorov bola Katedrálna bazilika svätého Stanislava a svätého Václava. Tu si pozreli krypty slávnych poľských osobností ako Adam Mickiewicz, Frederyk Chopen či Lech Kaczynsky. Práve s nimi sú spojené spomienky na hudbu i čítanie kníh. Po prehliadke baziliky sa naši dôchodcovia presunuli ku Kostolu svätého Petra a Pavla a na záver ukončili spoločnú prehliadku Krakowa návštevou „Rynek Glowny“.

Fotogaléria - Zájazd členov Klubu dôchodcov do Krakowa

Spracovala: Helena Luptáková


 
 

Badmintonový turnaj na KľačanochVytlačiť
 

Badmintonový turnaj na KľačanochV sobotu 2.12.2017 sa uskutočnil v Kľačianskom klube (zrekonštruovaná budova prenajatého kultúrneho domu v Kľačanoch) prvý ročník badmintonového turnaja za účasti hráčov z Trnavej Hory, Jalnej, Banskej Bystrice, Prahy, Zvolena, Žiaru nad Hronom a samozrejme aj z Kľačian.

Po dramatických bojoch so skvelou športovou náladou a odhodlanosťou vyhrať, nakoniec turnaj skončil víťazstvom dvojice Martin Ambróz a Mária Humená. Druhé miesto obsadil pár Peter Nemec a Terezka Faboková a tretie miesto obsadila dvojica Jozef Gero a Monika Humaiová. Nevďačné štvrté miesto, ktoré sa v klube vyhlasuje, obsadila dvojica Zuzka Mašlárová a Vladka Turčanová. Turnaj sa vydaril a ďalšie pokračovanie bude v lete 2018.

Spracoval: Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Mikulášska kontrola detí na KľačanochVytlačiť
 

Mikulášska kontrola detí na Kľačanoch 2017S miernym predstihom oproti iným dedinám prišiel Svätý Mikuláš so svojou suitou na Kľačany už v nedeľu večer 3.12.2017. A prišiel pekne poctivo po starosvetsky do každého domu, kde bývajú deťúrence vhodného veku.

V patričnom ustrojení, bez potreby lepiť si falošnú bradu a fúzy. Keďže sa jeho príchod podarilo celkom dobre utajiť, prekvapenie bolo u mnohých nefalšované. Smiech a krik sa striedal aj s plačom a slzičkami, lebo to čertisko bolo fakt hrôzostrašné. Ešte šťastie, že to anjelik dokázal vždy dať do poriadku. Posypanú cestu prikryla popoludní nová vrstva snehu, a tak prepravu Mikuláša od domu k domu zabezpečovali sane s konským poťahom. Zabávali sa dobre deti aj dospelí, veď v servisnom tíme bolo okrem poníka Athosa deväť ďalších dospelákov. Takže každý účinkujúci mal k dispozícii troch „pucflekov“. Jednoznačný uzáver z tohto podujatia: vrátiť sa k tejto starej forme, ktorá má svoje neprekonateľné čaro. A najmä, keď vyjde také počasie, ako tento rok.

Fotogaléria - Mikulášska kontrola detí na Kľačanoch

Spracoval: -JT-


 
 

Stolnotenisový turnaj v Kľačianskom klube v KľačanochVytlačiť
 

Stolnotenisový turnaj v Kľačianskom klube v KľačanochDňa 18.11.2017 sa uskutočnil v Kľačianskom klube v Kľačanoch stolnotenisový turnaj.

Turnaja sa zúčastnili 16 hráčov nie len z obce Trnavá Hora, ale aj z okolitých obcí a miest (Žiar nad Hronom, Zvolen, Železná Breznica a Ihráča. V ženskom zastúpení sa turnaja zúčastnila aj majsterka Slovenska do 62 rokov Anna Volková zo Žiaru nad Hronom. Najmladším účastníkom bol žiak 4.ročníka Základnej školy Trnavá Hora Jakub Ľupták.

Výsledky dvojhra: 1. miesto: Ján Jób (Žiar nad Hronom), 2. miesto: Ľubomír Hanuška (Trnavá Hora), 3. miesto: Ján Donoval (Železná Breznica) a 4. miesto: Jozef Gero (Trnavá Hora, časť Kľačany)

Výsledky štvorhra: 1. miesto: Jozef Gero a Ján Donoval, 2. miesto: Ľubomír Hanuška a Ján Kostrian, 3. miesto: Jozef Fekiač a Michal Macko, 4. miesto: Ján Jób a Robert Valo.

Organizátori akcie sú vďačný obci Trnavá Hora za podporu a zakúpenie pohárov na tento vydarený turnaj.

Fotogaléria - Stolnotenisový turnaj v Kľačianskom klube v Kľačanoch


 
 

Uvítanie detí do života v obci Trnavá HoraVytlačiť
 

Fotogaléria - Uvítanie detí do života v obci Trnavá HoraOd začiatku roka 2017 do novembra sa počet obyvateľov obce Trnavá Hora rozrástol o 8 novonarodených detí. Pri tejto milej príležitosti zorganizoval obecný úrad v nedeľu 19. novembra ich slávnostné uvítanie do života.

Nedeľné popoludnie otvoril slávnostným príhovorom starosta obce Pavel Kravec. Privítal prítomných rodičov a príbuzných a poblahoželal k prírastkom v rodinách. Pekný kultúrny program si pripravili žiaci ZŠ Trnavá Hora pod vedením učiteľky Veroniky Urgelovej. Nasledovali, gratulácie, zápis do kroniky a taktiež odovzdanie finančného príspevku od obce. Príjemné popoludnie sa potom nieslo v neformálnej priateľskej atmosfére, s ochutnávkami výborných domácich koláčov, ktoré zabezpečili ochotní rodičia, či starí rodičia. Detičky si ako obvykle zapózovali v nádhernej kolíske.

Deťom želáme pevné zdravie, trpezlivých rodičov, veľa lásky  a veríme, že v našej obci prežijú krásne detstvo!

Fotogaléria - Uvítanie detí do života v obci Trnavá Hora

Spracovala: Zuzana Dobrovodská

 

 


 
 

Obec Trnavá Hora získala 4. miesto v súťaži ZlatýErb.sk 2017Vytlačiť
 

Obec Trnavá Hora získala 4. miesto v súťaži ZlatýErb.sk 2017Obec Trnavá Hora získala 4. miesto v súťaži ZlatýErb.sk 2017 v kategórii o najlepšiu webovú stránku obcí. Webové stránky sa hodnotia podľa viacerých a náročných kritérií, ktoré reflektujú metodiku MV SR vydanú pre fungovanie webov. Ide nielen o vzhľad stránky, prehľadné usporiadanie, povinné zverejňovanie dokumentov, ale aj o ich obsah.

Súťaž bola vyhodnotená v rámci medzinárodného kongresu ITAPA (informačné technológie a verejná správa) v stredu 15. 11. 2017. Naša obec sa v tejto súťaži už roky umiestňuje na popredných miestach a celkovom bola 4 kát vyhodnotená na prvom mieste a to v rokoch 2011, 2013, 2015 a 2016. Na 2. mieste sa umiestnila v roku 2012 a 4. miesto získala v 2010. V roku 2014 sme sa umiestnili na 5. mieste. Stránka bola po prvýkrát v súťaži v roku 2008 (8. miesto).

Za dosiahnutý úspech patrí veľké poďakovanie administrátorovi našej web stránky www.trnavahora.sk Miroslavovi Bahledovi.


 
 

Od založenia rímskokatolíckej farnosti v Trnavej Hore uplynulo 250 rokovVytlačiť
 

Fotogaléria - Od založenia rímskokatolíckej farnosti v Trnavej Hore uplynulo 250 rokovV nedeľu 5. 11. 2017 si spoločenstvo veriacich Trnavej Hory, Jalnej, Kľačian, Ladna, Hronskej Dúbravy, Hronskej Breznice a Pitelovej - časť Dolina, pripomenulo 250. výročie založenia rímskokatolíckej farnosti Trnavá Hora.

Oslavy tohto jubilea sa začali slávnostnou svätou omšou v Kostole svätého Jána Nepomuckého v Trnavej Hore. Celebroval ju biskupský vikár pre katechézu a novú evanjelizáciu Marián Bublinec a koncelebroval súčasný správca farnosti Andrej Darmo.

Na slávnostnú omšu prijali pozvanie aj hostia, a to starosta obce Trnavá Hora Pavel Kravec, pedagógovia zo Základnej školy v Trnavej Hore a Materskej školy v Trnavej Hore, členovia Klubu dôchodcov Trnavá Hora, hasiči domáceho DHZO Trnavá Hora - Jalná, členovia TJ Sokol Trnavá Hora, OZ SPOON a OZ Kľačianske dvory.

Po omši boli všetci prítomní pozvaní na spoločný obed a spoločenský program do Kultúrneho domu Jalná. Obed bol pripravený z jedál, ktoré vo svojich „batôžkoch“ priniesli veriaci. Po obede mladí moderátori Zuzka Hešková a Danko Mikláš uviedli ďalší program.

V rámci kultúrneho programu, Margita Žiaková v skratke odprezentovala 250-ročnú históriu farnosti a svoje spomienky na farnosť Trnavá Hora pripojil aj bývalý správca farnosti Ján Holbík. O súčasnom živote farnosti, aktivitách pre deti, mládež, rodiny a starších hovoril Pavol Kravec. V programe vystúpil aj študent Konzervatória v Bratislave Rastislav Sumega, ktorý zahral na gitare niekoľko klasických hudobných diel. Na konci programu čakalo všetkých prekvapenie v podobe maxitorty, ktorú rozkrojil Branislav Koppal, generálny vikár Banskobystrickej diecézy.

