Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci apríl 2019Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci apríl 2019Čas beží míľovými krokmi. Ešte len nedávno boli Vianoce a už bola aj Veľká noc, ktorá bola v tomto roku v apríli.

Apríl je časom, keď končia termíny na predkladanie žiadostí o dotácie, ktorých podala naša obec Trnavá Hora niekoľko. Napríklad o poskytnutie dotácie na výsadbu stromov zlepšujúcich mikroprostredie vo všetkých častiach obce, pripravujeme tiež žiadosť o dotáciu na výmenu všetkých neopravených autobusových zastávok za presklené. Tie súčasné sú pravdupovediac hanbou obce.

V apríli bol obci dodaný špeciálny veľkokapacitný kontajner na zber odpadového dreva, ktoré na rozdiel od minulosti domácnosti nespaľujú, keďže sa za posledných 20 rokov zmenil spôsob vykurovania a dnes sa už prevažne vykuruje plynom a elektrinou. 

Obec Trnavá Hora riešila s  veterinou a poľovným združením nález uhynutého diviaka a dvoch líšok. Našťastie tento úhyn nebol dôsledkom nákazlivých chorôb. Znepokojujúce je však, že bola hlásená návšteva medvedice s medvedíkmi. Upozorňujeme na zvýšenú opatrnosť, pretože stretnutie s nimi je nebezpečné a opatrenia voči zamedzenou ich prístupu do obce prakticky neexistuje.

A ako sa už stalo tradíciou, posledný aprílový deň sa občania a návštevníci obce Trnavá Hora stretli pri tradičnom stavaní „mája“ pred KD Jalná.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci apríl 2019

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Krúžok ľudového tanca pri Základnej škole Trnavá Hora sa predstavil zahraničným študentomVytlačiť
 

Krúžok ľudového tanca pri Základnej škole Trnavá Hora sa predstavil zahraničným študentomKrúžok ľudového tanca pri ZŠ Trnavá Hora pod vedením Dominiky Valentíkovej, predstavil svoj program na medzinárodnom environmentálnom projekte Erasmus+, ktorý sa konal 9.4.2019 v Zrube pod borovicou v Kľačianskej doline.

Téma ekológie, odpadov a separovania je v dnešnej dobe veľmi rozoberaná. Touto problematikou sa zaoberali aj mladí ľudia z projektu Erasmus+. Zúčastnilo sa ho 28 ľudí vo veku 17 až 25 rokov zo 4 krajín Európy: Nemecko, Bulharsko, Chorvátsko a Slovensko.

Aj takto sa naša obec Trnavá Hora a jej základná škola prezentuje verejnosti

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

V zbernom dvore Zberko Trnavá Hora sa našli noviny Slovenský ľud z roku 1932Vytlačiť
 

V zbernom dvore Zberko Trnavá Hora sa našli noviny Slovenský ľud z roku 1932Či si to pripúšťame, alebo nie, tak v podstate všetky veci, ktoré sa nachádzajú v našich domácnostiach, sa skôr či neskôr stanú odpadom. Niektoré skôr, vzhľadom na ich spotrebný charakter, niektoré neskôr a niektoré až po niekoľkých generáciách. V obci Trnava Hora končia od roku 2015 nepotrebné veci v zbernom dvore Zberko, kde sa podľa druhu a stavu rozoberajú a ešte triedia.

Niekedy občania donesú už na prvý pohľad zaujímavosť a niekedy sa takáto zaujímavosť nájde pri rozoberaní odpadov. Tak sa nedávno pri rozoberaní zarámovaného zrkadla našli noviny z roku 1932, ktoré teda majú už úctyhodných 87 rokov. Predávali sa za 40 halierov vtedajšej meny, ktorou bola československá koruna. Ich názov je Slovenský ľud a podtitul „časopis venovaný vzdelaniu a ľudovýchove“.

Noviny mali rôzne rubriky venované rozširovaniu obzoru čitateľom v oblasti spoločenského správania, poľnohospodárstva, vedy, histórie, ale mali aj inzerciu čí právnu poradňu. Naozaj zaujímavé čítanie o živote na Slovensku na začiatku minulého storočia. Ak máte záujem prečítať si noviny Slovenský ľud z 9. marca 1932.

