Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vianočný obed s osamelými spoluobčanmi v obci Trnavá HoraVytlačiť
 

Vianočný obed s osamelými spoluobčanmi v obci Trnavá HoraObec Trnava Hora v spolupráci s farnosťou už po štvrtý krát na Štedrý deň spoločne zorganizovali vianočný obed s osamelo žijúcimi spoluobčanmi.

Obeda sa zúčastnilo 13 občanov z celkovo 47 pozvaných. Ospravedlnilo sa 10 pozvaných s tým, že už majú pozvanie od detí, ktoré bývajú mimo obec, alebo sú pozvaný k príbuzným a priateľom. To je dobrý znak, že skutočne opustených je v našej obci je menej ako sa predpokladalo. Účastníci vianočného obeda okrem tradičných oblátok s medom a vianočnej ryby so zemiakovým šalátom, dostali aj malý darček v podobe vrecúška s voňavou levanduľou. Darčeky im vyrobili deti pripravujúce sa na prvé sväté prijímanie.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že organizovanie vianočného obeda je len gestom, ktoré sa patrí k vianočným sviatkom. Avšak po 4 rokoch som presvedčený, že takéto stretnutie má v živote obce svoje miesto, ktorého význam dokážu oceniť len samotný účastníci.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora má kontajner na skladovanie zimného posypového materiáluVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora má kontajner na skladovanie zimného posypového materiáluJedným z dlhoročných problémov obce Trnavá Hora bol chýbajúci sklad posypového materiálu. V jeseni sa obce podarilo vyriešiť tento problém postavením skladu na zimný posypový materiál, ktorý obec používa na udržiavanie zjazdnosti miestnych komunikácii.

Zimný posypový materiál vyžaduje, aby nebol vlhký, lebo pri mrznutí sa s ním nedá pracovať – nakladať a posýpať, preto musí byť skladovaný v zakrytých a suchých priestoroch. Doteraz bol posyp skladovaný v kope a prikrývaný plastovými fóliami pred obecnou garážou pri Babe Jage. Druhá kopa bola pod vstupným mostom na obecný úrad. Obe riešenia neboli najlepšie a navyše aj nie estetické.

Preto sme hľadali miesto a spôsob ako skladovať zimný posyp vyhovujúcejšie a estetickejšie. Rozhodovali sme sa medzi vybudovaním skladovej budovy a výrobou špeciálneho nadrozmerného skladu, ktorý by svojím objemom a konštrukciou zodpovedal požadovanému množstvu. Po zvážení ceny postavenia skladu a výrobou kontajnera, ako aj stanoviska urbáru k miestu na ktorom sme chceli sklad postaviť, sme sa rozhodli pre mobilný kontajner, ktorý vyrobila prešovská firma Globstav.

Kontajner má otváraciu strechu a takú šírku, aby do kontajnera mohlo vojsť pri otvorenej streche nákladné auto z ktorého sa vysype posypový materiál priamo do kontajnera.

Verím, že toto riešenie je dobré nielen preto, že mobilný kontajnerový sklad je pekný, zelený a estetický, postavený na okraji obce, ale, že posyp v ňom uskladnený bude suchý a pre zimnú údržbu použiteľný.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci november 2018 Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci november 2018 Každý rok začína november tým istým sviatkom, v ktorom spomíname na našich zosnulých. Tí aj po ich odchode z tohto sveta zostávajú v našich mysliach a srdciach. Spomienka na nich je tiež  príležitosťou stretnúť na našich cintorínoch priateľov a známych, s ktorými nás spájajú rôzne putá nášho detstva a mladosti.

Suchý november poznačil aj činnosť v obci. Dodávatelia dokončovali práce na oprave rigolov na uliciach Školská, Lúčna a pred KD Jalná. Pripravovala sa plocha na uloženie veľkokapacitného kontajnera na skladovanie zimného posypového materiálu, odvážali sme elektroodpad, staré farby a chemikálie, stavebný odpad a veľkokapacitné kontajnery s objemným odpadom. Viac sa dozviete z prílohy „stretnutia a rokovania starostu obce“

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci november 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Voľby do orgánov samosprávy obcí - Poďakovanie a príhovor novozvolenho starostuVytlačiť
 

Voľby do orgánov samosprávy obcí - Poďakovanie a príhovor novozvolenho starostuVážení občania,

cez víkend skončili komunálne voľby, v ktorých ste zvolili nového starostu obce a 9 poslancov obecného zastupiteľstva, ktorí budú v rokoch 2019–2022 rozhodovať o chode a smerovaní našej obce.