O sedemnástej hodine bola za hojnej účasti farníkov v Kostole svätého Jána Nepomuckého vyložená Najsvätejšia oltárna sviatosť. Spolu s duchovným otcom Andrejom Darmom farníci pred ňou ďakovali za 250 rokov trvania spoločenstva veriacich a vyprosovali Božie požehnanie pre všetkých obyvateľov obcí patriacich do farnosti Trnavá Hora, veriacich aj neveriacich.

Farnosť Trnavá Hora (do roku 1955 oficiálny názov - farnosť Jalná) vznikla v roku 1767 za vlády Márie Terézie, kedy z rozhodnutia ostrihomského arcibiskupa so sídlom v Trnave boli Jalná, Trnavá Hora a Ladno odčlenené od svätokrížskej farnosti, do ktorej dovtedy patrili. V roku 1782 bola k farnosti pričlenená Hronská Breznica (Dúbrava) a v roku 1953 Kľačany (dovtedy filiálka jastrabskej farnosti). Patrónom farnosti je sv. Ján Nepomucký. Obraz svätca od budapeštianskeho maliara László Kimnacha z roku 1884 je na hlavnom oltári vo farskom kostole. Za 250 rokov trvania farnosti v nej pôsobilo 27 kňazov. Prvým kňazom bol Ján Patrik (od r. 1767 do r. 1780), najdlhšie pôsobiacim Ján Ondruš (od r. 1938 do r. 1973). Od 1. 7. 2016 pôsobí v tejto farnosti Andrej Darmo.

Fotogaléria - Od založenia rímskokatolíckej farnosti v Trnavej Hore uplynulo 250 rokov

Spracovala: Margita Žiaková


 
 

Zmierenie nad hrobmi v obci Trnavá HoraVytlačiť
 

Zmierenie nad hrobmi v obci Trnavá HoraBolo to v januári 2016, keď sa na obec Trnavá Hora obrátil Marco Kreyer z Nemeckej spolkovej republiky so svojou žiadosťou o pomoc. Hľadal informácie o smrti a mieste posledného odpočinku svojho starého otca, Josefa Kreyera.

Marco Kreyer sa po desaťročiach mlčania pokúsil, ako sám napísal: „priniesť svetlo do temnoty“ rodinnej histórie. Ako vnuk nepoznal svojho starého otca. Vlastne, nepoznal ho ani vlastný vtedy len dvojročný syn. Bolo to 26. marca 1945, kedy rodina dostala z veliteľstva správu o smrti syna, manžela a otca Josefa Kreyera, dvadsaťročného obyvateľa bavorského Baunachu.

Ako mi to v prvých správach priblížil Marco, rodina po mieste skonu dlho nepátrala. V nemeckých evidenciách bolo miesto smrti mylne označené. Avšak, výsledkom nášho spoločného bádania bolo napokon zistenie, že obergefreiter Josef Kreyer skutočne padol v našej obci 18. marca 1945. Tu bol tiež do roku 1990 pochovaný. Vtedy boli nemeckí vojaci z poľného cintorína na základe rodiacej sa medzištátnej zmluvy exhumovaní a prevezení na nemecký vojenský cintorín.

Rodina mala, okrem rozuzlenia nejasností, ešte jednu túžbu. Osobne navštíviť miesto, kde vyhasol život ich otca a starého otca. Dňa 30. októbra tohto roku sa im to podarilo.

Rodina Josefa Kreyera, syn s manželkou, vnučka a vnuk, navštívili našu obec. Vďaka ochote obecného farára Andreja Darma si rodina mohla prezrieť Kostol svätého Jána Nepomuckého. Na obecnom úrade rodinu srdečne privítal starosta obce Pavel Kravec, ktorý predstavil obec a jej fungovanie. Došlo tu k zaujímavému stretnutiu generácií. Na jednej strane syn vojaka nemeckého wehrmachtu, na druhej strane syn účastníka SNP. Predmetom rozhovoru však boli čisto mierové, priateľské témy obyčajných ľudí. Ľudí nezaťažených vojnou a jej hrôzami.

Udalosti druhej svetovej vojny sa nám zdajú byť z roka na rok vzdialenejšie a čoraz menej uchopiteľné. Často ich považujeme za uzavretú kapitolu dejín, ktorá sa nás nijakým spôsobom nedotýka. Pre rodinu pána Kreyera bola dlhé roky spojená s neznámym osudom ich predka. Strašné udalosti vojny uzavrel pán Kreyera až v predvečer Dušičiek pri hrobe svojho otca na nemeckom cintoríne vo Važci. Sedemdesiatdva rokov po jeho smrti.

Spracoval: Juraj Valent


 
 

Taktické cvičenie DHZO Trnavá Hora v obci PrestavlkyVytlačiť
 

Taktické cvičenie DHZO Trnavá Hora v obci PrestavlkyV sobotu 28.10.2017 sa zásahová jednotka DHZO Trnavá Hora zúčastnila taktického cvičenia v obci Prestavlky.

Na tomto taktickom cvičení sa zúčastnili aj hasičské jednotky z obcí Pitelová, Lovča a Prestavlky. Zámerom taktického cvičenia bola súčinnosť hasičských jednotiek pri hasení simulovaného požiaru materskej školy prostredníctvom diaľkovej dopravy vody.

Zábery z taktického cvičenia DHZO Trnavá Hora v obci Prestavlky

 


 
 

Odhalenie pamätnej tabule padlým KľačancomVytlačiť
 

Odhalenie pamätnej tabule padlým KľačancomPosledná októbrová nedeľa (29. 10. 2017) sa v našej obci niesla v znamení neobvyklej udalosti. V Trnavej Hore - Kľačanoch bola odhalená pamätná tabuľa venovaná obyvateľom Kľačian, ktorí sa nevrátili z bojísk prvej svetovej vojny.

Odhalenie tabule pripravilo Občianske združenie Kľačianske dvory v spolupráci s obcou Trnavá Hora. Aj napriek veľmi nepriaznivému počasiu, dažďu a silnému vetru, sa na priestranstve pred miestnym cintorínom stretla päťdesiatka mladších i starších účastníkov.

Slávnosť otvoril starosta obce Pavel Kravec príhovorom, v ktorom privítal občanov a poďakoval im za účasť. Zároveň pripojil úvahu o nezmyselnosti vojny a jej tragických následkoch. Následne vystúpil s krátkym príhovorom a biografickými medailónikmi padlých Kľačancov Juraj Valent z OZ Kľačianske dvory. Popísal okolnosti vzniku pamätnej tabule a stručne zhrnul prácu na zhromažďovaní údajov.

Po slávnostnom odhalení tabule vykonal pán farár Andrej Darmo, správca farnosti Trnavá Hora, vysvätenie kríža a modlitby za duše padlých.

Uložením kvetín a zapálením sviečok sa skončila oficiálna časť. Neoficiálna časť pokračovala neformálnym posedením spojeným s občerstvením v kľačianskom kultúrnom dome.

Fotogaléria - Odhalenie pamätnej tabule padlým Kľačancom


 
 

Trnavohorská šarkaniáda 2017Vytlačiť
 

Trnavohorská šarkaniáda 2017V poradí 7. ročník Trnavohorskej šarkaniády sa uskutočnil na ihrisku Hrable v nedeľu 1. októbra 2017. Počasie podujatie mimoriadne žičilo, babie leto sa ukázalo v plnej kráse a nechýbal ani vietor.

Po zaevidovaní a roztrénovaní všetkých súťažiacich sa v mene organizátora, občianskeho združenia Spoločne pre obce, obec nám prihovoril prítomným jeho predseda Janko Ďaďo. Jeho úvodné slová „Šarkany hore v Trnavej Hore“ sa podarilo naplniť a šarkany lietali jedna radosť. Celkom bolo zaregistrovaných 38 súťažiacich a všetci sa naozaj snažili svoje šarkany riadne rozlietať. Pri pohľade na ich úsilie sa potvrdila správnosť rozhodnutia organizátorov nevyhlasovať v tomto roku súťažné kategórie a nechať všetkých, aby si podujatie len tak príjemne užili. Víťazstvo a ocenenie patrili všetkým deťom, ktoré prišli stráviť slnečné nedeľné popoludnie zdravým pohybom na čerstvom vzduchu. Všetci zaregistrovaní súťažiaci tak dostali účastnícky diplom a balíček s mixom sladkostí, nápoja a chrumiek. Jedno mimoriadne ocenenie však bolo udelené: v drvivej prevahe kupovaných šarkanov sa vynímal doma vyrobený šarkan Adamka Koštu, ktorý navyše aj úžasne lietal.

Súčasťou podujatia bola súťaž vo vyrezávaní tekvíc. Pre účastníkov bolo pripravených 38 tekvíc a pracovné stoly s potrebným náradím na vyrezávanie a dlabanie. Do súťaže sa zapojilo 28 detí, ktorým sa – občas aj s výdatnou pomocou rodičov –podarilo vyrezať a rôznymi prírodnými materiálmi dekorovať všetky tekvice. Aj v tomto prípade bola úroveň výsledných diel veľmi vyrovnaná, nebolo preto určené poradie vyrezaných tekvicových strašidielok. Všetci účastníci dostali rovnako okrem pochvaly aj malé darčekové balíčky. Udelené však boli dve ocenenia: Mirko Rúčka dostal diplom za veľmi vkusné dekorovanie vyrezanej tekvice prírodnými materiálmi a Sárinka Homolová za tvorivé nasadenie.

Organizátori pamätali aj na to, aby účastníci podujatia nezostali hladní a smädní. Pre všetkých, malých aj veľkých, bol pripravený teplý čaj. Dobre padli v pahrebe pečené zemiačky s maslom a soľou, či vlastnoručne opečené špekáčiky na malých, ale bezpečných „klátikových“ ohníkoch.