Noviny Slovenský ľud z 9. marca 1932

Pavel Kravec, starosta obce

V zbernom dvore Zberko Trnavá Hora sa našli noviny Slovenský ľud z roku 1932 2019_Noviny_Slovensky_lud.pdf 2019_Noviny_Slovensky_lud.pdf (16 MB)

 
 

TJ Sokol Trnavá Hora predstavila nové logo verejnostiVytlačiť
 

TJ Sokol Trnavá Hora predstavila nové logo verejnostiFutbalový klub TJ Sokol Trnavá Hora predstavil verejnosti v nedeľu 14. 4. 2019 pred zápasom s Brehmi nové logo TJ Sokol Trnavá Hora. Logo je veľmi pôsobivé. Základ tvorí štít s nápisom v červenej farbe „TJ SOKOL TRNAVÁ HORA 1966“, ktorého podkladom sú pruhy v obecných logo farbách, zelenej a žltej. Štít má v ľavom hornom rohu futbalovú loptu a v spodnej časti ho oslavne obopínajú vavrínové vetvičky. V strede štítu je obrysovo nakreslený vták sokol, podľa ktorého je futbalový klub pomenovaný.

Autorom nového loga je „dvorný grafik“ futbalového klubu Michal Piatrik, ktorý ho nakreslil za výdatnej podpory generálneho manažéra klubu Karola Mužíka.

Rok 2019 začal futbalový klub aj novými šatňami, novým gastroaltánkom, novými dresmi. V najbližšej dobe možno pribudne aj nová hymna futbalového klubu. To všetko má podporiť futbalového ducha, ktorého účelom je nielen vyhrávať, ale prinášať radosť a potešenie zo športu.

Fotogaléria - TJ Sokol Trnavá Hora predstavila nové logo verejnosti

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Jarné upratovanie obce Trnavá Hora v roku 2019Vytlačiť
 

Jarné upratovanie obce Trnavá Hora v roku 2019Jarné upratovanie obce Trnavá Hora je vždy viactýždňový a náročný proces. Najskôr sa zametali cesty a ulice od zimného posypu. Toho bolo počas tejto zimy naozaj bohato, a na jar sme si ho užili pred jarným upratovaním v podobe rozvíreného prachu.

Neskôr sa popri cestách vyzbierali plastové a plechovkové odpady a orezávali sa obecné dreviny. Nakoniec sa vyhrabali verejné priestory počas vyhlásenej verejnej brigády, ktorej v sobotu 23. marca zúčastnilo približne 180 účastníkov z Klubu dôchodcov, DHZ, Farnosti, Zväzu rybárov, TJ Sokol, OZ Kľačianske dvory a Kľačianskeho klubu. Všetkým patrí veľká vďaka.

V tomto roku boli obecné cesty a komunikácie čistené nie len ručne, ale aj objednaným pojazdným vysávačom. Vďaka nemu bola väčšina zimného posypového materiálu povysávaného už za tri dni v celej obci. Občania vykonávajúce aktivačné práce následne už len pozametali zvyšky a ťažšie dostupné časti ulíc.  

Túto jar bol vykonaný masívny výrub náletových drevín. Ten sa rozrástol do neprimeraných rozmerov v dôsledku zániku drobného chovu kráv, kôr a oviec. Na Kľačanoch sa od kríkov a invazívnych burín vyčistil breh okolo vznikajúceho jazierka. Následne sa pokračovalo s výrubmi pod krížom a peším chodníkom na Grúni, na cintoríne a pod traťou v dolnej časti obce, na zákrute Mlynskej ulice, na Okružnej ceste od hornej stanice, v areáli bývalého zdravotného strediska a na konci Agátovej ulice pod traťou.

Dve skupiny po 23 žiakov zo ZŠ Trnavá Hora vyčistili v stredu 20. marca okolie cesty a potoka od ihriska Hrable až po Tralaland.  V stredu 3. apríla 2019 pokračovali a vyčistili okolie chodníka na Grúni a okolie cesty od Obecného úradu v Trnavej Hore až po hornú časť obce Trnavá Hora. Vyčistili aj breh pod tzv. ostrou zákrutou, ktorá je trvalým miestom odhadzovania odpadov, ktoré už v minulosti vyčistila rodina Forgáčova.