Ako novozvolený starosta obce ďakujem všetkým, ktorí sa aktívne zúčastnili hlasovania a svojím hlasom prispeli k môjmu zvoleniu, ale aj tým, ktorí neprišli voliť z rôznych dôvodov, ale so záujmom sledovali situáciu, lebo im záleží na živote a smerovaní obce.

Potešiteľne je, že účasť na voľbách bola väčšinová, aj keď len tesná, ale teší ma aj poslanecká kontinuita zastúpená mladou a najmladšou generáciou, čo svedčí o záujme rozhodovať o veciach verejných podľa ich videnia, názorov a potrieb ktoré budú súčasťou budúcnosti.

Verím, že zvolení poslanci budú aj naďalej oporou starostovi a dobrými zástupcami občanov.

Pred nami sú ďalšie 4 roky snaženia, počas ktorých chceme dokončiť začaté a začať nové.

Želám všetkým občanom, aby sa v našej obci cítili dobre, bezpečne a šťastne, lebo naším domovom nie je len náš dom a záhrada, ale celá obec.

S úctou Pavel Kravec, novozvolený starosta obce


 
 

Pred predajňou COOP Jednota v dolnej časti obce Trnavá Hora vznikla oddychovo-relaxačná zóna s bezbariérovým vstupomVytlačiť
 

Pred predajňou COOP Jednota v dolnej časti obce Trnavá Hora vznikla oddychovo-relaxačná zóna s bezbariérovým vstupomPo takmer štyroch rokoch snaženia sa nám podarilo revitalizovať priestor pred vchodom do predajne COOP Jednota v dolnej časti obce Trnavá Hora. Určite si ešte pamätáte, ako tento priestor vyzeral pred úpravou. Bol to priestor na ktorom rástli ihličnaté stromy bez ladu a skladu, niektoré svojou koreňovou sústavou poškodzovali už aj základy budovy.

Čo bolo najhoršie, starý vstup do predajne bol vyložený dlažbou po ktorej sa v kritickej dobe zimy a námrazy dalo pohybovať len pridržiavaním plota. Od začiatku volebného obdobia sme sa snažili dať priestoru novú podobu, ktorá by ho otvorila tak, aby vznikla plocha s lavičkami na ktorej si posedia nielen návštevníci predajne, ale aj deti vracajúce sa zo školy domov, starší občania, ktorí si pri nákupe potrebujú oddýchnuť, a aj fajnšmekri kupujúci v obchode pivko.

A prečo to trvalo až štyri roky? Už v roku 2015 sme sa snažili zákonným spôsobom o výrub nevyhnutnej časti stromov, čo však nedovolilo ochranárske združenie zamerané na ochranu stromov. Nepomohli žiadne argumenty o vybudovaní oddychovej plochy, ktorá bude vysadená okrasnými kríkmi a novými stromami. Potom sa do toho zamotala problematika rozvodnej vodovodnej a plynovej siete a tak sa celá vec stále naťahovala až do doby, keď bolo potrebné opraviť odvody strešnej vody, ktorá bola už roky upchatá a spôsobovala poľadovicu pred dverami predajne.

Paradoxne táto havarijná situácia napomohla vyriešiť problém s výrubom stromov a odtiaľ bol už len malý krok k prebudovaniu celého priestoru na oddychovú zónu s bezbariérovým vstupom, ktorý potešil najmä starších občanov.

Zároveň boli v tomto priestore vysadené dve ozdobné čerešne pilkovité a asi 80 kríčkov bršlena a kríčkových ruží.

Priestor bude postupne ešte dotvorený niečím pre zaujatie detí. Zároveň mám nádej, že na tejto ploche by sa v budúcnosti mohli konať aj malé kultúrne formy stretnutí pre občanov. Osobitne sa teším na čas, keď o pár rokov, keď stromy a kríky budú žiariť rôznymi farbami podľa ročných období.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Oprava betónového piliera pamätníka SNP na KľačanochVytlačiť
 

Oprava betónového piliera pamätníka SNP na KľačanochOd slávnostného otvorenia pamätníka SNP v roku 1967 na Kľačanoch, na mieste, ktoré sa volá Pliešky, ubehlo už mnoho rokov. Vplyv počasia sa podpísal aj na chátrajúcom stave betónového piliera, ktorého autorom je Ing. arch. M. Dzurenka.