Na šarkaniáde nechýbala ani príjemná hudba a kvalitné ozvučenie, vďaka ktorému mohli účastníci dobre počuť nielen pohodové pesničky, ale aj organizačné pokyny. A pomohlo nájsť aj strateného šarkana.

Poďakovanie patrí všetkým členom OZ SPOON, ktorí podujatie pripravili, rovnako aj všetkým účastníkom, ktorí si našli čas a chuť stráviť nedeľné popoludnie na šarkaniáde.

Podujatie si môžete pripomenúť vo fotogalérii, autorom fotografií je Janka Kaštierová.

Fotogaléria -  Trnavohorská šarkaniáda 2017

 


 
 

Jubilejný 10. ročník Michalského behu a behu zdravia občanov Trnavej HoryVytlačiť
 

Jubilejný 10. ročník Michalského behu a behu zdravia občanov Trnavej HoryV sobotu 23.9.2017 sa v našej obci uskutočnil jubilejný 10. ročník Michalského behu a behu zdravia občanov Trnavej Hory. Pokračovanie tradície behu podporili organizátori akcie – obec Trnavá Hora, ZŠ Trnavá Hora, ktorá poskytla celé zázemie akcie a MŠ Trnavá Hora.

Behom zdravia sme odštartovali športovú akciu, za finančnej podpory sponzorov, ktorí výrazne prispeli k bezplatnému štartu vo všetkých disciplínach, odmenám aj občerstveniu. Na beh zdravia občanov Trnavej Hory sa zaregistrovalo viac ako 70 bežcov. Trať zvládli aj predškoláci za podpory svojich rodičov a bola to zahrievacia rozcvička pre všetky vekové kategórie, ktoré sa neskoršie postavili na štart.

Ako prvé pretekali deti z materskej školy a 24 drobcov si medzi sebou zmeralo sily. Najlepšie si viedol Adam Kniez a Sara Homolová. V žiackych kategóriách pretekalo 75 detí. Z toho 43 z miestnej ZŠ Trnavá Hora. Napriek tomu, že trnavskohorské deti mali silnú konkurenciu v pretekároch z AK Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica na stupne víťazov vystúpili v kategórii najmladší žiaci na trati 300m Vlačuhová Magdaléna (III. miesto), Kniez Samuel (I. miesto), Páleník Šimon (II. miesto). V kategórii prípravka, na trati 400m, Dorotka Nemcová (I.miesto), Šimon Dobrovodský (I. miesto), Jakub Ivan (II.miesto). V kategórii starší žiaci, na trati 800m, získal I. miesto Adam Forgáč a II. miesto Lukáš Mrenica. Najlepší pretekári boli odmenení diplomom, medailou a vecnými cenami. Pre všetkých bola v telocvični pripravená čokoládová fontána s ovocím, z rúk Mateja Homolu.

Počas odmeňovania školských kategórií odštartoval beh mužov na 6600m, žien na 4500m a dorastencov na 2400 m. Na trati ulicami Trnavej Hory za silného dažďa pretekalo 36 bežcov z toho 12 žien a štyria dorastenci. Trnavu Horu reprezentovali Štefan Hríň (1.miesto v kategórii B), Paľo Ivan a Bronislava Beňová. Najstarším účastníkom behu bol pán Juraj Cengel z Banskej Štiavnice, ktorý tento rok oslávil 80. narodeniny. Medzi dorastencami si umiestnenia rozdelili atléti z klubov Žiaru nad Hronom a Banskej Štiavnice. Tak isto medzi ženami v kategórii do 39 rokov sa na prvých miestach umiestnili pretekárky zo Žiaru nad Hronom.

Jediné čo sa túto bežeckú sobotu nevydarilo bolo počasie. Práve preto patrí veľká vďaka nielen pretekárom, ale predovšetkým organizátorom. Veľké poďakovanie patrí riaditeľovi pretekov starostovi Pavlovi Kravcovi a celému organizačnému tímu: riaditeľovi Základnej školy Trnavá Hora ako aj pedagogickému zboru a v neposlednom rade dievčatám z Dobrovoľného hasičského zboru obce Trnavá Hora - Jalná, ktoré pomohli zabezpečiť celú trať pretekov. Fotografie z celej akcie zabezpečil pán Košta.

Fotogaléria - Jubilejný 10. ročník Michalského behu a behu zdravia občanov Trnavej Hory


 
 

Seniori oslávili 10 rokov od založenia Klubu dôchodcov Trnavá HoraVytlačiť
 

Seniori oslávili 10 rokov od založenia Klubu dôchodcov Trnavá HoraV piatok 8. septembra 2017 sa uskutočnilo stretnutie členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora, na ktorom si pripomenuli 10. výročie od založenia organizácie v našej obci.

Významné jubileum spolu so seniormi prišli osláviť aj starosta obce Trnavá Hora Pavel Kravec a predseda Klubu dôchodcov z Hronskej Dúbravy Anton Magula.

Klub dôchodcov Trnavá Hora bol založený v auguste 2007, kedy sa konalo ustanovujúce stretnutie dôchodcov, ktorí chceli a prejavili záujem o dôchodcovské aktivity. Na začiatok sa zvolil 6-členný výbor a klub tak mal 24 členov. „Zakladajúca schôdza sa konala v zasadačke Obecného úradu v Trnavej Hore 8. augusta 2007 za účasti 33 dôchodcov, vtedajšieho starostu obce Jána Harmana  a Juraja Beňu, predsedu Okresnej organizácie JDS v Žiari nad Hronom,“ spomína predseda JDS Ján Slašťan. Ako ďalej dodáva, zakladajúcou schôdzou sa definovala činnosť JDS v rámci okresu, podmienky fungovania v obci v úzkej spolupráci so starostom a obecným zastupiteľstvom. „Do konca roku sa rozrástol počet členov na 59.

Neskôr naši seniori na základe koncoročnej hodnotiacej schôdze 30.  decembra 2009 odsúhlasili ukončenie členstva v Jednote dôchodcov Slovenska. Tým zanikla členská organizácia Jednoty dôchodcov v obci Trnavá Hora a 1. januára 2010 vnikol Klub dôchodcov, ktorý pokračuje v doterajších aktivitách seniorov obce Trnavá Hora. V tom istom roku mal klub k začiatku marca 79 členov. Postupne sa pridávali ďalší členovia, až ku dnešnému dňu má klub 88 členov,“ spresňuje Ján Slašťan s tým, že počas pôsobenia klubu bolo celkovo zaevidovaných až 120 členov.

„Výbor by nemohol zvládnuť všetky podujatia, keby mu nepomáhali manželia Beňovci, Kriššákovci, Trubanovci a mnohí ďalší. Vďaka patrí aj všetkým tým, ktorí po celé roky piekli sladké koláče či slané pečivo, a to bez nároku na finančnú odmenu. Finančne nám pridelením dotácie na činnosť v každom roku pomáha aj obec Trnavá Hora,“ vysvetľuje ďalej Ján Slašťan.

Klub si vedie aj podrobné štatistiky. Z tých vyplýva, že počas desaťročného fungovania sa uskutočnilo 22 zájazdov po Slovensku, 3 zájazdy do Poľska, jeden zájazd na Moravu. Členovia klubu sa zúčastnili 7-krát celobecnej akcie jarného upratovania obce, pričom prišlo vždy aspoň 30 členov.

Každý rok sme tiež zorganizovali spolu s partnerským klubom z Hronskej Dúbravy Juniáles. Seniori sa mohli stretnúť a posedieť počas týchto rokov aj pri guláši. Každý rok si tiež uctia pamiatku SNP pri pamätníku v Kľačanoch. Pre svojich členov tiež klub zorganizoval 18-krát návštevu divadelných predstavení, a to buď vo Zvolene, alebo Banskej Bystrici.

„Toto sú len tie najhlavnejšie aktivity. Sú však aj iné, ktoré si organizujeme v rámci klubu. Veríme, že zapojíme ešte viac dôchodcov do práce a činnosti klubu v nasledujúcom období,“ uzatvára predseda klubu Ján Slašťan.

Fotogaléria - Seniori oslávili 10 rokov od založenia Klubu dôchodcov Trnavá Hora


 
 

Privítanie školského roka 2017/2018 v Základnej škole Trnavá HoraVytlačiť
 

V pondelok 4. 9. 2017 sa po dvojmesačnom prázdninovom oddychu opäť otvorili dvere Základnej školy Trnavá HoraV pondelok 4. 9. 2017 sa po dvojmesačnom prázdninovom oddychu opäť otvorili dvere Základnej školy Trnavá Hora, aby žiaci spolu s učiteľmi, rodičmi a priateľmi školy slávnostne privítali školský rok 2017/2018.

Na otvorenie školskej brány čakalo netrpezlivo 15 prváčikov, ktorí boli plní očakávania, čo im tento pre nich veľký deň prinesie. Program otvorila milou básničkou o žiačikovi Ema Kniezová, žiačka 4. ročníka. Následne sa všetkým prítomným prihovoril pán riaditeľ školy Peter Plankenbüchler slávnostným príhovorom. Záverečné, milé a povzbudzujúce slová patrili pánovi starostovi obce Pavlovi Kravecovi. Všetkým žiakom a pedagógom popriali veľa elánu a úspechov pri práci.


 
 

Spomienkové stretnutie k 73. výročiu Slovenského národného povstania v KľačanochVytlačiť
 

Spomienkové stretnutie k 73. výročiu Slovenského národného povstania v KľačanochV utorok 29. augusta 2017 sa dobrá polstovka obyvateľov Trnavej Hory i blízkeho okolia zišla v Kľačanoch pri Pamätníku SNP. Je potešujúce, že táto historická udalosť dokáže každoročne pritiahnuť nemalý počet mladých i starších.

Hlavné oslavy sú každoročne v Banskej Bystrici. Pri tomto našom pamätníku sa tiež vždy schádzajú ľudia, ktorých k tomu nikto a nič nenúti, prichádzajú z vlastného presvedčenia.

