Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Obec Trnavá Hora pozvala osamelých občanov na spoločný obed v duchu „Nech na Vianoce nie je nikto sám“Vytlačiť
 

Obec Trnavá Hora pozvala osamelých občanov na spoločný obed v duchu „Nech na Vianoce nie je nikto sám“Obec Trnavá Hora pozvala osamelých občanov na spoločný obed v duchu „Nech na Vianoce nie je nikto sám“

Na Štedrý deň organizujú mestá a obce obed, na ktorý pozývajú bezdomovcov alebo ľudí, ktorí sú z rôznych životných príčin osamelí. Aj v našej obci sa konal v tento deň už tretí raz obed, ktorého cieľom bolo poskytnúť spoločnosť všetkým, ktorí sa môžu cítiť osamelí.

Zo 48 oslovených občanov pozvanie prijalo 13, pre ktorých farnosť a obec pripravili za podpory štedrých ľudí malé pohostenie s tradičnými vianočnými jedlami.

Na začiatku obeda sme si udalosti narodenia Ježiša Krista pripomenuli čítaním z Biblie, ktoré predniesol farár Andrej Darmo a potom sa už pokračovalo tradičnými úkonmi: rozkrojením jabĺčka, jedením oblátok, opekancov a vypraženej ryby s majonézovým šalátom.

Po obede sa pospomínalo na všeličo, čo sme niekedy prežili. Na záver dostal každý účastník od farnosti malý darček.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Výzva na aktualizáciu kontaktných údajov pre využívanie informačných kanálov (SMS, Email) obce Trnavá HoraVytlačiť
 

Výzva na aktualizáciu kontaktných údajov pre využívanie informačných kanálov (SMS, Email) obce Trnavá HoraVážení občania,

Už tri roky vám zasielame aktuálne informácie potrebné pre váš život v obci  prostredníctvom služby SMS a email info kanál, ktorá sa osvedčila. Po tejto dobe je  potrebné pristúpiť k aktualizácii vašich kontaktov. Niektorí ste sa prisťahovali iní zase zmenili telefóne číslo alebo emailovú adresu.

Preto sme do vašich poštových schránok doručili tlačivá, aby ste zmeny svojich kontaktov, či nové prihlásenie na zasielanie informácii, potvrdili na priloženom tlačive, ktoré odovzdáte na niektorom nižšie uvedenom mieste.

Výzva sa netýka občanov, ktorí infokanál využívajú a nemenili emailovú adresu alebo telefónne číslo!

Zavedenie SMS a email info kanálu neznamená zrušenie informovania prostredníctvom verejného rozhlasu.

SMS a email info kanál je pre občanov bezplatný!

Vyplnené tlačivá (podľa možnosti každý občan) môžete odovzdať  do 15. januára 2018 priamo na obecnom úrade alebo vložiť do schránok, ktoré sa nachádzajú: na obecnom úrade, v predajni COOP Jednota Jalná, v predajni COOP Jednota - dolná časť obce Trnavá Hora, v predajni COOP Jednota - horná časť obce Trnavá Hora a na Kľačanoch prídeme tlačivá vziať od občanov domov

Za prihlásenie do „infokanálov“  resp. aktualizáciu vašich emailov a telefónnych čísiel Vám vopred ďakujeme!

List občanom Výzva na aktualizáciu kontaktných údajov pre využívanie informačných kanálov (SMS, Email) obce Trnavá Hora

Formulár Výzva na aktualizáciu kontaktných údajov pre využívanie informačných kanálov (SMS, Email) obce Trnavá Hora

Pavel Kravec, starosta obce

List občanom Výzva na aktualizáciu kontaktných údajov pre využívanie informačných kanálov (SMS, Email) obce Trnavá Hora SMS_Email_Informacny_kanal_List_2017.pdf SMS_Email_Informacny_kanal_List_2017.pdf (63.1 kB)
Formulár Výzva na aktualizáciu kontaktných údajov pre využívanie informačných kanálov (SMS, Email) obce Trnavá Hora SMS_Email_Informacny_kanal_Formular_2017.pdf SMS_Email_Informacny_kanal_Formular_2017.pdf (11.3 kB)

 
 

Kalendár vývozu komunálneho odpadu a separovaných zložiek obce Trnavá Hora na rok 2018Vytlačiť
 

Kalendár vývozu komunálneho odpadu a separovaných zložiek obce Trnavá Hora na rok 2018V roku 2018 bude vo vývoze odpadov zásadná zmena v cykloch, keďže Technické služby budú všetky druhy separovaného odpadu odvážať každý mesiac (a nie každý druhý ako to bolo u niektorých zložiek v roku 2017).

Tlačený Kalendár vývozu odpadov na rok 2018 bude distribuovaný do každej domácnosti. Elektronická verzia je dostupná v sekcii Ako nakladať s odpadom. Na stránkach obce vás budeme aj pribežne informovať o termínoch vývozu separovaného odpadu v Oznamoch.

Kalendár vývozu komunálneho odpadu a separovaných zložiek obce Trnavá Hora na rok 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Badmintonový turnaj na KľačanochVytlačiť
 

Badmintonový turnaj na KľačanochVerili by ste, že v spustnutom kultúrnom dome na Kľačanoch sa raz bude hrať badmintonový turnaj? Ešte v roku 2016 by to bola len takmer scestná myšlienka. Všetko však zmenil prenájom kultúrneho domu nájomcovi Jozefovi Gerovi, ktorý najskôr zrekonštruoval spoločenské priestory na pekné a útulné klubové prostredie poskytujúce široké možnosti posedenia v ktorom sa dokonca konalo aj zasadnutie obecného zastupiteľstva.

Neskôr opravil aj divadelnú sálu v ktorej sa okrem väčších kultúrnych podujatí konajú aj tenisové turnaje a najnovšie aj badmintonový turnaj.

Dnes dostal kultúrny dom pomenovanie Kľačiansky klub v ktorom sa v sobotu 2.12.2017 uskutočnil 1. ročník badmintonového turnaja za účasti hráčov z Trnavej Hory, Jalnej, Banskej Bystrice, Prahy, Zvolena, Žiaru nad Hronom a samozrejme aj z Kľačian.

Po dramatických bojoch so skvelou športovou náladou a odhodlanosťou vyhrať, nakoniec turnaj skončil víťazstvom dvojice Martin Ambróz a Mária Humená. Druhé miesto obsadil pár Peter Nemec a Terezka Faboková a tretie miesto obsadila dvojica Jozef Gero a Monika Humaiová. Nevďačné štvrté miesto, ktoré sa u nás tradične vyhlasuje, obsadila dvojica Zuzka Mašlárová a Vladka Turčanová. Turnaj sa vydaril a ďalšie pokračovanie bude v lete 2018.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci november 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci november 2017Zima je v novembri už predo dvermi a táto situácia poznamenáva aj stretnutia a rokovania starostu. Dokončievame niektoré jesenné práce napr. hrabanie lístia, kosenie burín, výruby náletov, ale rozbiehame aj to, čo sa z rôznych dôvodov nestihlo v lete: začala výstavba detského ihriska, ktoré kvôli zdĺhavému projektovaniu dostalo stavebné povolenie až na začiatku novembra, keď  už výdatne „úradovali“ jesenné dažde . Viac informácií poskytuje tabuľková príloha stretnutí a rokovaní starostu obce.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci november 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora získala 4. miesto v súťaži ZlatýErb.sk 2017Vytlačiť
 

Obec Trnavá Hora získala 4. miesto v súťaži ZlatýErb.sk 2017Obec Trnavá Hora získala 4. miesto v súťaži ZlatýErb.sk 2017 v kategórii o najlepšiu webovú stránku obcí. Webové stránky sa hodnotia podľa viacerých a náročných kritérií, ktoré reflektujú metodiku MV SR vydanú pre fungovanie webov. Ide nielen o vzhľad stránky, prehľadné usporiadanie, povinné zverejňovanie dokumentov, ale aj o ich obsah.

Súťaž bola vyhodnotená v rámci medzinárodného kongresu ITAPA (informačné technológie a verejná správa) v stredu 15. 11. 2017. Naša obec sa v tejto súťaži už roky umiestňuje na popredných miestach a celkovom bola 4 krát vyhodnotená na prvom mieste a to v rokoch 2011, 2013, 2015 a 2016. Na 2. mieste sa umiestnila v roku 2012 a 4. miesto získala v 2010. V roku 2014 sme sa umiestnili na 5. mieste. Stránka bola po prvýkrát v súťaži v roku 2008 (8. miesto).

Za dosiahnutý úspech patrí veľké poďakovanie administrátorovi našej web stránky www.trnavahora.sk Miroslavovi Bahledovi.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci október 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci október 2017Jeseň je v tomto roku výnimočne sychravá, čo má vplyv aj na práce vykonávané v obci. Tak ako je v lete nekonečným príbehom kosenie, tak takým je zase na jeseň hrabanie lístia, ktoré sťažuje neustály dážď.

Dokončievali sme niektoré rozpracované akcie napr. povrchové úpravy terénov, opravovali sme cesty, likvidoval sa odpad, kosili sme niektoré časti obce hlavne v cintorínoch a ich okolí, aby boli pripravené na „dušičkové sviatky“, začali sme ale aj s výstavbou detského ihriska a s opravou plechových kontajnerov, ktoré sú už značne zhrdzavené.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci október 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

V obci Trnavá Hora sa opravovali poškodené cestyVytlačiť
 

V obci Trnavá Hora sa opravovali poškodené cestyStav miestnych komunikácii je v našej obci na pomerne dobrej úrovni, čo však neznamená, že nemôže byť aj lepší. Niektoré ulice a ich úseky sú už dlhodobo vo veľmi zlom stave hlavne v dôsledku poškodzovania ťažkou nákladnou dopravou pri jednorazových prejazdoch jednorazove alebo v dôsledku jej trvalej prevádzky. Iné ulice sú zdanlivo dobré, ale praskliny, ktoré sa na nich nachádzajú sú predzvesťou neskoršieho vážnejšieho narušenia asfaltového povrchu, ktoré sa objavuje hlavne po zime ako známe výtlky.

Vďaka dotácie Štátnych lesov 20 400 € obec v období od 28.9. do 26.10. 2017 opravila vysúťaženou firmou Strabag niekoľko úsekov.

V obecnej časti Kľačany sa opravila cesta od vchodu do cintorína a horná časť Partizánskej cesty.

V hornej časti obce Trnavá Hora došlo k oprave miestnej komunikácie pred domom č. 34 Hlobeňovci, pri COOP Jednote a krajnica na ulici Pri kaplnke.

V dolnej časti obce Trnavá Hora sa opravili úseky od stanice po Babu Jagu, rozšírenie od stanice na Hrable, vchod do materskej školy, parkovisko a krajnica pred obecným úradom, odbočka na chodník k ZŠ,  pri dome p. Janáka, parkovisko pri kostole, Horná a Dolná ulica.

Pri oprave boli použité rôzne technológie od známeho asfaltovania, cez zarezávanie okrajov vysprávok až po turbovanie penetráciou, či betonáž odvodňovacích drážok. Viac môžete vidieť vo fotogalérii.

Fotogaléria - V obci Trnavá Hora sa opravovali poškodené cesty

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Spomienka na Juraja Kriváňa (majstra sveta v parašutizme) neďaleko obce Trnavá Hora - LadnoVytlačiť
 

Spomienka na Juraja Kriváňa (majstra sveta v parašutizme) neďaleko obce Trnavá Hora - LadnoPo vlaňajšom odhalení pamätníka majstrovi sveta v parašutizme Jurajovi Kriváňovi, sa v sobotu 7. októbra 2017 konalo druhé spomienkové stretnutie. Oblastný klub Vojenských výsadkárov SK v Banskej Bystrici zorganizoval toto stretnutie na mieste tragédie, neďaleko obce Trnavá Hora - Ladno v blízkosti Bvorcovej lúky, kde Juraj Kriváň zahynul v roku 1960 pri havárii lietadla.

Stretnutia sa zúčastnila aj majsterka športu v parašutizme Helena Mjartanová Kepáková, ktorá na stretnutí prispela zaujímavou spomienkou: „Poznala som Juraja Krivána osobne, ako reprezentanti v parašutizmu sme mali sústredenia v Chrudime v Čechách. Naposledy som s ním bola v roku 1960 na súťaži v Moskve. V sobotu sme mali skákať padákom v Žarnovici, kde v tej dobe organizovali závody na plochej dráhe. V piatok sme mali spolu letieť z letiska Prievidza do Očovej. Ja som bola v robote, keď ma volal Juraj telefónom. Žiadal ma, aby som prišla na letisko, že poletíme skôr, lebo počasie sa zhoršuje. Požiadala som ho, aby do lietadla zobral len moju brašnu s padákom a osobnými vecami, ja že do Očovej pridem v sobotu ráno autobusom. Juraj teda odletel sám, ale do Očovej nedoletel. V sobotu ráno na autobusovej stanici v Prievidzi ma zastavil policajt a požiadal ma, aby som išla na letisko. Tam som sa dozvedela, že Juraj v Očovej nepristál. V prvej chvíli predpokladal, že uletel do cudziny. Vysvetlili sme mu, že to nie je možné a že musel havarovať. Potom sme ho začali hľadať. " Zvyšok tragického príbehu vysvetlilo vyšetrovanie.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Poďakovanie za úrodu vo Farskom kostole svätého Jána Nepomuckého Trnavá HoraVytlačiť
 

Poďakovanie za úrodu vo Farskom kostole svätého Jána Nepomuckého Trnavá HoraJesenný zber úrody pokladáme sa samozrejmosť ako výsledok  nášho celoročného snaženia v záhradách a poliach. Už menšou samozrejmosťou je, že aj úroda je bohatá a úmerná nášmu snaženiu.

Ovplyvňuje ju hlavne počasie, ktoré je v posledných desaťročiach nevyspytateľné v dôsledku narušenia prírodnej ekológie priemyselnou činnosťou človeka. Počasie, človek nedokáže ovplyvniť takmer vôbec aj napriek rôznym pokusom a snaženiam, skôr ho nahrádza, hlavne v oblasti závlah. Nedeľná výzdoba Farského kostola v obci Trnavá Hora je vytvorená z domácich plodov ovocia, zeleniny i lesných hríbov z lesa, ktorými veriaci ďakujú Bohu za dar úrody. Výzdoba je naozaj pozoruhodná a môžete si ju pozrieť do 22.10. 2017 pred a po bohoslužbách.

Pavel Kravec, Starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci september 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci september 2017September je mesiacom otvorenia nového školského roka aj v našej Základnej škole, ktorého sa zúčastňuje tradične aj starosta obce. Okrem toho sme riešili opravu mostíka cez Ihráčsky potok pri ihrisku Hrable, poškodenie obecných a súkromných pozemkov diviačou zverou.

Spolupracovali sme tiež pri rozdávaní potravinových balíčkov, stretli sme sa s poslancami a spracovateľkou nového VZN, ktorým sa zavedie nový spôsob platenia za odpady, ale stretnutia sa týkali aj pripomienok k návrhu územného plánu obce. Starosta však pracuje aj v sobotu a štátne sviatky, lebo práce je veľa a život sa nezastaví ani tých dňoch voľna. Napr. cez štátne sviatky je potrebné odovzdať technickým službám vyseparované odpady zo zberného dvora, odviezť vyseparovaný odpad z Ladna, či zabezpečiť opravu strunových kosačiek.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci september 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora zriadila minimúzeum predmetov pochádzajúcich z dedičstva občanovVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora zriadila minimúzeum predmetov pochádzajúcich z dedičstva občanovViete, že naša obec zriadila vo vestibule Obecného úradu Trnavá Hora najpravdepodobnejšie najmenšie minimúzeum na Slovensku?

Takto honosne sme nazvali presklenú lekársku skriňu, ktorá slúžila na ukladanie lekárskych nástrojov v dnes, už v zrušenom zdravotnom stredisku. Už sama presklená skriňa, ktorá bola vyrobená v roku 1957 v poľskom Lubline, je historická a po zreštaurovaní v roku 2016 začala slúžiť výstavným účelom. Obec nemá priestory pre zriadenie obecného múzea a tak táto skriňa je základom pre zbierkovú činnosť, ktorou by sme chceli zachovať niektoré fragmenty zo života našej obce a jej obyvateľov.

A tak v obecnom minimúzeum môžete vidieť kufríkový písací stroj z polovice minulého storočia o ktorom si dnešné deti myslia, že je to starý počítač ale bez obrazovky alebo elektrónkové rádio, cestovný pas vojnového slovenského štátu, fotoaparáty na film a prístroj pomocou, ktorého sa z tzv. filmu po ich vyvolaní robili fotografie, kotúčovú magnetofónovú pásku, poštársku peňaženku ale aj 90 ročnú učebnicu občianskej náuky a spoločenskej výchovy „pro zemědělské školy“. Okolie skrinky zdobia nedávno zreštaurované obecné štíty a fotokópia historickej mapy regiónu z obdobia Rakúsko – uhorska poskytnutej rakúskym štátnym archívom.

Novinkou sú zreštaurované skrinkové bicie hodiny, ktoré dodávajú svojím odbíjaním priestorom obecného úradu zvláštnu dnes už nezvyklú atmosféru.

Zvláštnosťou minimúzea je skutočnosť, že väčšina vystavených predmetov pochádza z dedičstva občanov našej obce, ktorých mená sú aj takto zachované.

Obecné minimúzeum môžete vidieť v pracovné dni od pondelka do piatku počas úradných hodín Obecného úradu Trnavá Hora.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Toto pokladám za drzosť voči všetkým občanom našej obce!Vytlačiť
 

Toto pokladám za drzosť voči všetkým občanom našej obce!Neuveriteľné! Len niekoľko dní po obnovení samooblužného miesta na zber (len) starých pneumatík sa zopakovala situácia spred pár týždňov.