Do roku 1989 bol pamätník ešte v prijateľnom stave. Boli pri ňom organizované rôzne akcie, oslavy výročia SNP, koniec 2. sv. vojny, pionierske sľuby, a iné. Po zmene politického režimu klesol počet akcii a pamätník začal chátrať, boli ukradnuté železné reťaze, gule pilierov reťazí, časť žrde zástavy, pod vplyvom počasia došlo k zvetraniu betónového piliera až k odpadnutiu horných rožných častí.

Povrch betónového piliera pamätníka bol pôvodne vo forme pohľadového betónu, ktorý bol v neidentifikovateľnom čase ošetrený pravdepodobne akrylátovou farbou, ktorá bola približne v roku 2008 prekrytá stierkou ošetrenou náterom.

V roku 2017 bola klampiarom Marekom Heškom z dolnej Trnavej Hory oplechovaná vrchná časť piliera tzv. atika a murármi Dušanom Didim a Jaroslavom Mrázom odstránená stierka z celého piliera, ktorý bol následne očistený tlakovým čističom a súčasne boli domurované chýbajúce rohy vrchnej časti piliera.

V septembri roku 2018 bol betónový pilier ošetrený firmou Watzke zo Sliača, ktoré spočívalo v očistení zbytkov pôvodnej farby vodným lúčom VVL 400 bar, vyspravením poškodeného betónu sanačnou maltou Sika 620 a náterom bledošedou farbou Sikagard 680 o celkovej ploche 42 m2.

Zároveň bola renovovaná pôvodná pamätná tabuľa, nachádzajúca sa na betónovom pilieri, firmou Zvonolejárstvo Trvalec zo Žarnovickej Huty. Tabuľu upevnili späť dňa 22. 9. 2018 OZ predseda OZ Kľačianské dvory Ján Tomčiak a členovia Juraj Valent, Peter Fabok a Jozef Matejka.

V súčasnosti prebiehajú práce na montáži chýbajúceho bleskozvodu, minibagrom p. Kubicu a elektrikárom Jaroslavom Ivanom z Kľačianskej doliny. Projekt dodal Ing. Vladimír Kubík z Kľačianskej doliny.

Fotogaléria - Oprava betónového piliera pamätníka SNP na Kľačanoch

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Školská kuchyňa v obci Trnavá Hora má moderný konvektomatVytlačiť
 

Školská kuchyňa v obci Trnavá Hora má moderný konvektomatKonvektomat je zložité a záhadné slovo, ktoré pri prvom počutí vzbudzuje v človeku predstavu všeličoho, len nie spojenie s prípravou jedla. Konvektomat je najmodernejšie zariadenie na prípravu jedál, ktoré sa používa pre veľký počet stravníkov, ako sú reštaurácie, školské a podnikové stravovacie zariadenia.

Konvektomat je vlastne veľkokapacitná rúra, ktorá pracuje na princípe používania horúceho vzduchu riadeného mikropočítačom, čo umožňuje presnú reguláciu a rovnomernosť procesu prípravy pokrmov. V konvektomate sa môžu variť a piecť naraz rôzne druhy jedál bez ovplyvnenia chute, pri minimálnej hmotnostnej strate suroviny, s minimálnym použitím tukov a olejov na pečenie.

Veľkým prínosom konvektomatov pre zdravé stravovanie je výrazné zníženie straty vitamínov, ktoré sa pri bežnom varení vo vode vyplavujú do vody s ktorou putujú do odpadu.

Od novembra 2018 aj naša Školská jedáleň Trnavá Hora dostala do výbavy konvektomat. A to vďaka schváleniu tejto investície poslancami obecného zastupiteľstva. Bude slúžiť na pripravu stravu pre deti v materskej a základnej škole, ako aj pre seniorov našej obce Trnavá Hora, ktorým obec stravu rozváža do ich domovov.

Všetkým želáme dobrú chuť!

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci október 2018Vytlačiť
 

Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci október 2018Blížiaca sa zima a potreba ukončenia akcií, ktoré boli pripravované alebo začaté, ovplyvnili aj rokovania starostu obce.

V októbri sme riešili montáž novej dezinfekcie vody pre vodovod v hornej časti obce, opravovali nefunkčné gamatky v knižnici. Pokračovali sme v oprave rigolov v areáli základnej školy na Školskej a Lúčnej ulici. Spolu so základnou, materskou školou a školskou jedálňou sme pripravili stretnutie seniorov pri príležitosti medzinárodného dňa Úcty k starším“.