Podujatie zorganizovalo Občianske združenie Kľačianske dvory v spolupráci s Obecným úradom v Trnavej Hore a Klubom dôchodcov v Trnavej Hore. Tohtoročné stretnutie malo dva hlavné body programu. Najprv starosta obce Pavel Kravec hovoril o súčasnosti a budúcnosti pamätníka, o plánoch na jeho obnovu. Pár slovami spomenul aj aktuálnu politickú situáciu.

Následne Juraj Valent popísal históriu vzniku a výstavby pamätníka. Zdôraznil najmä to, že na samotných stavebných prácach sa podstatnou časťou podieľali obyvatelia Kľačian a stal sa dominantou dediny (Podrobný opis histórie pamätníka je ako samostatný materiál na webovej stránke obce v sekcii História obce - Pamätník Petra Kubíka v Kľačanoch). Vidieť z neho doširoka-doďaleka a je častým cieľom návštev miestnych obyvateľov i cezpoľných. Po položení venca vďaky si mohli účastníci neformálne podiskutovať pri malom občerstvení navzájom medzi sebou i so starostom obce.


 
 

Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2017Vytlačiť
 

Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2017Zaujímavá a bohatá sobotná prezentácia mlatby obilia a remeselníckej výroby na Kľačanoch pritiahla viac ako 300 zvedavých návštevníkov.

Občianske združenie Kľačianske dvory s podporou Obecného úradu v Trnavej Hore zorganizovalo v sobotu 5.8.2017 ďalší ročník Starosvetskej mlatby a remesiel na Kľačanoch.

Ak počítame aj mlatbu, ktorá sa konala neplánovane v roku 2012, tak to bol už šiesty ročník. Tentokrát to bolo v novom formáte. Nie už iba na jednom dvore, ale jednotlivé stanovištia boli rozložené od začiatku Kľačian až po kultúrny dom. Takýto spôsob dal viac priestoru pre jednotlivé aktivity, návštevníci sa už netlačili všetci iba na jednom mieste. Podľa predbežných odhadov ich tento rok prišlo viac ako 300. Na začiatku bola prezentácia roľníckych činností, rôznych starých strojov a náradia, ale aj množstvo všelijakých maškrtiek a pre deti streľba z luku a gumipušky. Medzi jednotlivými úsekmi, keď hučala mláťačka obilia, vyhrávali a spievali trnavohorskí muzikanti a prišla zaspievať aj pani Paššáková, rodáčka z Oravy so svojim harmonikovým doprovodom.

Ďalej sa prezentovali remeselníci ako hrnčiar, rezbár, kováč, košikár, korytár. Po pár metroch boli k dispozícii dva koníky, ktoré veru nemali veľa času na oddych. Pri kultúrnom dome sa dalo dosýta najesť i smäd zahasiť. Od piatej do šiestej bol vnútri kultúrny program a potom až do noci vyhrávala živá hudba.

Ohlasy návštevníkov potvrdili, že takýto formát akcie má svoje nesporné výhody, a tak i v budúcnosti sa zachová.

Vďaka za odvedenú prácu pri príprave a priebehu patrí všetkým členom občianskeho združenia i jeho sympatizantom a obecnému úradu, ktorý zabezpečil pokosenie potrebných plôch.

Fotogaléria - Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2017

 


 
 

Privítanie predškolákov a rozlúčka s deviatakmi v obci Trnavá Hora 2017Vytlačiť
 

Privítanie predškolákov a rozlúčka s deviatakmi v obci Trnavá Hora 2017Obec Trnavá Hora privítala 10 predškolákov a v spolupráci s obcou Piteľová sa rozlúčila tiež s deviatakmi Základnej školy Trnavá Hora.

Predškoláci sa za posledný rok pripravovali za pomoci svojich učiteliek na nové povinnosti prváčikov, cibrili si myslenie i ručičky, naučili sa množstvo básničiek a pesničiek, nakreslili veľa pekných obrázkov a vytvorili pekné dielka. O tom, že nezaháľali nás presvedčili aj v posledný júnový týždeň na Obecnom úrade v Trnavej Hore, kde sa krátkym programom prezentovali na uvítaní prváčikov pred svojimi rodičmi a súrodencami.

Na pamiatku na tento deň sa podpísali v pamätnej knihe, dostali malý darček a pri malom posedení pospomínali na huncútstva, ktoré povystrájali v materskej škole. Od septembra 2017 zasadne do školských lavíc v prvej triede našej základnej školy 10 prváčikov a my im prajeme úspešné vykročenie k novým povinnostiam.

V posledný júnový týždeň boli pri príležitosti ukončenia školského roka privítaní na obecnom úrade aj deviataci, ktorí končili školskú dochádzku na Základnej škole Trnavá Hora.

Prišli v sprievode triednej učiteľky Dany Koštovej, riaditeľa školy Petra Plankenbüchlera, zástupkyni riaditeľa školy Petry Kašiarovej a túto vzácnu chvíľu si nenechala ujsť ani bývalá riaditeľka Kristína Holá. Pri malom posedení pospomínali na šibalstvá, ktoré povystrájali v základnej škole, na svoje úspechy a spoločné zážitky.

Na pamiatku na tento deň sa podpísali v pamätnej knihe a dostali malý darček.

Starosta obce Pitelová pán Ján Kubík a poslankyňa Obecného zastupiteľstva v Trnavej Hore pani Zuzana Ivanová im popriali splnenie snov, veľa nových, dobrých kamarátov a nájdenie vlastného šťastia.

Fotogaléria - Privítanie predškolákov a rozlúčka s deviatakmi 2017


 
 

Jubilejný 10. ročník Hasičskej súťaže o pohár starostu obce Trnavá HoraVytlačiť
 

Fotogaléria - Jubilejný 10. ročník Hasičskej súťaže o pohár starostu obce Trnavá HoraV sobotu 22.7.2017 sa priaznivci hasičského športu zúčastnili jubilejného 10. ročníka o pohár starostu obce Trnavá Hora.

Tento rok medzi nás zavítalo aj niekoľko vzácnych hostí: starosta obce Trnavá Hora Pavel Kravec, riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Žiari nad Hronom Ivan Pružina, podpredseda Územnej organizácie DPO SR v Lučenci a predseda DHZ Poltár Ján Kulich, tajomník Územnej organizácie DPO SR v Lučenci Drahomír Melich a tajomníčka Územnej organizácie DPO SR v Žiari nad Hronom Mária Putišová s manželom.

K výborná atmosfére, ktorá za slnečného počasia panovala na ihrisku Hrable, nepochybne prispela skvelá dvojica v zložení moderátor Peťo Úrek a DJ Andrej Minka.

Súťažilo sa v kategóriách Plameň, klasika a šport. Jubilejný 10. ročník bol obohatený aj netradičnú kategóriu opačného útoku. V športovej kategórii súťažilo 9 ženských tímov a 9 mužských tímov, v klasickej kategórii 5 ženských tímov a 8 mužských tímov a v kategórii Plameň 6 tímov. Vo všetkých kategóriách sa súťažilo na 2 súťažné pokusy.

Začiatok súťaže bol približne o 11:30 a začalo sa súťažou v kategórii Plameň. Potom ako si deti odbehli obidva súťažné pokusy, bol urobený nástup pre dospelých v hlavných kategóriách. Pred skončením tohto nástupu sa vyhodnotila súťaž v kategórii Plameň.

Po ukončení druhého kola súťaže dospelých sa začala zábava pri opačnom útoku, ktorého sa zúčastnilo 6 ženských tímov a 8 mužských tímov. Hneď po odbehnutí posledného opačného útoku sa vyhodnotili všetky kategórie súťaže dospelých a odovzdali trofeje. Zábava na ihrisku pokračovala až do ranných hodín aj vďaka skvelej kapele Hurikán.

Organizátori podujatia ďakujú: naším majstrom kuchárom Vladkovi Abrahámovi a Jankovi Harmanovi, ďalej Miňovi Bartovi a manželom Jarkovi a Evke Ivanovcom, ktorí boli celý deň nápomocní spomenutým kuchárom, Peťovi Hudecovi, ktorý bol hlavným rozhodcom súťaže, Jankovi Chalmovskému a Michalovi Kružlicovi, ktorí boli rozhodcami na jednotlivých základniach a Lacovi Rucskovi, ktorý bol rozhodcom na nástrekovej čiare. Vďaka taktiež patrí Peťovi Úrekovi a DJ Andrejovi Minkovi za moderovanie akcie, kapele Hurikán za výbornú hudobnú podporu, Antónii Medlovej za pomoc v sčítacej komisii, Jánovi Slašťanovi a Dušanovi Petríkovi z Červeného kríža za zdravotnícky dohľad, banskobystrickému samosprávnemu kraju za zabezpečenie ocenení k našej súťaži, COOP Jednote za finančný príspevok na prípravu občerstvenia a všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomáhali pri organizácii súťaže. Veríme, že všetkým zúčastneným družstvám a divákom sa páčilo a že nás poctíte svojou účasťou aj na budúcom ročníku našej súťaže.