Niekto na miesto, ktoré je určené len pre zber starých pneumatík, opakovane „odložil“ káblové obaly, ktoré predtým vyraboval od medi, či hliníka pre svoj zisk a bezcenný odpad, ktorý spracovatelia gumy odmietajú, nezaviezol na zberný dvor ale jednoducho odhodil k starým pneumatikám možno aj v mylnej nádeji, že sa to podobá gume a tak sa to zvezie s nimi. Keby to boli káble s medeným alebo hliníkovým drôtom, tak by išli do elektro odpadu, ale takto niekto vybral kov pre svoj zisk a bezcenný odpad hodil na starosť obci. No povedzte nie je to drzosť voči všetkým občanom, ktorí musia likvidáciu tohto bezcenného odpadu zaplatiť?

Slabou útechou je aj vedomie, že takýto odpad mohol skončiť aj v prírode ako čierna skládka. Okrem obalov z káblov tam tento drzáň odhodil aj rukavice a škatuľu s drobným plastovým odpadom. Keď sa pozriete na foto v prílohe, káble sú narezané na rovnakú dĺžku a nie je vylúčené, že pochádzajú z trestnej činnosti o čom budem informovať políciu.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci august 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci august 2017Druhá polovica tohtoročných horúcich letných prázdnin, keď teploty prekračovali všetky rekordy sa stretnutia a rokovania starostu nezastavili ani počas starostovskej dovolenky.

Dnešné komunikačné možnosti ako aj štýl práce s nezastaviteľným tokom informácií vyžaduje, aby boli problémy obce riešené neustále aj keď starosta nie je na obecnom úrade. A čo starosta riešil? Riešila sa oprava mostíka pri ihrisku Hrable, súťaž na opravu povrchu miestnych komunikácii, ktorú dotujú Štátne lesy, ktoré vysekali aj náletové dreviny v potoku vedúcom cez zberný dvor.

Počas mesiaca boli riešené aj podnety občanov týkajúce sa poškodzovania zemiačniska diviakmi, určenie vysypávania stavebnej zeminy občanov, či požiadavky na pomoc pri odvoze odpadov.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci august 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Samoobslužné zberné miesto pneumatík v obci Trnavá Hora bolo po oprave opäť spustené do prevádzkyVytlačiť
 

Samoobslužné zberné miesto pneumatík v obci Trnavá Hora bolo po oprave opäť spustené do prevádzkyKaždý motorista našej obce pozná samoobslužné zberné miesto pneumatík nachádzajúce sa v dolnej časti obce na Dlhej ulici. Bolo vybudované už asi pred 20 rokmi a zub času sa podpísal na jeho stave. Plot, brána, stĺpiky boli silne napadnuté hrzdou a jeho vzhľad už bol tak trochu na hanbu našej obce.

Preto obec pristúpila k jeho zásadnej oprave a 20.8.2017 ukončila opravu samoobslužného zberného miesta starých pneumatík. Pletivo bolo vymenené, brána a stĺpiky dostali nový náter v obecných farbách, ktorými sú žltá a zelená. Na bráne je tabuľa s upozornením, že zberné miesto slúži len na ukladanie pneumatík podľa veľkosti.

Zberné miesto je určené len pre ukladanie starých pneumatík, pretože sa stáva, že občania buď v nevedomosti, ale častejšie z pohodlnosti, na zberné miesto odkladajú nielen odpady, ktoré sa gume podobajú ale aj úplný iný odpad napr. plasty, či textil.

Preto vás prosím, aby ste na toto miesto odkladali naozaj len staré pneumatiky, pretože zberná firma nám iné odpady nepreberie.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci júl 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci júl 2017Prvý prázdninový mesiac bol v živote obce poznamenaný dvomi významnými akciami, ktorým sú tradičné súťaže o pohár starostu obce vo futbale a v hasičskom športe, organizačne výborne pripravené a počas, ktorých vyšlo aj počasie.

Júl je aj mesiacom kedy sa v obci intenzívne pracuje na opravných prácach, či zlepšovaní infraštruktúry, ale úplne tým najhlavnejším problémom je kosenie zelene. Je to nekonečný príbeh, ktorý začnete na jednom konci obce a ešte nie ste ani na druhom a už aby ste znovu začali tam kde ste kosili pre týždňom. Zeleň je skutočnou „zelenou kalamitou“ na likvidáciu, ktorej obec nemá dostatočný potenciál. Všetky ostatné práce a rokovania sú v prílohe.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci júl 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Rozšírenie kamerového systému obce Trnavá HoraVytlačiť
 

Rozšírenie kamerového systému obce Trnavá HoraMonitorovací kamerový systém je v súčasnosti už pomerne rozšírený systém prevencie voči kriminalite a myslím, že už doterajší kamerový systém obce pozostávajúci zo 6 monitorovacích kamier zvýšil ochranu niektorých kľúčových budov v obci.

Obec  na druhý pokus získala dotáciu vo výške 15 000 €  s povinnou  spoluúčasťou obce vo výške 3 245,88 € z projektu Ministerstva vnútra na rozšírenie kamerové systému o 14 kamier, ktoré sú rozmiestnené vo všetkých častiach obce, takto: Kľačany 1 ks, horná časť TH 2 ks, dolná časť dolná TH  11 ks.

Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora má nové stojany na obecné erbyVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora má nové stojany na obecné erbyMožno ste si všimli, že už dlhšie chýbali erby, ktoré boli osadené pre časťami Jalná a Kľačany. Pôvodné drevené osadenia boli drevené, ich podzemná časť bola prehnitá a hrozilo ich zrútenie. Navyše boli poškodené aj ochranné plexisklá, ktoré chránili samotné erby.

Preto obec dala vyrobiť stojany z farebného plastifikovaného betónu, do ktorých sa umiestnili samotné erby.

Neviem prečo, ale nikdy sme nemali erby pred samotnou obcou, preto v najbližšej dobe budú aj pri vchode do obce od Hronskej Dúbravy a Žiaru nad Hronom umiestnené erby v podobných betónových monolitoch.

Pavel Kravec, Starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora zakúpila mulčovaciu kosačkuVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora zakúpila mulčovaciu kosačkuJedným z najväčších letných problémov našej obce je údržba verejných zelených plôch, teda kosenie. Patríme medzi obce, ktoré sa starajú o rozľahlé zelené plochy, ktoré sú vo väčšine prípadov na ťažko dostupných miestach, kde je použitie samopojazdných kosačiek veľmi obmedzené.

Obec už roky tieto plochy v kombinácii s dodávateľskou firmou( 1 až 2 x ročne len dolná časť obce) a občanmi na aktivačných prácach. Je to nekonečný letný príbeh, vykosenie celej obce, včítane častí: Kľačany, horná Trnavá Hora a Jalná by pri 10 koscoch trvalo 15 dní. Naša obec má k dispozícii denne jedného až dvoch koscov. Zeleň v lete je niečo ako sneh v zime – správa sa kalamitne. Len čo niečo pokosíte, hneď vám do toho naprší a o týždeň dva by už bolo potrebné kosiť a to ste ešte nepokosili celú obec. Pre porovnanie: obec Hliník nad Hronom kosí za pomoci výkonnej ale aj cenovo drahou kosačkou zo zberom pokosenej trávy 7 až 9 x ročne.

Po takmer ročnom prieskume, čo trh vhodné ponúka pre naše podmienky, sa obecné zastupiteľstvo rozhodlo zakúpiť mulčovaciu kosačku AS SHERPA 940 XL od nemeckého výrobcu AS Motor za 12 999 €. Ku kúpe nás povzbudila aj skutočnosť, že už 7 rokov ju využíva aj mesto Žarnovica a vyjadrujú s ňou spokojnosť. S novou kosačkou sme už pokosili prvé plochy napr. prameň Ladno, okolie ihriska Hrable, pred farou, pre Domom smútku. Zatiaľ sa učíme ako s takýmto strojom narábať, lebo žiadny stroj bez kvalitnej obsluhy neurobí kvalitnú prácu.

Taktiež musíme vyrovnať mnohé plochy a vyzbierať na nich skaly, aby sa vôbec mulčovacou kosačkou dali kosiť.

Verím, že aj za pomoci nového pomocníka sa v najbližších rokoch zlepší údržba verejnej zelene v našej obci.

 Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci jún 2017Vytlačiť
 

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci jún 2017V tomto roku leto začalo veľmi skoro a v júni už bolo pravé letné počasie. Výdatné dažde a vysoké teploty spôsobili mohutný rast trávy, ktorú naši aktivační zamestnanci nestíhali kosiť a odvážať na kompostovisko. Preto sme obec, tak ako aj v minulosti, pokosili za pomoci objednaných živnostníkov.

Jún bol bohatý na stretnutia a práce: realizovaný bol projekt rozšírenia kamerového systému, ktorému sa budeme venovať v osobitnom príspevku, na Ladne sme vybudovali stojisko na separovaný zber odpadov, podobné stojisko aj vybudovaním parkovacej plochy pre 5 áut sme vybudovali na Kľačanoch, upravili sme plochu pod autobusovou zástavkou pri Belikove, ale starosta čerpal aj dva týždne ozdravnej dovolenky a ako vidieť z prehľadu aj počas dovolenky „úradoval“ a reagoval na vzniknuté problémy v obci.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci jún 2017

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora zaviedla zber separovaného odpadu už aj v chatovej oblasti LadnoVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora zaviedla zber separovaného odpadu už aj v chatovej oblasti LadnoObec má povinnosť zaviesť separovaný zber odpadov vo všetkých častiach obce. Toto sa nám úž pred rokmi podarilo v dolnej a hornej časti obce Trnavá Hora, a taktiež v časti Jalná a Kľačany. V niektorých okrajových a vzdialenejších častiach obce (osadách) je zavedenie zberu separovaného problému stále problém. Zatiaľ nemáme zavedený takýto zber v častiach obce v Kľačianskej doline a chatovej oblasti Belikovo. Od júna 2017 sa nám podarilo zaviesť zber separovaného odpadu v prvej vzdialenejšej časti, a to chalupárskej osade Ladno, kde sa nachádza len 20 domov.

Obec na odkúpenom pozemku upravila a spevnila plochu tak, aby na nej bolo možné umiestniť základné separačné kontajnery na plasty, drobné kovy a tetrapaky, ktorých obsah bude obec zvážať do zberného dvora deň pred odvozom týchto komodít z obce. Pre zber skla a zmesového odpadu sme umiestnili kontajnery na ohradenú plošinu na odbočke na Ladno. Pre „ladňancov“ sme vydali na ich podmienky upravený manuál separácie odpadov s ktorým sme im zároveň doručili aj plastové separačné vrecia.

Je to veľká zmeny pre život chalupárov na Ladne, ale verím, že spoločne to zvládneme a nájdeme takú formu separácie, aby bola, čo najefektívnejšia a evidentne zvýšila aj objem separovaných odpadov k čomu nás zaväzuje aj poskytnutá dotácia z Recyklačného fondu, ktorý podporil nákup kontajnerov schválením projektu: „Intenzifikácia separácie odpadov v obci Trnavá Hora“

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Lyže, na ktorých sa nelyžuje, využila obec Trnavá Hora na dekoráciu plotaVytlačiť
 

Lyže, na ktorých sa nelyžuje, využila obec Trnavá Hora na dekoráciu plotaNový majitelia nehnuteľnosti sa častokrát musia vysporiadať zo „zbierkami“ rôznych, na pohľad ešte dobrými a kvalitnými vecami, o ktoré však už nikto nemá záujem. Takto sa nám na Zberný dvor dostala aj zbierka lyží, ktoré sme núkali zadarmo kadekomu, od základnej školy až po fyzické osoby. O zdanlivo dobré lyže a to aj kvalitných značiek však nikto neprejavil záujem a tak sme z nich urobili pri vchode do zberného dvora zaujímavú dekoráciu, ktorá zakrýva nevábny potok a upúta aj svojou netradičnosťou.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obnovený kríž v Dome smútku Trnavá HoraVytlačiť
 

Obnovený kríž v Dome smútku Trnavá HoraV čase, keď bol postavený Dom smútku Trnavá Hora z ideologických dôvodov nebolo možné inštalovať  v obradnej sieni kríž – symbol našej viery a kresťanskej kultúry. Po zmene politického režimu aj v dome smútku bol na čelnej mozaikovej stene za katafalkom umiestnený dreveno – liatinový kríž, ktorý sa trochu strácal za truhlou umiestnenou na katafalku.

Preto sme kríž obnovili patinovaním liatinového „umučenia“ a novým dreveným korpusom. Celý kríž sme zavesili na lankách do priestoru, čím kompozične viac vypĺňa priestor  čelnej steny a pôsobí ucelenejším dojmom.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v máji 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v máji 2017Máj je lásky čas ako sa hovorí a tak aj život v obci je týmto poznamenaný. Obec organizovala dve tradične vydarené a milé spoločenské a zábavné podujatia: Deň matiek a Deň detí, ktorý bol tento rok z termínových dôvodov trochu v predstihu.

Rokovania a stretnutia starostu sa týkali realizácie rozšírenia kamerového systému na ktorý obec získala dotáciu, novinkou je , že už bude aj na Kľačanoch, hornej Trnavej Hore a ihrisku Hrable. Veľa času sme strávili pri oprave vodovodu v obecných budovách po výnimočne tuhej zime. Najväčšie problémy boli s vodovodom v bývalom zdravotnom stredisku, kde bolo potrebné vymeniť celé potrubie od navŕtavacieho pásu, ktorý mal zaasfaltovaný ventil, ktorý sa musel hľadať prácne ručným výkopom. Pracovali sme na rozširovaní stojísk na zber skla a od júna zavádzame zber separovaného odpadu pre chalupárov na Ladne, ale o tom bude v júni samostatný príspevok. Všetko sa o práci starostu dozviete z heslovitého prehľadu v prílohe.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v máji 2017.


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci apríl 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci apríl 2017Jarné udržiavacie práce sa rozbehli naplno aj keď ich tempo spomaľujú  neustále dažde, ktoré pri oteplení spustia ako tzv. zelenú kalamitu, čo pre obec znamená kosenie a neustále kosenie, ktorému nie je konca kraja.

Práce je veľa a času málo a tak v prehľade vidieť, že mnohé práce vykonávame aj v sobotu či cez štátne sviatky.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci apríl 2017.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Okrúhle 20. zasadnutie Obecného zastupiteľstva Trnavá Hora sa konalo v KD KľačanyVytlačiť
 

Okrúhle 20. zasadnutie Obecného zastupiteľstva Trnavá Hora sa konalo v KD KľačanyZaujímavá zhoda dvoch čísiel - 20. apríla 2017 sa konalo 20. zasadnutie obecného zastupiteľstva v tomto volebnom období a po niekoľkých rokoch znovu v Kultúrnom dome Kľačany. Symbolická číselná zaujímavosť pre znovu ožívajúci kultúrny dom, ale tento raz so širším využitím a novým manažmentom. V polovici minulého roka obecné zastupiteľstvo schválilo prenájom kultúrneho domu v Kľačanoch pre p. Gera, ktorý v ňom chce rozvíjať športovo – oddychovú činnosť.

Už takmer 20 rokov „mŕtvy“ kultúrny dom postupne znovu ožíva. Je znovu pripojený na elektrickú energiu a jeho novšia časť, prístavba zo 60 rokov minulého storočia je už vo vnúti zrekonštruovaná a plne funkčná pre posedenie a občerstvenie. Ponúkajú tam výbornú, kávu, nealko i dobré pivko, ale nájde sa aj kábeška či iný nápoj. Interiér je zaujímavý vnútorným usporiadaním v ktorom sa spája nový i dobový nábytok, výtvarné diela i množstvo kníh, ktoré sú dekoráciou, ale možno si ich požičať aj načítanie. Jednoducho, treba to vidieť na vlastné oči a skúsiť na vlastnej koži.

Po zasadnutí zastupiteľstva poslanec OZ Vladimír Mašlár predstavil, cez vizualizáciu, svoj projekt revitalizácie prenajatej bažiny nachádzajúcej sa pred kultúrnym domom z ktorej chce v blízkej dobe vybudovať prírodné jazierko s rybolovom a kúpaním. Nuž, držme im palce, aby ich zámery vyšli a priniesli do obce pekné prostredie, kultúru, šport i priestor pre občerstvenie.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Aj obec Trnavá Hora má bezdomovcovVytlačiť
 

Aj obec Trnavá Hora má bezdomovcovViete, kto je to bezdomovec ? Občan, ktorému bol zrušený trvalý pobyt podľa §7 ods. 1 písm. d) až g) Zákona 253/1998 Z.Z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky a nemá sa kde prihlásiť na trvalý pobyt podľa §3 alebo 4, sa prihlási na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste, kde sa zdržiava.

V takom prípade sa občanovi do občianskeho preukazu ako miesto trvalého pobytu uvedie iba obec kde sa občan zdržuje.

Adresa sídla obecného úradu tejto obce je adresou takého občana na účely doručovania písomností od orgánov verejnej správy a iných štátnych orgánov a na účely zápisu do zoznamu voličov. Verili by ste, že aj v našej obci je 46 osôb, ktoré ako trvalé bydlisko majú našu obec bez udania ulice a súpisného a orientačného čísla, teda „de jure“ sú bezdomovci ?

Neplatia dane, poplatky, za odvoz odpadov - dobre vymyslené. A obec je v tejto situácii bezmocná!