Zaujímavou akciou o ktorej ešte budeme na webe informovať bola analýza obsahu kukanádob v súvislosti s prípravou koncepcie zvýšenia triedenia odpadov. Tá má priniesť zníženie nákladov na likvidáciu odpadov nielen obci, ale aj občanovi. Pravda, len vtedy ak občania budú dôsledne triediť odpad, preto veľa času a konzultácii starosta a poslanci strávili prípravou nových VZN o nakladaní s odpadmi a poplatku za odpady.

Prehľad všetkých stretnutí je v dokumente na stiahnutie: Stretnutia a rokovania starostu obce Trnavá Hora v mesiaci október 2018

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Spomienka na československého legionára Františeka KouřilaVytlačiť
 

Spomienka na československého legionára Františeka KouřilaNovember je časom návštev cintorínov a spomienok na našich zosnulých príbuzných. Pri návšteve cintorína v dolnej časti obce Trnavá Hora môžete nájsť hrob, na ktorom bronzová náhrobná tabuľka hovorí o zosnulom: FRANTIŠEK KOUŘIL, četn. šstrážm., *10. 9. 1882 +5. 1. 1934, Zemřel, aby žil věčne., Čest jeho památce.

Kto to bol štábny strážmajster žandárstva František Kouřil, ktorý je pochovaný na našom cintoríne?

Historik Juraj Valent, člen OZ Kľačianske dvory o ňom napísal toto: „František Kouřil sa narodil 10.9.1882 v moravskej obci Kostelec na Hané, okr. Prostějov, Rakúsko-Uhorsko, príslušný Vrahovice (miestna časť Prostějova). Bol desiatnikom Rakúsko-uhorskej armády, 3. rota, „Peší pluk 54 Hanácký“(I.R.54, Olomouc), bojoval v Rusku (Halič), kde bol v roku 1915 zajatý. Dňa 21.7.1917 vstúpil do Česko-slovenských légií v Rusku v Jekaterinoslavskej gubernii, Ukrajina, ako vojak záložného práporu Česko-slovenských légií v Rusku vo funkcii „mladší *ohněstrůjce“ (desiatnik) 1. československého ľahkého delostreleckého pluku Česko-slovenských légií v Rusku. Po návrate do ČSR bol v roku 1920 demobilizovaný a prevelený do žandárstva v hodnosti štábneho strážmajstra (šstrážm.) na žandársku stanicu v  Pitelovej, okresné žandárske veliteľstvo Svätý Kríž nad Hronom, oddelenie 10. Zvolen.“

Ako píše historik Juraj Valent: „Je to typická ukážka povojnového "umiestňovania" legionárov v čsl. štátnej službe. Zastávali pozície najmä v žandárstve, finančnej správe a armáde, fyzicky neschopní a starší zas v poštových úradoch a pod. Bývalý legionár František Kouřil umrel 5.1.1934 a bol pochovaný na našom cintoríne.“

Pavel Kravec, starosta obce


 
 

Obec Trnavá Hora využíva novú revolučnú technológiu dezinfekcie pitnej vody v hornej časti obceVytlačiť
 

Obec Trnavá Hora využíva novú revolučnú technológiu dezinfekcie pitnej vody v hornej časti obceObec Trnavá Hora má vo svojom vlastníctve všetky vodné zariadenia, ktorými zásobuje pitnou vodou hornú časť obce. Teda záchyt prameňov, vodojem a rozvodnú sieť vedúcu k jednotlivým domom. Voda je pravidelne kontrolovaná Úradom verejného zdravotníctva, ktorý overuje jej zdravotnú nezávadnosť pravidelným odberom vzoriek a ich chemickým rozborom.

Dezinfekcia vody bola už od postavenia vodojemu zabezpečovaná dávkovaním chlóru, ktorý je však nepríjemný zanechávaním pachovej stopy. Od októbra roku 2018 je chlórovanie zabezpečované novou technológiou Twinoxide, ktorej prednosťou je „bezzápachovosť“. Technológiu dodala zvolenská firma Aquatrade.

Okrem novej bezzápachovej technológie dezinfekcie vody je potešiteľné, že už tri roky je zásobovanie obyvateľov tejto časti obce pitnou vodou bez porúch a výpadkov, čo však neznamená, že nepokračujeme v podávaní žiadostí o dotáciu na dokončenie rekonštrukcie vodovodnej siete. Taktiež nás na jar čaká komplexné vyčistenie záchytov prameňov a vodojemu, aby voda bola nielen pitná, ale aj kvalitná.

Pavel Kravec, starosta obce


 
 
Položky 1-10 z 75
English version
ÚvodÚvodná stránka