Fotogaléria - Jubilejný 10. ročník Hasičskej súťaže o pohár starostu obce Trnavá Hora

Výsledky súťaže

 • Kategória Plameň: 1. miesto Bartošova Lehôtka (14,96), 2. miesto Banský Studenec (19,20) a 3. miesto Pitelová (19, 22)
 • Kategória Klasika muži: 1. miesto Pitelová (20,00), 2. miesto Trnavá Hora - Jalná (21,64), 3. miesto Kozárovce (23,82)
 • Kategória Klasika ženy: 1. miesto Budča (19,89), 2. miesto Trnavá Hora - Jalná (22,56), 3. miesto Hriňová (23,67)
 • Kategória Šport muži: 1. miesto Trnavá Hora - Jalná (14,85), 2. miesto Devičie (14,87), 3. miesto Malý Lapáš (15,03)
 • Kategória Šport ženy: 1. miesto Budča (17,20), 2. miesto Devičie (18,72), 3. miesto Pitelová (19,10)
 • Kategória Opačný útok muži: 1. miesto Trnavá Hora - Jalná (23,14), 2. miesto České Brezovo (27,26), 3. miesto Polomka (27,71)
 • Kategória Opačný útok ženy: 1. miesto Budča - žabky (27,25), 2. miesto Budča (28,96), 3. miesto Polomka (35,89)

 
 

Zo života Materskej školy Trnavá Hora – školský rok 2016 / 2017 – zima / jar / letoVytlačiť
 

Zo života Materskej školy Trnavá Hora – školský rok 2016 / 2017 – zima / jar / letoMaterská škola Trnavá Hora – Jar / leto 2017

Materská škola v Trnavej Hore je škôlkou rodinného typu. Rôznymi aktivitami a výchovno-vzdelávacím procesom učiteľky v deťoch podporujú rozvíjanie osobnostných a sociálnych kompetencií detí.

Radostnú náladu a hravosť detí podporil Týždeň radostí, ktorý učiteľky pripravili pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Škôlkari sa zmenili na indiánov a spoločne hľadali podľa mapy indiánsky poklad, získavali totemy, kreslili s prvákmi na chodník indiánsku krajinu, oboznámili sa so životom vtákov-dravcov s Jaroslavom Slašťanom, zúčastnili sa indiánskej hostiny a športovali na Letnej olympiáde. S najstaršími kamarátmi sa v škôlke rozlúčili na Slávnostnej rozlúčke, kde nechýbali darčeky, odovzdávanie osvedčení, pohostenie a diskotéka. Koncom júna sa nastávajúci prváci slávnostne zapísali do Pamätnej knihy na Obecnom úrade.

Vzťahy učiteľ – dieťa – rodič prehlbovali prostredníctvom viacerých aktivít. Deti si pripravili program pre mamy a staré mamy, stretli sa s členkami Červeného kríža, ktoré ich oboznámili so základmi poskytovania prvej pomoci. Zúčastnili sa aj koncoročného výletu s rodičmi do Tralalandu, kde bolo pripravené vozenie na koňoch, stretnutie so zvieratami, vozenie na člnkoch a občerstvenie.

Prebúdzajúca príroda v materskej škole bola podnetom pre prehlbovanie detských enviromentálnych postojov a názorov. Deti prostredníctvom pokusov a bádateľských metód spoznávali význam vody, vzduchu a slnka v prírode. Pestovali rôzne druhy rastlín, rýchlili žeruchu , obilie a fazuľu. Priamo sledovali slimáka, žubrienky a iných živočíchov. Prostredníctvom zaujímavých, atraktívnych a obsažných učebných situácií a hier mohli vnímať prírodu inými očami. Recyklačné návyky detí prehlbovali učiteľky prostredníctvom projektu Separujeme s ježkom Separkom. V marci zavítalo do škôlky Sférické kino, kde si škôlkari cez projekciu priblížili význam vody pre našu planétu. Svoje poznatky o Slovensku a povolaní vojaka si utvrdili na exkurzii vo Vojenskom útvare v Podborovej vo Zvolene.

Vynášanie Moreny a prinesenie vienka richtárovi - starostovi bol prvý ľudový zvyk v jarnom období, ktorý bol súčasťou smrtnej nedele a lúčenia sa so zimou. Deti sa oboznámili a prakticky spoznali sviatky jari od Kvetnej nedele, Zeleného štvrtka, Veľkého piatku a Veľkonočnej nedele a pondelka. Učiteľky približovali deťom jedinečné bohatstvo našich predkov, našu kultúru. Rodičia s deťmi v tvorivých dielňach dotvárali veľkonočné vajíčka a pracovali s odpadovým materiálom. V tomto období sa konali aj ďalšie aktivity, a to návšteva Obecnej knižnice, stretnutie s policajtkou, ktorá priblížila deťom dôležitosť dodržiavania dopravných pravidiel v pozícii chodca a cyklistu, ku Týždňu bezpečnosti sa stretli so psovodmi s OR PZ v Žiari nad Hronom, ktorí ukázali základný výcvik policajných psov a prostredníctvom hudobnej rozprávky Na gazdovskom dvore sa deti zmenili na domáce zvieratá.

Ďakujeme za sponzorské príspevky a úzku spoluprácu rodinám: Filadelfi, Struhárovej, Ivaničovej, Zorvanovej.

Materská škola Trnavá Hora – Zima 2017

Od decembra minulého roku do marca 2017 sa v Materskej škole v Trnavej Hore zamerali na podporovanie vzájomných vzťahov detí, ich akceptáciu, vzájomnú spoluprácu a počúvanie hovoriaceho. Škôlka tak patrí medzi školské zariadenia rodinného typu.

Na riešenie problémových situácií využili učiteľky diskusiu a dialóg s maňuškou. Posilnili tak odvahu detí pri vystupovaní a prezentácii programu na Mikuláša. Vzájomnú spoluprácu s rodičom podporili v Tvorivých vianočných a jarných dielňach.

Svoje environmentálne zameranie posilnili deti skúmaním vlastností snehu a ľadu, pričom sa zamerali na experimentovanie a bádanie. Škôlkari sa tiež zodpovedne starali o vtáctvo, kedy kŕmidlo pravidelne dopĺňali vtáčím zobom. Spoznávali aj vesmír, a to cez encyklopédie, prezentácie, pracovné a výtvarné aktivity. Prostredníctvom hry spoznávali deti svoju obec – Trnavú Horu: jej erby, dominanty, prírodné zákutia, ale aj vlastný rodinný dom. Utvrdzovali si tiež poznatky o časových vzťahoch, novom ročnom období a bádali a skúmali rast rastlín.

Ľudové tradície spoznávali škôlkari prostredníctvom niekoľkých tradičných sviatkov. Vianoce začali Adventom, nechýbal kalendár, barborky, pochopenie sviatku Lucie a jej čarovnej moci. K vianočnej atmosfére patrili tiež koledy a vôňa pečených medovníkov. Prišiel do Kultúrneho domu na Jalnej Mikuláš, ktorý nezabudol priniesť sladké balíčky a hračky. Počas Vianočných tvorivých dielní sa odpadový materiál pod rukami detí zmenil na pekné vianočné dekorácie.

Počas obdobia fašiangov si deti pripomenuli fašiangové tradície so všetkým, čo k tomu patrí. Ako už býva zvykom, po období hojnosti a veselosti prišlo obdobie pôstu, kedy aj škôlkari po karnevale pochovali basu.

Fotogaléria - Zo života Materskej školy Trnavá Hora – školský rok 2016 / 2017 – zima / jar / leto

 


 
 

Členovia klubu dôchodcov sa zúčastnili autobusového zájazdu Deň stromu 2017 v Čiernom BaloguVytlačiť
 

Fotogaléria - Členovia klubu dôchodcov sa zúčastnili autobusového zájazdu Deň stromu 2017 v Čiernom BaloguV sobotu 8.7.2017 sa 42 členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora zúčastnilo zájazdu do horehronskej obce Čierny Balog, kde sa konal už 16. ročník Dňa stromu vo Vydrovskej doline.

Dôchodcovia sa previezli známou Čiernohronskou železnicou so sprievodcami  oblečenými v dobových uniformách a tiež navštívili múzeum Čiernohronskej železnice.

Vo Vydrove bol bohatý kultúrny program. Vnúčatá spolu so svojimi starými rodičmi mohli absolvovať poznávací chodník s mnohými  zastaveniami (lesné víly, spúšťanie dreva, rôzne stroje na prácu v hore). Ostatní dôchodci sa zase započúvali do veselých tónov rôznych folklórnych skupín ako Hrdza, Živel, Všetečníci, Poľana, a prezreli rôzne výrobky a názorné ukážky činnosti remeselníkov.

V areáli Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu sa nachádza aj symbolický cintorín s tabuľkami, ktorý zriadili lesnícky obetiam, ktoré zahynuli pri práci v hore. Dôchodcovia si uctili ich pamiatku a našli tam aj nášho rodáka Ľubomíra Cepláka.

Poobede sa spustila riadna letná búrka, ktorá ukončila pekný sobotný deň.

Fotogaléria - Členovia klubu dôchodcov sa zúčastnili autobusového zájazdu Deň stromu 2017 v Čiernom Balogu


 
 

Futbalový turnaj O pohár starostu obce Trnavá Hora 2017Vytlačiť
 

Fotogaléria - Futbalový turnaj O pohár starostu obce Trnavá Hora 2017V sobotu 8. júla sa na Ihrisku Hrable uskutočnil ďalší ročník obľúbeného futbalového turnaja O pohár starostu obce. Turnaj otvoril príhovorom starosta obce Pavel Kravec. Úvodné zápasy začali krátko po 9-tej hodine.

Hneď v prvom si zmerali sily tímy Trnavá Hora A a HK Trnavá Hora. Šťastie stálo na strane A-tímu, keď svoj prvý zápas vyhral 5:2. Druhý zápas preveril sily tímov Trnavá Hora B a Seven 7 cafe. V tomto prípade stálo futbalové šťastie jednoznačne na strane „Seveňákov“, ktorí vyhrali 1:5. Po úvodných zápasoch dostali futbalisti malú prestávku. Už od skorého rána sa pre hráčov aj divákov varili dva druhy gulášu, pripravovali sa grilované špeciality, palacinky a na výber bolo aj z niekoľkých druhov alko či nealko nápojov. Cez prestávku sa uskutočnila aj súťaž v kopaní jedenástok dievčat a žien. Pre prvé tri najlepšie pripravili organizátori pekné ceny, za ktoré patrí poďakovanie Dušanovi Mališovi st.