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

V obci Trnavá Hora boli osadené dopravné zrkadláVytlačiť
 

V obci Trnavá Hora boli osadené dopravné zrkadláVýznam dopravných zrkadiel motoristom nie je potrebné vysvetľovať, každý má svoju skúsenosť a motoristi našej obce asi najviac oceňujú dopravné zrkadlo na problematickej šášovskej križovatke. Dopravné zrkadlo je pomôckou pre zlepšenie orientácie v križovatke a aj ono má svoje špecifiká. Napr. určité skreslenie vzdialenosti prichádzajúceho vozidla ku križovatke, vozidlo je reálne bližšie než ako sa javí v zrkadle.

Pre zvýšenie bezpečnosti sme v našej obci inštalovali dve dopravné zrkadlá. Na odbočke zo Slnečnej ulice na Okružnú cestu pri dome rodiny Černaya a druhé na začiatku hornej časti obce, na prípojke ulice Pri kaplnke na ulicu Hlavná cestu, ktoré sme nedávno označili zvislými dopravnými značkami hlavná a vedľajšia cesta.

Verím, že tieto zrkadlá zlepšia vodičom orientáciu na týchto kritických miestach v našej obci.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Modernizácia chodieb a hygienických zariadení v Základnej škole Trnavá HoraVytlačiť
 

Modernizácia chodieb a hygienických zariadení v Základnej škole Trnavá HoraDnešná generácia štyridsiatnikov a päťdesiatnikov, ktorá získala základné vzdelanie na ZŠ Trnavá Hora si ešte iste pamätá ako vyzerali chodby, triedy, ale aj hygienické zariadenia v ich časoch.

Klasické mramorované dlaždice, jednoduché WC predelené zelenými plechovými stenami v triedach umývadlá s rozmočeným mydlom a uteráčkmi, ktorý musel každý žiak svoj.

Dnes už toto nie pravda, mení sa doba, menia sa riaditelia, mení sa životný štýl, učebné osnovy, ale aj prostredie školy.

Od minulého školského roka 2016/2017 má naša škola nového riaditeľa Petra Plankenbuchlera, ktorý prevzal vedenie školy po veľmi úspešnej riaditeľke Kristíny Holej, ktorej skončilo volebné obdobie. Nový riaditeľ pokračuje v nastúpenom trende modernizácie školy a za krátke obdobie, využijúc vianočné zimné a jarné prázdniny stihol už položiť novú dlažbu na schodiskách a priľahlých plošinách, odstránením vnútorných dverí vchodového vestibulu zväčšiť jeho priestor, pri riaditeľni a pod schodmi vytvoriť sedačkový oddychový priestor a zmodernizovať interiér WC, ktorého vnútorné zariadenie vonia novotou - obklady, umývadlá, mydelníky, bigzásobníky WC papiera sú samozrejmosťou už aj na tejto škole. A ešte niečo naviac - každá trieda má hygienický kútik vybavený zásobníkom na tekuté mydlo, zásobníkom na papierové utierky.

Z fotiek vo fotogalérii si môžete vytvoriť obraz o vynovených priestoroch.

Fotogaléria - Modernizácia chodieb a hygienických zariadení v Základnej škole Trnavá Hora

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Analýza trnavohorských vôd v rámci akcie Deň vodyVytlačiť
 

Analýza trnavohorských vôd v rámci akcie Deň vodyVoda, zem a slnko sú základom života na Zemi. Od roku 1993 OSN vyhlásila 22. marec za svetový Deň vody, ako propagáciu významu jej ochrany.

Už niekoľko rokov v tento deň Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť a.s. Banská Bystrica poskytuje záujemcom bezplatne analýzu prinesených vzoriek vody.

Obec Trnavá Hora dala na bezplatnú analýzu 4 pramene nachádzajúce sa v jej katastri.

Analýza bola zameraná len na prítomnosť dusičnanov, a to na vzorke jedného litra vody. Výsledky analýzy potvrdili, že z hľadiska dusičnanov, majú všetky pramene vysokú kvalitu. Kojenecká voda má najvyššiu prípustnú normu 10 mg/l a dospelý človek 50 mg/l, zatiaľ čo výsledky z jednotlivých prameňov sú oveľa nižšie: studnička pri ceste na Močiar 4,4 mg/l, vodovod Kľačany 4,4 mg/l, vodovod Trnavá Hora – horná 4,4 mg/l a vodovod Ladno 5,7 mg/l .

Na zdravie!

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec v spolupráci so Základnou školou Trnavá Hora zbierala odpadky v Jalňanskej dolineVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora v spolupráci so Základnou školou Trnavá Hora zbierala odpadky v Jalňanskej dolineJe až na neuverenie, že človek ničí sám seba vyhadzovaním odpadov do prírody, ktorá je zdrojom vody, vzduchu, zelene a teda jeho života.

Nie je to inak ani v Jalňanskej doline, ktorá je častým miestom nedeľných vychádzok našich rodín končiacich na čistinke pri kríži na ktorej obec umiestnila lavičku a začala ju udržiavať.

Už v minulých rokoch obec vyčistila úsek od konca časti obce Jalná až po kríž od pneumatík starého železa a iných odpadov. Odpady sú vyhadzované tesne popri ceste alebo v časti medzi cestou a potokom.

V utorok 11. apríla 2017 obec v spolupráci so Základnou školou Trnavá Hora za účasti 30 žiakov, riaditeľa školy a jedného pedagóga znovu vyčistila celý úsek a neuveríte, že na približne kilometrovom úseku nazbierala 10 vriec odpadov a 4 pneumatiky. A čo tam našli? Plastové fľaše, tetrapaky, plastové a fóliové obaly z jedla a sladkostí, plastové kanistre a iné. A kto to tam vyhadzuje? Len ten, kto chodí po ceste na Močiar a možno aj pravidelne.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Zrenovované historické obecné štíty obce Trnavá HoraVytlačiť
 

Zrenovované historické obecné štíty obce Trnavá HoraO poznaní histórie sa hovorí, že je základom pre budovanie budúcnosti a nie je to inak ani so zachovávaním historických predmetov.

Pred niekoľkými rokmi sa našli pri rekonštrukcii strechy Kultúrneho doma Jalná dva historické smaltované štíty označujúce budovy, v ktorých od roku 1944 sídlili „Miestne národné výbory“, ktoré sa v roku 1989 pretransformovali na „obecné úrady“. Okrem samosprávnych štítov sa našiel aj jeden štít s nápisom: „Rim-kat. ľudová škola“. Štíty boli poškodené, smalt olúpaný, plech pokrivený, zadná časť štítov zhrdzavená.

V závere minulého roka sme požiadali reštaurátora Mgr. Art. Miloša Packu z Budče o ich zreštaurovanie, ktoré bolo po niekoľkých mesiacoch úspešne ukončené, ako vidieť z priložených fotografií na ktorých je pôvodný stav a stav po reštaurovaní.

Štíty budú pre verejnosť natrvalo vystavené vo vestibule obecného úradu, aby občanom pripomínali históriu našej obce.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci marec 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci marec 2017Každý mesiac sa svojím typickým charakterom premieta aj do stretnutí a rokovaní starostu obce. Zima skončila a príprava na jar pokračuje po februári aj v marci.

Opakovane sa zametali ulice, oprávnenému odberateľovi sa odovzdával elektronický odpad,  likvidujú sa čierne skládky, ktorá sa v poslednom období začínajú vyskytovať častejšie najmä pri vstupe do ladňanskej doliny pri dúbravskom nadjazde, kde sme v spolupráci so Školským lesným podnikom  odstránili nálety a vyrovnali terén, aby sme minimalizovali podmienky pre skryté vyhadzovanie odpadov do prírody. Mesiac vyvrcholil obecnou tradičnou mega akciou – Jarné upratovanie obce - vďaka, ktorej je obec určite krajšia.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci marec 2017.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Nezamestnanosť v obci Trnavá HoraVytlačiť
 

Nezamestnanosť v obci Trnavá HoraViete, že naša obec má takmer 12% percentnú mieru nezamestnanosti? Údaj je k 1.3. 2017, keď Úrad práce v ZH evidoval 11,87% nezamestnanosť, teda 72 občanov evidovaných ako uchádzačov o zamestnanie. Z tohto počtu je 43 žien a 29 mužov. Mladých do 29 rokov je nezamestnaných 23 osôb a nad 50 rokov 18 osôb.

Zaujímavá je vzdelanostná štruktúra v ktorej s neukončeným vzdelaným je 1 so základným 11, vyučených 33, stredoškolákov 16 a 11 s vysokoškolským vzdelaním.

Z celkového počtu 72 uchádzačov o zamestnanie je 14 ktorý pracujú čiastočne na dohodu, ktorá však nie je riadnym pracovným pomerom.

Pre obec je však najvýznamnejšie, že 9 evidovaných uchádzačov o zamestnanie je zapojených do rôznych foriem aktivačnej činnosti, dobrovoľníckej práce alebo pravidelne pracujú na dohodu s obcou na výkon menších obecných prác, pretože bez ich práce si neviem fungovanie obce predstaviť. Kto by zametal, vyprázdňoval koše, kosil a hrabal trávu, zvážal odpady a separoval, rozvážal obedy, roznášal poštu, upratoval kultúrny dom a kopu iných ďalších činností?

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Jarné upratovania obce 2017Vytlačiť
 

Jarné upratovania obce 2017Jar sa nezadržateľne blíži a každý dobrý hospodár ju víta riadením po zime. A tak aj obec musí vyzametať ulice, vyhrabať trávniky, orezať stromy a pod.

Aj keď tohoto roku sme mali v dobrovoľníckom projekte zapojených niekoľko občanov evidovaných ako uchádzačov o prácu bez ktorých si už údržbu v obci neviem predstaviť, predsa len tradičné jarné upratovanie obce má svoje nezastupiteľné miesto. Vecne aj ľudsky. Po sobote vidieť, že v obci je čistejšie a ľudsky sme sa po zime trochu znovu stmelili. A to je niekedy viac ako všetko ostatné.

V tomto roku sa jarného čistenia obce zúčastnilo celkom cca 180 občanov z toho v areáli základnej školy 34 detí a 10 dospelákov včítane pedagógov a riaditeľa, pri Dome smútku, cintoríne, zástavke Trnavá Hora a pred farou 33 členov Klubu dôchodcov a 10 farníkov, na ihrisku Hrable a jeho prístupovej ceste 18 členov DHZ a 7 futbalistov včítane trénera, na hornej Trnavej Hore 16 občanov, na Kľačanoch 15 členov OZ Kľačianske dvory, pri Hrone 4 členovia Zväzu rybárov, 5 občanov na aktivačných prácach zabezpečovalo odvoz odpadov a v celej obci sa individuálne do upratovania pripojilo ešte ďalších 20 občanov na Jalnej, Mlynskej ulici a ostatných častiach obce.

Patrím im vďaka a úcta lebo ich účasť je prejavom záujmu o spoločné dobro.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Školská jedáleň Trnavá Hora má nové chladničkyVytlačiť
 

Školská jedáleň Trnavá Hora má nové chladničkyNarastajúce nároky na hygienu definované hygienickými normami kladú stále nové požiadavky na vybavenie školských jedálni pri skladovaní potravín. Verili by ste, že pre dodržanie všetkých hygienických noriem potrebuje naša školská jedáleň až 6 chladničiek? Normy zakazujú spoločné skladovanie niektorých potravín v chladničkách, napr. osobitne musia byť uchovávané: vajcia, mlieko a mliečne výrobky, ovocie a zelenina, mäso nesmie byť spolu s mäsovými výrobkami, ale aj  vzorky varených jedál, ktoré sa odkladajú na 24 hod pre kontrolu musia byť v osobitnej chladničke.

A tak má naša školská jedáleň od marca tohto roku až 6 chladničiek a jednu mrazničku. Zakúpili sme dve nové veľkokapacitné chladničky pre skladovanie ovocia a zeleniny, ktoré umožňujú vkladanie celých zeleninových a ovocných bedničiek.

Diskutovaná bola aj téma prestavby jedného zo skladov na tzv. chladiacu miestnosť v ktorej sa môžu všetky vymenované  potraviny skladovať spoločne, ale pre vysoké finančné náklady túto alternatívu poslanci OZ zamietli.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

MŠ Trnavá Hora má nové skrinky v šatni malkáčovVytlačiť
 

MŠ Trnavá Hora má nové skrinky v šatni malkáčovVšetky veci raz doslúžia a príde čas, aby sa vymenili, lebo ich „služba“ skončila. A  tak prišiel čas aj na výmenu skriniek v šatni malých detí v našej materskej škole, ktorý voláme milou zdrobnelinou - malkáči.

Až 24 krásnych farebných skriniek so smajlíkovými úchytkami  a teleskopickým zatváraním vyrobil stolár Ivan Urgela.

Naozaj radosť nielen na ne pozrieť, ale ich aj užívať. Veríme, že na budúci rok zase vymeníme skrinky v šatni velkáčov.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci február 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci február 2017Hoci je február najkratším mesiacom v tomto roku dal nám v obci riadne zabrať.

Na jednej strane sme sa borili s množstvom januárového snehu, ktorý sa pomaly roztápal a zaplavil šatne v škole. Na druhej strane nočný mráz vytváral ľad na cestách a chodníkoch, ktorý sme solili, rozbíjali a odstraňovali, niekedy aj v nedeľu.

Stretnutia a rokovania boli zamerané na dokončenie návrhu územného plánu obce a príprave rozhodnutia o dočasnej stavebnej uzávere do prijatia územného plánu, opravám vody po zimných mrazoch, ale aj oprave obecného rozhlasu, odberu uhynutej líšky a mačky hygienikmi. Viac sa o stretnutiach a rokovaniach starostu obce vo februári 2017 dozviete s priloženého prehľadu.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci február 2017.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

9. trnavohorský farský plesVytlačiť
 

9. trnavohorský farský plesV sobotu 19. februára sa konal v KD Jalná už 9. farský ples, tentoraz v štýle „ples v opere“.

Všetko také ako to vídavame na bratislavskom plese v opere.  Z KD Jalná sa nápisom na vchode stala „opera“ do ktorej sa vchádzalo po červenom koberci (používaných v kostole), vo vestibule bola „foto stena“, kde účastníkov fotil „profi fotograf“ alebo sa účastníci fotili svojimi  smartfónmi, plesajúcich pri vchode do sály  vítal „šéf“ plesového výboru kvetom a prípitkom, na miesto ich uvádzala hosteska. Ples moderoval televízny moderátor TV LUX s manželkou a v programe vystúpili na „roztancovanie“  žiaci tanečnej školy Stella a neskôr aj speváčka v sprievode  gitaristu a hráča na ukulele. Na stoloch čakala účastníkov aj malá pozornosť a výborná večera. Nechýbala tombola aj megatorta.  A plesalo sa až do skorých ranných hodín.

Fotogaléria - 9. trnavohorský farský ples

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci január 2017Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci január 2017Mimoriadna zima sprevádzaná silnými mrazmi, ktoré sme zažili naposledy pre 30 rokmi poznamenalo aj život v našej obci.

Na jednej strane zima priniesla radosť deťom v podobe dostatku snehu a prírodného klziska na multifunkčnom ihrisku v areáli ZŠ, ktorý obetavo pripravil poslanec Karol Mužík s nadšencami športu, na druhej strane priniesla zima mnoho problémov v podobe niekoľkých porúch vody, prasknutých vodomerov, ventilov a pod. Ale nielen o tomto bol starostovský január. Viac sa dočítate v priloženom prehľade stretnutí a rokovaní za mesiac január.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci január 2017.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Nové zariadenie Školskej jedálne Trnavá HoraVytlačiť
 

Nové zariadenie Školskej jedálne Trnavá HoraRok 2017 sme začali v školskej jedálni po novom. Na začiatku roka boli v školskej jedálni, vďaka prispeniu Základnej školy Trnavá Hora, vymenené staré stoly a stoličky za nové, pevnejšie – kovové a rôznofarebné, čím zlepšili estetickú stránku stravovania žiakov v školskej jedálni.

Ostatne, školská jedáleň za posledné dva roky prešla zmenami, ktoré výrazne zlepšili úroveň stravovania: nevyhovujúca vydutá linoleová podlaha bola nahradená keramickými protišmykovými dlaždicami, v jedálni bol vybudovaný hygienický kútik s umývadlom, penou a papierovými utierkami, zväčšené boli výdajné okienka na skutočné okná, ktoré zlepšili kontakt medzi stravníkom a personálom, v jedálni sa nachádza pre potreby stravníka aj mikrovlnka.

Verím, že takéto drobné zlepšenia robia stravovanie príjemnejšie a hygienickejšie, čomu napomáha aj konštituovaná stravovacia komisia, ktorá je zložená zo všetkých typov stravníkov.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Viete komu nahlásiť poruchy v dodávke vody a elektrickej energie?Vytlačiť
 

Viete komu nahlásiť poruchy v dodávke vody a elektrickej energie?Aj vám sa občas stane, že vaša domácnosť prestane byť zásobovaná vodou alebo elektrickou energiou? Viete komu je potrebné nahlásiť poruchu, aby bola, čo najskôr odstránená? Zvyčajne vás napadne starosta obce, ale tento postup odstránenie poruchy len zdržuje. Poruchu je potrebné nahlasovať priamo správcovi sieťového zariadenia.

Poruchu vodovodu v časti Kľačany, Jalná a dolná časť obce nahlasujte telefonicky na dispečing Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, tel.: 048 432 73 77, ktorí max. do 3 hodín prídu miesto poruchy identifikovať a podľa kapacitných možností aj ihneď nastúpia na opravu.

Poruchu vodovodu v hornej časti, ktorý je v majetku obce, nahlasujte na číslo: 045 677 5121 alebo 0918 454 941.

Poruchu v dodávke elektrickej energie nahlasujte SSE – Stredoslovenská energetika na číslo: 0800 159 00, ktorá na miesto poruchy vyšle pohotovostnú skupinu.

Priame nahlasovanie je potrebné hlavne kvôli podrobnejším informáciám o poruche, ktoré prijímajúci dispečeri požadujú.