Žiaci nazbierali neuveriteľných 5 traktorových vlečiek plastových, plechovkových, ale aj iných odpadov, napr. televízne obrazovky, skrine z mrazničky a podobne. Je  priam na neuverenie ako barbarsky sa správame k prírode, ktorú ničíme pre ďalšie generácie. Dôvodom je pravdepodobne  návyk z minulosti a snaha ušetriť. Dnes má naša obec Trnavá Hora zriadený komfortný zber odpadov spred rodinných domov, zberný dvor na všetky druhy odpadov, preto sa nikto nemôže vyhovárať, že on nemá možnosti, nie je to zariadené a pod. A neobstojí ani argument, že treba za to platiť, lebo tvorcom odpadov nie je nikto iný, ako my občania. Čokoľvek si kúpime, to všetko tvorí odpad, niekedy ihneď (obal výrobku) a časom sa odpadom stane samotný výrobok.

Vo fotogalérii si môžete pozrieť, čo všetko sa našlo v prírode v okolí našej obce Trnavá Hora.

Fotogaléria - Jarné upratovanie obce Trnavá Hora v roku 2019

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci marec 2019Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci marec 2019Teplé marcové počasie, ktoré už nie je výnimkou, ako neklamný znak zmeny klímy, umožnilo výkon niektorých prác takmer ihneď po roztopení snehu.

Už 5. marca sme mali ulice vyčistené všetky ulice od zimného posypu v čom nám významne pomohlo objednané vysávacie auto. V sobotu 23. marca približne 200 účastníkov vyčistilo podstatnú časť verejných priestorov a areál ZŠ.

Naplno sa rozbehli práce na rekonštrukcii Domu nádeje na Kľačanoch. Taktiež sa dokončievala započatá rekonštrukciu šatní na ihrisku Hrable. Upravila sa aj plochu za ihriskom Hrable na zber zeleného odpadu z kosenia verejných priestorov.

Bolo zahájené sobotné odovzdávanie objemného odpadu v zbernom dvore Zberko. Taktiež sa vyčistili aj verejné priestory od náletových drevín a inváznych burín, a to v každej časti obce Trnavá Hora.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci marec 2019

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Otvorenie zberného dvora Zberko v obci Trnavá Hora v roku 2019Vytlačiť
 

Otvorenie zberného dvora Zberko v obci Trnavá Hora v roku 2019V roku 2019 bude zberný dvor Zberko v obci Trnavá Hora otvorený od 16. marca do 15. novembra aj každú sobotu v čase od 13.00 hod do 15.00 hod.

V pracovných dňoch je zberný dvor otvorený denne od 10.00 hod. do 12.00 hod.

Čo môžete doviezť do zberného dvora?

Drobný stavebný odpad za ktorý sa platí 0,03 € za kg, pričom váha sa určuje odhadom po dohode s preberajúcim zamestnancom obce

Objemný odpad, ktorý zberová služba neodváža v rámci triedeného a zmesového odpadu (kukanádoby). Nábytok, skrine, postele a iný drevený odpad bude preberaný len v rozobranom stave.

Staré farby, chemikálie, železný odpad, podlahové gumy, sedacie súpravy, matrace, koberce, železo, podlahové gumy, chladničky, práčky, elektrické spotrebiče a PC zariadenia (len kompletné), olej, obaly z farieb a neonové trubice

Čo je zakázané voziť do zberného dvora?

V zbernom dvore nebudú preberané veľké kartóny, noviny, knihy, časopisy, sklo, fľaše, demižóny, veľké plasty a drobné plasty, kovové obaly, tetrapaky, zelený odpad, konáre a všetky druhy odpadov, ktoré musí občan podľa platného VZN triediť (separovať) a odovzdať v deň na to určený pred dom alebo uložiť do kontajnerov určených VZN (napr. sklo).

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Práce na opravách majetku po zime sa v obci Trnavá Hora rozbehli už na začiatku januáraVytlačiť
 

Práce na opravách majetku po zime sa v obci Trnavá Hora rozbehli už na začiatku januáraV tomto roku sa práce na opravách a zveľaďovaní majetku obce Trnavá Hora rozbehli už na začiatku januára. Pokračovalo sa  v rekonštrukcii elektrických rozvodov a vody v šatniach na ihrisku Hrable. Vo februári  sa prikročilo k výstavbe gastroaltánku, ktorý zlepší zázemie pre organizovanie športových, spoločenských, ale aj súkromných akcií na ihrisku Hrable.