Po krátkej prestávke sa opäť pokračovalo futbalom. Zápas o 3. miesto si „strihli“ tímy Trnavá Hora B a HK Trnavá Hora, ktorý 2:3 vyhrali hokejisti. Finálový zápas medzi Trnavá Hora A a Seven 7 cafe sa skončil remízou, a tak nasledovali pokutové kopy. Tie vyhralo mužstvo Trnavá Hora A 5:2. Po vyhodnotení turnaja starosta obce odovzdal poháre všetkým tímom. Potom už prišla na rad pravá zábava, o ktorú sa postaralo hudobné zoskupenie Duo Danyo zo Zvolena a hrou na harmonike zabával Patrik Melaga. Konečné poradie turnaja: 1. miesto Trnavá Hora A, 2. miesto Seven 7 café, 3. miesto HK Trnavá Hora a 4. miesto Trnavá Hora B.

Fotogaléria - Futbalový turnaj O pohár starostu obce Trnavá Hora 2017


 
 

Florbalový turnaj žiakov 1. stupňa ZŠVytlačiť
 

Florbalový turnaj žiakov 1. stupňa ZŠV pondelok 26. júna 2017 vyrástla na ploche multifunkčného ihriska v areáli Základnej školy Trnavá Hora malá florbalová aréna, ktorá sa stala dejiskom turnaja žiakov 1. stupňa ZŠ v školskom florbale.

Domáce Trnavohorské svište v ňom privítali vrstovníkov z CVČ Cvrček v Kremnici a zo Základnej školy Š. Moysesa v Žiari nad Hronom. Hralo sa v rozostavení traja hráči v poli a jeden brankár a povolená bola prítomnosť jedného piataka na ihrisku. Okrem vzrušujúcich vzájomných zápasov si chlapci zmerali sily aj v disciplíne, v ktorej boli odkázaní len na svoju šikovnosť a to v súbojoch proti brankárom v samostatných nájazdoch. Výbornú atmosféru dotvárala aj skvelá divácka podpora žiakov. Tí bezpochyby prispeli k celkovému víťazstvu našich Svišťov po výhre nad Kremnicou a po vyrovnanom súboji s družstvom zo Žiaru nad Hronom. Naši v rozhodujúcom zápase dve minúty pred koncom zachránili remízu a tešili sa tak zo zisku pohára za víťazstvo v turnaji.

Podujatie pre deti pripravil florbalový klub Trnavohorské svište, obec Trnavá Hora a Základná škola v Trnavej Hore. Florbalové mantinely zapožičalo mesto Kremnica.

Fotogaléria - Florbalový turnaj žiakov 1. stupňa ZŠ

Výsledky turnaja

Zápasy:

 • Trnavohorské svište - CVČ Cvrček Kremnica 5:3 (2:1,2:2,1:0), Góly: Šimon Dobrovodský 5 - P. Schmidt, M. Schmidt, Štít (vl.)
 • ZŠ Š. Moysesa Žiar nad Hronom - CVČ Cvrček Kremnica 4:7 (1:3,1:1,2:3), Góly: Gallo 2, Chudoba 2 - Matúška 4, Schmidt M. 2, Schmidt P.
 • ZŠ Š. Moysesa Žiar nad Hronom - Trnavohorské svište 2:2 (1:1,0:0,1:1), Góly: Chudoba 2 - Mirko Ivan 2

Konečné poradie:

 • 1. Trnavohorské svište, 2, 7:5, 3b
 • 2. CVČ Cvrček Kremnica, 2, 10:9, 2b
 • 3. ZŠ Š. Moysesa Žiar nad Hronom, 2, 6:9, 1b

Individuálne ocenenia

 • Najlepší samostatný nájazd: František Matúška (CVČ Cvrček)
 • Najlepší strelec: Šimon Dobrovodský, 5 gólov (Trnavohorské svište)
 • Najlepší brankár: Tomáš Daniel (ZŠ Š. Moysesa ZH)
 • Najužitočnejší hráč: Patrik Schmidt (CVČ Cvrček)

 
 

X. ročník Juniálesu Klubu dôchodcov Trnavá HoraVytlačiť
 

X. ročník Juniálesu Klubu dôchodcov Trnavá HoraV piatok 16. 6. 2017 sa uskutočnil X. ročník Juniálesu seniorov, ktorý organizoval Klub dôchodcov Trnavá Hora v priestoroch Kultúrneho domu v Jalnej. Kultúrneho podujatia sa zúčastnilo takmer sto členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora a 17 dôchodcov z obce Hronská Dúbrava.

O výbornú náladu sa  postarala hudobná skupina Duo Danyo zo Zvolena. Chutná večera bola pripravená v Školskej jedálni Trnavá Hora.

Samotné členky klubu dôchodcov neváhali venovať svoj čas na prípravu veľkého množstva slaného pečiva, zákuskov, štrúdieľ a rôznych iných sladkých maškŕt a tak prispeli k pochode samotného podujatia.

O bohatú tombolu sa postarala členka klubu Helenka Luptáková, ktorá oslovila viacero subjektov. Najväčším prispievateľom do tomboly bola COPP Jednota Žarnovica. Poďakovanie patri ale aj viac ako dvadsiatim organizáciám, spoločnostiam a jednotlivcom, či už domácim alebo aj z okolia, ktorí prispeli do tomboly.

Začiatkom Juniálesu spestrili mladí trnavohorskí tanečníci, Viktorka a Jakubko, tancujúci v tanečnej škole Stella Žiar nad Hronom. Dobrá nálada a zábava trvala až do druhej rodiny ráno.

Fotogaléria - X. ročník Juniálesu Klubu dôchodcov Trnavá Hora


 
 

Kľačiansky rozprávkový les - MDD 2017 na KľačanochVytlačiť
 

Kľačiansky rozprávkový les - MDD 2017 na KľačanochKľačiansky rozprávkový les pre deti k MDD, ktoré sa konalo v nedeľu 4.6.2017, zorganizovalo Občianske združenie Kľačianske dvory s finančnou, technickou a morálnou podporou Obecného zastupiteľstva v Trnavej Hore.

Už skoro popoludní sa začali schádzať vo vynovených priestoroch kultúrneho domu nielen organizátori a účinkujúci, ale aj prví nedočkaví účastníci prechodu rozprávkovým lesom. Trasa bola iná ako pred rokom, trochu dlhšia, náročnejšia i strašidelnejšia. Nečudo, že mnohí šarvanci sa radšej vydali na trasu v skupinkách a tí menej odvážni dokonca s rodičmi.

Veď, čo keby sa niektorá z tých rozprávkových bytostí rozhodla niekoho so sebou uchytiť a ujsť niekam do neznáma! Nebolo to, samozrejme, o strašení, ale o zábave, poznávaní a poučení. Bolo treba určovať rastlinky, ošetriť poraneného alebo prejaviť šikovnosť pri zdolávaní prekážok. Keďže záujemcov o putovanie sa nazbieralo viac ako tri desiatky, bolo potrebné púšťať ich na cestu postupne.

A tak tí, čo čakali, alebo sa už vrátili, si vyplnili čas jazdou na koňoch a hrami na detskom ihrisku za kulturákom. V cieli čakal každého úspešného pútnika batôžtek s maškrtami a po skončení opekanie (pravých!) špekačiek a iné dobroty. A dážď, ktorému viseli celé popoludnie nohy, sa spustil až hodinu po skončení vonkajších aktivít.

Fotogaléria - Kľačiansky rozprávkový les - MDD 2017 na Kľačanoch


 
 

Deň detí na Trnavej Hore 2017Vytlačiť
 

Deň detí na Trnavej Hore 2017Posledná májová sobota patrila na Trnavej Hore výlučne deťom. Už tradične sa od rána schádzali spolu so svojimi rodičmi, príbuznými a kamarátmi na futbalovom ihrisku Hrable.

Na úvod sa všetky ponáhľali k registračnému stánku, aby potom mohli absolvovať desať zábavných súťažných úloh na rôznych stanovištiach. Za získanie všetkých čakala na deti medaila, pekná odmena aj sladké prekvapenie. Počas celého dňa sa mohli deti vyskákať na nafukovacích atrakciách, povoziť na kamióne, džípe, či koni a užívať si nádherné počasie.

Celý deň spríjemňovali hudbou, slovom a divadelným predstavením potulní divadelníci z divadla Na traky. Veľké prekvapenie prišlo na javisko priamo z obrazoviek RTVS v podobe Anjelinky Čertíkovej z obľúbenej relácie Trpaslíci, ktorá si deťmi spievala a tancovala. Opäť k nám zavítali policajní psovodi, a predstavili aj prácu s radarom. Najväčšiu radosť detí bolo cítiť pri príchode hasičov, lebo kto by sa v horúcom dni netešil na penový kúpeľ, či sprchu z požiarnej hadice.

Všetky deti si mohli dosýta vychutnávať chladenú bazovú limonádu, pochutnať si na palacinkách, či hot-dogu. Dospeláci mali v príjemnom chládku altánku k dispozícii bufet.

K tomu, aby sa všetci v tento krásny deň cítili čo najlepšie, prispeli mnohí. Za finančnú podporu patrí veľká vďaka: Banskobystrickému samosprávnemu kraju, obci Trnavá Hora, Coop Jednote, Komunálnej poisťovni, spoločnostiam Hermes a ZSNP a farme Turová .

Bez nadšenia a dobrovoľníckej práce mnohých by podujatie určite nemohlo fungovať, a preto ďakujeme: Dominike za maľovanie detí na tvár, Janke, Marike a Zdenke za registráciu detí, Tonkovi za hudobnú produkciu, Dušanke, Viki a Lucke za dobroty z bufetu, Martinke za prípravu súťažných disciplín, všetkým dievčatám na súťažných stanovištiach, dobrovoľným hasičom za prípravu a pomoc počas podujatia, Mirke za bufet, chlapcom za vozenie na koňoch, chlapcom za guláš a hlavne Maťovi a Miške za ich pozitívnu energiu venovanú do celej akcie.