Telefónne čísla odporúčame uložiť do vášho mobilu, aby vám bolo v prípade potreby k dispozícii a nájdete ich tiež na stránke v sekcii Kontakty.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Likvidácia prázdnych kaziet od tonerov v roku 2017Vytlačiť
 

Likvidácia prázdnych kaziet od tonerov v roku 2017 Vlani sme sa zapojili do bezplatnej akcie zberu prázdnych kaziet od použitých tonerov z tlačiarní, kopírok a zriadili sme dve zberné miesta: v predsieni predajne JEDNOTA COOP v dolnej časti obce a vo vestibule KD Jalná pri vchodových dverách na poštu.

Kazety môžete ukladať do zbernej krabice v igelitovom vrecku. Pôvodné boxy sa naplnili a firma www.zbernybox.sk ich odviezla, ale zároveň dodala nové boxy pre ďalší zber.

Verím, že tieto boxy využijete na odovzdanie prázdnych kaziet od tonerov, čím prispejete k šetreniu životného prostredia

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Kalendár vývozu odpadov v roku 2017Vytlačiť
 

Kalendár vývozu odpadov v roku 2017Vývoz každý druhý týždeň

Odvoz zmesového komunálneho domového odpadu v roku 2017 v kukanádobách sa uskutočňuje každý utorok v nepárny týždeň. Kukanádobu s odpadom treba vyložiť deň vopred, alebo skoro ráno do 6:00 v deň odvozu, na viditeľné miesto pred domom v blízkosti verejnej komunikácie.

Vývoz každý mesiac

Odvoz plastov v plastových vreciach spred rodinných domov je plánovaný raz za mesiac podľa harmonogramu.

Odvoz  tetrapakov v plastových vreciach spred rodinných domov je plánovaný raz za dva mesiace podľa harmonogramu.

Odvoz papierovho separovaného odpadu spred rodinných domov je plánovaný raz za mesiac podľa harmonogramu.

Bioodpad, ktorý nie je zlikvidovaný kompostovaním na vlastnom pozemku, je možne vyviesť raz za mesiac podľa harmonogramu.

Vývoz každý druhý mesiac

Odvoz  tetrapakov v plastových vreciach spred rodinných domov je plánovaný raz za dva mesiace podľa harmonogramu.

Odvoz kovových obalov v plastových vreciach spred rodinných domov je plánovaný raz za dva mesiace podľa harmonogramu.

Občania budú upozornený na jednotlivé termíny odvozov separovaných odpadov včas vyhlásením v obecnom rozhlase a taktiež prostredníctvom obecnej stránky v sekcii Oznamy. Prehľadný kalendár ako aj viac informácii ako nakladať s odpadom nájdete v sekcii Ako nakladať z odpadom.

Ostatný odpad

Pre odovzdávanie drobného stavebného odpadu a netriediteľného odpadu, ako sú sedačky, nábytok, molitan, obaly od farieb, televízory, elektronika a pod. bude zberný dvor na Lesnej správe otvorený  každú sobotu od 11. marca – do 4. novembra v čase od 13.00 h – do 15.00 hod.

Výzva starostu

Stále pretrváva problém  vysokého doplatku obce za odvoz kukanádob, pretože niektoré  sú pri odvoze poloprázdne, hoci obec platí za každú ako za plnú kukanádobu, na druhej strane je veľa domácností, ktoré majú aj dve tri kukanádoby, resp. odpad odovzdávajú pri odvoze kukanádob v plastových vreciach, čo TS ZH vždy započítajú ako platbu za vysypanie kukanádoby.

Obraciam sa preto na vás aj tento rok s výzvou, aby ste nedávali vysypávať poloprázdne kuka nádoby, ale len celkom plné a tí, ktorí máte odpadu viac než za jednu kuka nádobu, aby ste odpady čo najviac stláčali a tým minimalizovali počet kuka nádob.

Ak sa situácia nezlepší, obec v budúcnosti zavedie poplatok občanov za skutočne vyvezené kukanádoby.

Pavel Kravec, starosta obce

Kalendár vývozu odpadov v roku 2017 Kalendar_odvozu_odpadu_Trnava_Hora_2017.pdf Kalendar_odvozu_odpadu_Trnava_Hora_2017.pdf (250.9 kB)

 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci december 2016Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci december 2016December bol v znamení končiaceho sa roka 2016, čiže aj čas koncoročných naháňačiek, čo ešte treba stihnúť, či skôr, čo sa ešte dá stihnúť.

Privítali sme 17 nových malých občanov Trnavej Hory, zablahoželali sme dvom osemdesiatnikom, zviditeľnili obec v médiách, vypočuli rozhodnutie Najvyššieho súdu vo veci MVE Jalná, vyčistili jarok v Kľačianskej doline, na Štedrý posedeli s osamelými občanmi a Klubom dôchodcov, či zúčastnili rokovania Rady seniorov a už bol tu Silvester 2016 a s ním aj 1. január, ktorý odštartoval Nový rok 2017. Viac o stretnutiach a rokovaniach starostu obce sa dozviete v prílohe.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce v mesiaci december 2016.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Trnavohorské svište v krajskej súťaži starších prípraviekVytlačiť
 

Trnavohorské svište v krajskej súťaži starších prípraviekFlorbal je hra, ktorá si hlavne v poslednom období získava veľkú popularitu medzi mladou generáciou. Je atraktívna, nenákladná a jej dlhodobý tréningový proces pomáha vhodne rozvíjať individualitu a všestranné pohybové formovanie detí. Na tomto princípe pracujeme s podporou rodičov a pod odborným trénerským vedením niekoľko rokov s deťmi aj v našej obci.

V tomto školskom roku sa chlapcom a dievčatám z florbalového tímu Trnavohorské svište darí dostávať do povedomia názov našej obce Trnavá Hora v súťaži starších prípraviek, ktorá sa hrá v rámci celého stredoslovenského regiónu. Súťaž prebieha pod hlavičkou Slovenského zväzu florbalu a v spolupráci so zvolenským florbalovým klubom, z ktorého nás traja hráči dopĺňajú, v nej vystupujeme pod spoločným názvom TRNAVOHORSKÉ SVIŠTE FBC ZVOLEN.

Vo vekovej kategórii 9 a 10 ročných ešte nejde o klasickú dlhodobú súťaž, hrá sa turnajovým spôsobom, nevedie sa tabuľka a samotné turnaje sa taktiež nevyhodnocujú. U detí je kladený dôraz najmä na rozvoj pohybovej aktivity, základy hernej spolupráce a budovanie tímového ducha. No i tak je niekedy v priebehu zápasov potrebné prebrať na seba zodpovednosť a v samostatnom nájazde, zoči-voči súperovmu brankárovi a pred zrakmi desiatok divákov, zúročiť natrénované skúsenosti.

V priebehu jesene sme sa zúčastnili dvoch turnajov v Žiline a v Banskej Bystrici. Na prvom sme zbierali skúsenosti a v oslabenom zložení sme v troch zápasoch podľahli súperom zo Žiliny a Oravy. Na druhý turnaj, ktorý sa uskutočnil 17. 12. 2017 v Banskej Bystrici sme sa už zodpovedne pripravili a v plnej sile, kedy sa chlapci striedali v troch útokoch, sme zasa nedali našim súperom šancu my.

Naše výsledky posledného turnaja tohto roka boli nasledovné:

 • TRNAVOHORSKÉ SVIŠTE FBC ZVOLEN - Meteníci Likavka 7 : 3 (5:1, 0:1, 2:1), Góly svišťov: Mirko Ivan 3, Šimon Dobrovodský 2, Jakub Lupták 2
 • TRNAVOHORSKÉ SVIŠTE FBC ZVOLEN - BCF Dukla B. Bystrica 8 : 3 (5:2, 3:1, 0:0), Góly svišťov: Šimon Dobrovodský 5, Jakub Lupták 2, Šimon Grassl 1
 • TRNAVOHORSKÉ SVIŠTE FBC ZVOLEN - FbK Turany 8 : 2 (3:0, 2:1, 3:1), Góly svišťov: Jakub Lupták 2, Šimon Grassl 2, Timotej Kravec 1, Adam Košta 1, Šimon Dobrovodský 1, Mirko Ivan 1

V našom športovom nadšení sme otvorení aj prípadným novým posilám, preto ak vás náš prístup zaujal, určite príďte so svojimi ratolesťami na jeden z našich štvrtkových tréningov.

V projekte Trnavohorské svište nás aj v roku 2017 podporovala obec Trnavá Hora a Základná škola v Trnavej Hore. Ďakujeme.

Viac informácií o nás sa môžete dozvedieť na stránkach www.sviste.prozone.sk.

Videogaléria:

Spracoval: Tomáš Dobrovodský, vedúci družstva


 
 

Koncoročné posedenie členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora 2017Vytlačiť
 

Koncoročné posedenie členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora 2017Na posedení, ktoré sa konalo v piatok 29.12.2017, sa stretlo 65 členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora, aby spoločne oslávili koniec roka. Posedenie začalo príhovorom predsedu klubu Jána Slašťana, ktorý zhrnul činnosť uplynulého roka.

Rok 2017 bol bohatý na rôzne zájazdy (Spišský hrad, Čierny Balog počas akcie Deň stromu, vianočné trhy v Krakove), podujatia (divadelné predstavenia vo Zvolene, tanečné divadlo v Banskej Bystrici) a spoločenské aktivity (posedenia pri rôznych príležitostiach, jarné upratovanie obce). Tento rok sa niesol aj v duchu oslavy 10. výročia Klubu dôchodcov Trnavá Hora. Predseda klubu na záver svojho príhovoru zablahoželal aj jubilantom.

Ďalší príhovor mal starosta Pavel Kravec, ktorý vyjadril podporu klubu a vďaku za našu doterajšiu spoločenskú činnosť. Zhrnul to slovami, že kedykoľvek sme boli oslovení pri rôznych akciách vždy sme boli ochotní prispieť svojou činnosťou.

Tohtoročnú kapustnicu varili naši dôchodcovia „traja Jánovia“ a to Ján Slašťan, predseda klubu Ján Slašťan a Ján Truben. Členky klubu dôchodcov tak ako aj po iné roky priniesli sladké koláčiky a slané dobroty. Spolu so živou hudbou z Kremnice bolo posedenie ukončené vo večerných hodinách už pomaly tradičnou pesničkou Tichá noc, svätá noc.

Fotogaléria - Koncoročné posedenie členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora 2017


 
 

Zájazd členov Klubu dôchodcov do KrakowaVytlačiť
 

Zájazd členov Klubu dôchodcov do KrakowaV stredu 6. decembra 2017 sa seniori z Klubu dôchodcov Trnavá Hora zúčastnili zájazdu do poľského Krakowa. Čakala ich prehliadka gotického hradu Wawel aj návšteva Kostola svätého Petra a Pavla. Návštevu v Poľsku si nenechalo ujsť 49 dôchodcov.

Ako prvá ich v poľskom meste čakala prehliadka gotického hradu Wawel – okruh Kráľovské komnaty. Sprievodca na hrade našim seniorom rozpovedal legendu o princovi Krakovi, ktorý zabil draka. Mesto tak po sebe pomenoval Krakow.

Ďalšou zastávkou našich seniorov bola Katedrálna bazilika svätého Stanislava a svätého Václava. Tu si pozreli krypty slávnych poľských osobností ako Adam Mickiewicz, Frederyk Chopen či Lech Kaczynsky. Práve s nimi sú spojené spomienky na hudbu i čítanie kníh. Po prehliadke baziliky sa naši dôchodcovia presunuli ku Kostolu svätého Petra a Pavla a na záver ukončili spoločnú prehliadku Krakowa návštevou „Rynek Glowny“.

Fotogaléria - Zájazd členov Klubu dôchodcov do Krakowa

Spracovala: Helena Luptáková


 
 

Badmintonový turnaj na KľačanochVytlačiť
 

Badmintonový turnaj na KľačanochV sobotu 2.12.2017 sa uskutočnil v Kľačianskom klube (zrekonštruovaná budova prenajatého kultúrneho domu v Kľačanoch) prvý ročník badmintonového turnaja za účasti hráčov z Trnavej Hory, Jalnej, Banskej Bystrice, Prahy, Zvolena, Žiaru nad Hronom a samozrejme aj z Kľačian.

Po dramatických bojoch so skvelou športovou náladou a odhodlanosťou vyhrať, nakoniec turnaj skončil víťazstvom dvojice Martin Ambróz a Mária Humená. Druhé miesto obsadil pár Peter Nemec a Terezka Faboková a tretie miesto obsadila dvojica Jozef Gero a Monika Humaiová. Nevďačné štvrté miesto, ktoré sa v klube vyhlasuje, obsadila dvojica Zuzka Mašlárová a Vladka Turčanová. Turnaj sa vydaril a ďalšie pokračovanie bude v lete 2018.

Spracoval: Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Mikulášska kontrola detí na KľačanochVytlačiť
 

Mikulášska kontrola detí na Kľačanoch 2017S miernym predstihom oproti iným dedinám prišiel Svätý Mikuláš so svojou suitou na Kľačany už v nedeľu večer 3.12.2017. A prišiel pekne poctivo po starosvetsky do každého domu, kde bývajú deťúrence vhodného veku.

V patričnom ustrojení, bez potreby lepiť si falošnú bradu a fúzy. Keďže sa jeho príchod podarilo celkom dobre utajiť, prekvapenie bolo u mnohých nefalšované. Smiech a krik sa striedal aj s plačom a slzičkami, lebo to čertisko bolo fakt hrôzostrašné. Ešte šťastie, že to anjelik dokázal vždy dať do poriadku. Posypanú cestu prikryla popoludní nová vrstva snehu, a tak prepravu Mikuláša od domu k domu zabezpečovali sane s konským poťahom. Zabávali sa dobre deti aj dospelí, veď v servisnom tíme bolo okrem poníka Athosa deväť ďalších dospelákov. Takže každý účinkujúci mal k dispozícii troch „pucflekov“. Jednoznačný uzáver z tohto podujatia: vrátiť sa k tejto starej forme, ktorá má svoje neprekonateľné čaro. A najmä, keď vyjde také počasie, ako tento rok.

Fotogaléria - Mikulášska kontrola detí na Kľačanoch

Spracoval: -JT-


 
 

Stolnotenisový turnaj v Kľačianskom klube v KľačanochVytlačiť
 

Stolnotenisový turnaj v Kľačianskom klube v KľačanochDňa 18.11.2017 sa uskutočnil v Kľačianskom klube v Kľačanoch stolnotenisový turnaj.

Turnaja sa zúčastnili 16 hráčov nie len z obce Trnavá Hora, ale aj z okolitých obcí a miest (Žiar nad Hronom, Zvolen, Železná Breznica a Ihráča. V ženskom zastúpení sa turnaja zúčastnila aj majsterka Slovenska do 62 rokov Anna Volková zo Žiaru nad Hronom. Najmladším účastníkom bol žiak 4.ročníka Základnej školy Trnavá Hora Jakub Ľupták.

Výsledky dvojhra: 1. miesto: Ján Jób (Žiar nad Hronom), 2. miesto: Ľubomír Hanuška (Trnavá Hora), 3. miesto: Ján Donoval (Železná Breznica) a 4. miesto: Jozef Gero (Trnavá Hora, časť Kľačany)

Výsledky štvorhra: 1. miesto: Jozef Gero a Ján Donoval, 2. miesto: Ľubomír Hanuška a Ján Kostrian, 3. miesto: Jozef Fekiač a Michal Macko, 4. miesto: Ján Jób a Robert Valo.

Organizátori akcie sú vďačný obci Trnavá Hora za podporu a zakúpenie pohárov na tento vydarený turnaj.

Fotogaléria - Stolnotenisový turnaj v Kľačianskom klube v Kľačanoch


 
 

Uvítanie detí do života v obci Trnavá HoraVytlačiť
 

Fotogaléria - Uvítanie detí do života v obci Trnavá HoraOd začiatku roka 2017 do novembra sa počet obyvateľov obce Trnavá Hora rozrástol o 8 novonarodených detí. Pri tejto milej príležitosti zorganizoval obecný úrad v nedeľu 19. novembra ich slávnostné uvítanie do života.

Nedeľné popoludnie otvoril slávnostným príhovorom starosta obce Pavel Kravec. Privítal prítomných rodičov a príbuzných a poblahoželal k prírastkom v rodinách. Pekný kultúrny program si pripravili žiaci ZŠ Trnavá Hora pod vedením učiteľky Veroniky Urgelovej. Nasledovali, gratulácie, zápis do kroniky a taktiež odovzdanie finančného príspevku od obce. Príjemné popoludnie sa potom nieslo v neformálnej priateľskej atmosfére, s ochutnávkami výborných domácich koláčov, ktoré zabezpečili ochotní rodičia, či starí rodičia. Detičky si ako obvykle zapózovali v nádhernej kolíske.

Deťom želáme pevné zdravie, trpezlivých rodičov, veľa lásky  a veríme, že v našej obci prežijú krásne detstvo!

Fotogaléria - Uvítanie detí do života v obci Trnavá Hora

Spracovala: Zuzana Dobrovodská

 

 


 
 

Obec Trnavá Hora získala 4. miesto v súťaži ZlatýErb.sk 2017Vytlačiť
 

Obec Trnavá Hora získala 4. miesto v súťaži ZlatýErb.sk 2017Obec Trnavá Hora získala 4. miesto v súťaži ZlatýErb.sk 2017 v kategórii o najlepšiu webovú stránku obcí. Webové stránky sa hodnotia podľa viacerých a náročných kritérií, ktoré reflektujú metodiku MV SR vydanú pre fungovanie webov. Ide nielen o vzhľad stránky, prehľadné usporiadanie, povinné zverejňovanie dokumentov, ale aj o ich obsah.