V Materskej škole Trnava Hora sa v triede malkáčov vymenili staré netesniace drevené dvere za nové a to plastové. Vymenili sa aj okná na dome smútku na Kľačanoch.  V tomto roku sa bude ešte rekonštruovať interiér domu smútku.

Pozametali sa tiež všetky ulice, najskôr ručne a potom aj vysávacim autom. Priebežne sa vysekávajú náletove dreviny a to na rôznych miestach v obci (Okružná cesta od hornej stanice, chodník na Grúni, výhľad z Grúňa pod krížom a otočka na konci Dolnej ulice.  

Odstránil sa tiež smrekový plot v cintoríne, ktorý bude nahradený živým plotom z iných drevín.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Odpadové hospodárstvo obce Trnavá Hora v roku 2018Vytlačiť
 

Odpadové hospodárstvo obce Trnavá Hora v roku 2018V roku 2018 bolo v obci Trnavá Hora vyzbierané celkom 351 ton odpadov, čo je nárast o 63 ton (teda o 22%) oproti roku 2017. Tento enormný nárast množstva odpadov spôsobilo niekoľko faktorov.

Objemný odpad, ktorý je zhromažďovaný na zbernom dvore a poväčšine ho tvoria staré zásoby dovážané počas sobotných otvorení zberného dvora, narástol oproti roku 2017 o 15 ton. Bioodpad odvážaný spred domov stúpol o 8 ton. Objem piatich základných triedených odpadov sa zvýšil o 21,4 ton (+33%). Predpokladá sa, že je to spôsobené vysokou spotrebou obyvateľstva, pod ktorú sa podpisuje všeobecne konštatovaná dobrá ekonomická situácia v roku 2018.

Pokles množstva odpadov bol zaznamenaný len v komodite drobný stavebný odpad, ktorý poklesol takmer o 5 ton.

Lepší výsledok množstva vytriedeného odpadu možno čiastočne pripísať celkovému zvýšeniu objemu odpadov a čiastočne zlepšeniu triedenia občanmi. Svedčí o tom aj menší počet vyvezených kukanádob o 8% pričom nedošlo k zmene objemu odvážaného zmesového odpadu z kukanádob. Ten ostal na úrovni roku 2017 teda 150 ton.

 K zlepšenému výsledku triedenia prispieva aj práca s objemným odpadom v zbernom dvore.

V roku 2018 došlo k poklesu nákladov obce na likvidáciu odpadov vo výške 10,6% (675 €) v porovnaní s rokom 2017.  Vďaka patrí všetkým občanom, ktorý sa správajú zodpovedne a triedenie odpadov považujú nielen za nutnosť, ale aj za osobný ekologický životný štýl, ktorý je jedinou cestou udržateľnosti zdravého životného prostredia.

Pavel Kravec, starosta obce

Odpadové hospodárstvo obce Trnavá Hora v roku 2018 Trnava_Hora_Odpadove_hospodárstvo_za_rok_2018 .pdf Trnava_Hora_Odpadove_hospodárstvo_za_rok_2018 .pdf (171.5 kB)

 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci február 2019Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci február 2019Ešte si pamätáme zasnežený koniec januára a už je tu koniec ďalšieho mesiaca s ktorým sa hlási prichádzajúca jar. Februárová zima a mráz nebránili, aby sme robili práce, ktoré nie sú pre tento mesiac typické.

Výrazne sme pokročili v stavebných úpravách a rekonštrukcii elektrickej siete v šatniach na ihrisku Hrable. Zúčastnili sme sa výročnej členskej schôdze hasičov DHZ, ktorí prisľúbili pomoc pri čistení prameňov a vodojemu na hornej Trnavej Hore. Trápili sme s nájdením poruchy vodovodnej siete v tejto časti obce, ktorá ani nebola poruchou obce, ale chátrajúceho domu s „tisícmi“ vlastníkmi a teda, ako keby dom ani nemal správcu. Uzavreli sme skládku kompostovateľných odpadov na Jalnej a zaviedli sme odvoz bio odpadu spred domov. Ostatné aktivity sa dozviete s priloženého prehľadu stretnutí a rokovaní starostu obce.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci február 2019

Pavel Kravec, starostu obce


 
 
Položky 1-10 z 26
English version
ÚvodÚvodná stránka