Fotogaléria - Deň detí na Trnavej Hore 2017


 
 

Klub dôchodcov Trnavá Hora zorganizoval zájazd na Spišský hradVytlačiť
 

Klub dôchodcov Trnavá Hora zorganizoval zájazd na Spišský hradV stredu 17. mája 2017 zorganizoval miestny Klub dôchodcov Trnavá Hora zájazd na Spišský hrad. Zaujímavý výlet na východ Slovenska absolvovalo 45 seniorov.

Cesta autobusom trvala takmer tri hodiny a hneď na to čakal seniorov výstup do priestorov Spišského hradu. Hrad je unikátny príkladom stredového hradu, najstaršia písomná zmienka týkajúca sa Spišského hradu spadá na konci 13. storočia. Archeologický výskum však ukázal, že prvé stavby hradného komplexu boli vybudované už v 11. storočí. Na hrade sa vystriedalo viacero vlastníkov od Aprádyovcov, Ansuovcou, Zápoľských. Posledný vlastníci, Csakzovcovi, ho vlastnili až do roku 1949. Hrad chátral a v roku 1780 vyhorel. V roku 1993 bol zapísaný do svetového zoznam prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Seniori počas prehliadky pochodili niekoľko poschodí, strieľne, mučiareň i galériu. Najodvážnejší vystúpili aj na najvyššiu vežu.

Súčasťou výletu bola aj prehliadka Spišskej kapituly, kde si účastníci zájazdu obzreli jednotlivé objekty. Tieto dve prehliadky ukončili dôchodcovia návštevou spišského salaša, kde bol pre nich pripravený obed. Cestu späť domov absolvovali so zastavením vo Vysokých Tatrách, pričom sa zastavili aj na Štrbskom plese. Počas voľného programu si dôchodcovia vychutnávali prechádzku okolo jazera v krásnom tatranskom prostredí.

Členovia klubu dôchodcov sa zastavili aj v Motoreste Kozí vŕšok v Ivachnovej, kde sa predávali rôzne typické regionálne špeciality ako ovčie výrobky, bryndza, syr, korbáčiky, domáce mäsové výrobky a domáci chlieb.

Zájazd sme zakončili príchodom domov asi o 19.00 ale s pocitom spokojnosti a vydareného podujatia.

Fotogaléria - Klub dôchodcov Trnavá Hora zorganizoval zájazd na Spišský hrad


 
 

Nové kríže na cintoríne v KľačanochVytlačiť
 

Nové kríže na cintoríne v KľačanochPri príležitosti 72. výročia Dňa víťazstva nad fašizmom umiestnili dobrovoľníci z OZ Kľačianske dvory nové kríže na troch vojnových hroboch.

Na kľačianskom cintoríne sa nachádza hneď niekoľko hrobov vojnových obetí z čias Slovenského národného povstania. Po skončení vojny tu bolo úradným šetrením zistených 5 hrobov, v ktorých bolo v čase SNP pochovaných 11 obetí. Tri hroby boli hroby samostatné, jeden hrob dvojitý a jeden ukrýval telá šiestich padlých.

Žiaľ, ani v povojnovom čase sa nepodarilo, s výnimkou jedného, identifikovať mená obetí. Dnes vieme povedať, že v hroboch spočinuli: vojak povstaleckej armády Ján Ňuňuk (1914 – 1944), zástupca veliteľa 2. oddielu partizánskej brigády M. Sečanského (b. kpt. Nálepku) Peter Kubík – (1900 – 1944),  ošetrovateľka z 2. oddielu partizánskej brigády M. Sečanského (b. kpt. Nálepku) Margita (Mariena) a 8 neznámych vojakov.

Po rokoch od skončenia vojny je možnosť spoznať totožnosť i ostatných obetí minimálna. Z pôvodných piatich hrobov na okraji cintorína môžeme dnes vidieť štyri. Pravdepodobne pri betonáži obrubníkov v minulosti boli dva väčšie hroby zlúčené do jedného.

Zo spomínaných mohýl ešte donedávna požíval štátom garantovanú úradnú ochranu len jeden. I to bol možno dôvod, pre ktorý boli ostatné neúmyselne prehliadané a ošetrované podľa možností miestnych obyvateľov. Dnes všetky tri zdobia nové kríže, ktoré nahradili poškodené (alebo neexistujúce) označenia miesta posledného odpočinku obetí vojny, ktorá tak výrazne zasiahla do dejín obce a života jej obyvateľov.


 
 

Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v KľačanochVytlačiť
 

Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v KľačanochOd konca II. svetovej vojny uplynulo 72 rokov. Pri tejto príležitosti sa v  nedeľu 7. mája 2017 v podvečer v areáli Pamätníka SNP v Kľačanoch pálila vatra víťazstva. Podujatie organizovalo Občianske združenie Kľačianske dvory spolu s Obecným úradom Trnavá Hora.

Osláv Dňa víťazstva, ktoré sú každoročne spojené s koncom II. svetovej vojny v Európe, sa tento rok v Kľačanoch zúčastnilo takmer 120 obyvateľov (Podľa realistických odhadol to boli aspoň 2 kopy (1kopa=5 tuctov, 1 tucet = 12) .

Keďže sa od Handlovej blížili nebezpečne vyzerajúce mračná, program sa začal trochu skôr, ako bolo naplánované. Úvodné slová patrili starostovi obce Pavlovi Kravecovi, po ktorom predniesol svoj odborný referát vyštudovaný historik Juraj Valent. Veľmi dobre sa zhostil svojej úlohy. Vyvrátil obavy pochybovačov, že sa na túto tému nedá povedať nič nové (Príhovor - Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v Kľačanoch). V archívoch našiel údaje, o ktorých zrejme nikto z prítomných doposiaľ nevedel. Záver patril Danielovi, žiakovi základnej školy, ktorý predniesol báseň o Červenoarmejcoch.

Pripravenú vatru - kopu raždia z jarného upratovania obce - zapálil poslanec obecného zastupiteľstva Vladimír Mašlár.

Oproti minulým rokom sa zmenilo miesto i obsah občerstvenia pre účastníkov. Prítomní sa neskôr presunuli do zrekonštruovanej časti Kultúrneho domu v Kľačanoch, kde sa podávala teplá kapustnica a koláče. Oheň až do neskorých večerných hodín „strážili“ hasiči z miestneho DHZO.

Fotogaléria - Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v Kľačanoch

Príhovor - Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v Kľačanoch 2017_TH_Klacany_Prihovor_Vatra_vitazstva.pdf 2017_TH_Klacany_Prihovor_Vatra_vitazstva.pdf (75.4 kB)

 
 

Stavanie Mája 2017 v obci Trnavá HoraVytlačiť
 

Stavanie Mája 2017 v obci Trnavá HoraV nedeľu 30. apríla 2017 sa v našej obci Trnavá Hora konalo tradičné stavanie Mája. Tento rok bolo celé podujatie v réžii miestneho DHZO Trnavá Hora – Jalná.  

Prípravy na podujatie zahájili hasiči už v doobedňajších hodinách. Pripravoval sa guláš, ktorý mal pod palcom Vladimír Abrahám a chystal sa aj šenk a stanovištia jednotlivých disciplín pre deti, medzi ktoré patrili spájanie a rozpájanie hadíc, striekanie z džberoviek na terč, dráha z pneumatík či hádzanie loptičiek do draka. Na každom stanovišti boli určení minimálne dvaja členovia hasičského zboru, ktorí sa venovali deťom pri plnení disciplín.

Popri hasičských stanovištiach sa chystalo aj stanovište pre strelecký krúžok pod vedením pána Krupára, na ktorom sa strieľalo zo vzduchoviek na terče. Najväčšou atrakciou pre všetkých, ako deti tak aj dospelých, bola lanovka, ktorej výstavbu a prevádzkovanie zabezpečili členovia miestneho spolku Červeného kríža Ján Slašťan a Dušan Petrík a člen Horskej služby Nízke Tatry juh Marcel Petrík. Lanovka bola postavená na hrádzi za požiarnou zbrojnicou.

Okrem spomenutých disciplín a lanovky bolo pre deti pripravené aj maľovanie na tvár, o ktoré sa postarala Katarína Cehuľová. Samotnému postaveniu Mája predchádzalo vystúpenie detí zo Základnej školy v Trnavej Hore pod vedením Dominiky Gazdíkovej.

O hudbu a ozvučenie sa postarali Jakub Kravec a Tomáš Ihradský. Sprievodné slovo počas celej akcie mal starosta obce Pavel Kravec. Po postavení Mája sa deti mohli naplno venovať spomenutým disciplínam, jazde na lanovke, maľovaniu na tvár a mohli sa tiež previezť na hasičskej ávii počas okružných jázd po obci. 


 
 

TJ Sokol Trnavá Hora odohralo priateľský odvetný futbalový zápas v LondýneVytlačiť
 

TJ Sokol Trnavá Hora odohralo priateľský odvetný futbalový zápas v LondýneV dňoch 20. až 23. apríla cestovalo mužstvo TJ Sokol Trnavá Hora na odvetný futbalový zápas až do ďalekého Anglicka.

V Londýne odohrali priateľský zápas proti Alexandra Park FC, ktorý skončil s výsledkom 3:1. Zaujímavosťou je, že jediný gól za Trnavú Horu vsietil do siete súpera Ír John Murphy, ktorý sa do obce presťahoval so svojou slovenskou manželkou. Celkovo na odvetný zápas do Anglicka cestovalo 18 členov TJ Sokol Trnavá Hora.