Súťaž bola vyhodnotená v rámci medzinárodného kongresu ITAPA (informačné technológie a verejná správa) v stredu 15. 11. 2017. Naša obec sa v tejto súťaži už roky umiestňuje na popredných miestach a celkovom bola 4 kát vyhodnotená na prvom mieste a to v rokoch 2011, 2013, 2015 a 2016. Na 2. mieste sa umiestnila v roku 2012 a 4. miesto získala v 2010. V roku 2014 sme sa umiestnili na 5. mieste. Stránka bola po prvýkrát v súťaži v roku 2008 (8. miesto).

Za dosiahnutý úspech patrí veľké poďakovanie administrátorovi našej web stránky www.trnavahora.sk Miroslavovi Bahledovi.


 
 

Od založenia rímskokatolíckej farnosti v Trnavej Hore uplynulo 250 rokovVytlačiť
 

Fotogaléria - Od založenia rímskokatolíckej farnosti v Trnavej Hore uplynulo 250 rokovV nedeľu 5. 11. 2017 si spoločenstvo veriacich Trnavej Hory, Jalnej, Kľačian, Ladna, Hronskej Dúbravy, Hronskej Breznice a Pitelovej - časť Dolina, pripomenulo 250. výročie založenia rímskokatolíckej farnosti Trnavá Hora.

Oslavy tohto jubilea sa začali slávnostnou svätou omšou v Kostole svätého Jána Nepomuckého v Trnavej Hore. Celebroval ju biskupský vikár pre katechézu a novú evanjelizáciu Marián Bublinec a koncelebroval súčasný správca farnosti Andrej Darmo.

Na slávnostnú omšu prijali pozvanie aj hostia, a to starosta obce Trnavá Hora Pavel Kravec, pedagógovia zo Základnej školy v Trnavej Hore a Materskej školy v Trnavej Hore, členovia Klubu dôchodcov Trnavá Hora, hasiči domáceho DHZO Trnavá Hora - Jalná, členovia TJ Sokol Trnavá Hora, OZ SPOON a OZ Kľačianske dvory.

Po omši boli všetci prítomní pozvaní na spoločný obed a spoločenský program do Kultúrneho domu Jalná. Obed bol pripravený z jedál, ktoré vo svojich „batôžkoch“ priniesli veriaci. Po obede mladí moderátori Zuzka Hešková a Danko Mikláš uviedli ďalší program.

V rámci kultúrneho programu, Margita Žiaková v skratke odprezentovala 250-ročnú históriu farnosti a svoje spomienky na farnosť Trnavá Hora pripojil aj bývalý správca farnosti Ján Holbík. O súčasnom živote farnosti, aktivitách pre deti, mládež, rodiny a starších hovoril Pavol Kravec. V programe vystúpil aj študent Konzervatória v Bratislave Rastislav Sumega, ktorý zahral na gitare niekoľko klasických hudobných diel. Na konci programu čakalo všetkých prekvapenie v podobe maxitorty, ktorú rozkrojil Branislav Koppal, generálny vikár Banskobystrickej diecézy.

O sedemnástej hodine bola za hojnej účasti farníkov v Kostole svätého Jána Nepomuckého vyložená Najsvätejšia oltárna sviatosť. Spolu s duchovným otcom Andrejom Darmom farníci pred ňou ďakovali za 250 rokov trvania spoločenstva veriacich a vyprosovali Božie požehnanie pre všetkých obyvateľov obcí patriacich do farnosti Trnavá Hora, veriacich aj neveriacich.

Farnosť Trnavá Hora (do roku 1955 oficiálny názov - farnosť Jalná) vznikla v roku 1767 za vlády Márie Terézie, kedy z rozhodnutia ostrihomského arcibiskupa so sídlom v Trnave boli Jalná, Trnavá Hora a Ladno odčlenené od svätokrížskej farnosti, do ktorej dovtedy patrili. V roku 1782 bola k farnosti pričlenená Hronská Breznica (Dúbrava) a v roku 1953 Kľačany (dovtedy filiálka jastrabskej farnosti). Patrónom farnosti je sv. Ján Nepomucký. Obraz svätca od budapeštianskeho maliara László Kimnacha z roku 1884 je na hlavnom oltári vo farskom kostole. Za 250 rokov trvania farnosti v nej pôsobilo 27 kňazov. Prvým kňazom bol Ján Patrik (od r. 1767 do r. 1780), najdlhšie pôsobiacim Ján Ondruš (od r. 1938 do r. 1973). Od 1. 7. 2016 pôsobí v tejto farnosti Andrej Darmo.

Fotogaléria - Od založenia rímskokatolíckej farnosti v Trnavej Hore uplynulo 250 rokov

Spracovala: Margita Žiaková


 
 

Zmierenie nad hrobmi v obci Trnavá HoraVytlačiť
 

Zmierenie nad hrobmi v obci Trnavá HoraBolo to v januári 2016, keď sa na obec Trnavá Hora obrátil Marco Kreyer z Nemeckej spolkovej republiky so svojou žiadosťou o pomoc. Hľadal informácie o smrti a mieste posledného odpočinku svojho starého otca, Josefa Kreyera.

Marco Kreyer sa po desaťročiach mlčania pokúsil, ako sám napísal: „priniesť svetlo do temnoty“ rodinnej histórie. Ako vnuk nepoznal svojho starého otca. Vlastne, nepoznal ho ani vlastný vtedy len dvojročný syn. Bolo to 26. marca 1945, kedy rodina dostala z veliteľstva správu o smrti syna, manžela a otca Josefa Kreyera, dvadsaťročného obyvateľa bavorského Baunachu.

Ako mi to v prvých správach priblížil Marco, rodina po mieste skonu dlho nepátrala. V nemeckých evidenciách bolo miesto smrti mylne označené. Avšak, výsledkom nášho spoločného bádania bolo napokon zistenie, že obergefreiter Josef Kreyer skutočne padol v našej obci 18. marca 1945. Tu bol tiež do roku 1990 pochovaný. Vtedy boli nemeckí vojaci z poľného cintorína na základe rodiacej sa medzištátnej zmluvy exhumovaní a prevezení na nemecký vojenský cintorín.

Rodina mala, okrem rozuzlenia nejasností, ešte jednu túžbu. Osobne navštíviť miesto, kde vyhasol život ich otca a starého otca. Dňa 30. októbra tohto roku sa im to podarilo.

Rodina Josefa Kreyera, syn s manželkou, vnučka a vnuk, navštívili našu obec. Vďaka ochote obecného farára Andreja Darma si rodina mohla prezrieť Kostol svätého Jána Nepomuckého. Na obecnom úrade rodinu srdečne privítal starosta obce Pavel Kravec, ktorý predstavil obec a jej fungovanie. Došlo tu k zaujímavému stretnutiu generácií. Na jednej strane syn vojaka nemeckého wehrmachtu, na druhej strane syn účastníka SNP. Predmetom rozhovoru však boli čisto mierové, priateľské témy obyčajných ľudí. Ľudí nezaťažených vojnou a jej hrôzami.

Udalosti druhej svetovej vojny sa nám zdajú byť z roka na rok vzdialenejšie a čoraz menej uchopiteľné. Často ich považujeme za uzavretú kapitolu dejín, ktorá sa nás nijakým spôsobom nedotýka. Pre rodinu pána Kreyera bola dlhé roky spojená s neznámym osudom ich predka. Strašné udalosti vojny uzavrel pán Kreyera až v predvečer Dušičiek pri hrobe svojho otca na nemeckom cintoríne vo Važci. Sedemdesiatdva rokov po jeho smrti.

Spracoval: Juraj Valent


 
 

Taktické cvičenie DHZO Trnavá Hora v obci PrestavlkyVytlačiť
 

Taktické cvičenie DHZO Trnavá Hora v obci PrestavlkyV sobotu 28.10.2017 sa zásahová jednotka DHZO Trnavá Hora zúčastnila taktického cvičenia v obci Prestavlky.

Na tomto taktickom cvičení sa zúčastnili aj hasičské jednotky z obcí Pitelová, Lovča a Prestavlky. Zámerom taktického cvičenia bola súčinnosť hasičských jednotiek pri hasení simulovaného požiaru materskej školy prostredníctvom diaľkovej dopravy vody.

Zábery z taktického cvičenia DHZO Trnavá Hora v obci Prestavlky

 


 
 

Odhalenie pamätnej tabule padlým KľačancomVytlačiť
 

Odhalenie pamätnej tabule padlým KľačancomPosledná októbrová nedeľa (29. 10. 2017) sa v našej obci niesla v znamení neobvyklej udalosti. V Trnavej Hore - Kľačanoch bola odhalená pamätná tabuľa venovaná obyvateľom Kľačian, ktorí sa nevrátili z bojísk prvej svetovej vojny.

Odhalenie tabule pripravilo Občianske združenie Kľačianske dvory v spolupráci s obcou Trnavá Hora. Aj napriek veľmi nepriaznivému počasiu, dažďu a silnému vetru, sa na priestranstve pred miestnym cintorínom stretla päťdesiatka mladších i starších účastníkov.

Slávnosť otvoril starosta obce Pavel Kravec príhovorom, v ktorom privítal občanov a poďakoval im za účasť. Zároveň pripojil úvahu o nezmyselnosti vojny a jej tragických následkoch. Následne vystúpil s krátkym príhovorom a biografickými medailónikmi padlých Kľačancov Juraj Valent z OZ Kľačianske dvory. Popísal okolnosti vzniku pamätnej tabule a stručne zhrnul prácu na zhromažďovaní údajov.

Po slávnostnom odhalení tabule vykonal pán farár Andrej Darmo, správca farnosti Trnavá Hora, vysvätenie kríža a modlitby za duše padlých.

Uložením kvetín a zapálením sviečok sa skončila oficiálna časť. Neoficiálna časť pokračovala neformálnym posedením spojeným s občerstvením v kľačianskom kultúrnom dome.

Fotogaléria - Odhalenie pamätnej tabule padlým Kľačancom


 
 

Trnavohorská šarkaniáda 2017Vytlačiť
 

Trnavohorská šarkaniáda 2017V poradí 7. ročník Trnavohorskej šarkaniády sa uskutočnil na ihrisku Hrable v nedeľu 1. októbra 2017. Počasie podujatie mimoriadne žičilo, babie leto sa ukázalo v plnej kráse a nechýbal ani vietor.

Po zaevidovaní a roztrénovaní všetkých súťažiacich sa v mene organizátora, občianskeho združenia Spoločne pre obce, obec nám prihovoril prítomným jeho predseda Janko Ďaďo. Jeho úvodné slová „Šarkany hore v Trnavej Hore“ sa podarilo naplniť a šarkany lietali jedna radosť. Celkom bolo zaregistrovaných 38 súťažiacich a všetci sa naozaj snažili svoje šarkany riadne rozlietať. Pri pohľade na ich úsilie sa potvrdila správnosť rozhodnutia organizátorov nevyhlasovať v tomto roku súťažné kategórie a nechať všetkých, aby si podujatie len tak príjemne užili. Víťazstvo a ocenenie patrili všetkým deťom, ktoré prišli stráviť slnečné nedeľné popoludnie zdravým pohybom na čerstvom vzduchu. Všetci zaregistrovaní súťažiaci tak dostali účastnícky diplom a balíček s mixom sladkostí, nápoja a chrumiek. Jedno mimoriadne ocenenie však bolo udelené: v drvivej prevahe kupovaných šarkanov sa vynímal doma vyrobený šarkan Adamka Koštu, ktorý navyše aj úžasne lietal.

Súčasťou podujatia bola súťaž vo vyrezávaní tekvíc. Pre účastníkov bolo pripravených 38 tekvíc a pracovné stoly s potrebným náradím na vyrezávanie a dlabanie. Do súťaže sa zapojilo 28 detí, ktorým sa – občas aj s výdatnou pomocou rodičov –podarilo vyrezať a rôznymi prírodnými materiálmi dekorovať všetky tekvice. Aj v tomto prípade bola úroveň výsledných diel veľmi vyrovnaná, nebolo preto určené poradie vyrezaných tekvicových strašidielok. Všetci účastníci dostali rovnako okrem pochvaly aj malé darčekové balíčky. Udelené však boli dve ocenenia: Mirko Rúčka dostal diplom za veľmi vkusné dekorovanie vyrezanej tekvice prírodnými materiálmi a Sárinka Homolová za tvorivé nasadenie.

Organizátori pamätali aj na to, aby účastníci podujatia nezostali hladní a smädní. Pre všetkých, malých aj veľkých, bol pripravený teplý čaj. Dobre padli v pahrebe pečené zemiačky s maslom a soľou, či vlastnoručne opečené špekáčiky na malých, ale bezpečných „klátikových“ ohníkoch.

Na šarkaniáde nechýbala ani príjemná hudba a kvalitné ozvučenie, vďaka ktorému mohli účastníci dobre počuť nielen pohodové pesničky, ale aj organizačné pokyny. A pomohlo nájsť aj strateného šarkana.

Poďakovanie patrí všetkým členom OZ SPOON, ktorí podujatie pripravili, rovnako aj všetkým účastníkom, ktorí si našli čas a chuť stráviť nedeľné popoludnie na šarkaniáde.

Podujatie si môžete pripomenúť vo fotogalérii, autorom fotografií je Janka Kaštierová.

Fotogaléria -  Trnavohorská šarkaniáda 2017

 


 
 

Jubilejný 10. ročník Michalského behu a behu zdravia občanov Trnavej HoryVytlačiť
 

Jubilejný 10. ročník Michalského behu a behu zdravia občanov Trnavej HoryV sobotu 23.9.2017 sa v našej obci uskutočnil jubilejný 10. ročník Michalského behu a behu zdravia občanov Trnavej Hory. Pokračovanie tradície behu podporili organizátori akcie – obec Trnavá Hora, ZŠ Trnavá Hora, ktorá poskytla celé zázemie akcie a MŠ Trnavá Hora.

Behom zdravia sme odštartovali športovú akciu, za finančnej podpory sponzorov, ktorí výrazne prispeli k bezplatnému štartu vo všetkých disciplínach, odmenám aj občerstveniu. Na beh zdravia občanov Trnavej Hory sa zaregistrovalo viac ako 70 bežcov. Trať zvládli aj predškoláci za podpory svojich rodičov a bola to zahrievacia rozcvička pre všetky vekové kategórie, ktoré sa neskoršie postavili na štart.

Ako prvé pretekali deti z materskej školy a 24 drobcov si medzi sebou zmeralo sily. Najlepšie si viedol Adam Kniez a Sara Homolová. V žiackych kategóriách pretekalo 75 detí. Z toho 43 z miestnej ZŠ Trnavá Hora. Napriek tomu, že trnavskohorské deti mali silnú konkurenciu v pretekároch z AK Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica na stupne víťazov vystúpili v kategórii najmladší žiaci na trati 300m Vlačuhová Magdaléna (III. miesto), Kniez Samuel (I. miesto), Páleník Šimon (II. miesto). V kategórii prípravka, na trati 400m, Dorotka Nemcová (I.miesto), Šimon Dobrovodský (I. miesto), Jakub Ivan (II.miesto). V kategórii starší žiaci, na trati 800m, získal I. miesto Adam Forgáč a II. miesto Lukáš Mrenica. Najlepší pretekári boli odmenení diplomom, medailou a vecnými cenami. Pre všetkých bola v telocvični pripravená čokoládová fontána s ovocím, z rúk Mateja Homolu.

Počas odmeňovania školských kategórií odštartoval beh mužov na 6600m, žien na 4500m a dorastencov na 2400 m. Na trati ulicami Trnavej Hory za silného dažďa pretekalo 36 bežcov z toho 12 žien a štyria dorastenci. Trnavu Horu reprezentovali Štefan Hríň (1.miesto v kategórii B), Paľo Ivan a Bronislava Beňová. Najstarším účastníkom behu bol pán Juraj Cengel z Banskej Štiavnice, ktorý tento rok oslávil 80. narodeniny. Medzi dorastencami si umiestnenia rozdelili atléti z klubov Žiaru nad Hronom a Banskej Štiavnice. Tak isto medzi ženami v kategórii do 39 rokov sa na prvých miestach umiestnili pretekárky zo Žiaru nad Hronom.

Jediné čo sa túto bežeckú sobotu nevydarilo bolo počasie. Práve preto patrí veľká vďaka nielen pretekárom, ale predovšetkým organizátorom. Veľké poďakovanie patrí riaditeľovi pretekov starostovi Pavlovi Kravcovi a celému organizačnému tímu: riaditeľovi Základnej školy Trnavá Hora ako aj pedagogickému zboru a v neposlednom rade dievčatám z Dobrovoľného hasičského zboru obce Trnavá Hora - Jalná, ktoré pomohli zabezpečiť celú trať pretekov. Fotografie z celej akcie zabezpečil pán Košta.

Fotogaléria - Jubilejný 10. ročník Michalského behu a behu zdravia občanov Trnavej Hory


 
 

Seniori oslávili 10 rokov od založenia Klubu dôchodcov Trnavá HoraVytlačiť
 

Seniori oslávili 10 rokov od založenia Klubu dôchodcov Trnavá HoraV piatok 8. septembra 2017 sa uskutočnilo stretnutie členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora, na ktorom si pripomenuli 10. výročie od založenia organizácie v našej obci.

Významné jubileum spolu so seniormi prišli osláviť aj starosta obce Trnavá Hora Pavel Kravec a predseda Klubu dôchodcov z Hronskej Dúbravy Anton Magula.

Klub dôchodcov Trnavá Hora bol založený v auguste 2007, kedy sa konalo ustanovujúce stretnutie dôchodcov, ktorí chceli a prejavili záujem o dôchodcovské aktivity. Na začiatok sa zvolil 6-členný výbor a klub tak mal 24 členov. „Zakladajúca schôdza sa konala v zasadačke Obecného úradu v Trnavej Hore 8. augusta 2007 za účasti 33 dôchodcov, vtedajšieho starostu obce Jána Harmana  a Juraja Beňu, predsedu Okresnej organizácie JDS v Žiari nad Hronom,“ spomína predseda JDS Ján Slašťan. Ako ďalej dodáva, zakladajúcou schôdzou sa definovala činnosť JDS v rámci okresu, podmienky fungovania v obci v úzkej spolupráci so starostom a obecným zastupiteľstvom. „Do konca roku sa rozrástol počet členov na 59.

Neskôr naši seniori na základe koncoročnej hodnotiacej schôdze 30.  decembra 2009 odsúhlasili ukončenie členstva v Jednote dôchodcov Slovenska. Tým zanikla členská organizácia Jednoty dôchodcov v obci Trnavá Hora a 1. januára 2010 vnikol Klub dôchodcov, ktorý pokračuje v doterajších aktivitách seniorov obce Trnavá Hora. V tom istom roku mal klub k začiatku marca 79 členov. Postupne sa pridávali ďalší členovia, až ku dnešnému dňu má klub 88 členov,“ spresňuje Ján Slašťan s tým, že počas pôsobenia klubu bolo celkovo zaevidovaných až 120 členov.

„Výbor by nemohol zvládnuť všetky podujatia, keby mu nepomáhali manželia Beňovci, Kriššákovci, Trubanovci a mnohí ďalší. Vďaka patrí aj všetkým tým, ktorí po celé roky piekli sladké koláče či slané pečivo, a to bez nároku na finančnú odmenu. Finančne nám pridelením dotácie na činnosť v každom roku pomáha aj obec Trnavá Hora,“ vysvetľuje ďalej Ján Slašťan.

Klub si vedie aj podrobné štatistiky. Z tých vyplýva, že počas desaťročného fungovania sa uskutočnilo 22 zájazdov po Slovensku, 3 zájazdy do Poľska, jeden zájazd na Moravu. Členovia klubu sa zúčastnili 7-krát celobecnej akcie jarného upratovania obce, pričom prišlo vždy aspoň 30 členov.

Každý rok sme tiež zorganizovali spolu s partnerským klubom z Hronskej Dúbravy Juniáles. Seniori sa mohli stretnúť a posedieť počas týchto rokov aj pri guláši. Každý rok si tiež uctia pamiatku SNP pri pamätníku v Kľačanoch. Pre svojich členov tiež klub zorganizoval 18-krát návštevu divadelných predstavení, a to buď vo Zvolene, alebo Banskej Bystrici.

„Toto sú len tie najhlavnejšie aktivity. Sú však aj iné, ktoré si organizujeme v rámci klubu. Veríme, že zapojíme ešte viac dôchodcov do práce a činnosti klubu v nasledujúcom období,“ uzatvára predseda klubu Ján Slašťan.

Fotogaléria - Seniori oslávili 10 rokov od založenia Klubu dôchodcov Trnavá Hora


 
 

Privítanie školského roka 2017/2018 v Základnej škole Trnavá HoraVytlačiť
 

V pondelok 4. 9. 2017 sa po dvojmesačnom prázdninovom oddychu opäť otvorili dvere Základnej školy Trnavá HoraV pondelok 4. 9. 2017 sa po dvojmesačnom prázdninovom oddychu opäť otvorili dvere Základnej školy Trnavá Hora, aby žiaci spolu s učiteľmi, rodičmi a priateľmi školy slávnostne privítali školský rok 2017/2018.

Na otvorenie školskej brány čakalo netrpezlivo 15 prváčikov, ktorí boli plní očakávania, čo im tento pre nich veľký deň prinesie. Program otvorila milou básničkou o žiačikovi Ema Kniezová, žiačka 4. ročníka. Následne sa všetkým prítomným prihovoril pán riaditeľ školy Peter Plankenbüchler slávnostným príhovorom. Záverečné, milé a povzbudzujúce slová patrili pánovi starostovi obce Pavlovi Kravecovi. Všetkým žiakom a pedagógom popriali veľa elánu a úspechov pri práci.


 
 

Spomienkové stretnutie k 73. výročiu Slovenského národného povstania v KľačanochVytlačiť
 

Spomienkové stretnutie k 73. výročiu Slovenského národného povstania v KľačanochV utorok 29. augusta 2017 sa dobrá polstovka obyvateľov Trnavej Hory i blízkeho okolia zišla v Kľačanoch pri Pamätníku SNP. Je potešujúce, že táto historická udalosť dokáže každoročne pritiahnuť nemalý počet mladých i starších.

Hlavné oslavy sú každoročne v Banskej Bystrici. Pri tomto našom pamätníku sa tiež vždy schádzajú ľudia, ktorých k tomu nikto a nič nenúti, prichádzajú z vlastného presvedčenia.

Podujatie zorganizovalo Občianske združenie Kľačianske dvory v spolupráci s Obecným úradom v Trnavej Hore a Klubom dôchodcov v Trnavej Hore. Tohtoročné stretnutie malo dva hlavné body programu. Najprv starosta obce Pavel Kravec hovoril o súčasnosti a budúcnosti pamätníka, o plánoch na jeho obnovu. Pár slovami spomenul aj aktuálnu politickú situáciu.

Následne Juraj Valent popísal históriu vzniku a výstavby pamätníka. Zdôraznil najmä to, že na samotných stavebných prácach sa podstatnou časťou podieľali obyvatelia Kľačian a stal sa dominantou dediny (Podrobný opis histórie pamätníka je ako samostatný materiál na webovej stránke obce v sekcii História obce - Pamätník Petra Kubíka v Kľačanoch). Vidieť z neho doširoka-doďaleka a je častým cieľom návštev miestnych obyvateľov i cezpoľných. Po položení venca vďaky si mohli účastníci neformálne podiskutovať pri malom občerstvení navzájom medzi sebou i so starostom obce.


 
 

Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2017Vytlačiť
 

Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2017Zaujímavá a bohatá sobotná prezentácia mlatby obilia a remeselníckej výroby na Kľačanoch pritiahla viac ako 300 zvedavých návštevníkov.

Občianske združenie Kľačianske dvory s podporou Obecného úradu v Trnavej Hore zorganizovalo v sobotu 5.8.2017 ďalší ročník Starosvetskej mlatby a remesiel na Kľačanoch.

Ak počítame aj mlatbu, ktorá sa konala neplánovane v roku 2012, tak to bol už šiesty ročník. Tentokrát to bolo v novom formáte. Nie už iba na jednom dvore, ale jednotlivé stanovištia boli rozložené od začiatku Kľačian až po kultúrny dom. Takýto spôsob dal viac priestoru pre jednotlivé aktivity, návštevníci sa už netlačili všetci iba na jednom mieste. Podľa predbežných odhadov ich tento rok prišlo viac ako 300. Na začiatku bola prezentácia roľníckych činností, rôznych starých strojov a náradia, ale aj množstvo všelijakých maškrtiek a pre deti streľba z luku a gumipušky. Medzi jednotlivými úsekmi, keď hučala mláťačka obilia, vyhrávali a spievali trnavohorskí muzikanti a prišla zaspievať aj pani Paššáková, rodáčka z Oravy so svojim harmonikovým doprovodom.

Ďalej sa prezentovali remeselníci ako hrnčiar, rezbár, kováč, košikár, korytár. Po pár metroch boli k dispozícii dva koníky, ktoré veru nemali veľa času na oddych. Pri kultúrnom dome sa dalo dosýta najesť i smäd zahasiť. Od piatej do šiestej bol vnútri kultúrny program a potom až do noci vyhrávala živá hudba.

Ohlasy návštevníkov potvrdili, že takýto formát akcie má svoje nesporné výhody, a tak i v budúcnosti sa zachová.

Vďaka za odvedenú prácu pri príprave a priebehu patrí všetkým členom občianskeho združenia i jeho sympatizantom a obecnému úradu, ktorý zabezpečil pokosenie potrebných plôch.

Fotogaléria - Starosvetská mlatba obilia a staré remeslá na Kľačanoch 2017

 


 
 

Privítanie predškolákov a rozlúčka s deviatakmi v obci Trnavá Hora 2017Vytlačiť
 

Privítanie predškolákov a rozlúčka s deviatakmi v obci Trnavá Hora 2017Obec Trnavá Hora privítala 10 predškolákov a v spolupráci s obcou Piteľová sa rozlúčila tiež s deviatakmi Základnej školy Trnavá Hora.

Predškoláci sa za posledný rok pripravovali za pomoci svojich učiteliek na nové povinnosti prváčikov, cibrili si myslenie i ručičky, naučili sa množstvo básničiek a pesničiek, nakreslili veľa pekných obrázkov a vytvorili pekné dielka. O tom, že nezaháľali nás presvedčili aj v posledný júnový týždeň na Obecnom úrade v Trnavej Hore, kde sa krátkym programom prezentovali na uvítaní prváčikov pred svojimi rodičmi a súrodencami.

Na pamiatku na tento deň sa podpísali v pamätnej knihe, dostali malý darček a pri malom posedení pospomínali na huncútstva, ktoré povystrájali v materskej škole. Od septembra 2017 zasadne do školských lavíc v prvej triede našej základnej školy 10 prváčikov a my im prajeme úspešné vykročenie k novým povinnostiam.

V posledný júnový týždeň boli pri príležitosti ukončenia školského roka privítaní na obecnom úrade aj deviataci, ktorí končili školskú dochádzku na Základnej škole Trnavá Hora.

Prišli v sprievode triednej učiteľky Dany Koštovej, riaditeľa školy Petra Plankenbüchlera, zástupkyni riaditeľa školy Petry Kašiarovej a túto vzácnu chvíľu si nenechala ujsť ani bývalá riaditeľka Kristína Holá. Pri malom posedení pospomínali na šibalstvá, ktoré povystrájali v základnej škole, na svoje úspechy a spoločné zážitky.

Na pamiatku na tento deň sa podpísali v pamätnej knihe a dostali malý darček.

Starosta obce Pitelová pán Ján Kubík a poslankyňa Obecného zastupiteľstva v Trnavej Hore pani Zuzana Ivanová im popriali splnenie snov, veľa nových, dobrých kamarátov a nájdenie vlastného šťastia.

Fotogaléria - Privítanie predškolákov a rozlúčka s deviatakmi 2017


 
 

Jubilejný 10. ročník Hasičskej súťaže o pohár starostu obce Trnavá HoraVytlačiť
 

Fotogaléria - Jubilejný 10. ročník Hasičskej súťaže o pohár starostu obce Trnavá HoraV sobotu 22.7.2017 sa priaznivci hasičského športu zúčastnili jubilejného 10. ročníka o pohár starostu obce Trnavá Hora.

Tento rok medzi nás zavítalo aj niekoľko vzácnych hostí: starosta obce Trnavá Hora Pavel Kravec, riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Žiari nad Hronom Ivan Pružina, podpredseda Územnej organizácie DPO SR v Lučenci a predseda DHZ Poltár Ján Kulich, tajomník Územnej organizácie DPO SR v Lučenci Drahomír Melich a tajomníčka Územnej organizácie DPO SR v Žiari nad Hronom Mária Putišová s manželom.

K výborná atmosfére, ktorá za slnečného počasia panovala na ihrisku Hrable, nepochybne prispela skvelá dvojica v zložení moderátor Peťo Úrek a DJ Andrej Minka.

Súťažilo sa v kategóriách Plameň, klasika a šport. Jubilejný 10. ročník bol obohatený aj netradičnú kategóriu opačného útoku. V športovej kategórii súťažilo 9 ženských tímov a 9 mužských tímov, v klasickej kategórii 5 ženských tímov a 8 mužských tímov a v kategórii Plameň 6 tímov. Vo všetkých kategóriách sa súťažilo na 2 súťažné pokusy.

Začiatok súťaže bol približne o 11:30 a začalo sa súťažou v kategórii Plameň. Potom ako si deti odbehli obidva súťažné pokusy, bol urobený nástup pre dospelých v hlavných kategóriách. Pred skončením tohto nástupu sa vyhodnotila súťaž v kategórii Plameň.

Po ukončení druhého kola súťaže dospelých sa začala zábava pri opačnom útoku, ktorého sa zúčastnilo 6 ženských tímov a 8 mužských tímov. Hneď po odbehnutí posledného opačného útoku sa vyhodnotili všetky kategórie súťaže dospelých a odovzdali trofeje. Zábava na ihrisku pokračovala až do ranných hodín aj vďaka skvelej kapele Hurikán.

Organizátori podujatia ďakujú: naším majstrom kuchárom Vladkovi Abrahámovi a Jankovi Harmanovi, ďalej Miňovi Bartovi a manželom Jarkovi a Evke Ivanovcom, ktorí boli celý deň nápomocní spomenutým kuchárom, Peťovi Hudecovi, ktorý bol hlavným rozhodcom súťaže, Jankovi Chalmovskému a Michalovi Kružlicovi, ktorí boli rozhodcami na jednotlivých základniach a Lacovi Rucskovi, ktorý bol rozhodcom na nástrekovej čiare. Vďaka taktiež patrí Peťovi Úrekovi a DJ Andrejovi Minkovi za moderovanie akcie, kapele Hurikán za výbornú hudobnú podporu, Antónii Medlovej za pomoc v sčítacej komisii, Jánovi Slašťanovi a Dušanovi Petríkovi z Červeného kríža za zdravotnícky dohľad, banskobystrickému samosprávnemu kraju za zabezpečenie ocenení k našej súťaži, COOP Jednote za finančný príspevok na prípravu občerstvenia a všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomáhali pri organizácii súťaže. Veríme, že všetkým zúčastneným družstvám a divákom sa páčilo a že nás poctíte svojou účasťou aj na budúcom ročníku našej súťaže.

Fotogaléria - Jubilejný 10. ročník Hasičskej súťaže o pohár starostu obce Trnavá Hora

Výsledky súťaže

 • Kategória Plameň: 1. miesto Bartošova Lehôtka (14,96), 2. miesto Banský Studenec (19,20) a 3. miesto Pitelová (19, 22)
 • Kategória Klasika muži: 1. miesto Pitelová (20,00), 2. miesto Trnavá Hora - Jalná (21,64), 3. miesto Kozárovce (23,82)
 • Kategória Klasika ženy: 1. miesto Budča (19,89), 2. miesto Trnavá Hora - Jalná (22,56), 3. miesto Hriňová (23,67)
 • Kategória Šport muži: 1. miesto Trnavá Hora - Jalná (14,85), 2. miesto Devičie (14,87), 3. miesto Malý Lapáš (15,03)
 • Kategória Šport ženy: 1. miesto Budča (17,20), 2. miesto Devičie (18,72), 3. miesto Pitelová (19,10)
 • Kategória Opačný útok muži: 1. miesto Trnavá Hora - Jalná (23,14), 2. miesto České Brezovo (27,26), 3. miesto Polomka (27,71)
 • Kategória Opačný útok ženy: 1. miesto Budča - žabky (27,25), 2. miesto Budča (28,96), 3. miesto Polomka (35,89)

 
 

Zo života Materskej školy Trnavá Hora – školský rok 2016 / 2017 – zima / jar / letoVytlačiť
 

Zo života Materskej školy Trnavá Hora – školský rok 2016 / 2017 – zima / jar / letoMaterská škola Trnavá Hora – Jar / leto 2017

Materská škola v Trnavej Hore je škôlkou rodinného typu. Rôznymi aktivitami a výchovno-vzdelávacím procesom učiteľky v deťoch podporujú rozvíjanie osobnostných a sociálnych kompetencií detí.

Radostnú náladu a hravosť detí podporil Týždeň radostí, ktorý učiteľky pripravili pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Škôlkari sa zmenili na indiánov a spoločne hľadali podľa mapy indiánsky poklad, získavali totemy, kreslili s prvákmi na chodník indiánsku krajinu, oboznámili sa so životom vtákov-dravcov s Jaroslavom Slašťanom, zúčastnili sa indiánskej hostiny a športovali na Letnej olympiáde. S najstaršími kamarátmi sa v škôlke rozlúčili na Slávnostnej rozlúčke, kde nechýbali darčeky, odovzdávanie osvedčení, pohostenie a diskotéka. Koncom júna sa nastávajúci prváci slávnostne zapísali do Pamätnej knihy na Obecnom úrade.

Vzťahy učiteľ – dieťa – rodič prehlbovali prostredníctvom viacerých aktivít. Deti si pripravili program pre mamy a staré mamy, stretli sa s členkami Červeného kríža, ktoré ich oboznámili so základmi poskytovania prvej pomoci. Zúčastnili sa aj koncoročného výletu s rodičmi do Tralalandu, kde bolo pripravené vozenie na koňoch, stretnutie so zvieratami, vozenie na člnkoch a občerstvenie.

Prebúdzajúca príroda v materskej škole bola podnetom pre prehlbovanie detských enviromentálnych postojov a názorov. Deti prostredníctvom pokusov a bádateľských metód spoznávali význam vody, vzduchu a slnka v prírode. Pestovali rôzne druhy rastlín, rýchlili žeruchu , obilie a fazuľu. Priamo sledovali slimáka, žubrienky a iných živočíchov. Prostredníctvom zaujímavých, atraktívnych a obsažných učebných situácií a hier mohli vnímať prírodu inými očami. Recyklačné návyky detí prehlbovali učiteľky prostredníctvom projektu Separujeme s ježkom Separkom. V marci zavítalo do škôlky Sférické kino, kde si škôlkari cez projekciu priblížili význam vody pre našu planétu. Svoje poznatky o Slovensku a povolaní vojaka si utvrdili na exkurzii vo Vojenskom útvare v Podborovej vo Zvolene.

Vynášanie Moreny a prinesenie vienka richtárovi - starostovi bol prvý ľudový zvyk v jarnom období, ktorý bol súčasťou smrtnej nedele a lúčenia sa so zimou. Deti sa oboznámili a prakticky spoznali sviatky jari od Kvetnej nedele, Zeleného štvrtka, Veľkého piatku a Veľkonočnej nedele a pondelka. Učiteľky približovali deťom jedinečné bohatstvo našich predkov, našu kultúru. Rodičia s deťmi v tvorivých dielňach dotvárali veľkonočné vajíčka a pracovali s odpadovým materiálom. V tomto období sa konali aj ďalšie aktivity, a to návšteva Obecnej knižnice, stretnutie s policajtkou, ktorá priblížila deťom dôležitosť dodržiavania dopravných pravidiel v pozícii chodca a cyklistu, ku Týždňu bezpečnosti sa stretli so psovodmi s OR PZ v Žiari nad Hronom, ktorí ukázali základný výcvik policajných psov a prostredníctvom hudobnej rozprávky Na gazdovskom dvore sa deti zmenili na domáce zvieratá.

Ďakujeme za sponzorské príspevky a úzku spoluprácu rodinám: Filadelfi, Struhárovej, Ivaničovej, Zorvanovej.

Materská škola Trnavá Hora – Zima 2017

Od decembra minulého roku do marca 2017 sa v Materskej škole v Trnavej Hore zamerali na podporovanie vzájomných vzťahov detí, ich akceptáciu, vzájomnú spoluprácu a počúvanie hovoriaceho. Škôlka tak patrí medzi školské zariadenia rodinného typu.

Na riešenie problémových situácií využili učiteľky diskusiu a dialóg s maňuškou. Posilnili tak odvahu detí pri vystupovaní a prezentácii programu na Mikuláša. Vzájomnú spoluprácu s rodičom podporili v Tvorivých vianočných a jarných dielňach.

Svoje environmentálne zameranie posilnili deti skúmaním vlastností snehu a ľadu, pričom sa zamerali na experimentovanie a bádanie. Škôlkari sa tiež zodpovedne starali o vtáctvo, kedy kŕmidlo pravidelne dopĺňali vtáčím zobom. Spoznávali aj vesmír, a to cez encyklopédie, prezentácie, pracovné a výtvarné aktivity. Prostredníctvom hry spoznávali deti svoju obec – Trnavú Horu: jej erby, dominanty, prírodné zákutia, ale aj vlastný rodinný dom. Utvrdzovali si tiež poznatky o časových vzťahoch, novom ročnom období a bádali a skúmali rast rastlín.

Ľudové tradície spoznávali škôlkari prostredníctvom niekoľkých tradičných sviatkov. Vianoce začali Adventom, nechýbal kalendár, barborky, pochopenie sviatku Lucie a jej čarovnej moci. K vianočnej atmosfére patrili tiež koledy a vôňa pečených medovníkov. Prišiel do Kultúrneho domu na Jalnej Mikuláš, ktorý nezabudol priniesť sladké balíčky a hračky. Počas Vianočných tvorivých dielní sa odpadový materiál pod rukami detí zmenil na pekné vianočné dekorácie.

Počas obdobia fašiangov si deti pripomenuli fašiangové tradície so všetkým, čo k tomu patrí. Ako už býva zvykom, po období hojnosti a veselosti prišlo obdobie pôstu, kedy aj škôlkari po karnevale pochovali basu.

Fotogaléria - Zo života Materskej školy Trnavá Hora – školský rok 2016 / 2017 – zima / jar / leto

 


 
 

Členovia klubu dôchodcov sa zúčastnili autobusového zájazdu Deň stromu 2017 v Čiernom BaloguVytlačiť
 

Fotogaléria - Členovia klubu dôchodcov sa zúčastnili autobusového zájazdu Deň stromu 2017 v Čiernom BaloguV sobotu 8.7.2017 sa 42 členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora zúčastnilo zájazdu do horehronskej obce Čierny Balog, kde sa konal už 16. ročník Dňa stromu vo Vydrovskej doline.

Dôchodcovia sa previezli známou Čiernohronskou železnicou so sprievodcami  oblečenými v dobových uniformách a tiež navštívili múzeum Čiernohronskej železnice.

Vo Vydrove bol bohatý kultúrny program. Vnúčatá spolu so svojimi starými rodičmi mohli absolvovať poznávací chodník s mnohými  zastaveniami (lesné víly, spúšťanie dreva, rôzne stroje na prácu v hore). Ostatní dôchodci sa zase započúvali do veselých tónov rôznych folklórnych skupín ako Hrdza, Živel, Všetečníci, Poľana, a prezreli rôzne výrobky a názorné ukážky činnosti remeselníkov.

V areáli Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu sa nachádza aj symbolický cintorín s tabuľkami, ktorý zriadili lesnícky obetiam, ktoré zahynuli pri práci v hore. Dôchodcovia si uctili ich pamiatku a našli tam aj nášho rodáka Ľubomíra Cepláka.

Poobede sa spustila riadna letná búrka, ktorá ukončila pekný sobotný deň.

Fotogaléria - Členovia klubu dôchodcov sa zúčastnili autobusového zájazdu Deň stromu 2017 v Čiernom Balogu


 
 

Futbalový turnaj O pohár starostu obce Trnavá Hora 2017Vytlačiť
 

Fotogaléria - Futbalový turnaj O pohár starostu obce Trnavá Hora 2017V sobotu 8. júla sa na Ihrisku Hrable uskutočnil ďalší ročník obľúbeného futbalového turnaja O pohár starostu obce. Turnaj otvoril príhovorom starosta obce Pavel Kravec. Úvodné zápasy začali krátko po 9-tej hodine.

Hneď v prvom si zmerali sily tímy Trnavá Hora A a HK Trnavá Hora. Šťastie stálo na strane A-tímu, keď svoj prvý zápas vyhral 5:2. Druhý zápas preveril sily tímov Trnavá Hora B a Seven 7 cafe. V tomto prípade stálo futbalové šťastie jednoznačne na strane „Seveňákov“, ktorí vyhrali 1:5. Po úvodných zápasoch dostali futbalisti malú prestávku. Už od skorého rána sa pre hráčov aj divákov varili dva druhy gulášu, pripravovali sa grilované špeciality, palacinky a na výber bolo aj z niekoľkých druhov alko či nealko nápojov. Cez prestávku sa uskutočnila aj súťaž v kopaní jedenástok dievčat a žien. Pre prvé tri najlepšie pripravili organizátori pekné ceny, za ktoré patrí poďakovanie Dušanovi Mališovi st.

Po krátkej prestávke sa opäť pokračovalo futbalom. Zápas o 3. miesto si „strihli“ tímy Trnavá Hora B a HK Trnavá Hora, ktorý 2:3 vyhrali hokejisti. Finálový zápas medzi Trnavá Hora A a Seven 7 cafe sa skončil remízou, a tak nasledovali pokutové kopy. Tie vyhralo mužstvo Trnavá Hora A 5:2. Po vyhodnotení turnaja starosta obce odovzdal poháre všetkým tímom. Potom už prišla na rad pravá zábava, o ktorú sa postaralo hudobné zoskupenie Duo Danyo zo Zvolena a hrou na harmonike zabával Patrik Melaga. Konečné poradie turnaja: 1. miesto Trnavá Hora A, 2. miesto Seven 7 café, 3. miesto HK Trnavá Hora a 4. miesto Trnavá Hora B.

Fotogaléria - Futbalový turnaj O pohár starostu obce Trnavá Hora 2017


 
 

Florbalový turnaj žiakov 1. stupňa ZŠVytlačiť
 

Florbalový turnaj žiakov 1. stupňa ZŠV pondelok 26. júna 2017 vyrástla na ploche multifunkčného ihriska v areáli Základnej školy Trnavá Hora malá florbalová aréna, ktorá sa stala dejiskom turnaja žiakov 1. stupňa ZŠ v školskom florbale.

Domáce Trnavohorské svište v ňom privítali vrstovníkov z CVČ Cvrček v Kremnici a zo Základnej školy Š. Moysesa v Žiari nad Hronom. Hralo sa v rozostavení traja hráči v poli a jeden brankár a povolená bola prítomnosť jedného piataka na ihrisku. Okrem vzrušujúcich vzájomných zápasov si chlapci zmerali sily aj v disciplíne, v ktorej boli odkázaní len na svoju šikovnosť a to v súbojoch proti brankárom v samostatných nájazdoch. Výbornú atmosféru dotvárala aj skvelá divácka podpora žiakov. Tí bezpochyby prispeli k celkovému víťazstvu našich Svišťov po výhre nad Kremnicou a po vyrovnanom súboji s družstvom zo Žiaru nad Hronom. Naši v rozhodujúcom zápase dve minúty pred koncom zachránili remízu a tešili sa tak zo zisku pohára za víťazstvo v turnaji.

Podujatie pre deti pripravil florbalový klub Trnavohorské svište, obec Trnavá Hora a Základná škola v Trnavej Hore. Florbalové mantinely zapožičalo mesto Kremnica.

Fotogaléria - Florbalový turnaj žiakov 1. stupňa ZŠ

Výsledky turnaja

Zápasy:

 • Trnavohorské svište - CVČ Cvrček Kremnica 5:3 (2:1,2:2,1:0), Góly: Šimon Dobrovodský 5 - P. Schmidt, M. Schmidt, Štít (vl.)
 • ZŠ Š. Moysesa Žiar nad Hronom - CVČ Cvrček Kremnica 4:7 (1:3,1:1,2:3), Góly: Gallo 2, Chudoba 2 - Matúška 4, Schmidt M. 2, Schmidt P.
 • ZŠ Š. Moysesa Žiar nad Hronom - Trnavohorské svište 2:2 (1:1,0:0,1:1), Góly: Chudoba 2 - Mirko Ivan 2

Konečné poradie:

 • 1. Trnavohorské svište, 2, 7:5, 3b
 • 2. CVČ Cvrček Kremnica, 2, 10:9, 2b
 • 3. ZŠ Š. Moysesa Žiar nad Hronom, 2, 6:9, 1b

Individuálne ocenenia

 • Najlepší samostatný nájazd: František Matúška (CVČ Cvrček)
 • Najlepší strelec: Šimon Dobrovodský, 5 gólov (Trnavohorské svište)
 • Najlepší brankár: Tomáš Daniel (ZŠ Š. Moysesa ZH)
 • Najužitočnejší hráč: Patrik Schmidt (CVČ Cvrček)

 
 

X. ročník Juniálesu Klubu dôchodcov Trnavá HoraVytlačiť
 

X. ročník Juniálesu Klubu dôchodcov Trnavá HoraV piatok 16. 6. 2017 sa uskutočnil X. ročník Juniálesu seniorov, ktorý organizoval Klub dôchodcov Trnavá Hora v priestoroch Kultúrneho domu v Jalnej. Kultúrneho podujatia sa zúčastnilo takmer sto členov Klubu dôchodcov Trnavá Hora a 17 dôchodcov z obce Hronská Dúbrava.

O výbornú náladu sa  postarala hudobná skupina Duo Danyo zo Zvolena. Chutná večera bola pripravená v Školskej jedálni Trnavá Hora.

Samotné členky klubu dôchodcov neváhali venovať svoj čas na prípravu veľkého množstva slaného pečiva, zákuskov, štrúdieľ a rôznych iných sladkých maškŕt a tak prispeli k pochode samotného podujatia.

O bohatú tombolu sa postarala členka klubu Helenka Luptáková, ktorá oslovila viacero subjektov. Najväčším prispievateľom do tomboly bola COPP Jednota Žarnovica. Poďakovanie patri ale aj viac ako dvadsiatim organizáciám, spoločnostiam a jednotlivcom, či už domácim alebo aj z okolia, ktorí prispeli do tomboly.

Začiatkom Juniálesu spestrili mladí trnavohorskí tanečníci, Viktorka a Jakubko, tancujúci v tanečnej škole Stella Žiar nad Hronom. Dobrá nálada a zábava trvala až do druhej rodiny ráno.

Fotogaléria - X. ročník Juniálesu Klubu dôchodcov Trnavá Hora


 
 

Kľačiansky rozprávkový les - MDD 2017 na KľačanochVytlačiť
 

Kľačiansky rozprávkový les - MDD 2017 na KľačanochKľačiansky rozprávkový les pre deti k MDD, ktoré sa konalo v nedeľu 4.6.2017, zorganizovalo Občianske združenie Kľačianske dvory s finančnou, technickou a morálnou podporou Obecného zastupiteľstva v Trnavej Hore.

Už skoro popoludní sa začali schádzať vo vynovených priestoroch kultúrneho domu nielen organizátori a účinkujúci, ale aj prví nedočkaví účastníci prechodu rozprávkovým lesom. Trasa bola iná ako pred rokom, trochu dlhšia, náročnejšia i strašidelnejšia. Nečudo, že mnohí šarvanci sa radšej vydali na trasu v skupinkách a tí menej odvážni dokonca s rodičmi.

Veď, čo keby sa niektorá z tých rozprávkových bytostí rozhodla niekoho so sebou uchytiť a ujsť niekam do neznáma! Nebolo to, samozrejme, o strašení, ale o zábave, poznávaní a poučení. Bolo treba určovať rastlinky, ošetriť poraneného alebo prejaviť šikovnosť pri zdolávaní prekážok. Keďže záujemcov o putovanie sa nazbieralo viac ako tri desiatky, bolo potrebné púšťať ich na cestu postupne.

A tak tí, čo čakali, alebo sa už vrátili, si vyplnili čas jazdou na koňoch a hrami na detskom ihrisku za kulturákom. V cieli čakal každého úspešného pútnika batôžtek s maškrtami a po skončení opekanie (pravých!) špekačiek a iné dobroty. A dážď, ktorému viseli celé popoludnie nohy, sa spustil až hodinu po skončení vonkajších aktivít.

Fotogaléria - Kľačiansky rozprávkový les - MDD 2017 na Kľačanoch


 
 

Deň detí na Trnavej Hore 2017Vytlačiť
 

Deň detí na Trnavej Hore 2017Posledná májová sobota patrila na Trnavej Hore výlučne deťom. Už tradične sa od rána schádzali spolu so svojimi rodičmi, príbuznými a kamarátmi na futbalovom ihrisku Hrable.

Na úvod sa všetky ponáhľali k registračnému stánku, aby potom mohli absolvovať desať zábavných súťažných úloh na rôznych stanovištiach. Za získanie všetkých čakala na deti medaila, pekná odmena aj sladké prekvapenie. Počas celého dňa sa mohli deti vyskákať na nafukovacích atrakciách, povoziť na kamióne, džípe, či koni a užívať si nádherné počasie.

Celý deň spríjemňovali hudbou, slovom a divadelným predstavením potulní divadelníci z divadla Na traky. Veľké prekvapenie prišlo na javisko priamo z obrazoviek RTVS v podobe Anjelinky Čertíkovej z obľúbenej relácie Trpaslíci, ktorá si deťmi spievala a tancovala. Opäť k nám zavítali policajní psovodi, a predstavili aj prácu s radarom. Najväčšiu radosť detí bolo cítiť pri príchode hasičov, lebo kto by sa v horúcom dni netešil na penový kúpeľ, či sprchu z požiarnej hadice.

Všetky deti si mohli dosýta vychutnávať chladenú bazovú limonádu, pochutnať si na palacinkách, či hot-dogu. Dospeláci mali v príjemnom chládku altánku k dispozícii bufet.

K tomu, aby sa všetci v tento krásny deň cítili čo najlepšie, prispeli mnohí. Za finančnú podporu patrí veľká vďaka: Banskobystrickému samosprávnemu kraju, obci Trnavá Hora, Coop Jednote, Komunálnej poisťovni, spoločnostiam Hermes a ZSNP a farme Turová .

Bez nadšenia a dobrovoľníckej práce mnohých by podujatie určite nemohlo fungovať, a preto ďakujeme: Dominike za maľovanie detí na tvár, Janke, Marike a Zdenke za registráciu detí, Tonkovi za hudobnú produkciu, Dušanke, Viki a Lucke za dobroty z bufetu, Martinke za prípravu súťažných disciplín, všetkým dievčatám na súťažných stanovištiach, dobrovoľným hasičom za prípravu a pomoc počas podujatia, Mirke za bufet, chlapcom za vozenie na koňoch, chlapcom za guláš a hlavne Maťovi a Miške za ich pozitívnu energiu venovanú do celej akcie.

Fotogaléria - Deň detí na Trnavej Hore 2017


 
 

Klub dôchodcov Trnavá Hora zorganizoval zájazd na Spišský hradVytlačiť
 

Klub dôchodcov Trnavá Hora zorganizoval zájazd na Spišský hradV stredu 17. mája 2017 zorganizoval miestny Klub dôchodcov Trnavá Hora zájazd na Spišský hrad. Zaujímavý výlet na východ Slovenska absolvovalo 45 seniorov.

Cesta autobusom trvala takmer tri hodiny a hneď na to čakal seniorov výstup do priestorov Spišského hradu. Hrad je unikátny príkladom stredového hradu, najstaršia písomná zmienka týkajúca sa Spišského hradu spadá na konci 13. storočia. Archeologický výskum však ukázal, že prvé stavby hradného komplexu boli vybudované už v 11. storočí. Na hrade sa vystriedalo viacero vlastníkov od Aprádyovcov, Ansuovcou, Zápoľských. Posledný vlastníci, Csakzovcovi, ho vlastnili až do roku 1949. Hrad chátral a v roku 1780 vyhorel. V roku 1993 bol zapísaný do svetového zoznam prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Seniori počas prehliadky pochodili niekoľko poschodí, strieľne, mučiareň i galériu. Najodvážnejší vystúpili aj na najvyššiu vežu.

Súčasťou výletu bola aj prehliadka Spišskej kapituly, kde si účastníci zájazdu obzreli jednotlivé objekty. Tieto dve prehliadky ukončili dôchodcovia návštevou spišského salaša, kde bol pre nich pripravený obed. Cestu späť domov absolvovali so zastavením vo Vysokých Tatrách, pričom sa zastavili aj na Štrbskom plese. Počas voľného programu si dôchodcovia vychutnávali prechádzku okolo jazera v krásnom tatranskom prostredí.

Členovia klubu dôchodcov sa zastavili aj v Motoreste Kozí vŕšok v Ivachnovej, kde sa predávali rôzne typické regionálne špeciality ako ovčie výrobky, bryndza, syr, korbáčiky, domáce mäsové výrobky a domáci chlieb.

Zájazd sme zakončili príchodom domov asi o 19.00 ale s pocitom spokojnosti a vydareného podujatia.

Fotogaléria - Klub dôchodcov Trnavá Hora zorganizoval zájazd na Spišský hrad


 
 

Nové kríže na cintoríne v KľačanochVytlačiť
 

Nové kríže na cintoríne v KľačanochPri príležitosti 72. výročia Dňa víťazstva nad fašizmom umiestnili dobrovoľníci z OZ Kľačianske dvory nové kríže na troch vojnových hroboch.

Na kľačianskom cintoríne sa nachádza hneď niekoľko hrobov vojnových obetí z čias Slovenského národného povstania. Po skončení vojny tu bolo úradným šetrením zistených 5 hrobov, v ktorých bolo v čase SNP pochovaných 11 obetí. Tri hroby boli hroby samostatné, jeden hrob dvojitý a jeden ukrýval telá šiestich padlých.

Žiaľ, ani v povojnovom čase sa nepodarilo, s výnimkou jedného, identifikovať mená obetí. Dnes vieme povedať, že v hroboch spočinuli: vojak povstaleckej armády Ján Ňuňuk (1914 – 1944), zástupca veliteľa 2. oddielu partizánskej brigády M. Sečanského (b. kpt. Nálepku) Peter Kubík – (1900 – 1944),  ošetrovateľka z 2. oddielu partizánskej brigády M. Sečanského (b. kpt. Nálepku) Margita (Mariena) a 8 neznámych vojakov.

Po rokoch od skončenia vojny je možnosť spoznať totožnosť i ostatných obetí minimálna. Z pôvodných piatich hrobov na okraji cintorína môžeme dnes vidieť štyri. Pravdepodobne pri betonáži obrubníkov v minulosti boli dva väčšie hroby zlúčené do jedného.

Zo spomínaných mohýl ešte donedávna požíval štátom garantovanú úradnú ochranu len jeden. I to bol možno dôvod, pre ktorý boli ostatné neúmyselne prehliadané a ošetrované podľa možností miestnych obyvateľov. Dnes všetky tri zdobia nové kríže, ktoré nahradili poškodené (alebo neexistujúce) označenia miesta posledného odpočinku obetí vojny, ktorá tak výrazne zasiahla do dejín obce a života jej obyvateľov.


 
 

Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v KľačanochVytlačiť
 

Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v KľačanochOd konca II. svetovej vojny uplynulo 72 rokov. Pri tejto príležitosti sa v  nedeľu 7. mája 2017 v podvečer v areáli Pamätníka SNP v Kľačanoch pálila vatra víťazstva. Podujatie organizovalo Občianske združenie Kľačianske dvory spolu s Obecným úradom Trnavá Hora.

Osláv Dňa víťazstva, ktoré sú každoročne spojené s koncom II. svetovej vojny v Európe, sa tento rok v Kľačanoch zúčastnilo takmer 120 obyvateľov (Podľa realistických odhadol to boli aspoň 2 kopy (1kopa=5 tuctov, 1 tucet = 12) .

Keďže sa od Handlovej blížili nebezpečne vyzerajúce mračná, program sa začal trochu skôr, ako bolo naplánované. Úvodné slová patrili starostovi obce Pavlovi Kravecovi, po ktorom predniesol svoj odborný referát vyštudovaný historik Juraj Valent. Veľmi dobre sa zhostil svojej úlohy. Vyvrátil obavy pochybovačov, že sa na túto tému nedá povedať nič nové (Príhovor - Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v Kľačanoch). V archívoch našiel údaje, o ktorých zrejme nikto z prítomných doposiaľ nevedel. Záver patril Danielovi, žiakovi základnej školy, ktorý predniesol báseň o Červenoarmejcoch.

Pripravenú vatru - kopu raždia z jarného upratovania obce - zapálil poslanec obecného zastupiteľstva Vladimír Mašlár.

Oproti minulým rokom sa zmenilo miesto i obsah občerstvenia pre účastníkov. Prítomní sa neskôr presunuli do zrekonštruovanej časti Kultúrneho domu v Kľačanoch, kde sa podávala teplá kapustnica a koláče. Oheň až do neskorých večerných hodín „strážili“ hasiči z miestneho DHZO.

Fotogaléria - Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v Kľačanoch

Príhovor - Vatra víťazstva 2017 v areáli Pamätníka SNP v Kľačanoch 2017_TH_Klacany_Prihovor_Vatra_vitazstva.pdf 2017_TH_Klacany_Prihovor_Vatra_vitazstva.pdf (75.4 kB)

 
 

Stavanie Mája 2017 v obci Trnavá HoraVytlačiť
 

Stavanie Mája 2017 v obci Trnavá HoraV nedeľu 30. apríla 2017 sa v našej obci Trnavá Hora konalo tradičné stavanie Mája. Tento rok bolo celé podujatie v réžii miestneho DHZO Trnavá Hora – Jalná.  

Prípravy na podujatie zahájili hasiči už v doobedňajších hodinách. Pripravoval sa guláš, ktorý mal pod palcom Vladimír Abrahám a chystal sa aj šenk a stanovištia jednotlivých disciplín pre deti, medzi ktoré patrili spájanie a rozpájanie hadíc, striekanie z džberoviek na terč, dráha z pneumatík či hádzanie loptičiek do draka. Na každom stanovišti boli určení minimálne dvaja členovia hasičského zboru, ktorí sa venovali deťom pri plnení disciplín.

Popri hasičských stanovištiach sa chystalo aj stanovište pre strelecký krúžok pod vedením pána Krupára, na ktorom sa strieľalo zo vzduchoviek na terče. Najväčšou atrakciou pre všetkých, ako deti tak aj dospelých, bola lanovka, ktorej výstavbu a prevádzkovanie zabezpečili členovia miestneho spolku Červeného kríža Ján Slašťan a Dušan Petrík a člen Horskej služby Nízke Tatry juh Marcel Petrík. Lanovka bola postavená na hrádzi za požiarnou zbrojnicou.

Okrem spomenutých disciplín a lanovky bolo pre deti pripravené aj maľovanie na tvár, o ktoré sa postarala Katarína Cehuľová. Samotnému postaveniu Mája predchádzalo vystúpenie detí zo Základnej školy v Trnavej Hore pod vedením Dominiky Gazdíkovej.

O hudbu a ozvučenie sa postarali Jakub Kravec a Tomáš Ihradský. Sprievodné slovo počas celej akcie mal starosta obce Pavel Kravec. Po postavení Mája sa deti mohli naplno venovať spomenutým disciplínam, jazde na lanovke, maľovaniu na tvár a mohli sa tiež previezť na hasičskej ávii počas okružných jázd po obci. 


 
 

TJ Sokol Trnavá Hora odohralo priateľský odvetný futbalový zápas v LondýneVytlačiť
 

TJ Sokol Trnavá Hora odohralo priateľský odvetný futbalový zápas v LondýneV dňoch 20. až 23. apríla cestovalo mužstvo TJ Sokol Trnavá Hora na odvetný futbalový zápas až do ďalekého Anglicka.

V Londýne odohrali priateľský zápas proti Alexandra Park FC, ktorý skončil s výsledkom 3:1. Zaujímavosťou je, že jediný gól za Trnavú Horu vsietil do siete súpera Ír John Murphy, ktorý sa do obce presťahoval so svojou slovenskou manželkou. Celkovo na odvetný zápas do Anglicka cestovalo 18 členov TJ Sokol Trnavá Hora.


 
 

Členovia KD Trnavá Hora sa zapojili do celoobecnej akcie Jarné upratovanie obce Trnavá Hora 2017Vytlačiť
 

Fotogaléria - Členovia KD Trnavá Hora sa opäť zapojili do celoobecnej akcie Jarné upratovanie obce Trnavá Hora 2017Aj tento rok sa členovia Klubu dôchodcov Trnavá Hora zapojili do celoobecnej akcie Jarné upratovanie obce Trnavá Hora, ktoré sa konalo dňa 25. 3. 2017.

Vyše tridsať členov klubu sa zapojilo do čistenia a upratovania a to na viacerých pracoviskách. Prvá pracovná skupina upratovala predovšetkým v okolí domu smútku, cintorína, kostola a farského úradu, a od d železničného prechodu pri zástavke Jalná až k autobusovej zástavke  pri budove fary. Druhá pracovná skupina sa zamerala na upratovanie v okolí vlakovej železničnej zástavky Trnavá hora.

Členovia klubu sa zúčastnili aj pri úprave okolia rieky Hron a aj pri príprave a varení gulášu.

Fotogaléria - Členovia KD Trnavá Hora sa zapojili do celoobecnej akcie Jarné upratovanie obce Trnavá Hora 2017


 
 

Členovia DHZO Trnavá Hora - Jalná upratovali okolie ihriska Hrable počas spoločnej akcie Jarné upratovanie obceVytlačiť
 

Členovia DHZO Trnavá Hora - Jalná upratovali okolie ihriska Hrable počas spoločnej akcie Jarné upratovanie obceV sobotu 25. marca sa uskutočnilo tradičné Jarné upratovanie obce. Zúčastnili sa ho aj členovia Dobrovoľného hasičského zboru obce.

Keďže v okolí hasičskej zbrojnice na Jalnej už bolo upratané, hasiči sa presunuli na Ihrisko Hrable, kde počas brigády pomáhali futbalistom. Priestory ihriska a jeho areálu využívajú pomerne často na svoje tréningy či súťaže aj oni. Očistou a prerezávkou prešli priestory nad prístupovou cestou pod dohľadom pilčíkov DHZo. Dievčatá uhadzovali a mladé dorastenky sa postarali o čistotu tribúny a vyhrabanie jarku pod tribúnou. Ďalšie hasičky vyhrabali a vyčistili priestory medzi potokom a ihriskom. Celkovo sa sobotňajšej brigády zúčastnilo 18 členov DHZo Trnavá Hora – Jalná.


 
 

Jarné upratovanie obce Trnavá Hora 2017Vytlačiť
 

Jarné upratovanie obce Trnavá Hora 2017Aj tento rok sa v našej obci konalo tradičné veľké jarné upratovanie. Opäť sa na ňom zúčastnili dobrovoľníci z radov občanov, ako aj členovia organizácií, ktoré v obci pôsobia.

Aj tento rok sme v obci mali v dobrovoľníckom projekte zapojených niekoľko občanov evidovaných ako uchádzačov o prácu, bez ktorých si už údržbu v obci nevieme predstaviť. „Tradičné jarné upratovanie obce má však svoje nezastupiteľné miesto. Vecne aj ľudsky,“ hovorí starosta obce Pavel Kravec a ako ďalej konštatuje, po sobotnom upratovaní vidieť, že v obci je čistejšie a aj obyvatelia sa aj ľudsky po zime trochu znovu stmelili. „A to je niekedy viac ako všetko ostatné,“ podotýka starosta.

V tomto roku sa jarného čistenia obce zúčastnilo približne 180 občanov, pričom v areáli základnej školy upratovalo 34 detí a 10 dospelých, vrátane pedagógov a riaditeľa školy. „Pri Dome smútku, cintoríne, zástavke Trnavá Hora a pred farou upratovalo 33 členov Klubu dôchodcov a 10 farníkov, na Ihrisku Hrable a jeho prístupovej ceste 18 členov DHZO a 7 futbalistov spolu s trénerom, na hornej Trnavej Hore 16 občanov, na Kľačanoch 15 členov OZ Kľačianske dvory a pri Hrone sa zišli 4 členovia Zväzu rybárov. Okrem toho, päť občanov na aktivačných prácach zabezpečovalo odvoz odpadov a v celej obci sa individuálne do upratovania pripojilo ešte ďalších 20 občanov na Jalnej, Mlynskej ulici a ostatných častiach obce,“ konkretizuje starosta a ako dodáva, patrí im vďaka a úcta, lebo ich účasť je prejavom záujmu o spoločné dobro.


 
 

Trnavohorský fašiang 2017Vytlačiť
 

Fotogaléria - Trnavohorský fašiang 2017V sobotu 25. februára 2017 sa v našej obci uskutočnil ďalší ročník Trnavohorského fašiangu. Fašiangový sprievod prešiel celú dedinu a povykrúcal nejednu gazdinú.

Dokopy sa dali mladí aj starí a vytvorili fašiangovú skupinu, ktorá pod vedením "mladého" richtára neohrozene kráčala dedinou. Sprevádzali ich dvaja harmonikári Peťo a Paťo zo Železnej Breznice.

Fašiangový sprievod začal svoju púť na Jalnej, kde už domáci čakali a veselú chasu počastovali šiškami a inými dobrotami. Spolu so sprievodom si aj zaspievali a zatancovali. Postupne takto veselý sprievod pokračoval ulicami obce. Svoju púť zavŕšili fašiangovníci až v neskorých popoludňajších hodinách. Šťastne unavení sa vrátili domov a niektorí aj do Kultúrneho domu Jalná, v ktorom sa tento deň konala Fašiangová zábava. Do tanca hrala hudba Vlada Valentínyho V-Trio. S pomocou dobrovoľného farára sa podarilo symbolicky pochovať basu, čím sa ukončilo obdobie zábavy a nastal čas pôstu. Ten potrvá až do Veľkej noci.

Fotogaléria - Trnavohorský fašiang 2017


 
 

IX. farský ples farnosti Trnavá HoraVytlačiť
 

IX. farský ples farnosti Trnavá HoraV sobotu 19. februára sa v Kultúrnom dome Jalná uskutočnil už 9. farský ples. Deviaty ročník podujatia sa niesol v štýle Ples v opere. Organizátori plesu prispôsobili atmosféru bratislavskému plesu, ktorý každoročne otvára plesovú sezónu na Slovensku.

Na chvíľu sa tak aj z nášho kultúrneho domu stala „opera“, do ktorej sa vchádzalo po červenom koberci. Vo vestibule nechýbala tzv. foto stena, pred ktorou sa mohli nechať návštevníci plesu odfotiť profesionálnemu fotografovi. Plesajúcich pri vchode vítal kvetom a prípitkom šéf plesového výboru a na miesto ich usádzala hosteska. Moderátorom plesu bol moderátor televízie LUX spoločne so svojou manželkou. V programe vystúpili žiaci Tanečno-športového klubu Stella a speváčka, ktorú sprevádzal gitarista a hráč na ukulele. Pre každého návštevníka bola na stole pripravená malá pozornosť a výborná večera. Súčasťou podujatia bola aj obľúbená tombola so zaujímavými cenami a nechýbala ani megatorta. O dobrej nálade svedčí to, že sa plesalo až do skorých ranných hodín.

Fotogaléria - IX. farský ples farnosti Trnavá Hora


 
 

Plán práce Občianskeho združenie Kľačianske dvory na rok 2017Vytlačiť
 

Plán práce Občianskeho združenie Kľačianske dvory na rok 2017Občianske združenie Kľačianske dvory významnou mierou prispieva k rozvoju časti obce Kľačany, ako aj k zviditeľňovaniu jej kultúrneho, historického a prírodného bohatstva. Od svojho vzniku sa tiež občianske združenie pravidelne podieľa na organizovaní rôznych kultúrno-spoločenských aktivít v Kľačanoch. Niektoré podujatia sa už stali tradíciou a našli si svojich stálych návštevníkov.

Občianske združenie Kľačianske dvory aj v tomto roku pripravujú niekoľko zaujímavých podujatí. Opäť nebude chýbať program k Medzinárodnému dňu detí, ale aj v širokom okolí a regióne obľúbená Mlatba a staré remeslá. Prvé podujatie pripravujú Kľačanci už koncom apríla, a to stavenie Mája.

Prinášame vám ich prehľad podľa jednotlivých mesiacov, ktoré nájdete v sekcii Občianskeho združenie Kľačianske dvory: Plán práce Občianskeho združenie Kľačianske dvory na rok 2017.


 
 

Výročná členská schôdza Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Trnavá Hora – JalnáVytlačiť
 

Výročná členská schôdza Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Trnavá Hora – JalnáDňa 7.1.2017 sa konala výročná členská schôdza DHZ Trnavá Hora – Jalná. Výročná členská schôdza sa uskutočnila v súlade so stanovami Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky.

Na výročnej členskej schôdzi sa prerokovala správa o činnosti DHZ za rok 2016 a správa o hospodárení DHZ za rok 2016. Ďalej sa na výročnej členskej schôdzi navrhlo a schválilo nové zloženie členov výboru DHZ, plán činnosti a plán úloh DHZ na rok 2017 a veliteľ DHZ Tomáš Donoval vykonal povýšenie našich členov do hodností.

V diskusii nám starosta obce Pavol Kravec poďakoval za našu prácu, ktorú vykonávame v obci, a takisto nám bolo odovzdané poďakovanie aj z Územného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Žiari nad Hronom za pomoc pri organizovaní republikového kola Hry Plameň, ktoré sa konalo v Banskej Štiavnici. Diskusia prebiehala do neskorých večerných hodín, nakoniec sme sa v dobrej nálade rozišli a popriali si splnenie všetkých našich stanovených cieľov na rok 2017.


 
 
English version
ÚvodÚvodná stránka