 
 

Členovia KD Trnavá Hora sa zapojili do celoobecnej akcie Jarné upratovanie obce Trnavá Hora 2017Vytlačiť
 

Fotogaléria - Členovia KD Trnavá Hora sa opäť zapojili do celoobecnej akcie Jarné upratovanie obce Trnavá Hora 2017Aj tento rok sa členovia Klubu dôchodcov Trnavá Hora zapojili do celoobecnej akcie Jarné upratovanie obce Trnavá Hora, ktoré sa konalo dňa 25. 3. 2017.

Vyše tridsať členov klubu sa zapojilo do čistenia a upratovania a to na viacerých pracoviskách. Prvá pracovná skupina upratovala predovšetkým v okolí domu smútku, cintorína, kostola a farského úradu, a od d železničného prechodu pri zástavke Jalná až k autobusovej zástavke  pri budove fary. Druhá pracovná skupina sa zamerala na upratovanie v okolí vlakovej železničnej zástavky Trnavá hora.

Členovia klubu sa zúčastnili aj pri úprave okolia rieky Hron a aj pri príprave a varení gulášu.

Fotogaléria - Členovia KD Trnavá Hora sa zapojili do celoobecnej akcie Jarné upratovanie obce Trnavá Hora 2017


 
 

Členovia DHZO Trnavá Hora - Jalná upratovali okolie ihriska Hrable počas spoločnej akcie Jarné upratovanie obceVytlačiť
 

Členovia DHZO Trnavá Hora - Jalná upratovali okolie ihriska Hrable počas spoločnej akcie Jarné upratovanie obceV sobotu 25. marca sa uskutočnilo tradičné Jarné upratovanie obce. Zúčastnili sa ho aj členovia Dobrovoľného hasičského zboru obce.

Keďže v okolí hasičskej zbrojnice na Jalnej už bolo upratané, hasiči sa presunuli na Ihrisko Hrable, kde počas brigády pomáhali futbalistom. Priestory ihriska a jeho areálu využívajú pomerne často na svoje tréningy či súťaže aj oni. Očistou a prerezávkou prešli priestory nad prístupovou cestou pod dohľadom pilčíkov DHZo. Dievčatá uhadzovali a mladé dorastenky sa postarali o čistotu tribúny a vyhrabanie jarku pod tribúnou. Ďalšie hasičky vyhrabali a vyčistili priestory medzi potokom a ihriskom. Celkovo sa sobotňajšej brigády zúčastnilo 18 členov DHZo Trnavá Hora – Jalná.


 
 

Jarné upratovanie obce Trnavá Hora 2017Vytlačiť
 

Jarné upratovanie obce Trnavá Hora 2017Aj tento rok sa v našej obci konalo tradičné veľké jarné upratovanie. Opäť sa na ňom zúčastnili dobrovoľníci z radov občanov, ako aj členovia organizácií, ktoré v obci pôsobia.

Aj tento rok sme v obci mali v dobrovoľníckom projekte zapojených niekoľko občanov evidovaných ako uchádzačov o prácu, bez ktorých si už údržbu v obci nevieme predstaviť. „Tradičné jarné upratovanie obce má však svoje nezastupiteľné miesto. Vecne aj ľudsky,“ hovorí starosta obce Pavel Kravec a ako ďalej konštatuje, po sobotnom upratovaní vidieť, že v obci je čistejšie a aj obyvatelia sa aj ľudsky po zime trochu znovu stmelili. „A to je niekedy viac ako všetko ostatné,“ podotýka starosta.

V tomto roku sa jarného čistenia obce zúčastnilo približne 180 občanov, pričom v areáli základnej školy upratovalo 34 detí a 10 dospelých, vrátane pedagógov a riaditeľa školy. „Pri Dome smútku, cintoríne, zástavke Trnavá Hora a pred farou upratovalo 33 členov Klubu dôchodcov a 10 farníkov, na Ihrisku Hrable a jeho prístupovej ceste 18 členov DHZO a 7 futbalistov spolu s trénerom, na hornej Trnavej Hore 16 občanov, na Kľačanoch 15 členov OZ Kľačianske dvory a pri Hrone sa zišli 4 členovia Zväzu rybárov. Okrem toho, päť občanov na aktivačných prácach zabezpečovalo odvoz odpadov a v celej obci sa individuálne do upratovania pripojilo ešte ďalších 20 občanov na Jalnej, Mlynskej ulici a ostatných častiach obce,“ konkretizuje starosta a ako dodáva, patrí im vďaka a úcta, lebo ich účasť je prejavom záujmu o spoločné dobro.


 
 

Trnavohorský fašiang 2017Vytlačiť
 

Fotogaléria - Trnavohorský fašiang 2017V sobotu 25. februára 2017 sa v našej obci uskutočnil ďalší ročník Trnavohorského fašiangu. Fašiangový sprievod prešiel celú dedinu a povykrúcal nejednu gazdinú.

Dokopy sa dali mladí aj starí a vytvorili fašiangovú skupinu, ktorá pod vedením "mladého" richtára neohrozene kráčala dedinou. Sprevádzali ich dvaja harmonikári Peťo a Paťo zo Železnej Breznice.

Fašiangový sprievod začal svoju púť na Jalnej, kde už domáci čakali a veselú chasu počastovali šiškami a inými dobrotami. Spolu so sprievodom si aj zaspievali a zatancovali. Postupne takto veselý sprievod pokračoval ulicami obce. Svoju púť zavŕšili fašiangovníci až v neskorých popoludňajších hodinách. Šťastne unavení sa vrátili domov a niektorí aj do Kultúrneho domu Jalná, v ktorom sa tento deň konala Fašiangová zábava. Do tanca hrala hudba Vlada Valentínyho V-Trio. S pomocou dobrovoľného farára sa podarilo symbolicky pochovať basu, čím sa ukončilo obdobie zábavy a nastal čas pôstu. Ten potrvá až do Veľkej noci.

Fotogaléria - Trnavohorský fašiang 2017


 
 

IX. farský ples farnosti Trnavá HoraVytlačiť
 

IX. farský ples farnosti Trnavá HoraV sobotu 19. februára sa v Kultúrnom dome Jalná uskutočnil už 9. farský ples. Deviaty ročník podujatia sa niesol v štýle Ples v opere. Organizátori plesu prispôsobili atmosféru bratislavskému plesu, ktorý každoročne otvára plesovú sezónu na Slovensku.

Na chvíľu sa tak aj z nášho kultúrneho domu stala „opera“, do ktorej sa vchádzalo po červenom koberci. Vo vestibule nechýbala tzv. foto stena, pred ktorou sa mohli nechať návštevníci plesu odfotiť profesionálnemu fotografovi. Plesajúcich pri vchode vítal kvetom a prípitkom šéf plesového výboru a na miesto ich usádzala hosteska. Moderátorom plesu bol moderátor televízie LUX spoločne so svojou manželkou. V programe vystúpili žiaci Tanečno-športového klubu Stella a speváčka, ktorú sprevádzal gitarista a hráč na ukulele. Pre každého návštevníka bola na stole pripravená malá pozornosť a výborná večera. Súčasťou podujatia bola aj obľúbená tombola so zaujímavými cenami a nechýbala ani megatorta. O dobrej nálade svedčí to, že sa plesalo až do skorých ranných hodín.

Fotogaléria - IX. farský ples farnosti Trnavá Hora


 
 

Plán práce Občianskeho združenie Kľačianske dvory na rok 2017Vytlačiť
 

Plán práce Občianskeho združenie Kľačianske dvory na rok 2017Občianske združenie Kľačianske dvory významnou mierou prispieva k rozvoju časti obce Kľačany, ako aj k zviditeľňovaniu jej kultúrneho, historického a prírodného bohatstva. Od svojho vzniku sa tiež občianske združenie pravidelne podieľa na organizovaní rôznych kultúrno-spoločenských aktivít v Kľačanoch. Niektoré podujatia sa už stali tradíciou a našli si svojich stálych návštevníkov.

Občianske združenie Kľačianske dvory aj v tomto roku pripravujú niekoľko zaujímavých podujatí. Opäť nebude chýbať program k Medzinárodnému dňu detí, ale aj v širokom okolí a regióne obľúbená Mlatba a staré remeslá. Prvé podujatie pripravujú Kľačanci už koncom apríla, a to stavenie Mája.

Prinášame vám ich prehľad podľa jednotlivých mesiacov, ktoré nájdete v sekcii Občianskeho združenie Kľačianske dvory: Plán práce Občianskeho združenie Kľačianske dvory na rok 2017.


 
 

Výročná členská schôdza Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Trnavá Hora – JalnáVytlačiť
 

Výročná členská schôdza Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Trnavá Hora – JalnáDňa 7.1.2017 sa konala výročná členská schôdza DHZ Trnavá Hora – Jalná. Výročná členská schôdza sa uskutočnila v súlade so stanovami Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky.

Na výročnej členskej schôdzi sa prerokovala správa o činnosti DHZ za rok 2016 a správa o hospodárení DHZ za rok 2016. Ďalej sa na výročnej členskej schôdzi navrhlo a schválilo nové zloženie členov výboru DHZ, plán činnosti a plán úloh DHZ na rok 2017 a veliteľ DHZ Tomáš Donoval vykonal povýšenie našich členov do hodností.

V diskusii nám starosta obce Pavol Kravec poďakoval za našu prácu, ktorú vykonávame v obci, a takisto nám bolo odovzdané poďakovanie aj z Územného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Žiari nad Hronom za pomoc pri organizovaní republikového kola Hry Plameň, ktoré sa konalo v Banskej Štiavnici. Diskusia prebiehala do neskorých večerných hodín, nakoniec sme sa v dobrej nálade rozišli a popriali si splnenie všetkých našich stanovených cieľov na rok 2017.


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka